اعتماد   |  سیاسی  |  

طرد سالانه 800 هزار تبعه غیرمجاز از کشور

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور گفت: هر سال حدود 800 هزار نفر از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور هستند دستگیر و طرد می‌شوند و اگر از مرز‌ها مراقبت نشود، ممکن است همین میزان دوباره به کشور بازگردند.

طرد سالانه 800 هزار تبعه غیرمجاز از کشور

اعتمادآنلاین| مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز در ایام کرونا خبر داد.

 

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور درباره اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: در پی تصویب قانون اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی بعد از ابلاغ قانون و تصویب آن و تعیین آیین‌نامه اجرایی با همکاری دستگاه‌های دیگر در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 28 هزار نفر زیر 18 سال و 47 هزار نفر بالای 18 سال ثبت‌نام کرده‌اند، ادامه داد: تاکنون نیز 10 هزار پرونده تکمیل شده و به ادارات ثبت احوال نیز ارسال شده است و امیدواریم هرچه زودتر این شناسنامه‌ها صادر شود.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در پاسخ به این سوال که روند ثبت‌نام در استان سیستان و بلوچستان به کندی پیش می‌رود، علت این امر چیست، گفت: این قانون و آیین‌نامه به تازگی اعلام شده است و یک سری ابهامات در آیین‌نامه وجود داشت که لازم بود این ابهامات برطرف شده و هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها صورت بگیرد و مشکل خاصی در حال حاضر وجود ندارد.

 

محمودی تصریح کرد: این کار باید با دقت انجام شود و بحث احراز هویت و تطبیق مدارک یک فرآیند زمان‌بر است، بنابراین اینگونه نیست که با تاخیر کار انجام شود. برای انجام همه این مراحل حدود سه ماه فرصت لازم است تا انجام شود و پس از تایید همه مدارک پرونده برای ادارات ثبت‌احوال کشور ارسال شود. براساس آیین‌نامه‌ای که وجود دارد، شناسنامه برای کودکانی صادر می‌شود که ازدواج مادر آنها با مرد غیرایرانی در دفاتر ثبت شده است، البته مواردی که پیش از این بوده شامل این موضوع نمی‌شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا مادرانی که در خارج از کشور هستند و فرزندان حاصل از ازدواج با مردان غیرایرانی دارند هم می‌توانند برای دریافت شناسنامه ایرانی اقدام کنند، گفت: این زنان نیز می‌توانند به کنسولگری‌ها مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند و از طریق وزارت امور خارجه اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام و پس از طی مراحل به فرزندان آنها نیز شناسنامه اعطا خواهد شد.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مشکلاتی که کودکان اتباع برای استفاده از سیم‌کارت و حضور در شاد برای ادامه تحصیل دارند، گفت: همانطور که روابط عمومی وزارت ارتباطات و همچنین آقای وزیر اعلام کرده‌اند، محدودیت و ممنوعیتی برای ارائه سیم‌کارت به اتباع غیرایرانی که به صورت قانونی در کشور ما هستند، نداریم و اگر کارمندی در این خصوص تخطی کرده است، دلیل بر این نیست که در کل جامعه این اتفاق می‌افتد.

 

محمودی تاکید کرد: تمامی اتباع غیرایرانی که دارای کارت آمایش و گذرنامه هستند، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. فرزندان آنها نیز مانند دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند از شاد برای ادامه تحصیل استفاده کنند و به جای کد ملی، کد پیگیری اتباع را وارد کرده و از شاد استفاده کنند. کما اینکه در حال حاضر نیز فرزندان اتباعی که به صورت قانونی در کشور حضور دارند نیز در حال تحصیل هستند.

