گسترش   |  فرهنگی  |  

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای بهبود نظام آموزشی

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بر استفاده مناسب و اثر بخش از ظرفیت‌هایی مانند صندوق ذخیره فرهنگیان در ایجاد جو سازمانی مطلوب، بهبود نظام جبران خدمات معلمان و دیگر کارکنان آموزش و پرورش از جمله بیمه تکمیلی و تسهیلات اعطایی در راستای اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد.

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای بهبود نظام آموزشی

ابراهیم سحرخیز کارشناس مسائل آموزش و پرورش و معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره وضعیت فعلی آموزش و پرورش، اظهار کرد: به‌رغم پیشرفت در برخی از شاخص‌های کمی مانند بالا رفتن نرخ پوشش تحصیلی به ویژه در دوره‌های ابتدایی و متوسطه اول، اما با دو چالش جدی و مزمن روبروست.

وی افزود: اولین چالش، کاهش کیفیت آموزشی که برآمده از عواملی مثل چرخه معیوب نظام ارزشیابی، مشاوره و هدایت تحصیلی، جذب و نگهداشت معلم، بالارفتن نسبت دانش‌آموز به کلاس، اهداف و محتوای برنامه درسی و... است و دومین چالش هم، تشدید نابرابری‌های آموزشی که بیش از همه، ریشه در نگاه کالایی به آموزش و پرورش دارد.

مشکل به نام  باز شدن پای معلمان خرید خدمات آموزشی به مدارس دولتی

سحرخیز ادامه داد: رشد دو برابری فراوانی دانش‌آموزان مدارس غیردولتی در هشت سال اخیر، باز شدن پای معلمان خرید خدمات آموزشی به مدارس دولتی، به صفر رسیدن سهم هزینه‌های غیرپرسنلی در بودجه سنواتی آموزش و پرورش، تحمیل بیش از 40 درصد هزینه‌های آموزشی به مردم حتی در مدارس دولتی مناطق نابرخودار، کمبود 300 هزار نفری معلم، کاهش انگیزه در معلمان به دلیل دغدغه‌های معیشتی، همگی نشان از طبقاتی شدن آموزش در ایران دارد که بخشی از پیامدها و آثار آن را می توان در محروم شدن دهک‌های نا برخودار جامعه در راه‌یابی به دانشگاه‌های دولتی جست‌وجو کرد. 

وی درباره ویژگی‌های رئیس‌جمهور موفق، گفت: به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آینده برای برون‌رفت از چالش‌های امروز آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد امنیت‌آفرین و مولد سرمایه انسانی و اجتماعی باید پای‌بندی و التزام به سیاست‌های کلی تحول در آموزش و پرورش را به عنوان یک دغدغه ملی، در رئوس برنامه‌ها و تعهدات خود جای داده، با ارائه یک نقشه راه مناسب و واقع بینانه ، برای عملیاتی کردن آن در یک بازه زمانی کوتاه بکوشد.

ویژگی‌های وزیر آینده آموزش و پرورش

این کارشناس مسائل آموزش و پرورش به ویژگی‌های وزیر آینده آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: وزیر منتخب، چهره‌ای خوشنام ،کاردان، عالم، برخاسته از درون و بدنه معلمان باشد تا علاوه بر داشتن عزم لازم برای تحول، از درک و توانایی لازم برای فهم تحول نیز برخوردار باشد.

وی برای حل مشکلات آموزش و پرورش پیشنهاداتی را نیز ارائه کرد که می‌توان به ممنوعیت در معرفی و به‌کارگیری صاحبان یا سهامداران مدارس غیردولتی در مناصبی مانند وزیر، معاونان و مشاوران عالی‌رتبه وزیر، مدیران کل ستادی، صفی و رؤسای ادارات آموزش و پرورش در راستای مدیریت بر اصل تعارض یا تزاحم منافع اشاره کرد.

