اعتماد   |  سیاسی  |  

تکلیف کاندیدای مطلوب اصولگرایان در 1400 چه زمانی مشخص می‌شود؟

عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: باید مشروعیت با مقبولیت همراه باشد و بر این باوریم که صرف وجود مشروعیت کافی نیست و در مقابل صرف مقبولیت هم کافی نیست بلکه این دو باید با هم باشند...

تکلیف کاندیدای مطلوب اصولگرایان در 1400 چه زمانی مشخص می‌شود؟

اعتمادآنلاین| « انتخابات مجلس 98 مشروعیت داشت اما از مقبولیت که ناشی از مشارکت حداکثری است برخودار نبود.» این جمله است که حجت الاسلام حسین ابراهیمی از اعضای جامعه روحانیت مبارز درباره اهمیت بحث مشارکت حداکثری در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین مطرح می‌کند. او بر این باور است که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مورد تاکید همه مسئولان نظام است و با مشارکت حداکثری است که اقتدار نظام حفظ شده و تقویت می‌شود.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، به نقل از خبرآنلاین، عضو جامعه روحانیت مبارز بر این باور است که اصولگرایان هم باید به همه سلایق و اقوام مختلف احترام بگذارند و ضمن رد ادعاها مبنی براینکه اصولگرایان به دنبال مشارکت حداقلی هستند با بیان اما  و اگرهایی به خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: «این گونه نیست که اعتقاد اصولگرایان به مشارکت حداقلی باشد بلکه باید مردم باید حداکثری شرکت کنند حال اگر کسی غیر این باور داشته باشد خلاف نظر حضرت امام و رهبری است.»

 

مشروح مصاحبه حسین ابراهیمی، چهره سیاسی اصولگرا را می‎‌خوانید:

 

******

 

*آقای ابراهیمی! این روزها برخی نگران مشارکت محدود در انتخابات 1400 هستند و برخی نیز معتقدند که می شود از مشارکت محدود به نفع انتخاب گزینه مورد نظر استفاده کرد. شما با مشارکت محدود برای انتخاب گزینه مطلوب موافقید؟

 

مشارکت حداکثری، مطلوب همه مسئولان و مردم است مبنی بر اینکه ما در انتخابات، حضور حداکثر مردم را در صحنه داشته باشیم و این مشارکت حداکثری در مشروعیت نظام و مقبولیت کسی که انتخاب می‌شود و در عین حال قدرت دولتی که عهده دار کارهای نظام می‌شود می‌افزاید. از این رو هر اندازه میزان مشارکت بیشتر باشد توان دولت و اقتدار دولت و همکاری مردم با دولت افزایش پیدا می‌کند که در نتیجه موجب قوام نظام است.

 

انتخابات مجلس مشروعیت داشت اما مقبولیت نه!

البته گاهی مانند انتخابات مجلس 98 پیش‌ می‌آید که تقریبا می‌توان گفت مشارکت حداکثری وجود نداشت در واقع مشروعیتش را دارد اما مقبولیت لازم را نداشت. بنده بر این باورم که باید تلاش کرد حداکثر مردم در انتخابات حضور پیدا کنند و راه آن هم افزایش رغبت در آنها است یعنی افراد، احزاب و جریانات سیاسی که به صحنه انتخابات می‌آیند باید فعالیت کنند تا مردم در صحنه حضور پیدا کنند و موجب دوام نظام شوند.

 

به مشارکت حداقلی اعتقادی ندارم

 اعتقاد بنده به مشارکت حداقلی نیست بلکه بر این باورم، مشارکت حداکثری مطلوب همه مسئولان و مردم است چراکه انقلابی که مردم با آن همه شور و هیجان به پا کرده‌اند و امام (ره) هم توانست دل‌ها را تسخیرکند همان تفکر و نگاه باید در انتخابات حاکم باشد. و این نگاه موجب سربلندی نظام و اقتدار دولت و مردم است یعنی هرگاه مردم مشارکت حداکثری داشته‌اند این مشارکت به توسعه و بازسازی کشور و تمام ابعاد فنی و علمی کمک کرده است بنابراین لازمه موفقیت، مشارکت حداکثری است.

