عذر خواهی و تامین رضایت خانوادهای کشته شدگان بی‌گناه

حجت الاسلام شهاب الدین حائری شیرازی فرزند نماینده‌ی سابق ولی فقیه در استان فارس در یادداشتی تلگرامی با عنوان «حکومت در دو راهی فناء و بقاء» نوشت: آنچه به عنوان شهدای امنیت در اعترضات اخیر مطرح شد کمتر از انگشتان یک دست بود که در صدا و سیما از ایشان تقدیر شایسته گردید. عددی که … نوشته عذر خواهی و تامین رضایت خانوادهای کشته شدگان بی‌گناه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

عذر خواهی و تامین رضایت خانوادهای کشته شدگان بی‌گناه

حجت الاسلام شهاب الدین حائری شیرازی فرزند نماینده‌ی سابق ولی فقیه در استان فارس در یادداشتی تلگرامی با عنوان «حکومت در دو راهی فناء و بقاء» نوشت:

آنچه به عنوان شهدای امنیت در اعترضات اخیر مطرح شد کمتر از انگشتان یک دست بود که در صدا و سیما از ایشان تقدیر شایسته گردید. عددی که برای کشته شدگان مطرح است بیش از صد نفر است.

اطمینان حاصل است تعدادی از کشته شدگان در چهارچوب تعریف محارب قرار نمی‌گیرند. محارب که حکم فقهی وی می‌تواند در شرایطی مرگ باشد کسی است که سلاح خود را برای ترساندن مردم فی المثل برای گرفتن مال ایشان ظاهر می‌کند راهزنان در روایات مصداق آن شمرده‌اند.

اما کسی که خود را مورد ظلم حکومت می‌داند و به خیابان ریخته ولو آشوب کند خیابان ببندد و…. محارب شمرده نمی‌شود . (اگر چه این عمل خلاف قانون است و جزای خاص خودش را دارد که قطعا مرگ نیست)

بعلاوه در چنین آشوب‌هایی به صورت معمول افراد بی‌گناهی خونشان ریخته می‌شود نظیر آنچه در زندان کهریزک در سال 88 اتفاق افتاد.

🔴 امیر مومنان ریختن خون بیگناه را موجب ازبین رفتن حکومت‌ها می‌داند.

«ایاک و الدماء و سفکها بغیر حلها، فانه لیس شی‏ء ادعی لنقمه و لا اعظم لتبعه و لا احری بزوال نعمه و انقطاع مده، من سفک الدماء بغیر حقها»:

«مالک! تو و خونها! و خونریزی بناحق!، که هیچ چیزی در ایجاد نقمت و عذاب و تیره‏ روزی و بازتاب‌‏های زیانبار و زوال نعمت و انقطاع مدت حکومت، بیش از خونریزی بناحق موثر نیست».

🔴 الان مملکت در معرض دست درازی بیگانگان است. از نظر کارشناسان، ترامپ برای مانور قدرت و جلب آراء رای دهندگان به یک حمله ولو با ابعاد محدود به ایران که امریکا را در مواقعی چون ساقط نمودن هواپیمای جاسوسی تحقیر نموده، نیازمند است.

🔴 بنظر نگارنده اگر حاکمیت در عذر خواهی و تامین رضایت خانوادهای کشته شدگان بی‌گناه اقدام لازم را نموده و با تخلفات احتمالی مامورین امنیتی برخورد عبرت آموز بنماید در حقیقت در سنت الهی اقدام برای پایداری و ثبات خویش نموده.

اما اگر عذر خواهی را منافی اقتدار (1) خویش بداند چنانچه از کلام امیر مومنان دانسته شد بقاء و اقتدار خویش را با دست خویش نابود نموده.

تقدیر کننده خداست و سبب ساز ما. مائیم که اسباب حمله بیگانه و تحقیر را بر خود فراهم یا دفع می‌کنیم.

________________

1) امیرمومنان در ادامه فقره سابق الذکر در عهدنامه مالک اشتر در مورد قتلی که به خطا ماموران حکومتی انجام داده اند می‌فرماید وَإِنِ ابْتُلِیتَ بِخَطَإ وَأَفْرَطَ عَلَیْکَ سَوْطُکَ أَوْ سَیْفُکَ أَوْ یَدُکَ بِالْعُقُوبَةِ -فَإِنَّ فِی الْوَکْزَةِ فَمَا فَوْقَهَا مَقْتَلَةً- فَلاَ تَطْمَحَنَّ بِکَ نَخْوَةُ سُلْطَانِکَ عَنْ أَنْ تُؤَدِّیَ إِلَى أَوْلِیَاءِ الْمَقْتُولِ حَقَّهُمْ.

اگر به خطایى دچار گشتى و کسى را کشتى یا تازیانه‌ات، یا شمشیرت، یا دستت در عقوبت از حد درگذرانید یا به مشت زدن و یا بالاتر از آن، به ناخواسته، مرتکب قتلى شدى، نباید گردنکشى و غرور قدرت تو مانع آید که خونبهاى مقتول را به خانواده اش بپردازى.

انتهای پیام

برچسب هااعتراضات بنزینی شهاب الدین حائری شیرازی

صدا و سیما خانواده جاسوسی   اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز