تسنیم   |  سیاسی  |  

دکتر افروغ مصداق انسان آزاداندیش بود

دکتر افروغ یک شخصیت اندیشمند، شخصیتی که همواره در ملتقای نظر و عمل ایستاده بود و هم به مصالح عملی توجه داشت و هم وسط میدان بود و هم پرداخت نظری و اندیشمندانه داشت.

دکتر افروغ مصداق انسان آزاداندیش بود

- اخبار سیاسی -

گروه اندیشه خبرگزاری تسنیم- محسن جبارنژاد پژوهشگر و سیاست‌پژوه در یادداشتی به تشریح برخی ابعاد شخصیتی مرحوم دکتر افروغ پرداخت و نوشت:

مرحوم دکتر افروغ به حق مصداق انسان آزاداندیش واقعی بود. مصداق کسی بود که همزمان خیلی از صفات و ویژگی‌های شخصیتی را در خود جمع کرده بود، لذا می‌توانست صداقت و صراحت را با هم جمع کند و همزمان می‌توانست در عین پای بندی به آرمان‌ها، منتقد سرسخت وضع موجود باشد.

عماد افروغ؛ سیمای فلسفی یک جامعه‌شناس

 

در عین اینکه یک متفکر تراز اول بود و به معنای واقعی کلمه به وضعیت تاریخی ما فکر می‌کرد، حوزه اخلاق دغدغه جدی و مهم ایشان بود. استانداردهایی در آکادمی‌ها مبنای ارزیابی و سنجش و قضاوت علمی اساتید می‌شود که گاهی اوقات این معیارها، معیارهای ناکارآمدی هستند اما افروغ توانسته بود در عین تن ندادن به معیارهای صوری و ظاهری، متفکر و پژوهشگر باشد که غالباً جمع میان این دو سخت و دشوار است.

پژوهشگران بسیاری در دانشگاه‌ها داریم، اما متفکرین بسیار کمی وجود دارند. حداکثر کاری که پژوهش می‌تواند انجام دهد این است که ماده خامی را برای تفکر فراهم کند، نه اینکه خود تفکر باشد. اینها در واقع چیزهایی بود که از آقای دکتر یاد گرفتم.

حقیقتاً ایشان خیلی خوش محضر هم بود. وقتی با ایشان صحبت می‌کردید، زبان صریحی داشت و با صراحت صحبت می‌کرد. صراحت لهجه داشت اما به همان اندازه صحبت‌هایش گرم و دلنشین بود. ذهن جوّال و قدرت بیان بسیار خوبی هم در صورت‌بندی مباحث داشت.

نگاه جامعه‌شناسانه را با نگاه فیلسوفانه جمع می‌کرد در حالی که واقعاً جمع میان این دو کار دشواری است. یعنی به واسطه اینکه جامعه‌شناس بود، خیلی از مباحث جزئی جامعه را می‌دید و راجع به آنها فکر و تحلیل داشت و فضای اجتماعی را آسیب شناسی می‌کرد. گاهی اوقات این آسیب شناسی ناظر به نقد دولت، گاهی هم ناظر به نقد فرهنگ عمومی جامعه بود. در این زمینه دقت نظر بالایی هم داشتند.

در اواخر عمر، ایشان که عضو شورای فرهنگ عمومی شدند به گواه مسئولان و اشخاصی که در شورای فرهنگ عمومی حضور داشتند نکاتی می‌گفتند که کم نظیر بود. دقت نظری که در حوزه مباحث اجتماعی و در مواجهه با آسیب‌های فرهنگ عمومی داشتند هم قابل توجه بود. بسیار اهل دقت نظر بودند و در عین حال دولت و شیوه حکمرانی‌ای که پیوسته به آن نقد داشت را تحلیل و نقد جدی می‌کرد، اما همه نقدها دلسوزانه بود. جمع بین این دو هم کار دشواری است.

