گسترش   |  اقتصادی  |  

اتفاقی که فقط برای کشاورز ایرانی می ‌افتد / دود اجرا نشدن یک قانون مهم در چشم همه

محمد رشیدی: ریشه بسیاری از مشکلات کشور در بخش کشاورزی؛ به عدم اجرای قانون تمرکز مربوط می‌شود. بازنده این وضعیت؛ کشاورزان، مردم یا هر دوی آنها هستند.

اتفاقی که فقط برای کشاورز ایرانی می ‌افتد / دود اجرا نشدن یک قانون مهم در چشم همه

نمایندگان مجلس عملکرد دولتمردان درباره مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی را چطور ارزیابی می‌کنند؟ و خود آنها برای حل انبوه مشکلات این کشور چه برنامه‌ها و راهکارهایی دارند؟ برای بررسی این دو سوال مهم با نماینده مردم کرمانشاه به گفتگو نشستیم. نظر به مفصل بودن مصاحبه آن را در چند بخش منتشر می‌کنیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

هیچ جای دنیا کشاورز یارانه نمی‌دهد

محمد رشیدی، نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با آخرین وضعیت قیمت‌گذاری گندم امسال اظهار داشت: «به اعتقاد من نرخ خرید تضمینی گندم، هیچ وقت واقعی نبوده است. اکنون اگر بخواهیم از کشورهای آسیای میانه، خرید کنیم باید برای هر کیلو گندم 5 هزار تومان پرداخت کنیم. هر سال هم کمبود گندم را با خرید گندم، به قیمت دوبرابری جبران می‌کنیم. وضعیت بالعکس شده است؛ یعنی کشاورز به دولت یارانه می‌دهد. در بخشی مثل خودرو هیچ وقت چنین نمی‌شود یعنی به‌محض گرانی فولاد و قطعات، قیمت خودرو گران می‌شود. هیچ کجای دنیا کشاورز به دولت و مردم یارانه نمی‌دهد. کشاورز مظلوم واقع شده و دستش زیر تیغ دولت است».  

وی در ارتباط با قیمت امسال گندم گفت: «طبق شنیده‌های ما، نرخ خرید تضمینی گندم امسال حدود 3200 تومان است ولی به اعتقاد اعضای کمیسیون کشاورزی حداقل باید 4600 تومان باشد. دیگر به کود هم ارز ترجیحی تعلق نمی‌گیرد و کشاورز، کود فسفاته موردنیازش را با نرخ بالای 500 هزار تومان خریداری می‌کند. نرخ خرید تضمینی با قیمت سرسام‌آور نهاده‌ها، سنخیتی ندارد. در این شرایط دو اتفاق می‌افتد؛ یا کشاورز به کشت محصولات استراتژیک رغبت نخواهد داد یا از کود استفاده نمی‌کند که بدون شک باعث افت قابل‌توجه حجم تولید می‌شود. اگر چنین شود سال آینده هم مجبور به واردات می‌شویم».

امیدواری به یک طرح جدید

چند روز پیش دو فوریت یک طرح مهم به تصویب رسید؛ طرحی که می‌توان گفت اتفاقی بزرگ در تاریخ قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی به حساب می‌آید و در صورت چکش‌کاری صحیح و اجرای کارآمد می‌تواند نارضایتی هرساله کشاورزان از قیمت‌ها را برطرف کند یا به حداقل برساند. محمد رشیدی به عنوان پیشنهاد‌دهنده این طرح در تشریح بیشتر جزئیات آن گفت: «قیمت‌گذاری خرید محصولات استراتژیک بر عهده شورای اقتصاد بود. ساختار این شورا به گونه‌ای است که ذینفع اصلی یعنی کشاورز، هیچ جایگاهی در آن ندارد. نظر به اهمیت این موضوع و به واسطه پیگیری‌های به عمل آمده، طرح با قید دو فوریت در دستورکار مجلس قرار گرفت و خوشبختانه با رای قاطع نمایندگان (موافقت 90 درصدی)، تصویب شد. طبق این طرح، شورایی پیشنهادی قیمت‌گذاری با حضور یک کشاورز خبره، یک نفر از نمایندگان تشکل‌های صنفی، یک نفر از سازمان نظام مهندسی کشاورزی، دو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد تشکیل می‌شود. هدف آن است که نماینده کشاورزان هم در این شورا حضور و نقش‌آفرینی داشته باشد. به اعتقاد من دستاورد بزرگی برای کشاورزان به شمار می‌آید چون قیمت‌گذاری دیگر در انحصار دولت نیست. در تلاش هستیم که جزئیات طرح، هم هرچه زودتر به تصویب برسد و به تصویب شورای نگهبان برشد تا قیمت گندم طبق جمع‌بندی این شورا انجام شود».

به قانون تمرکز بازگردیم

محمد رشیدی در ارتباط با نگرانی‌های که به دنبال آغاز صادرات محصولات کشاورزی به وجود می‌آید گفت: «یکی از دلایل بنیادی این مشکل، توجه نکردن به قانون تمرکز است. طبق قانون تمرکز، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باید به عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد اما این گونه نیست؛ یعنی جهاد کشاورزی تصمیم‌سازی می‌کند اما صمت، دولت، شورای اقتصاد و بانک مرکزی، تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهند. وزارت جهاد حجم تولید محصولات مختلف از نخود و سیب‌زمینی گرفته تا نهاده و نیز حجم نیاز داخل و صادرات و واردات را پیش‌بینی می‌کند ولی تصمیم‌گیری نمی‌کند. سیاست‌های غلط باعث شده که تولید هر کیلو نخود برای کشاورز 10 هزار تومان هزینه داشته باشد اما به قیمت 11 یا 12 هزار تومان به فروش برسد. این در حالی است که اکنون قیمت بسیاری از حبوبات بالای 25 هزار تومان است. در صورت سیاست‌گذاری درست فقط از طریق محصولی مثل نخود می‌‌توان برای کشور و استان‌های تولیدکننده، درآمد و ارزآوری چند هزار میلیاردی ایجاد کرد. کرمانشاه از جمله این استان‌ّهاست چون حدود 40 درصد نخود کشور در این استان تولید می‌شود. صادرات مازاد محصول حتی اگر با اندکی افزایش قیمت داخلی همراه باشد توجیه اقتصادی دارد. اندکی افزایش قیمت، فشار چندانی به مصرف‌کنندگان وارد نمی‌کند چون سرانه مصرف نخود هر خانوار بیشتر از چند کیلو نیست. اگر قانون تمرکز اجرا می‌شد و وزارت جهاد نقش‌آفرین می‌شد بسیاری از این مشکلات حل می‌شد. وزارت جهاد است که از آمار تولید محصولات مختلف آگاه است و اقدام به برآورد و تخمین تولید سالانه می‌کند. وقتی تصمیم‌گیری از وزارت جهاد کشاورزی ستانده شود، صمت؛ تصمیم‌گیر می‌شود پس ناگهان حجم عظیمی از صادرات انجام می‌شود و به دنبال آن با کمبود و گرانی داخلی مواجه می‌شویم. این گونه است که قیمت فلان محصول در بعضی سال‌ها به قدری کاهش می‌یابد که کشاورز از خیر برداشت آن می‌گذرد. به اعتقاد من سیاست‌های صمت در بعضی سال‌ها به صورت ناخواسته با رویکرد وزارت کشاورزی همسو نبوده است. بازنده این وضعیت کشاورز، مردم یا هر دوی آنها هستند».

وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزی   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

آزمایش و تحقیق روی نوعی داروی گیاهی با خاصیت ضد کروناییسازمان جهانی بهداشت (WHO) پروتکل انجام آزمایش و تحقیق روی نوعی داروی گیاهی علیه بیماری کووید-19 را تایید کرد.
گسترش تولید درمان آسیا 

  

پیش‌بینی 6 تحلیل‌گر از وضعیت امروز بورس تهراناقتصادنیوز: از شش تحلیل‌گری که در یک نظرخواهی درباره وضعیت امروز شاخص بورس پایتخت شرکت کرده‌اند، تنها یک نفر بر پیش‌بینی کرده‌است که شاخص بورس در آخرین روز تابستان 1399 مثبت خواهد بود.
اقتصادنیوز گرانی بورس تهران تهران 

  

در حالی که پیش‌بینی می‌شد بازار این هفته روندی متعادل و صعودی داشته باشد، اما شاخص کل بازار سهام امروز 2٫5 درصد ریزش کرد و به یک میلیون و 652 هزار واحد رسید.
نامه نیوز شاخص خودرو ازدواج 

  

پس از اتمام دیدار استقلال و الشرطه عراق مشخص شد یکی از اعضای کادرفنی حریف استقلال به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ ویروس استقلال عراق 

  

شیوع ویروس کرونا چه تأثیری بر دستمزدها در سینما و تلویزیون دارد؟با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید تقریباً همه سینماگران بیکار شده و در حال حاضر قشر عظیمی حدود 7 ماه است که حقوق نداشته و این وضعیت می‌تواند بر میزان دستمزد عوامل مختلف سینما تأثیرگذار باشد.
برنا ویروس تلویزیون دستمزد 

  

کارشناس بازار سرمایه گفت: با وجود منفی بودن بازار سرمایه در چندهفته اخیر برخی نمادها توانستند روند بازار را در دست بگیرند.
صراط شاخص سرمایه ایران 

  

7 نکته مهم در روزهای قرمز کرونایی کشورآخر کرونا و ابتلا به آن غم و ماتم است. اگر این ویروس مرموز را جدی نگیریم حتی ممکن است ما را به کام مرگ بکشاند.
برنا ویروس مرگ 

  

فشارهای تازه آمریکا چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟/پیش‌بینی وضعیت شاخص بورس در روز دوشنبه 31 شهریوربازار سهام امروز یک سره قرمز پوش بود. نوسان شدید دیروز امروز جای خود را به نزولی یک سره داد تا شاخص 47 هزار واحد عقب بنشیند و بار دیگر به کانال یک میلیون و 600 هزار واحد بازگردد.
اقتصادنیوز خبرآنلاین شاخص سهام 

  

آشنایی با ساقه یک میوه که خواص ضد کرونایی دارد!نتایج یک بررسی جدید که در ایالات متحده صورت گرفته نشان می دهد ساقه میوه آناناس مملو از آنزیمی به نام بروملین است که از خواص ضدویروسی برای مقابله با کرونا برخوردار است.
برنا 

  

10 راهکار برای رونق بازار بورس + فیلماصرار دولت به انجام انواعی از حمایت که بیشتر در تعارض با ذات بورس است را باید از تصمیم‌گیران اقتصادی در وزارت اقتصاد، سازمان بورس و شورای عالی بورس جویا شد.
گسترش دولت اقتصاد 

  

پنج نماد برتر در معاملات امروز بورس (30شهریور) + جدولامروز معامله‌گرها هزار و 420 میلیارد تومان سهام پالایش نفت اصفهان خرید و فروش کردند، بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه فرآورده‌های نفتی تعلق داشت و 3.4 درصد از کل سهام غلتک سازان سپاهان معامله شد.
گسترش بندرعباس جدول پتروشیمی 

  

فاصله عجیب قیمت خودرو از کارخانه تا بازار/پژو پارس رکورد زدبازار خودرو در حالی به پایان تابستان نزدیک می‌شود که در نیمه اول امسال تغییرات بسیاری را در اعداد خرید و فروش خودرو تجربه کرده است؛ تا جایی که در برخی خودروهای داخلی شاهد رشد بیش از 50 میلیون تومانی قیمت بوده‌ایم.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

در انگلیس افرادی که ملزم به خود قرنطینگی هستند در صورت خودداری از این کار به پرداخت جریمه 10 هزار پوندی محکوم میشوند.
نامه نیوز انگلیس خودرو درآمد