 

عملکرد مسئولان می‌توان مردم را به صحنه آورد

*راهکارهای افزایش مشارکت برای انتخابات سال آینده چیست و چگونه می‌توان مردم را به پای صندوق رأی آورد؟

 

درباره راهکارهای افزایش مشارکت می‌توان گفت که عملکرد مسئولان می‌تواند مردم را به صحنه آورد اگر مسئولان خدمتگزار مردم باشند و در عمل هم نشان دهند دلسوز مردم بوده و به دنبال حل مشکلات مردم هستند یقینا افزایش مشارکت اتفاق می‌افتد. در حال حاضر بر این باورم که اگر مشکلات معیشتی مردم حل شود مشارکت افزایش خواهد یافت چراکه نظام کارها و خدمات بزرگی انجام داده به بیانی دیگر نظام خدماتی انجام داده که در دوره گذشته نظام شاهنشاهی، چنین خدماتی صورت نگرفته است اما این معیشت مردم همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است این مسئله باید بیش از پیش مورد توجه و تاکید مسئولان قرار گیرد تا مردم رضایتشان را از نظام اعلام کنند مسئولان باید وضعیت گرانی و تورم و مشکلات معیشتی روزافزون را باید کنترل کنند.

 

 

همه سران قوا باید برای حل مشکلات تلاش کنند نه فقط دولت

 دولت تلاش بسیاری انجام می‌دهد اما ثمره آن ظاهر نمی‌شود از این رو همه سران سه قوه باید تلاش کنند و کمک کنند تا مردم را از مشکلات نجات دهند بنده بر این باورم که مردم همان روحیه ابتدای انقلاب را دارند منتهی مشکلات فعلی‌شان، مشکل معیشت است که در نهایت باید حل شود. اگر این مسئله حل شود معتقدم که مردم همان مردم ابتدای انقلاب هستند که با قدرت و مشارکت حداکثری به صحنه می‌آیند و پای صندوق‌های رأی حضور پیدا می‌کنند.

 

نگاه اصولگرایان به جذب آراء خاکستری

*با این توضیحات، اصولگرایان چگونه می‌توانند در مردم ایجاد رغبت کرده و بدنه رأی‌شان را به صحنه آورده یا آراء خاکستری را به سمت خود جذب کنند؟ اساسا چرا اصولگرایان درباره بدنه رأی‌شان صحبتی نمی‌کنند؟

 

در واقع این گونه نیست که اصولگرایان معتقد به مشارکت حداکثری نباشند یا اینکه آراء خاکستری را به بازی نگیرند بلکه بر این باورم درباره اصولگرایان، اصل بر این است که ما به همه مردم احترام بگذاریم و همه مردم در صحنه حضور پیدا کنند. ما بر این باوریم که همه ادیان و مذهب و سلایق گوناگون باید حضور پیدا کنند حال اگر کسی غیر این باور داشته باشد خلاف نظر حضرت امام و رهبری است همواره تمام تلاش و فرمایشات رهبری این بوده که می‌فرمایند اگر مرا قبول ندارید  خود نظام را که قبول دارید بنابراین حضور پیدا کنید.» بنابراین فرمایشات رهبری در این سبک و سیاق بوده و امام نیز به همه مردم احترام می‌گذاشت.

 

فکر نمی‌کنم اعتقاد اصولگرایان به مشارکت حداقلی باشد

در واقع فکر نمی‌کنم اعتقاد اصولگرایان به مشارکت حداقلی باشد، این گونه نیست بلکه باید حداکثری شرکت کنند. باید به همه مردم احترام گذاشت چراکه در کشور سلایق و اقوام گوناگون داریم از این رو همه باید به صحنه بیایند و میدان را باید باز کرد افراد بیایند و حضور پیدا کنند و مشارکت داشته باشند. در گذشته هم این گونه بوده که راه را بر کسی نبسته‌اند اما به هر حال گاهی افراد قهر کردند، خودشان نیامدند و گاهی اوقات هم انتقادات نادرستی کرده‌اند. بنابراین اصل تفکر نظام این است که همه مردم حضور داشته باشند.