 

دکتر افروغ به معنای واقعی کلمه آزاداندیش بود. مطلقاً در بند نام و عنوان و عناوین دنیوی نبود، چه در مورد خودش و چه در مورد دیگران. خاطره‌ای را برایم تعریف کرد، می‌گفت: به یکی از دانشگاه‌ها برای تدریس دعوت شده بودم، در پشت سر میز رئیس دانشگاه دیدم تابلو یا بنری نصب شده و اسامی اساتیدی با عنوان آیت‌الله و حجت‌الاسلام و دکتر و دانشیار، استاد تمام و استادیار نوشته شده است. می‌گفت: من برآشفتم و همان جا این بنر را پاره کردم و کوبیدم زمین و خطاب به رئیس دانشگاه گفتم که شما با این کار خود اعتماد به نفس را از دانشجو می‌گیرید! دانشجو را اسیر و مرعوب این عناوین پرطمطراق می‌کنید و جرأت پرسشگری و اندیشه‌ورزی و نقد را از او می‌گیرید.

دکتر افروغ اساساً هر قیدی را که باعث می‌شد تعلقی ایجاد کند و مانع اندیشیدن شود به شدت نقد می‌کرد. مطلقاً اهل سالوس و ریا نبود، هیچ وقت ملاحظه‌کاری و محافظه‌کاری بی مورد هم نداشت. آنچه را که تشخیص می‌داد حق است عنوان می‌کرد ولو اینکه دوستان و مسئولان از ایشان رنجیده خاطر می‌شدند، آنچه را که تشخیص می‌داد حق است عمل می‌کرد.

بخش عمده‌ای از این روحیه نفرت و ناخرسندی که نسبت به سالوسی و ریا و تظاهر داشت به خاطر همین بود که شخصیت ملاحظه‌کاری و محافظه کاری نداشت و اهل مصلحت اندیشی‌های بیجا نبود. به نظرم این امر یکی از فضیلتهای اخلاقی است. کمتر دیدم حتی افرادی که برهه‌ای از عمر خود را در مناصب رسمی و دولتی حضور داشتند به این اندازه اهل سلامت نفس و اهل شجاعت باشند. این دو خصلت را با هم داشت؛ هم بسیار انسان سالمی بود و هم اهل سلامت نفس بود و هم شجاعت خاصی داشت و این دو را توأمان با هم جمع کرده بود.

 نطق‌هایی که ایشان در مجلس هفتم داشتند جاودانه خواهد ماند. بعضی از نطق‌هایی که از ایشان هست و به یادگار مانده و گاهی اوقات در فضای مجازی پخش می شود نطق های ماندگاری است، وقتی نطق‌های مرحوم دکتر افروغ را می‌بینیم و با نطق‌هایی که الان بعضی از نمایندگان مجلس ایراد می‌کنند مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که فاصله زمین تا آسمان است.

یک شخصیت اندیشمند، شخصیتی که همواره در ملتقای نظر و عمل ایستاده بود و هم به مصالح عملی توجه داشت و هم وسط میدان بود و هم پرداخت نظری و اندیشمندانه داشت. همه اینها چیزهایی بود که در شخصیت ایشان با هم جمع شده بود و به ندرت کسی می‌تواند همه این صفات و خصائلی را که گاه متعارض و متضاد هم هستند را در خود جمع کند.

 