لزوم اتخاذ رویکردی شفاف، منطبق با اصول قانون اساسی در قبال اقتصاد آموزش و پرورش

سحرخیز ادامه داد: اتخاذ رویکردی شفاف، منطبق با اصول قانون اساسی در قبال اقتصاد آموزش و پرورش با هدف پرهیز از سوق دادن مدارس دولتی به پرتگاه خصوصی‌سازی، مدرسه فروشی یا برون‌سپاری لجام گسیخته به بهانه و توجیهی مانند کاستن از هزینه‌های آموزشی، فرار از تمرکزگرایی یا واگذاری حق انتخاب به مردم متناسب با درآمد یا پایگاه و طبقه اجتماعی آنان را راه دیگر برای حل مشکلات آموزش و پرورش ذکر کرد.

وی تصریح کرد: همچنین باید تأمین، تربیت و بهسازی معلم به عنوان مؤثرترین عنصر تحول در آموزش و پرورش از مسیر بی‌بدیل دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی با هدف مدیریت بهینه بر منابع انسانی در آموزش و پرورش به منظور پرهیز و گریز از ورود غیر کارشناسی مجلس به مسأله تأمین معلم از طریق استخدام‌های فله‌ای، ناعادلانه و غیر رقابتی صورت گیرد.

استفاده مناسب از ظرفیت صندوق ذخیره فرهنگیان

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بر استفاده مناسب و اثر بخش از ظرفیت‌هایی مانند صندوق ذخیره فرهنگیان در ایجاد جو سازمانی مطلوب، بهبود نظام جبران خدمات معلمان و دیگر کارکنان آموزش و پرورش از جمله بیمه تکمیلی، تسهیلات اعطایی و... با بازنگری در ساختار و ارکان آن به منظور بالابردن میزان مشارکت و نظارت مستقیم سهامداران بر گزینش و عملکرد هیأت مدیره و مدیر عامل تأکید کرد.

وی افزود: بازنگری در ساختار شورای نظارت بر تأسیس و اداره مراکز آموزش غیردولتی با هدف ورود دیگر نهادهای نظارتی بیرونی از جمله سازمان بازرسی به عنوان نماینده قوه قضائیه در نظارت بر فعالیت مدارس غیر دولتی و مبارزه با ویژه خواری در جهت حل مشکلات آموزش و پرورش ضروری است.

تلاش برای استقرار نظام ویژه پرداخت حقوق و مزایا برای معلمان صورت گیرد

سحرخیز با تأکید بر اجرای رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: تلاش برای استقرار نظام ویژه پرداخت حقوق و مزایا برای معلمان ذیل عنوان رتبه‌بندی معلمان، متناسب و متناظر با  شأن و جایگاهی که نقشه جامع علمی کشور، برای معلمان در ردیف استادان، پژوهشگران و فناوران به رسمیت شناخته است را مهم دانست.

وی بر جدی گرفتن توازن بین شاخه‌ای و رشته‌ای در دوره دوم متوسطه با اولویت بخشی به توسعه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای یا کار‌دانش با هدف مهار پیامدهای خسارت بار کنکور و بالابردن توان مهارتی دانش‌آموزان تأکید کرد.

تحول در آموزش و پرورش نیازمند چیست؟

این کارشناس مسائل آموزشی درباره تحول در وزارت آموزش و پرورش گفت: تحول در آموزش و پرورش نیازمند به اهتمام و بسیج دیگر دستگاه‌های تأثیرگذار کشور از جمله وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد و کشاورزی و... است؛ بنابراین باید رشد و ارتقای آموزش و پرورش کشور در عمل به دغدغه اول کشور مبدل شود تا بتواند از حمایت‌های نظام‌مند و تعریف شده فرابخشی نیز برخوردار شود.

