ایلنا   |  سیاسی  |  

انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی است/ آمریکا بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است/ اصل مقابله مثل را همیشه برای خود محفوظ می‌دانیم

یک عضو کمیسیون امنیت مجلس دهم تاکید کرد: انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی و منافع ملی‌مان صورت می‌گیرد.

انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی است/ آمریکا بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است/ اصل مقابله مثل را همیشه برای خود محفوظ می‌دانیم

یک عضو کمیسیون امنیت مجلس دهم تاکید کرد: انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی و منافع ملی‌مان صورت می‌گیرد.

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره به مقصد رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به سواحل ونزوئلا و انتقال بنزین از ایران به این کشور، گفت: ابتدا باید تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در روابط بین‌الملل و در روابط دو و چندجانبه مطابق با قوانین و حقوق بین‌الملل اقدام می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قدر مسلم این است که ایران در چارچوب قوانین بین‌الملل منافع ملی‌اش را دنبال می‌کند و هیچ ملاحظه‌ای هم در این مورد ندارد، لذا اگر امروز مشاهده می‌کنید بنزینی را به ونزوئلا انتقال می‌دهد، به خاطر همین منافع ملی است و باید تاکید کنم این کار را طبق قوانین و مقررات بین‌المللی انجام داده است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی به عنوان یک کشور مستقل در عرصه بین‌الملل شناخته شده است، ما کشوری نیستیم که وابسته به سیاست‌های کشور دیگری باشیم؛ مستقل در عرصه روابط بین‌الملل حضور داریم و در چارچوب توافقات دو جانبه و چندجانبه منافع ملی‌مان را با به کارگیری توان دیپلماسی، مالی، بازرگانی و تجاری انجام می‌دهیم.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس دهم خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها آزموده‌اند که هرگاه در عرصه تعاملات جمهوری اسلامی ایران طبق قانون کاری انجام گیرد و مزاحمتی ایجاد شود و یا منافعمان مورد تهدید قرار گیرد، واکنش نشان می‌دهیم و مقابله به مثل می‌کنیم.

وی ادامه داد: در تمامی این سال‌ها نشان داده شده جمهوری اسلامی ایران مستقل است و در چارچوب موافقت‌نامه‌های بین‌المللی منافع و امنیت ملی خودش را دنبال می‌کند و چون ضمانت اجرایی موافقت‌نامه دو و چندجانبه بین‌المللی و قراردادهای بین‌المللی اصل مقابله به مثل است، جمهوری اسلامی ایران در تعاملات خودش قطعا مقابله به مثل می‌کند.

دهقانی فیروآبادی با اشاره به انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا گفت: اگر در قضیه انتقال سوخت به ونزوئلا هم نگاه کنید، این موضوع در چارچوب منافع ملی و روابط دوجانبه ما با ونزوئلا و قراردادها و موازینی که وجود دارد، انجام شده بنابراین هرگونه مزاحمت در این زمینه اقدام قاطع جمهوری اسلامی ایران را قطعا در پی خواهد داشت.

وی درباره این‌که آمریکا قبل از حرکت نفتکش‌ها تهدید کرده بود که اگر این نفتکش‌ها به آب‌های کارائیب برسند برخورد نظامی خواهد کرد اما چه شد که تهدیدش را عملی نکرد، گفت: معتقدم آمریکا را بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است؛ ایالات متحده مشاهده کرده است اگر اقدامی غیرقانونی، غیرمنطقی و غیرعقلانی در مقابل ایران انجام دهد، قطعا با واکنش ایران مواجه خواهد شد. 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: سابقه کشورمان در مقابله به مثل و انجام این اصل به نظر من به اندازه کافی بازدارندگی دارد که اقدامات خلاف عرف و قوانین بین‌الملل بر ضد کشتی‌های‌مان انجام نشود، هر اتفاقی بیفتد جمهوری اسلامی ایران از منافعش دفاع خواهد کرد.

بنزین ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

برنامه جامع 25 ساله با چین دستخوش تحلیل‌های سطحی و مغرضانه شده است/ سؤال از رئیس‌جمهور بر پیچیدگی شرایط خواهد افزوددر هفته گذشـته مهـم‌ترین مســـائل مطرح شــده در حوزه سیاست بود؛ شایعه‌ســـازی درباره برنامه جامع راهبردی 25 ساله با چین، بدانگاری برجام و طرح سؤال از رئیس ‌جمهوری، سه موضوع مهم در چالش‌های عرصه سیاست بودند.
ایلنا چین رئیس جمهور وزارت خارجه 

  

