اعتماد   |  سیاسی  |  

ریشه اختلاف شوراهای ائتلاف و وحدت؟ / مصاف پدرخوانده‌ها

موضوع مصادیق انتخاباتی اصولگرایان اما فرع قضیه و حاشیه است. اصل و متن دعوا بر سر پدرخواندگی است. حدادعادل و همراهان او مثل سروری و چمران می‌خواهند در ترکیب و چینش نیروهای اصولگرا نقش اصلی را ایفا کنند و جامعه روحانیت نیز بعد از چند دوره انتخابات اخیر نگران حذف از عرصه اثرگذاری است، لذا زیربار نمی‌رود.

ریشه اختلاف شوراهای ائتلاف و وحدت؟ / مصاف پدرخوانده‌ها

اعتمادآنلاین| انتخابات ریاست‌جمهوری زودتر از چهارماه دیگر فرا خواهد رسید و جریان اصولگرایی که با نگاهی خوشبینانه از مدت‌ها قبل خود را برنده این کارزار می‌دید، با چالشی جدی مواجه شده است. چالشی که از چندی قبل- یعنی همان وقت که جامعه روحانیت مبارز قد علم کرده و داعیه‌دار میزبانی از طیف‌های سیاسی اصولگرا و وحدت‌آفرینی شد- قابل پیش‌بینی بود. عیان بود که شورای ائتلاف به این سادگی‌ها میدان‌داری را به جامعه روحانیت نخواهند سپرد. خاصه بعد از حصول نتیجه‌ای که در انتخابات مجلس یازدهم به یمن قهر مردم با اصلاح‌طلبان به دست آورده و نامش را موفقیت گذاشتند. کاملا قابل تصور بود که این موازی‌کاری برای اصولگرایان گران تمام شده و این انتخابات به ظن خودشان بازی برده را به یک بازی باخته بدل خواهد کرد اما آقایان اصولگرا هیچ هشداری را در این باب جدی نگرفتند.اکنون اما در آستانه انتخابات این کار بیخ پیدا کرده و دم خروس اختلافات قابل پنهان کردن نیست. مصاف، مصاف پدرخوانده‌هاست و هیچ یک قصد کوتاه آمدن ندارند. نه ریش‌سفیدان جامعه روحانیت که مدت‌هاست به حاشیه رفته‌اند و نه حدادعادل و همفکرانش که برای وحدت‌آفرینی موانع زیادی پیش رو دارند.ماجرا از این قرار است که در جامعه روحانیت یک دو دستگی تمام عیار به وجود آمده است. بخشی به دنبال علی لاریجانی هستند، بخشی به دنبال سید ابراهیم رییسی هستند و در این میان برخی نیز دلبسته محسن رضایی شده‌اند.در آن سو نیز در شورای ائتلاف اگرچه برخی نیروها به دنبال نامزدی سیدابراهیم رییسی هستند اما از آنجا که گمانه قوی آن است که رییسی در نهایت وارد میدان نخواهد شد نگاه‌ها از هم‌اکنون به دنبال قالیباف است اما پاشنه‌آشیل شورای ائتلاف تک‌روی‌های پی در پی جبهه پایداری است که این روزها به‌رغم میل ابراهیم رییسی در مجلس به دنبال امضا جمع کردن برای او هستند. خاصه آنکه برخی بر این باورند که اساسا رییسی چه بخواهد در انتخابات حضور داشته باشد و چه نخواهد چندان تمایلی ندارد پایداری‌ها  ویترین سیاسی او را سامان دهند. همین‌هاست که  موج  اختلاف در اصولگرایان را سامان  داده است.

اختلافات علنی

همان‌طور که گفته شد، اختلافات از همان ابتدا وجود داشت اما آنچه در روزهای اخیر شاهدیم، علنی شدن  و بالا گرفتن آن است. همین دو ماه پیش بود که پرویز سروری، دبیر شورای نیروهای ائتلاف از وجود اختلاف‌نظرها بین مجموعه اصولگرایی به برناگفته و در پاسخ به چگونگی دستیابی به وحدت گفته:«در حال حاضر ما به جمع‌بندی رسیده‌ایم که هر دو طیف شورای وحدت و شورای ائتلاف، اقدام به ظرفیت‌سازی و ظرفیت‌های خود را سازماندهی کنند و کنار آن، تلاش برای رسیدن به وحدت نیز ادامه پیدا کند. امیدواریم در آینده مثل دوره قبل، بتوانیم به یک وحدت فراگیر دست پیدا کنیم.» اکنون اما شاهد ناامید شدن اصولگرایان از توافق هستیم. شاهد هم اظهارات غلامرضا مصباحی مقدم که در چهارمین نشست «جمهور» که به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار شد، در مواضع قبلی اصولگرایان مبنی بر توافق دو شورا، تردید ایجاد کرد. او گفت که «شورای عالی وحدتی شکل گرفته و به دنبال آن هستیم که از ائتلاف هم به این شورا بپیوندند. این ممکن است به نتیجه برسد یا نرسد اما اگر هم به وحدت نرسیدیم همدیگر را تخریب نخواهیم کرد.» پیش از او نیز مصطفی چمران انتقادات تندی را نسبت به شورای وحدت بیان کرده  بود.

بالا گرفتن جدال

تردید گفته شده اما تبدیل به یقین شد وقتی شاهد جدال حدادعادل و مصطفی پورمحمدی شدیم. حدادعادل در کسوت رییس شورای ائتلاف در انتقاد از مواضع شورای وحدت گفت: «مشکل امروز ما این است که جامعه روحانیت مبارز به‌طور مستقل راه افتاده و می‌گوید من هم می‌خواهم انتخابات را میزبانی کنم و محور وحدت شوم. حرف بنده به آنها این است که وقتی تجربه شورای ائتلاف وجود دارد چرا آن را نادیده می‌گیرید؟ از طرف دیگر دوستان پایداری هم داستان خود را دارند. البته ما هنوز خط مذاکره‌ای با آنها باز نکرده‌ایم و مذاکرات را برای مراحل بعدتر گذاشته‌ایم.ما از یک طرف با کثرت نامزد روبه‌رو هستیم و از یک طرف دیگر با کثرت پدر.» مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت هم اصلا زیر حرف نماند و در نشست سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تاکید کرد که «نوع نگاه لیبرالی، امنیتی، نظامی و پدرسالارانه هیچ کدام مطلوب ما نیست.» او گفت: «برخی به پدرخواندگی حمله می‌کنند ولی می‌خواهند خودشان مخفیانه این مدل را پیگیری کنند و یک دفعه در آخر انتخابات نظر خود را تحمیل می‌کنند. دوره این مدل‌ها گذشته و ما نمی‌توانیم از این مدل‌های منسوخ  شده استفاده  کنیم.»

اصل دعوا

در این بین حرف از مصادیق انتخاباتی نیز مطرح می‌شود مثلا گاهی به نظر می‌رسد که شورای ائتلاف نگران حمایت شورای وحدت از علی لاریجانی است و بعد که معلوم می‌شود، شورای وحدت تصمیم خود را برای حمایت از رییسی گرفته، این‌طور تلقی می‌شود که شورای ائتلاف به دنبال گزینه‌ای غیر از اوست! هر کدام از این شوراها البته در همراه کردن همه طیف‌های اصولگرا چالش‌هایی دارد. کما اینکه حدادعادل در اظهارات اخیرش به نقش پایداری اشاره کرد. ضمن اینکه بدیهی است این شورا اگر مثل شورای وحدت به سوی حمایت از رییسی برود از حمایت برخی اصولگرایان نیز بی‌بهره خواهد ماند. موضوع مصادیق انتخاباتی اما فرع قضیه و حاشیه است. اصل و متن دعوا بر سر پدرخواندگی است. حدادعادل و همراهان او مثل سروری و چمران می‌خواهند در ترکیب و چینش نیروهای اصولگرا نقش اصلی را ایفا کنند و جامعه روحانیت نیز بعد از چند دوره انتخابات اخیر نگران حذف از عرصه اثرگذاری است، لذا زیربار نمی‌رود. این همان دعایی است که اکنون حسابی بالا گرفته و باید دید که عقلای اصولگرایی چه فکری برای حل و فصل آن می‌کنند. به هر حال تا اینجای کار کتمان واقعیت و تاکید بر حصول توافق در دقیقه نود را آزموده و به نتیجه رسیده‌اند. آفات و تبعات کش دادن این بگومگو هم که روشن است؛ لذا باید منتظر ماند و دید که آقایان چطور از پس هم برآمده و به چه  نتیجه‌ای  می‌رسند.