وی افزود: متناسب‌سازی سهم واقعی آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی و بودجه عمومی دولت با انتظارات جهانی و منطقه‌ای و تأکید بر تعیین ضرب‌الاجل معین برای اجرایی شدن خرده نظام‌های سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش با در اولویت قرار دادن نظام ارزشیابی پژوهش محور، مشارکت‌پذیری بیشتر شوراهای آموزش و پرورش، تمرکز بر مدرسه محوری و تفویض اختیارات به مدیران و عوامل اجرایی مدارس از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

امیدوارم در دولت آینده وزیر آموزش و پرورش مقتدرین وزیر کابینه باشد

سحرخیز تصریح کرد: در بین کاندیداهای حاضر در انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد برنامه  آقای رییسی با اتخاذ رویکرد «عدالت محوری» در تمامی حوزه‌ها از جمله آموزش و پرورش و پای‌بندی و التزام عملی ایشان به سیاست‌های کلی تحول، در مقایسه با دیگر نامزدها از ضمانت اجرایی بیشتری برخودار باشد.

وی ادامه داد: امیدوارم در دولت آینده بعد از معاون اول، وزیر آموزش و پرورش مقتدرین وزیر کابینه باشد تا بتواند از کیان و اعتبار آموزش و پرورش به عنوان پیشران پیشرفت و اعتلای کشور جانانه دفاع کند.

منبع: فارس

مدرسه درآمد وزارت آموزش و پرورش   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

«اکونومیست»، نشریه انگلیسی نوشته است که زلاندنو و ژاپن توانسته‌اند خیز بلند ویروس کرونا را مهار کنند و شهرهایشان را در رده‌های بالای امن‌ترین شهرهای جهان در برابر کرونا، قرار دهند.
نامه نیوز سکه و طلا دلار ترامپ 

  

تحویل بورس به دولت با وضعیت بسیار اسفناکیک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب می‌گوید دولت روحانی، بازار بورس را در شرایطی وخیم به دولت بعدی تحویل می‌دهد.
فردا دولت روزنامه ماه 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسیناسیون کرونا بگیریم؟«یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟»
برنا واکسیناسیون 

  

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقیحتی در جوانان ، داشتن BMI بالا یک عامل خطر برای مشکلات بهداشتی ناشی ازکووید 19 است.
۵۵ آنلاین فشار خون بالا چاقی جوانان 

  

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن، خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
۵۵ آنلاین ایران مرکز آمار ایران گرانی 

  

آیا واقعا گیاهخواری بر ابتلا به نوع حاد کرونا موثر است؟گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
برنا گیاهخواری گوشت تغذیه 

  

به زودی چند میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با شورای عالی مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: در طول این هفته نخستین محموله میلیونی واکسن‌های داخلی با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و برای مصرف عموم در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرند. وی گفت: برای تزریق دوز دوم واکسن سالمندان نیازی نیست حتماً همان برند دوز اول…
مهر واردات مناطق آزاد روسیه 

  

روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ از توقف موقتی واکسیناسیون تا تزریق واکسن برکت به جای دُز دومبه دلیل تاخیر در واردات واکسن، واکسیناسیون و تزریق دوز اول به صورت موقت متوقف شده است و برخی از تزریق واکسن ایرانی به جای دز دوم صحبت می‌کنند.
برنا واکسیناسیون ایران واردات 

  

محسن کیایی هم کرونا گرفت +عکسپوریا رحیمی سام با انتشار این استوری از ابتلای محسن کیایی به کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین عکس 

  

همتی: وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
نامه نیوز گرانی بیکاری زمین 

  

شکاف بی سابقه در قیمت یورو/ رشد همزمان قیمت سکه و دلار+ نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز 1.9 درصد رشد کرد، شکاف بین قیمت یورو در سنا و بازار آزاد به صورت غیر متعارفی کوچک شد و افزایش عرضه دلار متشکل، رشد قیمتی این ارز در بازار آزاد را تعدیل کرد
اقتصادنیوز قیمت یورو دلار 

  

خبر مهم درباره پرداخت تسهیلات کرونایی + جزئیاتبانک مرکزی، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

عرضه اولیه های این هفته بورس کدامند؟ + جدولعرضه اولیه سهام «شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری» با نماد «ومدیر» روز چهارشنبه (26خرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
گسترش بورس تهران جدول سهام 

  

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورسجلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه