گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بزرگ‌ترین ریزش سکه در ده ماه اخیر

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 25 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت برای چهارمین روز متوالی روی مدار نزولی با شیب تند حرکت کرد و سطوح حمایتی بازهم شکسته شدند. دلار مرز روانی 12 هزار تومانی را شکست و تا محدوده 11700 تومانی عقب‌نشینی کرد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بزرگ‌ترین ریزش سکه در ده ماه اخیر

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 25 تیرماه و در چهارمین روز هفته، دلار نتوانست کانال 12 هزار تومانی را حفظ کند  و سکه پس از 6 ماه به زیر 4 میلیون تومان رفت. امروز دلار 300 تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت 8  عصر روی عدد 11 هزار و 780 تومان قرار گرفت.

نرخ آزاد و نیما به هم رسیدند

با توجه به اینکه «قیمت دلار در سامانه نیما» 11 هزار و 670 تومان بود می توان گفت دیروز «قیمت  دلار بازار فردوسی» تقریبا به قیمت سامانه نیما رسید. هم زمان با نزول دلار، روز سه شنبه سکه طرح جدید نیز ریزش زیادی را ثبت کرد و با 210 هزار تومان کاهش به بهای 3 میلیون و 970 هزار تومان رسید.

این بیشترین میزان افت روزانه سکه از اواسط مهرماه بود و موجب شد که این فلز گران بها در سطح قیمتی قرار بگیرد که از تاریخ 29 دی ماه سابقه نداشت. دلار نیز دیروز برای اولین بار از اواسط بهمن ماه بود که کانال 11 هزار تومانی را تجربه می کرد.

پنج عامل سقوط دلار 1. رفتار بازیگران بزرگ

 اکثر فعالان باور دارند، بازیگران بزرگ بازار در هفته های  اخیر مداخله چندانی در معاملات نداشته اند و از بازار آزاد کوچ کره اند. یکی از عللی که از نگاه آن ها منجر به خروج بازیگران بزرگ شده است، ریسک هایی است که این گروه برای معامله در بازار ارز احساس می کنند. برخی دیگر از فعالان باور دارند، ممکن است معامله گران بزرگ انتظاراتی نسبت  به وقایع آینده داشته باشند که به واسطه آن ها، حداقل در شرایط فعلی در بازار مداخله ای نکنند.

این انتظارات ممکن است تحت تاثیر اطلاع از اخباری باشد که افراد عادی از آن ها اطلاع ندارند. البته عده ای نیز ضررهای سنگین بازیگران بزرگ در 2 ماه اخیر را عاملی دانسته اند که منجر به خروج از بازار شده است؛ در واقع دلارهای بالاخرید روی دست آن ها باقی مانده است و ریال کافی برای مداخله در بازار ندارند.

معامله گران بزرگ  به نظر می رسد تمایلی به خرید ندارند، ولی در شرایط فعلی کمتر نیز فروشنده هستند. عده ای هم اعتقاد دارند معامله گران بزرگ به بازارهای دیگری چون بازار خودرو و بازار سهام کوچ کرده اند و برخلاف بازار ارز، از نوسانات آن بازارها کسب سود کرده اند و همین عامل موجب شده است  که در آن بازارها باقی بمانند و به بازار ارز بازنگردند.

در حالی که بیشتر فعالان خروج معامله گران بزرگ از بازار را عامل مهمی در روند  کاهشی روزهای  اخیر دانسته اند، گروه دیگری عنوان می کنند آمارهای معاملاتی کانال های دلالان نشان می دهد  میزان خرید و فروشها به هم نزدیک شده است. اگر این اطلاعات صحیح باشد، باید علت کاهش قیمت را در جاهای دیگر جست و جو کرد.

2. رفتار بازیگران خرد

در کنار خروج بازیگران بزرگ از بازار، بازیگران خرد نیز در روزهای اخیر به منظور خرید وارد معاملات نشده اند. آن ها نه تنها خریدار بازار نیستند، بلکه در 2روز گذشته بیشتر در موقعیت فروش قرار گرفته اند و به نظر می رسد یکی از عوامل مهمی که در نزول کانالی دیروز دلار نقش داشت، فروش همین بازیگران خرد بود.

بر اساس مشاهدات میدانی امروز در مقابل شماری از صرافی های بانکی، افراد عادی جمع شده بودند که صحبت با آن ها نشان می داد، قصد فروش دلار و یوروی خود را دارند. روند کاهشی روزهای اخیر و هراس از کاهش بیشتر یکی از دلایلی بود که این گروه را در موقعیت فروش قرار داده بود.

3. رفتار بازارساز در سامانه نیما و قیمت گذاری صرافی های بانکی

رفتار بازارساز در ماه ها و روزهای اخیر در افت قیمتی دلار نقشی تعیین کننده داشته است. ریشه های رفتار موثر بازارساز به ماه دوم سال بازمی گردد که شیب قیمتی در سامانه  نیما تند می شود. اردیبهشت ماه، قیمت دلار در سامانه نیما، حدود 6/18 درصد افزایش و دو کانال قیمتی رشد پیدا می کند. دلار سامانه نیما که در تاریخ 31 فروردین ماه روی عدد 9 هزار و 284 تومان قرار داشت، در تاریخ 31 اردیبهشت، به عدد 11 هزار و 10 تومان می رسد. بخش زیادی از رشد دلار در سامانه نیما در این ماه در بازه 28 تا 31 اردیبهشت صورت می پذیرد که قیمت از اوایل کانال 10 هزار تومانی به کانال 11 هزار تومانی می رود؛ سهمی 8 درصدی در رشد اردیبهشت ماهی دلار نیمایی.

نکته جالب این است که در ماه های بعدی روند بهای دلار در سامانه نیما مثبت حفظ می شود، ولی روند دلار در بازار آزاد تغییر می کند و منفی می شود تا جایی که در نهایت در تاریخ 25 تیرماه هر دو نرخ تقریبا در یک سطح قیمتی قرار می گیرند. البته با توجه به هزینه های جانبی خرید دلار نیمایی می توان گفت هم اکنون قیمت دلار در بازار آزاد ارزان تر از سامانه نیماست.

دلار در سامانه نیما در خردادماه 5/1 درصد گران می شود، حال آنکه در بازار شاهد افت 5 درصدی دلار هستیم؛ در تیرماه روند افزایشی دلار نیمایی  تندتر می شود و هم زمان شیب کاهشی بازار آزاد تند تر می شود. از ابتدای تیرماه تا تاریخ25 تیرماه، دلار نیمایی حدود 4/4 درصد گران می شود و به نزدیکی سطح 11 هزار و 700 تومانی می رسد. حال آنکه در بازار آزاد این ارز بالای 12 درصد از ارزش خود را از دست می دهد و از محدوده 13 هزار و 400 تومانی تا سطح 11 هزار و 700 تومانی عقب گرد  می کند.

 

وقتی روند بهای دلار نیمایی و دلار بازار آزاد را در سال 98 بررسی می کنیم، حرکت معکوس دلار در سامانه نیما و بازار آزاد آشکار تر می شود. دلار در سامانه نیما از ابتدای سال حدود 30 درصد گران  شده است و از قیمت 9 هزار تومانی به محدوده 11 هزار و 700 تومانی جهش کرده است. در بازار آزاد نیز قیمت دلار از 13 هزار و 150 تومان عقب نشسته و به کانال 11 هزار تومانی رفته است که کاهش حدود ده درصدی را به صورت نقطه ای نشان می دهد.

یکی دیگر از سیاست های صحیحی که بازارساز در سال اخیر و بخصوص با جسارت بیشتری در روزهای اخیر در پیش گرفته است، کم کردن فاصله دلار صرافی های بانکی با بازار آزاد و از بین بردن آربیتراژ بین این دو بوده است. حتی در روزهای اخیر بازارساز سعی کرده است با جذاب کردن قیمت خرید صرافی های بانکی نسبت به قیمت های دلالان، ارز خانگی را جذب کند، امری که در آینده می تواند به مدیریت بازار ارز کمک کند.