نگاه افروغ به مسئله دولت

یکی از موضوعات مورد مطالعه دکتر افروغ، مسئله دولت بوده است. ایشان از سالیان پیش مسئله انقلاب اسلامی را در کانون تفکرات خودشان قرار دادند و تلاش داشتند لایه‌های بنیادی و مغفول انقلاب اسلامی را واکاوی کنند. از نظر ایشان بحث ساختار بسیار مهم است. ایشان معتقد بود بنیاد انقلاب اسلامی، قدرت اجتماعی است که اساساً یک ماهیت متکثر دارد، یعنی باید تکثرها را به رسمیت بشناسید و این ماهیت و بنیاد اجتماعی و قدرت اجتماعی را باید ببینید. آن چیزی که عامل استمرار انقلاب اسلامی است همین است اما ما به لحاظ ساختاری به سمتی رفتیم و ساختارهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به سمتی رفته است که ساختار کاملاً متمرکز است و در واقع سیستم این ساختار، کاملاً سیستم مرکز-پیرامون است و با ساختار متمرکز اساساً همخوانی ندارد. اینکه دوام انقلاب در گرو محافظت از قدرت اجتماعی باشد و از طرفی ساختارها و دولت به سمت تمرکز برود، با هم همخوانی ندارد. ایشان تصریح داشتند که مظروفی به نام انقلاب اسلامی و ظرفی داریم که همان ساختارهای فعلی ما هستند. بخش مهمی از این ساختارها، ساختارهای به جا مانده از رژیم پیشین است. این ظرف و مظروف همخوانی و سازگاری ندارند.

دکتر افروغ تعریف می‌کردند یکبار با دکتر نعمت‌الله فاضلی که به لحاظ گرایش‌های سیاسی، بعضاً اختلاف و زاویه دارند در مورد انقلاب اسلامی صحبت می‌کردیم. می‌گفت ما در این مسئله مشترک بودیم. نگاه ما این بود که مشکلات اساسی کشور این است که ظرف و مظروف با هم ناسازگاری دارد. این مسئله جدی گرفته نشد، البته ژرف‌کاوی‌های ایشان محصولات مختلفی ازجمله کتاب و مقاله شد و در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها خصوصاً در چند سال اخیر بر روی این بحث متمرکز شدند.

نگاهشان به انقلاب اسلامی، صدرایی بود و بعضاً دلالت‌هایش در آثار و گفتار ایشان قابل مشاهده بود. البته دکتر افروغ به واسطه تجربه نمایندگی مجلس و تأملاتی که از منظر فیلسوف به سیاست و جامعه داشتند به جدّ به مسئله دولت و حکمرانی فکر می‌کردند و درباره‌ی آن می‌اندیشیدند.

مسأله اصلی دکتر افروغ درباره موضوع دولت، همان بحث ظرف و مظروف بود که به آن اشاره کردم. ایشان متذکر می‌شدند که این ظرف و مظروف همخوان نیستند. بخشی از آسیب‌هایی که در بخش حکمرانی متحمل می‌شویم و بخشی از هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنیم و نابسامانی‌هایی که در وضعیت حکمرانی و دولت‌داری وجود دارد، از همین ناحیه است.

غیر از اشکال نظری و ساختاری، یک اشکال عملی را هم خیلی جدی می‌دانستند و صریحاً روی این مسأله تأکید داشتند که رانت‌هایی که برخی از سیاسیون به واسطه‌ی حضور در قدرت دارند، تبدیل به ویژه خواری های اقتصادی و ... می‌شود و این را یکی از عوامل عملی در آسیب‌شناسی حکمرانی ایرانی می دانستند.

 

پروژه روش شناسی دکتر افروغ

پروژه روشی ایشان خیلی پروژه مهمی است که متأسفانه مغفول واقع شده و زیر سایه سنگین شخصیت سیاسی و اجتماعی آقای دکتر افروغ که با مواضع صریح شان شناخته می‌شدند، پنهان مانده است. این امر باعث شد که ابعاد پنهانی شخصیتی ایشان همچنان پنهان بماند و شناخته نشود. این یک آسیب در فضای فکری و فرهنگی جامعه ما است که گاهی اوقات متفکر و اندیشمندی که مواضعی دارد چنین اتفاق‌هایی در موردش اتفاق بیفتد. خود این نکته در کشور ما یک مسأله و معضل فرهنگی و تاریخی است و بعید است به این راحتی برطرف شود.