جماران/ وکیل یکی از متهمین آبان ماه با اشاره به ابلاغ حکم دیوان عالی کشور در خصوص پرونده سه تن از متهمین اعتراضات آبان ماه سال گذشته، گفت: از نظر ما بین جرم و مجازات تناسبی وجود ندارد. چون در خلاصه پرونده هم صراحتا قید شده که متهمین در دادگاه، اقاریر مرحله بازپرسی را انکار کرده اند. بر این اساس یکی از قضات دیوان حکم اعدام را تأیید نکرده و درخواست بررسی بیشتر داده است...
نامه نیوز خبرنگار بازداشت ماه 

  

روحانی زودتر عزل شود تا کشور به آرامش برسدموسوی لارگانی خطاب به روحانی: مانند یک نفوذی عمل کردید. کمر همت بسته اید اقتصاد ایران را ویران کنید! عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آقای روحانی فضاسازی رسانه‌ای و دروغ بس است؛ باید در خانه ملت حاضر شوید و پاسخ‌هایی قانع کننده برای ملت و نمایندگان داشته باشید. انگار آقای روحانی کمر همت را بسته که اقتصاد ایران را ویران کند. شما که اعتماد مردم را با نابخردی سلب کردید باید پاسخگو باشید.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی بیکاری اقتصاد 

  

نقشه جدید آمریکا و اسرائیل علیه ایران ؛ گزارش نیویورک‌تایمزیک روزنامه آمریکایی مدعی شده رژیم صهیونیستی و آمریکا راهبرد جدیدی علیه ایران طراحی کرده‌اند.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

خبر خوب برای بورسی‌ها/ عرضه اولیه 5 شرکتاقتصاد نیوز: مدیرعامل فرا بورس ایران گفت:5 عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار در راه است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین سهام اقتصاد 

  

عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص‌شده استحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت سیاسی مجلس، گفت: ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی و عامل اصلی این حادثه تقریبا روشن‌شده است.
رویداد۲۴ انفجار مجلس شورای اسلامی قم 

  

قرنطینه دو هفته‌ای تهران ضروری و اجتناب ناپذیر استرئیس شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام کرد احتمالا باید طرح تعطیلی دو هفته‌ای، مشابه تعطیلات نوروز در پایتخت اجرایی شود.
۵۵ آنلاین شورای شهر تهران پایتخت تهران 

  

وعده متعادل شدن قیمت خودرومعاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت‌های بالا و نامتعارف خودرو در بازار گفت: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز و افزایش شمارگان تولید خودروسازان، به زودی متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار را شاهد خواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

ظریف دوباره راهی مجلس می‌شود / این‌بار برای همکاری با چینرییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور وزیر امور خارجه در این کمیسیون برای ارائه توضیح در خصوص قطعنامه شورای حکام و همکاری 25 ساله با چین خبر داد.
اعتماد محمدجواد ظریف مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دستضدعفونی کننده های دست به تازگی خبرساز شده‌اند؛ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش به واسطه وجود مواد شیمیایی خطرناک حجم زیادی از این محصولات را از بازارها جمع‌آوری کرده است.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا داروخانه کودکان 

  اخبار داغ
  

«ازون»، همکار جدید کرونااقتصادنیوز :‌قرنطینه خانگی هم نتوانست گاز ازون را از تهران بیرون‌کند. آسمان آبی است، اما روزهایی که ازون به ریه‌های مردم پایتخت رفته، نسبت به مدت مشابه‌ سال قبل بیشتر بوده است. روز گذشته هوای تهران پس از سه‌ روز تجربه آلودگی بر اثر افزایش غلظت آلاینده ثانویه ازون، بیش از 14ساعت در شرایط سالم قرار گرفت و میانگین کیفی هوای پایتخت عدد 75 را نشان‌داد.
اقتصادنیوز گاز تهران وزارت بهداشت 

  

کرونا همه دانشگاه‌ها را «پیام نوری» کرداسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری عملکرد دانشگاه پیام نور در دوران کرونا را بهینه و مثبت ارزیابی کرد و گفت: دانشگاه پیام نور در این دوران به همه دانشگاه‌ها کمک کرد و با این عملکرد بهینه در ارائه خدمات الکترونیک و حذف فاصله‌ها، باید از آن به عنوان دانشگاه «از راه نزدیک» یاد کرد.
ایلنا دانشگاه تهران دانشگاه پیام نور اسحاق جهانگیری 

  

تست رایگان کرونا از چه کسانی گرفته می شود؟سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تست کرونا هدفمند شده است و فقط از افراد با شرایط خاصی گرفته می‌شود.
خبرفوری رایگان وزارت بهداشت آموزش 

  

عضو ستاد مبارزه با کرونا در ورزش: فدراسیون تنیس در برگزاری دوره آنلاین پیشگام بودعضو ستاد مبارزه با کرونا در ورزش گفت: تنیس به عنوان نخستین فدراسیون در برگزاری دوره آنلاین پیشگام بود.
تسنیم والیبال درمان ورزش