 

وی همچنین درباره اقدامات صورت گرفته برای اتباع غیرایرانی در ایام کرونا گفت: از همان ابتدا که کشور درگیر این بیماری شد، جامعه اتباع خارجی هم در کشور ما مستثنی از این موضوع نبود و برنامه‌های پیشگیری و تمهیدات لازم نیز برای این گروه نیز در نظر گرفته شده است. اتباع غیرایرانی هم در مهمان‌شهرها ساکن هستند و هم در خارج از مهمان‌شهرها، از همین‌رو تمام اقداماتی که برای اتباع ایرانی در نظر گرفته شده و اطلاع‌رسانی شده است، برای اتباع غیر ایرانی نیز درحال انجام است.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور خاطرنشان کرد: اتباع غیرایرانی که نیازمند بودند را شناسایی کرده و تلاش کردیم از نظر معیشتی به این گروه نیز کمک‌هایی صورت بگیرد و همچنین بن‌کارت‌های اعتباری و بسته‌های بهداشتی و اقلام مورد نیاز پیشگیری از بیماری کرونا در چندین نوبت به آنها ارائه شده است.

 

محمودی تصریح کرد: همچنین در خصوص ابتلا به بیماری کرونا در بین اتباع غیرایرانی ما کمترین ابتلا و کمترین تلفات را نسبت به جمعیت داشته‌ایم.

 

وی همچنین درباره کودکان کار و خیابان گفت: همه کودکان کار و خیابان اتباع غیرایرانی نیستند و کودکان ایرانی هم در بین آنها حضور دارند. ما در استان البرز و تهران طرحی را به صورت پایلوت در دستور کار قرار داده‌ایم و با همکاری نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند، کار دنبال می‌شود.

 

تصریح کرد: اولین اقدام جمع‌آوری و سامان‌دهی این افراد است، چراکه کودکان زیر 15 سال را نه می‌توانیم طرد کنیم و نه می‌توان این کودکان را در سطح جامعه رها کرد. توسط بهزیستی و شهرداری برنامه‌هایی برای شناسایی این کودکان وجود دارد تا به خانواده‌‌ها برگردانده شوند. خانواده‌ها نیز باید مجاب شوند که از تکرار چنین مواردی خودداری کنند و اگر تکرار شود، خانواده به همراه فرزندش از کشور طرد خواهد شد.

 

محمودی همچنین در پاسخ به این سوال که سالانه چه تعداد از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند از کشور طرد می‌شوند، گفت: هر سال حدود 800 هزار نفر از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور هستند دستگیر و طرد می‌شوند و اگر از مرز‌ها مراقبت نشود، ممکن است همین میزان دوباره به کشور بازگردند. 

منبع: ایلنا

ازدواج وزارت کشور کودکان   اخبار برگزیده
  

یارانه‌بگیران معیشتی جدید هم تسهیلات یک میلیونی می‌گیرندمدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از واریز وام یک میلیون تومانی به حساب نخستین گروه از سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر بدون درآمد ثابت خبر داد.
ایلنا یارانه روابط عمومی بانک مرکزی 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی با بازرسی های فراتر از پروتکل، اطلاعات هسته ای ایران را به سازمان های جاسوسی داده است.
نامه نیوز هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!ماجرا از وقتی شروع شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده در صداوسیما صحبت‌هایی راجع به بورس و وضعیت اقتصادی کشور مطرح کرد.
گسترش مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پول 

  

آمریکا و اسرائیل بی‌تردید در ترور شهید فخری‌زاده نقش داشته‌اند/این جنایت‌ها قطعا بی‌پاسخ نمی‌ماندعدنان غفله با تاکید بر اینکه بی تردید آمریکا و اسرائیل در ترور شهید فخری زاده نقش داشته‌اند، گفت: جنایت ترور شهید فخری زاده حلقه ای از سلسله جنایت‌های آمریکا و اسرائیل است.
ایلنا ورزش جوانان دولت 

  

اظهارات صوفی درباره گزینه‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ساز و کار جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 توضیحاتی ارائه داد.
مثلث دولت اصلاحات اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات 

  

آزادسازی واردات خودرو را فراموش کنیم؟طبق لایحه بودجه سال آینده دولت 2 هزار و 40 میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودرو (بند حقوق ورودی خودرو) در نظر گرفته است.
خودروتک واردات خودرو واردات خودرو 

  

توضیحات مهم روحانی درباره واکسن کرونارئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که مردم احساس کنند این بیماری [کرونا] خطرناک است و برای حفظ سلامت خودشان باید به پروتکل ها دقیق عمل کنند، ما پیشرفت می‌کنیم، البته محدودیت هایی نیاز است که اعلام می‌کنیم.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور ویروس 