دکتر افروغ تأثیر توأمانی از کل‌گرایی صدرایی و کل‌گرایی روی بسکار گرفته بودند و به پیوندی که بین حکمت نظری و حکمت عملی وجود دارد، قائل بودند. در آسیب‌شناسی‌ای که از مسئله دولت و قدرت در ایران امروز داشتند، باورشان این بود که مشکلات امروز ما ناشی از عدم فهم ابعاد تئوریک انقلاب اسلامی و همچنین فقدان تفکر منظومه‌ای و سیستماتیک است و اساساً فهمی از ساختار نداریم و درست به همین دلیل است که به واسطه همین بدفهمی‌ها، کشور را چهل‌تکه اداره می‌کنیم.

ایشان معتقد بود حکمت متعالیه می تواند این شکاف را در درون خود حل کند و به لحاظ بنیادی ظرفیت‌هایش را دارد، منتها ایشان معتقد بود این ظرفیت هنوز بالفعل نشده است یعنی کار درخوری در این زمینه انجام نگرفته است.

همان طور که مستحضر هستید دو نوع نگاه مکانیکی و ارگانیکی به دولت وجود دارد. ایشان نگاه مکانیکی و جزء‌نگرانه به دولت را نقد می‌کردند. یکی از آسیب‌های حکمرانی و آفت‌های دولت‌داری در نگرش دکتر افروغ همین نگرش مکانیکی به دولت بود. البته ایشان سعی می‌کرد این معضل و دشواره اساسی را که سال‌هاست در حکمرانی ایران رخنه کرده را با ارجاع به سنت صدرایی و همین طور دیالکتیک بسکاری، خصوصاً دیالکتیک نظر و عمل تدارک کنند و به همین خاطر روی بحث نظر و عمل متمرکز شد که ماحصل آن در کتابی با عنوان «رابطه نظریه و عمل از حکمای باستان تا رئالیسم انتقادی» از طریق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.

 

دیالکتیک نظر و عملی که توسط دکتر افروغ برای تمهیدات سیاست‌های دولت در جهت فائق آمدن بر اشکالات حکمرانی و دولت‌داری در ایران معاصر پیشنهاد می‌داد، اولاً هم از تنگناهای نگاه مارکسیتی به دیالکتیک فارغ هست و ثانیا جهت توحیدی دارد.

ایشان می‌گفتند روح توجه مارکس به بحث پراکسیس به بحث ماتریالیسم برمی‌گردد و تقلیل ایده به ماده است. بنابراین ایشان معتقد بود که مارکس نتوانست برای حوزه‌ی ایده استقلالی قائل شود و اساساً ایده تقلیل به ماده نیست.

بنابراین نقدی که هابرماس به مارکس داشت را می پذیرفت. هابرماس در نقد به مارکس اشاره می‌کند که مفهوم پراکسیس و عمل مارکس به فضای دانش فنی رفته و از تعامل رهایی‌بخش و ارتباطی غافل شده است. یعنی در واقع کاری که مارکس انجام می‌دهد مربوط به دانش فنی است، لذا صرفاً به سمت تسلط بر طبیعت پیش می‌رود و نمی‌تواند به سمت تعامل ارتباطی و دانش هرمنوتیک برود و ماهیت دیالکتیک خود را حفظ کند. بنابراین به نظر دکتر افروغ، دیالکتیک عین و ذهن در مباحث مارکس بسیار کمرنگ است.

ایشان معتقد بود این مسأله در تفکرات مارکس جوان پررنگ‌تر است و در مارکس متأخر قدری کمرنگ‌تر شده است. به ویژه در دیالکتیک عین و ذهن و نظر و عمل در رئالیسم انتقادی بسکار بسیار پررنگ است. این نکته برایشان خیلی مهم بود و پیوسته تأکید می‌کردند دیالکتیک نظر و عمل مورد نظر روی بسکار به شدت جهت توحیدی دارد. از پایگاه صدرایی ایشان، بحث‌های بسکار برایش جلب توجه کرد و آنها را به هم نزدیک دید. در گفت‌و‌گویی که با ایشان انجام دادم صریحاً اشاره کردند که بحث نظر و عمل و دیالکتیک عین و ذهن در رئالیسم انتقادی بسیار شبیه به رابطه عین و ذهن در تفکر صدرایی است.

