گسترش   |  اقتصادی  |  

عقبگرد برقی در دولت تدبیر!

طبق برنامه ششم توسعه گسترش صنعت برق و احداث نیروگاه‌های متعدد به تصویب رسید و پشت درهای بسته اجرا ماند و نسبت به برنامه تعیین شده تعداد محدودی نیروگاه برق طی دوره هشت ساله ساخته شد.

عقبگرد برقی در دولت تدبیر!

موضوعاتی همچون گرما و کمبود بارندگی کاملا قابل پیش‌بینی بودند و با مدیریت درست می‌توان مانع از خاموشی‌ها شد اما زمانی که اولویت‌ بندی‌ ها جابجا می‌شوند چنین بحرانی به بار می‌آید. قطعی برق صنایع مادر نباید در اولویت باشد چراکه موجب آسیب به بطن سایر صنایع همچون صنعت مسکن می‌شود و اشتغالزایی به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مصطفی طاهری در گفت‌وگو با گسترش نیوز اظهار داشت: برنامه در مجلس کاملا مشخص است و تعیین شده که در سال باید چه تعداد نیروگاه احداث شود، متاسفانه در اجرا طبق برنامه ششم توسعه توسط دولت آقای روحانی به شدت کم کاری صورت گرفته و دولت نسبت به برنامه بسیار عقب مانده، در واقع کم‌کاری از جانب مجلس صورت نگرفته است. برنامه ششم توسعه در حال به پایان رسیدن است و با لایحه‌ای که دولت ابلاغ می‌کند و به تصویب می‌رسد برای برنامه هفتم برنامه‌ریزی مجدد صورت گیرد. دوره هشت ساله دولت دوازدهم ساخت نیروگاه‌ها با عملکرد فوق‌العاده ضعیفی همراه بود و طبق مصوبات مجلس پیش نمی‌رفت. به عنوان مثال اگر قرار بر ساخت 100 نیروگاه طبق قوانین مجلس بود دولت دوازدهم 20 نیروگاه را احداث کرد.

وی افزود: در دوره هشت ساله صنعت برق از برنامه جا ماند. خاموشی‌های فعلی دلایل متعددی دارد که با ساخت نیروگاه‌ها می‌توان مانع قطعی‌های برق خانگی و صنعتی شد. شبکه توزیع و انتقال، توسعه صنایع، گرمای هوا، کمبود بارش ازجمله مسائلی هستند که این روزها به گوش می‌رسد اما به جرات می‌توان گفت تمام این موضوعات قابل پیش‌بینی بوده است. ما در ساخت نیروگاه هسته‌ای و همچنین غیر هسته‌ای کوتاهی داشته و داریم. در حال حاضر شاهد خاموشی‌های صنایع سیمان و فولاد نیز هستیم و همچنان پیگیری می‌کنیم اما طبق قانون این قطعی‌ ها تا پایان فصل گرما ادامه دارد. خواسته مجلسی‌ها این بود که اولویت در قطعی برق نباید صنایع باشند و به ویژه صنایعی که پیش نیاز سایر صنایع هستند. خاموشی برق در دو صنعت سیمان و فولاد در ادامه تاثیر خود را بر روی قیمت مسکن و اجاره، مصالح و اشتغال می‌گذارد و به همین شکل یک سهل‌انگاری مشکلات زنجیره‌واری را در پی خواهد داشت.

ساخت نیروگاه‌های کوچک باید در اولویت قرار گیرد

این نماینده مجلس تصریح کرد: طبق جلساتی که مجلس با دولت داشت، قرار بر این بود که اولویت نباید با صنایع مادر باشد. با جذب سرمایه می‌توان مشکل احداث نیروگاه را تا حدودی حل کرد اما این موضوع به زمان نیاز دارد و باید از امروز برای آن برنامه‌ریزی کرد. صنایعی که استراتژیک هستند، بیمارستان‌ها و سازمان‌های مهم باید برای ساخت نیروگاه‌های کوچک اقدام کنند تا در چنین بحرانی به دام نیفتند. علاوه بر اینکه کمکی به دولت می‌کنند با خیال آسوده از عدم قطعی برق به مسیر خود ادامه می‌دهند. در صورت داشتن برق اضافه می‌توانند آن را به دولت نیز بفروشند، در واقع احداث نیروگاه‌های کوچک توسط بخش خصوصی صنعت خوبی به حساب می‌آید که می‌توان با آن درآمدهای خوبی را کسب کرد. این طرح‌ها جزو برنامه بوده و است به شرطی اینکه دولت برای اجرای آن گام بردارد.

طاهری مطرح کرد: در مجموع دولت همکاری لازم و کافی را با مجلس ندارد. یک معاهده‌ای در پاریس جهت کاهش آلودگی‌ها و گرمای هوا، بحث‌های محیط زیستی مطرح شد که برخی کشورهای حاضر در این معاهده بخشی از تولید گرما و فعالیت نیروگاه‌های حرارتی خود را کم کنند. کشورهای توسعه یافته و پیشرفته از تمام نیروگاه‌های حرارتی خود استفاده کردند و اکنون نیازی به آن‌ها ندارند. به عنوان مثال 70 درصد نیروگاه‌های آن‌ها هسته‌ای شده‌ است.

 وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع چه معاهده پاریس باشد چه نباشد، کشورهای پیشرفته با استفاده از منابع دیگر در جهت کاهش گرما و آلودگی حرکت می‌کنند. این معاهده یک اجباری است که مانع توسعه کشورهای جهان سومی می‌شود و همچنین منفعت این کار را کشورهای توسعه‌یافته می‌برند. در این بین کشورهایی که در حال توسعه هستند و امکان جایگزینی نیروگاه‌های هسته‌ای را ندارند نباید تن به چنین معاهده‌ای می‌دادند. اغلب نیروگاه‌های کشور حرارتی بوده و تا زمانی که جایگزین نشده و صنعت به این نیروگاه‌ها نیاز دارد نباید معاهده‌ای امضا شود که به توسعه و اشتغال کشور آسیبی وارد کند. این معاهده به تصویب مجلس و شورای نگهبان نرسیده بود که توسط دولت امضا و اجرا نیز شد که نتایج آن را شاهد هستیم.

 

دولت دوازدهم دولت برنامه ششم توسعه   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

تست کرونای دیوید آلابا مثبت شدخرید جدید رئال مادرید که امروز در تمرینات حضور داشت به کرونا مبتلا شد تا نگرانی به اوج برسد.
۵۵ آنلاین رئال مادرید مادرید بیمارستان 

  

حرکت فواره‌ای شاخص بورسدر روز چهارشنبه شاخص کل بورس رشد اندکی داشت و شاخص هم وزن افت کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن 

  

روز شلوغ سیمانی ها در بورسبعد از تمام فراز و فرودهای یک هفته اخیر در صنعت سیمان، امروز چهارشنبه بورس کالا شاهد عرضه حجم بالایی سیمان در معاملات گروه صنعتی خود بود. معاملاتی که که البته همین امروز هم کم حاشیه نداشت و سایه‌اش بر معاملات بازار اوراق مشهود بود.
گسترش بورس کالا اکو صنعت 

  

چه دیواری کوتاه تر از بورس؟!آشفته بازار سیمان و گرانی این کالا، باعث شده دوباره برخی دیواری کوتاه تر از بورس برای این گرانی پیدا
خبرفوری شهرسازی بورس کالا سیمان 

  

تعجب نکنید اینجا رامسر است/عکس باورنکردنی از شرایط کرونایی رامسرنمازخانه بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر به علت افزایش چشم‌گیر مبتلایان تبدیل به بخش کرونا شد/باشگاه خبرنگاران
فردا عکس بیمارستان 

  

آیا واقعا باید حتما با شکم پر واکسن کرونا زد؟اگر می خواهید واکسن کرونا بزنید هرگز ناشتا نباشید چون ممکن است دچار افت فشار خون شوید.
برنا فشار خون 

  

اگر واکسن کرونا را تولید نمی‌کردیم، دنیا آن را به ما نمی‌دادفرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت تولید علم و فناوری گفت: قطعا اگر ما امروز به توانایی تولید واکسن کرونا دست پیدا نمی‌کردیم کشورهای تولید کننده این واکسن به ما واکسن نمی‌دادند.
ایلنا تهران تولید نیروهای مسلح 

  

معاون درمان ستاد کرونا تهران: هرگونه تجمع به هر شکلی ممنوع استمعاون درمان ستاد کرونا تهران گفت: هرگونه تجمع به هر شکلی ممنوع است و هر کسی بنا به مصالحی اگر قرار است جمعی بالای 30 نفر را شکل دهد، باید از ستاد کرونای استان مجوز بگیرند.
۵۵ آنلاین درمان تهران شهرری 

  

واکسن طاعون براساس واکسن کرونا ساخته شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، هرچند طاعون یک بیماری باستانی تصور می‌شود اما در زمان حاضر موارد ابتلاء به آن در مناطق حومه‌ای در آفریقا، آسیا و آمریکا نیز رصد شده است. اکنون محققان کارگروه واکسن آکسفورد مشغول آزمایش یک واکسن برای طاعون هستند که بر اساس واکسن ویروس کرونا ساخته شده است. قرار است در یک آزمایش بالینی 40 فرد بزرگسال 18 تا 55 ساله و سالم این واکسن را دریافت…
مهر آنتی بیوتیک باستانی درمان 

  

حدود 70 درصد مبتلایان به کرونای دلتا این نشانه ها را همگی دارند!رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در حال حاضر نشانه‌های جهش دلتا در حدود 70 درصد از مبتلایان به کرونا دیده می‌شود.
برنا ویروس 

  

آمار جهانی کرونا/ روسیه و فرانسه، رکورددار مبتلایان در قاره سبزمجموع مبتلایان به بیماری «کووید-19» ناشی از کروناویروس جدید در جهان تاکنون به 195 میلیون و 992 هزار
خبرفوری روسیه سوئد اوکراین