4. تقویت سمت عرضه و انقباض سمت تقاضا

به باور تحلیل گران، یکی از مهم ترین عواملی که در 4 ماه اخیر در روند قیمتی بازار آزاد اثر داشته است، تقویت سمت عرضه و انقباض سمت تقاضا بوده است. تقویت سمت عرضه  از طریق نشانه هایی مانند افزایش صادرات نفتی، افت نرخ حواله درهم و افزایش اسکناس در کف بازار قابل ردگیری است؛ انقباض سمت تفاضا را نیز می توان در محدود شدن تراکنش های بانکی و دستگاه های پوز و محدود شدن واردات مشاهده کرد. فارغ از آنکه این انقباض تقاضا چه آثاری به همراه خواهد داشت، در شرایط اخیر به عنوان یک عامل کاهنده در بازار عمل کرده است.

5. توافق برای کالاهای اساسی

گفته می شود برای برخی کالاهای اساسی توافقاتی بین ایران و برخی کشورهای اروپایی شده است. بر اساس گرازش ها، ایران توانسته است بخشی از نیازهای خود را در حجم محدود و البته بدون پرداخت ارز تامین کند. در واقع در شعاع محدود و در حجمی محدود، آزمایش اینستکس توانسته برخی از نیازهای جاری ایران را برطرف کند. درست است که این اتفاق در حجم بزرگی صورت نگرفته است، ولی در هر صورت از فشار به سمت عرضه کاسته است و ادامه آن می تواند در مدیریت نوسانات بازار اثرگذار باشد.

هم چنین، رییس کل بانک مرکزی نیز چندی پیش عنوان کرد، در نبرد اقتصادی ورق به سمت ما برگشته است. این سخن می تواند، بیان کند که اتفاقات مثبتی در حال وقوع است.

6. افزایش چراغ خاموش سود بانکی

برخی از اخبار حاکی از آن است که طی یک ماه گذشته، برخی از بانک ها نرخ سود خود را چراغ خاموش به بالای 20 درصد برده اند. شماری از فعالان باور داشتند، شاید این موضوع در جذب نقدینگی تا حدی موثر عمل کرده باشد و با توجه به کاهش نوسانات، افراد ترجیح داده باشند ریال خود را به بانک ها روانه کنند.

قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه شاخص ارزی به محدوده 11700 تومانی راه یافت و نهایتاً عصر دلار در بازار آزاد پایتخت بین 11750 تا 11780 تومان خرید و فروش شد.

همچنین صرافی ملی نرخ خریدوفروش دلار و یورو را 200 تومان کاهش  داد و قیمت رسمی دلار بین 11800 و 11900 تومان و یورو بین 13750 تا 13850 تومان اعلام شد.

 قیمت حواله درهم امارات نیز که دیروز روی رقم 3305 تومان به کار خود پایان داده بود امروز با قیمت 3310 تومان آغاز به کار کرد و در ادامه با نزول از مرز 3300 تومانی تا رقم 3230 تومان پایین رفت و نهایتاً عصر رقم 3260 تومان را به ثبت رساند.

برای اطلاع از نرخ لحظه‌ای و نمودار تغییر قیمت به صفحه بازارهای اقتصادنیوز مراجعه کنید.

حباب منفی سکه بزرگتر شد

امروز شاخص بازار ارز کمی بیش از 5/3 درصد از ارزش خود را در بازار داخلی از دست  داد، ولی سکه طرح جدید نزدیک به 7 درصد ارزش خود را از دست داد. با توجه به اینکه، بهای اونس در بازارهای جهانی تقریبا در محدوده  هزار و 410 دلاری زندانی بود، کاهش نامتناسب سکه در مقایسه با دلار منجر به افزایش حباب منفی این فلز گران بها شد. حدود ساعت 4 بعدازظهر دیروز با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده، ارزش ذاتی سکه حدود 4 میلیون و 270 هزار تومان بود که اختلافی 300 هزار تومانی با قیمت بازار آزاد داشت. بدون در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده، ارزش سکه حدود 3 میلیون و 920 هزار تومان بود.

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر امروز سه‌شنبه در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید)  با نرخ 3 میلیون و 970 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم)  با نرخ 3  میلیون و 950 هزار تومان به ثبت رسید.

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه  2 میلیون و 70 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 230 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 940 هزار تومان اعلام شد.