ایشان می‌خواست از این مباحث نتیجه‌ای بگیرد و از آنها استفاده‌ای کند که همان بحث روش‌شناسی بود که معتقد بودند اشتراکاتی که در اندیشه ملاصدرا و روی بسکار هست می‌تواند منشأ الهاماتی در باب بحث‌های روشی در حیطه علوم اجتماعی باشد.

احتمالاً ایشان بخشی از مباحث را در کتاب «رابطه نظریه و عمل  از حکمای باستان تا رئالیسم انتقادی» ارائه کردند. شنیده بودم که این مباحث قرار است ادامه پیدا کند که البته عمرشان مجال نداد که این پروژه را به انتها ببرند. بسیاری از دغدغه‌ها و پروژه های فکری ایشان با بیماری و رحلت ناگهانی ایشان متوقف شد.

انتهای پیام/

عماد افروغ علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی   اخبار برگزیده
  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

آمار کرونا جمعه 19 خرداد 1402 | تعداد جانباختگان به چند نفر رسید؟برای مشاهده آمار کرونا جمعه 19 خرداد 1402 باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین مرگ ایران 

  

فوت یک بیمار کرونا در شبانه روز گذشته در کشورمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از فوت یک بیمار کرونا در شبانه روز گذشته در کشور خبر داد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

حذف سوداگری و بورس‌بازی از بازار مسکن با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکانبه عقیده یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس، در سامانه املاک و اسکان افراد مسکن را خالی نمی‌توانند نگهداری کنند و به آن مالیات تعلق می‌گیرد.
اعتماد کمیسیون عمران مجلس بازی مسکن 

  

شناسایی 17 بیمار جدید کرونایی و یک فوتی در کشور به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 19 خرداد 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 17 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 8 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 612 هزار و 130 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 1 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 146 هزار و 281 رسید. تا کنون 7…
مهر خبرنگار 

  

قیمت خودرو پژو 206 تیپ دو به چند میلیون تومان رسید؟برای اطلاع از قیمت خودرو پژو 206 تیپ دو در بازار امروز در ادامه این خبر باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین قیمت خودرو پژو 

  

قیمت دلار، طلا و سکه امروز 19 خرداد 1402قیمت دلار، طلا و سکه امروز در بازار 19 خرداد 1402 را در جداول زیر مشاهده می‌کنید.
اعتماد قیمت دلار 

  

قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید صفر در بازار امروز چند؟قیمت خودرو در آخرین روز هفته به‌دلیل تعطیلی بازار، تغییری را تجربه نکرد. همه محصولات بازار، روند ثابت روز گذشته را طی کردند.
مثلث قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

حضور پررنگ نهادهای مالی بورسی مهمترین اتفاق پانزدهمین نمایشگاه صنعت‌مالی بود، در این میان غرفه خاص و متفاوت گروه ترنج توجه مخاطبان بسیاری جلب کرده است.
اقتصادنیوز بانک بیمه صنعت 

  

شکست شدید قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار امروز چند؟طی دو هفته اخیر سیگنال‌های سیاسی پیوسته بازارهای مالی را تکان داد و حاصل آن، بازگشت دلار به کریدور 40 هزار تومانی شد. تحلیلگران اقتصادی محدوده فعلی را برای قیمت دلار موقتی می‌دانند.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

وضعیت قیمت خودرو هفته سوم خردادماه |شاهین سایپا ارزان شدنمودار قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا طی سومین هفته خرداد 1402 نزولی شد.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

نامه ایرانخودرو به بورس: 21 هزار میلیارد تومان زیان کرده‌ایممدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس از زیان 21 هزار میلیارد تومانی این گروه خودروسازی خبر داد.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو ایران خودرو 

  

گران ترین خودروی وارداتی 500 میلیون ارزان شد | قیمت خودروهای خارجی در بازار ایرانبا مطالعه جدول زیر اطلاعات کاملی درباره قیمت روز خودروهای خارجی در بازار به دست خواهید آورد.​
فردا قیمت خودرو ایران