 

ما پدرخوانده نیستیم اما ....

*آقای ابراهیمی! این روزها دو سازوکار در جریان اصولگرا درحال فعالیت برای انتخابات 1400 است، به نظر شما این دو سازوکار شورای ائتلاف و شورای وحدت می‌توانند به تفاهم برسند؟ شورای ائتلافی از اصطلاح پدرخواندگی در مورد شورای وحدت استفاده می‌کنند و ...

 

ما پدرخوانده نیستم از همان ابتدای انقلاب، روحانیت در همه جا نقش داشتند قبل از انقلاب هم روحانیت سردمدار نهضت بودند چون پیام‌های امام (ره)، توسط کسانی مانند شهید مطهری و شهید بهشتی یا روحانیت دیگر به مردم منتقل می‌شد. از این رهگذر مردم نیز در طول تاریخ، به روحانیت احترام می‌گذاشتند.

 

به دنبال ریاست و سلطه بر مردم نیستیم

 بنابراین روحانیت به دنبال این نیست که رئیس شود یا خدای نکرده بر مردم مسلط شود. در حال حاضر تشکیلاتی که جامعه روحانیت ایجاد کرده دعوت از همه اقشار است حتی ما بر این باوریم که اگر ائتلاف بتواند همه را بتواند جمع کند روحانیت یکی از تشکل‌هایی است که مشوق افراد است تا آنها هم بپیوندند به بیانی دیگر ما بنا نداریم محور باشیم بلکه بنایمان بر این است که همه شرکت کنند و با هم به ائتلاف یا وحدت برسند در غیر این صورت ما به دنبال این نیستیم که خدای نکرده بر بقیه مسلط شویم یا سلطه داشته باشیم.

 

شرط جامعه روحانیت مبارز برای پیوستن به شورای ائتلاف

اگر همه دور محور شورای ائتلاف جمع شوند جامعه روحانیت هم حتما تلاش می‌کند بقیه افراد را به ائتلاف بیاورد. بنابراین تلاش نداریم محوریت با جامعه روحانیت یا جامعتین باشد بلکه تمام تلاش ما برای وحدت مردم در کشور است حتی آیت الله مهدوی کنی(ره) شخصیتی بود که به هیچ وجه جریانی نبود بلکه فراجریانی بود بنابراین روحانیت هم فراجریانی باید کار کند و همین کار را انجام خواهد داد. ما از همه افراد و سلایق مختلف می‌خواهیم که دور هم جمع شوند تا کشورمان را با اقتدار اداره کنیم.

 

بنا نیست اصولگرایان، غیر اصولگرا را کنار بگذارند

بنا نیست اصولگرایان، غیر اصولگرا را کنار بگذارند یا شورای ائتلاف به شورای وحدت بپیوندد یا شورای وحدت به شورای ائتلاف بپیوندد همه ما باید تلاش کنیم یک کلام و یک راه را در پیش بگیریم که همان تقویت نظام در چارچوب رهنمودهای رهبری و توصیه‌های حضرت امام است.

 

کاندیدای اصلح و دارای مقبولیت مدنظر ما است

* علت اصرار برخی طیف های اصولگرا درباره کاندیداتوری رئیسی و قالیباف آنهم در شرایطی که هر دو در رأس دو قوه قرار گرفته اند چیست؟ جریان اصولگرا کاندیدایی ندارد یا ...؟

 

باید مشروعیت با مقبولیت همراه باشد و بر این باوریم که صرف وجود مشروعیت کافی نیست و در مقابل صرف مقبولیت هم کافی نیست بلکه این دو باید با هم باشند. اگر چنین فردی در بین کسانی که کاندید می‌شوند وجود داشت آن زمان می‌توان نظر داد در غیر این صورت الان ما نمی‌دانیم چه کسی می‌خواهد کاندید شود تا بتوانیم نظر بدهیم بنابراین درباره مصداق نظری نداریم هر زمان کاندیدای اصلحی مطرح شود که بتواند به مردم بهتر خدمت کند اظهارنظر می‌کنیم.

 

کاندیدای مطلوب اصولگرایان کیست؟

*از نظر شما چه جنس کاندیدایی می‌تواند به مردم بهتر خدمت کند؟ کاندیدای سیاسی، نظامی، اقتصادی یا...

 

بنده بر این باورم که درباره کاندیداها، افراد ذی صلاح چه نظامی باشند، چه غیرنظامی، چه اقتصادی، فرقی ندارد بلکه ما به فردی نیاز داریم که بتواند مشکلات مردم را حل کند بنابراین افراد ابتدا باید برنامه‌شان را ارائه بدهند تا ببینیم از بین برنامه‌ها، کدامیک طرح بهتری دارد آن زمان به نظامی، سیاسی و اقتصادی توجه می‌کنیم. نکته پایانی اینکه باید ببینیم یاران آن افراد، آیا از توانایی لازم برای اداره کشور برخوردارند یا خیر؟ بنابراین هر کس بهتر بتواند کشور را اداره کند کاندیدای مطلوب تر ما خواهد بود.

 

اصولگرایان جامعه روحانیت مبارز انتخابات مجلس 98   اخبار برگزیده
  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  

کریمی بیش از حد انتظار رای آورد/ همه فکر می‌کردند او نهایت 6 رای بیاورد/ اگر به سابقه فوتبالی باشد پله و مارادونا باید رئیس فیفا می‌شدند/ ما به افرادی مثل علی خطیر نیاز داریممدیرعامل سابق استقلال: چرا ما باید فردی را که متخصص است و در مجامع بین المللی نفوذ دارد را به خاطر صحبت‌های احساسی هواداران کنار بگذاریم.
ایلنا علی کریمی زمین باشگاه پرسپولیس 

  

صعود 8 هزار واحدی بورس تهران/ شاخص کل سبزپوش شدشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 8300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

محمد اشرفی اصفهانی گفت‌: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور را وارد بحران‌های هزینه‌سازی خواهد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان ایران خودرو 

  

تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبریعضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.
فردا اصلاح طلبان شورای شهر تهران تهران 

  

مقایسه ایران خودرو تارا و کیا سراتو 1600 مونتاژایران خودرو تارا در آستانه ورود به بازار است. بعد از دنا پلاس و شاهین حالا می‌توان یک رقیب دیگر را نیز برای این خودرو دست و پا کرد؛ سراتو 1600 مونتاژ سایپا.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

حمایت جنجالی رئیس جدید فدراسیون از سرمربی تیم ملی!+جزئیاترئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران حمایت خود را از سرمربی تیم ملی اعلام کرد.
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال بازی تیم ملی فوتبال ایران 

  

استاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید| اعلام استاندار تهران: سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرداستاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید. استاندار تهران اعلام کرده است، سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرد میسر است. استاندار تهران گفت: تست «پی. سی. آر» افرادی که با تور به شهرهای آبی و زرد مسافرت می‌کنند، باید منفی باشد.
۵۵ آنلاین تهران سفر ویروس 

  

نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران شرط گذاشتنامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ایران تنها در صورتی مشمول تسهیل تحریم‌ها می‌شود که به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی بازگردد.
مثلث ایران سینمای ایران سکه و طلا 

  

قیمت خودرو 8 روز بدون افزایش یا کاهش قابل ملاحظهبررسی‌ها ز بازار خودروی تهران در روز جاری حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و تک ‌فروشی است.
خودروتک قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

نمی‌توانید از دست ملت در بروید!محمود احمدی‌نژاد: خودشان می‌کشند، خودشان هم مراسم عزاداری میگیرند و بعد هم دیگران را متهم می‌کنند! اطلاع دارم کجا و چه کسانی چه تصمیماتی میگیرند. اینها را گفته‌ام و ضبط کرده‌ام و چندین جای مطمئن گذاشته‌ام. نمیتوانند از دست ملت در بروند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دورهمی عزاداری 

  

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستندصحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان پنبه روزنامه 