از سوی دیگر امروز عصر قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران یک میلیون و 705 هزار تومان قیمت خورد و هر گرم طلای 18 عیار حدود 393 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

12.050

11.750

دلار صرافی ملی

12.050

11.800

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

14.000

13.750

نرخ حواله درهم امارات

3.310

3.230

سکه امامی

(طرح جدید)

4.140.000

3.950.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

3.950.000

نیم‌سکه

2.070.000

ربع سکه

1.230.000

سکه گرمی

940.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.765.000

1.691.000

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز بازار خودرو یورو   اخبار برگزیده
  

ترامپ شرایط ایجاد اعتراض‌ها در ایران را فراهم کرد/ شرایط رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید سخت و پیچیده شده استمشاور سابق کمیته دموکراتیک مجلس نمایندگان ایالات متحده استیضاح را مشکلی بزرگ برای ترامپ دانست و گفت: اکنون سرنوشت ترامپ و ادامه روابط او و ایران به استیضاح بستگی دارد. ترامپ به شدت نگران استیضاح است. اگر پشتیبانی زیادی از وی صورت نگیرد اوضاع برای او از کنترل خارج می‌شود و این موضوع برای ترامپ نگران‌کننده است.
ایلنا ترامپ ایران ایران و آمریکا 

  

چشم انداز سمت و سوی قیمت خودرواین روزها شرایط قیمت خودرو در بازار به گونه ای است که زمان مناسبی برای ورود تقاضای مصرفی به بازار به نظر نمی رسد. قیمت خودرو بیشتر از جنبه روانی شارژ شده و همین مساله به حربه ای در دست دلالان خودرو تبدیل شده تا قیمت های کاذب را روی خودروها بگذارند...
خودروتک تورم خودرو خودروسازان 

  

سانسور سخنان مهم روحانی توسط روزنامه های حامی دولتکیهان در شماره امروز خود نوشت: روزنامه‌های حامی دولت، سخنان مهم رئیس‌جمهور را در تیترهای خود سانسور کردند.
مثلث روزنامه دولت رئیس جمهور 

  

این روز‌ها آلودگی و آنفلوآنزا از جمله دغدغه‌های اجتماعی اصفهانی‌ها و مردم دیگر استان‌های کشورمان محسوب می‌شود که به غیر از بیماری‌های جسمی سبب نگرانی‌هایی برای خانواده‌ها شده است. ولی آنچه که مردم را بیشتر نگران می‌کند شایعاتی است که برای خوردن و یا نخوردن چیزی در فضای مجازی منتشر و میلیون‌ها بار باز نشر می‌شود.
نامه نیوز استان اصفهان اصفهان صدا و سیما 

  

چه کسانی منتظر یارانه بنزین نباشند؟تا پایان دومین روز از آذرماه، یارانه بنزین برای 60 میلیون نفر یا به عبارت دیگر نزدیک به 18 میلیون خانوار ایرانی بنابر اعلام محمدباقر نوبخت واریز شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بنزین ریال 

  

هیچ دستور کاری برای ارتباط با آمریکا وجود ندارد«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز (جمعه) در وین برگزار شد، طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت: ما امروز دور جدیدی از کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که یک دور معمولی و روتین کمیسیون مشترک بود. طبق برجام هر سه ماه یک بار کمیسیون مشترک باید برگزار شود.
مثلث معاون سیاسی ایران وین 

  

منتظر خودروهای روسی در بازار ایران باشیم؟سرپرست معاونت امور بین الملل سازمان توسعه تجارت می‌گوید: تولید مشترک خودرو میان ایران و روسیه جدی و زمینه همکاری فراهم شده است. از چندین ماه گذشته تاکنون چندین نشست میان مدیران لادا، ایران خودرو و سایپا شکل گرفت و خودروسازان مذاکرات متعددی را با شریک‌های تجاری برگزار کردند.
خودروتک روسیه ایران و روسیه ایران خودرو 

  

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مهمترین هدف از فعال سازی «رمز دوم پویا» را افزایش سطح امنیت در پرداخت‌ها و خریدهای اینترنتی بدون کارت عنوان کرد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک جمهوری اسلامی ایران 

  