  

خودرو نخرید، ارزان می شود!با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و به نظر می‌رسد خودرو ارزان می‌شود.
خودروتک وام خودرو خودرو خودروسازان 

  

‌مواضع اولیه ایران و آمریکای بایدن درباره برجامسخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، در گفت‌وگو با توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز و واکنش دکتر ظریف به آن برای نخستین بار رئوس مواضع دو کشور درباره بازگشت آمریکا به برجام را مشخص کرد.
۵۵ آنلاین ایران برنامه موشکی ایران رئیس جمهور 

  

دولت‌ها عزم فقرزدایی ندارندوضعیت معیشت مردم و خاصه اقشار فرودست جامعه، به شکل فزاینده‌ای رو به وخامت است.
مستقل‌آنلاین دولت مهاجرت اورژانس 

  

کارتون| دلیل اصلی کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور!اظهارات علی فروغی مدیر شبکه سه سیما که "خارج شدن عادل فردوسی پور از مدار" را دلیل کنار گذاشتن او از تلویزیون عنوان کرده بود، سوژه کارتونی از علی رادمند در صفحه اینستاگرامش شد.
مملکت‌آنلاین شبکه سه سیما تلویزیون 

  

سوءمدیریت و تحریم؛ دوعامل شرایط نابسامان کنونی استرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس نظرسنجی ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می دانند، ادامه داد: براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه انتخابات ریاست جمهوری 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  اخبار داغ
  

مرگ دو هنرمند سرشناس بر اثر ابتلا به کرونارییس موسسه عالی موسیقی لبنان و یک خواننده سرشناس سودانی در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در روزهای اخیر از دنیا رفتند.
اقتصادنیوز هنرمندان موسیقی لبنان 

  

یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی گفت: با توجه به این موضوع که این درگیری‌های شدید قابل جبران نیست، بهترین راه رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست‌ها و پیگیری اُفت اکسیژن در روزهای ششم و هفتم است.
نامه نیوز ماسک ویروس بدن انسان 

  

تاکید زالی بر شرایط حساس کرونایی تهران/ فیلمزالی گفت: علیرغم اینکه وضعیت تهران از هفته پیش بهتر است ولی امروز بازهم 500 بیمار جدید بستری کردیم.
گسترش تهران 

  

خودکفایی کشور در تولید چهار کالای اساسی مرتبط با کروناوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چهار قلم کالای مهم مربوط به تجهیزات مبارزه با کرونا که وزارت صمت مسؤول بوده، به تولیدات خوبی رسیده‌ایم.
اقتصادنیوز درمان تولید صنعت 

  

دیدار همبازیان سابق با چاشنی کرونادرحالی که شایعاتی درباره لغو دیدار ذوب‌آهن و شهرخودرو مطرح بود اما با اعلام سازمان لیگ قرار شد این بازی امروز در اصفهان برگزار شود.
برنا بازی اصفهان 

  

طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان نداردایسنا نوشت: در طرح هوشمند مدیریت کرونا شاخص‌ در نظر گرفته شده به این صورت است که براساس آن شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر 100 هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و 10 … نوشته طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان ندارد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز شاخص وزارت بهداشت وزارت کشور 

  

رئیسی گفت :ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.
صراط استان اردبیل استان گلستان استان قزوین 

  

وزیر بهداشت: درمورد واکسن کرونا کاری می کنیم کارستانوزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می بینم.
گسترش وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

ترفند‌هایی ساده برای تسکین علایم بلند مدت کرونای ملایمدانشمندان آمریکایی می‌گویند می‌توان با راهکار‌هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.
برنا 

  

ماجرای ذوب آهن و بحران کرونایی که لیگ را درگیر کرده است؛ بازی با شهر خودرو باید برگزار شودشرایط ذوب آهن و تعداد نفرات این تیم که درگیر کرونا هستند شرایط لغو بازی با شهر خودرو را ندارد.
ایلنا خودرو فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

وزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می‌بینم.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

سرمربی تیم ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرد که این تیم به هیچ‌وقت امکان حضور در دیدار مقابل شهر خودرو را ندارد.
ورزش۳ خودرو بازی اصفهان