  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت خودروهای کم‌تیراژ آزاد شد10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد. قرار است سال آینده همراه با آزادسازی قیمتی کم‌تیراژ‌ها مکانیزم فروش از طریق قرعه‌کشی نیز برای این خودروها حذف شود. این تصمیم دومین تغییر در فروش خودروی 1400 محسوب می‌شود.
گسترش قیمت ماه خودروسازان 

  

بورس پیگیر سرنوشت یک پروندهاقتصادنیوز: بورس بازان حالا در انتظار انتشار اخبار جدیدی درباره تحولات برجامی در روزهای آینده هستند.
اقتصادنیوز 

  

مشکلات بورس را بیشتر نکنیدنوسانات شدید شاخص‌کل بورس در آخرین ماه سال نشان می‌دهد قرار نیست پرونده بازار سهام آنچنان که سهامداران انتظار دارند، بسته شود.
گسترش بورس تهران تهران دستورالعمل 

  

مدیرعامل فایزر: مردم باید هرسال واکسن کرونا دریافت کنندمدیرعامل این کمپانی به نام «آلبرت بورلا»، در مصاحبه‌ای گفته که تزریق واکسن احتمالا به یک امر عادی تبدیل می‌شود و باید بطور سالانه واکسیناسیون کرونا انجام شود
۵۵ آنلاین مصاحبه ویروس آنفلوانزا 

  

معاملات 12 نماد بورسی تایید نشد/ جزییات عرضه بلوکی « میهن » + لغو عرضه اولیه فردااقتصادنیوز: معاملات 12 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید. عرضه اولیه فردا هم در فرابورس لغو شد.
اقتصادنیوز 

  

طرح جدید سازمان بورس برای حمایت از سهامدارانسخنگوی شورای عالی بورس، در دویست و ششمین جلسه شورای عالی بورس یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه را تصویب پیشنهادی عنوان کرد که حاصل ارزیابی و پیشنهاد سازمان بورس در قالب فعالیت صندوق توسعه بازار است.
اقتصادنیوز 

  

سازمان جهانی بهداشت تصور پایان کرونا در سال جاری را کاملا غیرواقعی و رویایی دانستسازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد: تا پایان سال 2021 میلادی همه گیری کرونا در جهان پایان نمی یابد.
برنا 

  

محتمل‌ترین سناریوی بازار سهام/ پیش بینی 5 کارشناس از بورس آخر سالاقتصادنیوز: محتمل ترین سناریوی پیش روی بازار سهام در روزهای آینده چه می‌تواند باشد؟
اقتصادنیوز سهام 

  

تغییر مسیر در بورس/ روند ادامه دارد؟شاخص کل بورس تهران امروز بالاخره روند رو به رشدی را طی کرد و در پایان معاملات با افزایش 4 هزار و 620 واحد به رقم یک‌میلیون و 186 هزار و 261 واحد رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

ناپایداری شدید کرونایی، 100 درصد کشور فرانسه را درگیر کرد! + فیلموزارت بهداشت فرانسه اعلام کرده است که 100 درصد مناطق این کشور در وضع ناپایداری شدید ویروسی قرار گرفته‌اند.
گسترش فرانسه وزارت بهداشت 

  

تشدید محدودیت‌های کرونایی در ایتالیا تا یک ماه دیگر + فیلمبه دلیل شیوع کرونای انگلیسی در ایتالیا، محدودیت‌های شدید کرونایی در این کشور تا یک ماه دیگر تمدید شد.
گسترش ایتالیا ماه 

  

محمود فتح‌نیا، بر اثر کرونا درگذشتمحمود فتح‌نیا، طراح صحنه تئاتر، به دلیل ابتلا به کرونا و سکته مغزی درگذشت.
اقتصادنیوز تئاتر سکته مغزی 

  

تصمیم جدید شورای عالی بورس درمورد سهام عدالتدر جلسه امشب شورای عالی بورس و اوراق بهادار گزارشی از برگزاری مجامع عمومی شرکت های سرمایه گذاری استانی در 15 استان کشور که با استفاده از زیرساخت برگزاری مجمع الکترونیکی شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شده بود ارائه شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام سرمایه