سهم 15 درصدی محصولات کشاورزی از صادرات کشور

اقتصادنیوز: 15 درصد صادرات کشور مربوط به صنعت غذا و محصولات کشاورزی است که به بیش از 60 کشور صادر می‌شود.

سهم 15 درصدی محصولات کشاورزی از صادرات کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمود بازاری مدیر کل دفتر توسعه صادرات مواد غذایی و کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران در نشست کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد گفت: در دو سال اخیر به دلیل سیاست‌های متنوع در حوزه ارزی، بخش کشاورزی و صنعت غذا بیشترین آسیب را نسبت به سایر محصولات صادراتی متحمل شده اند.

او ادامه داد: مهمترین علت بروز این آسیب از جانب ورود افراد غیر حرفه‌ای و فاقد تخصص لازم به حوزه کشاورزی بود که با بهره گیری از کارت‌های بازرگانی بخشی از صادرات این محصولات را انجام دادند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات مواد غذایی و کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: هم اکنون دولت برای ساماندهی وضعیت صادرات با هدف تامین مایحتاج داخلی و جلوگیری از هدر رفت منابع ارزی، یک سری سیاست‌ها را در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت غذا در دست اجرا دارد که شاید این سیاست‌ها با نواقصی نیز همراه باشد.

بازاری افزود: براساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی در 31 اردیبهشت ماه امسال، صادر کنندگان باید بدون نگرانی، بخش مربوط به 50 درصد رفع تعهدات از محل واردات و برگشت اسکناس را انجام دهند و اگر تعهدات خود را به طور کامل انجام دهند، مورد پذیرش بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

او تصریح کرد: بانک مرکزی 80 درصد از کل تعهدات صادرکنندگان نسبت به بازگرداندن ارز به بانک را محاسبه کرده و 70 درصد از آن را به نوعی مبنای رفع کامل تعهدات صادرکنندگان در نظر می‌گیرد.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات مواد غذایی و کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در بحث استرداد پول، طبق دستورالعملی که بانک مرکزی ابلاغ کرده است، به نسبت یک تا 100 درصد، به هر میزانی که صادرکننده تعهدات پارسال خود را نسبت به بانک مرکزی رفع کرده باشد، به همان میزان به وی پول استرداد خواهد شد.

بازاری افزود: طرح "شناسه ملی زعفران" سالها است که در دستور کار قرار دارد و در برخی مناطق اجرا شده است، از آنجا که دیگر فرصتی تا فصل برداشت زعفران نمانده، بهتر است صادر کنندگان به شورای ملی زعفران کمک کنند تا این طرح برای کیفی سازی محصول زعفران در نقاط تولید آن اجرا شود.

او یکی از مشکلات اساسی حوزه صادرات محصولات کشاورزی را ضعف ناوگان یخچالی دانست و تصریح کرد: در بسته حمایتی سازمان توسعه تجارت برای محصولات کشاورزی امسال مقرر شد اعتبار لازم برای خرید 2 هزار کانتینر یخچالی تامین شود.

 

این مطلب برایم مفید است 0

محصولات کشاورزی کشاورزی اتاق بازرگانی   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

ارزیابی عراقچی درباره نشست کمیسیون برجام و دیدار با مدیرکل جدید آژانسمعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: در این نشست همه اعضا صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.
مثلث جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی معاون سیاسی 

  

رئیس کل بانک مرکزی به آثار شوک قیمت بنزین و انتظارات تورمی ناشی از آن در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز اذعان کرد.
صراط قیمت بنزین ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار رکورد 5ماهه را زداقتصادنیوز: در آخرین روز هفته رکوردهای جدیدی در بازار طلا و ارز پایتخت به ثبت رسید و نرخ دلار و سکه روی شیب تند مدار صعودی سطوح مقاومتی را شکستند. دلار با عبور از سطوح 13000 و 13100 تومانی تا رقم 13120 تومانی پیشروی کرد و بالاترین قیمت از اواسط تیرماه سال جاری را به ثبت رساند. هر چند در معاملات غیررسمی روز جمعه بین 13060 تا 13090 تومان معامله شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی پایتخت 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی درباره شوک بنزین بر بازار ارزاقتصادنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره اوضاع بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توضیحاتی ارائه داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بنزین 

  

همه تلاش خود را برای برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می‌گیرمرئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در یکی از شبکه های اجتماعی خطاب به مردم نوشت: همچون گذشته بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت.
برنا ارز کار بانک مرکزی 

  

همتی: مردم ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز را مدنظر داشته باشندرئیس کل بانک مرکزی با بیان این که این بانک همچون گذشته تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت تاکید کرد، هموطنان عزیز ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز را همواره مدنظر داشته باشند.
تسنیم سرمایه ارز نرخ ارز 

  

رئیس کل بانک مرکزی: ثبات به بازار ارز بازخواهد گشتهمتی وعده داده که افزایش روزهای اخیر نرخ ارز کنترل شود.
خبرفوری بانک مرکزی بانک ارز 

  

ستاره اروگوئه ای بارسلونا اعتقاد دارد درخشش لیونل مسی همچنان ادامه خواهد داشت.
نود لیونل مسی ستاره اروگوئه