کالاهای اساسی چقدر گران شد؟مقایسه قیمت کالاهای اساسی در مهر 98 نسبت به مهر 97 نشان می‌دهد که قیمت برخی محصولات مانند برنج افزایشی و قیمت برخی کالاها مانند تخم‌مرغ و سیب‌زمینی اندکی کاهشی بوده است.
مستقل‌آنلاین کالاهای اساسی قیمت برنج 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی درباره شوک بنزین بر بازار ارزاقتصادنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره اوضاع بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توضیحاتی ارائه داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بنزین 

  اخبار داغ
  

لوئیس سوارز امشب یکی از زیباترین گل های سال را به ثمر رساند و بدون شک از حالا نامزد جایزه پوشکاش خواهد بود.
ورزش۳ عکس 

  

گل دیدنی سوارز به مایورکا(فیلم)مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا در دقیقه 44 دیدار مقابل مایورکا چهارمین گل آبی اناری پوشان را به زیبایی به ثمر رساند.
ایلنا اروگوئه زیبایی بارسلونا 

  

یادداشت|16 آذر روز مبارزه با فساد سیاسیجنبش دانشجویی می‌تواند پرچمدار مبارزه با فساد سیاسی باشد و حتی در برهه زمانی پیش رو شاید تنها راه چاره ورود مخلصانه ی نیروی جوانی است که تعاملات اجتماعی را در جنبش دانشجویی تجربه کرده باشد.
تسنیم بازی جمهوری اسلامی امام خمینی 

  

افت 28 درصدی قیمت دام زنده نسبت به ابتدای سال/ گوشت ارزان نشدمدیرعامل اتحادیه دامداران کشور از کاهش 28 درصدی قیمت دام زنده نسبت به ابتدای سال خبر داد و گفت: کاهش قیمت برای دامدار وجود دارد اما متاسفانه مصرف کننده شاهد پائین آمدن نرخ گوشت قرمز در بازار نیست.
تسنیم قیمت بهره وری گوشت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تلاطم بازار و تداوم روند صعودی قیمت دلار و سکهاقتصادنیوز: امروز شنبه 16 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران نوسان‌های کاهشی و افزایشی فراوانی را تجربه کرده و بطور روی مدار صعودی افزایش یافتند. به رغم کاهش شیب مدار صعودی نرخ دلار نسبت به روز چهارشنبه و پنجشنبه، شاهص ارزی تا سقف محدوده 13200 تومانی پیشروی کرد. همچنین سکه طرح جدید به نیمه بالای کانال 4 میلیون تومانی و محدوده 4.6 میلیون تومانی راه یافت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت یورو 

  

بار گران صنعت بیمه، ارزان بردوش شبکه فروش استمدیر عامل بیمه تجارت‌نو درجمع تعدادی از سیاستگذاران، مدیران عامل و دیگر فعالان صنعت بیمه خواستار درک نقش کلیدی شبکه فروش و بازاریاب‌ها دراین صنعت شد.
شما‌نیوز صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

سفیر اسبق ایران در کشورهای چین و پاکستان گفت: ایران و آمریکا تاکنون پنج توافقنامه با هم داشته‌اند که آمریکا به هیچیک از مفاد آنها عمل نکرده است.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا چین 

  

قالیباف: جامعه و قوه قضائیه به شدت با فساد مبارزه می‌کنند/ دانشجویان: تکلیفتان را با املاک نجومی روشن کنیدشهردار اسبق تهران گفت: مشکل اساسی ما اینجاست که می‌خواهیم کشور را به صورت شرطی اداره کنیم، وقتی می‌گوییم هم چرخ سانتریفیوژ و هم چرخ زندگی مردم بچرخد، کشور را شرطی می‌کنیم و در نهایت هر دوی این مورد تعطیل می‌شود.
ایلنا دانشجو تورم جوانان 

  

قالیباف در دانشگاه علامه: تصمیم‌گیری غلط نتیجه نظرسنجی از پشت شیشه ماشین است/ امیدوارم دیوان محاسبات گزارش ارز 4200 تومانی را منتشر کندعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درمجلس آینده باید با چهره های نو و جوان روبرو شویم البته جوانانی که پختگی و تجربه لازم را برای قانون گذاری و شناخت دقیق از امورات کشور داشته باشند در این صورت می‌توانیم گام دوم انقلاب را تحقق بخشیم.
تسنیم درآمد دانشگاه علامه طباطبایی دیوان محاسبات