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

روزنامه انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

با خوردن این خوراکی‌ها از ابتلای خود به کرونا پیشگیری کنیدویتامین D فواید مختلفی از جمله بهبود وضعیت پوست، تنظیم مقدار کلسیم و فسفات بدن، سالم نگه داشتن استخوان‌ها، دندان‌ها، ماهیچه‌ها و همچنین افزایش توان سیستم ایمنی بدن دارد.
اقتصادنیوز پوست سیستم ایمنی 

  

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی گفت: سرعت سرایت کرونای انگلیسی نگران‌کننده است و علائمش در 24 تا 48ساعت در فرد دیده می‌شود.
نامه نیوز لیلا اوتادی سازمان بهداشت جهانی یارانه 

  

بازداشت یک داماد به دلیل نقض پروتکل های کروناییرعایت نکردن مصوبه ستاد کرونا ازسوی خانواده عروس و داماد، منجر به بازداشت آنان شد.
گسترش بازداشت خانواده نیروی انتظامی 

  

خوراکی‌های حاوی ویتامین دی برای پیشگیری از کروناویتامین D فواید مختلفی از جمله بهبود وضعیت پوست، تنظیم مقدار کلسیم و فسفات بدن، سالم نگه داشتن استخوان‌ها، دندان‌ها، ماهیچه‌ها و همچنین افزایش توان سیستم ایمنی بدن دارد.
برنا پوست سیستم ایمنی 

  

صعود شاخص‌های اصلی بورسی در جهاندر وال استریت، همه صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص وال استریت 

  

همه چیز درباره دستکاری در بازار/ کانال 10 هزار نفری بورسی پسر 12 ساله!اقتصادنیوز: معاون حقوقی سازمان بورس با اشاره به تخلفات بورسی در فضای مجازی مانند کانال 10 هزار نفری پسر 12 ساله و شاطر نانوا و عدم مجوز سیگنال فروشی از برنامه استانداردسازی فعالیت ها خبر داد.
اقتصادنیوز فضای مجازی 

  

زمان قطعی زنده ماندن ویروس کرونا روی لباس‌ها مشخص شد!+جزییاتکروناویروس می‌تواند تا 72 ساعت بر روی لباس‌ها زنده بماند.
برنا ویروس 

  

کرونای ایرانی در راه است/ واکسن‌های کووید-19 در برابر این نوع ویروس مقاوم‌اند؟/ ویدئومسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا گفت: کرونای ایرانی در راه است.
خبرفوری ویروس سلامت 

  

نشست اوپک به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیرافتاددر پی شرایط پیش آمده به‌دلیل شیوع ویروس عالمگیر کرونا، برگزاری هشتمین سمینار بین‌المللی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که قرار بود ژوئن 2021 برگزار شود به 29 تا 30 ژوئن 2022 موکول شد.
۵۵ آنلاین اوپک ویروس اقتصاد 

  

کرونا به سادگی تسلیم نمی‌شود/همچنان جولان می‌دهدوزیر بهداشت آلمان با اشاره به اینکه شهروندان از محدودیت‌ها خسته شده‌اند، اما کرونا همچنان جولان می‌دهد درباره جهش‌های این ویروس هشدار داد.
۵۵ آنلاین آلمان ویروس درمان 

  

کرونا | بازداشت داماد هنجارشکن در ارسنجانرعایت نکردن مصوبه ستاد کرونا ازسوی خانواده عروس و داماد، منجر به بازداشت آنان شد.
۵۵ آنلاین بازداشت درمان پدر 

  

بورس تهران امروز سبزپوشی را تجربه کرد| بورس امروز صعود داشتبورس تهران امروز سبزپوشی را تجربه کرد. بورس امروز صعود داشت به طوری که می توان گفت بورس سبزپوش شد.
۵۵ آنلاین بورس تهران تهران شاخص 

  

دستورات فوری روحانی درپی خیز مجدد کرونا در کشوررئیس جمهور در پی گزارش قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا از افزایش شهرهای قرمز بویژه در استان خوزستان و علائم هشدار درباره خیز جدید بیماری در کشور، همه دستگاه های مسوول را موظف کرد تمام تلاش خود را برای کنترل زنجیره و مقابله با بیماری و جلوگیری از موج چهارم آن، بکار گیرند.
گسترش حسن روحانی درمان وزارت کشور