ایلنا   |  اقتصادی  |  

ایجاد کارگروه مشترک، انتقال توان فنی و شناسایی ظرفیت‌های همکاری ایران و عراق

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ایجاد کارگروه مشترک ایران و عراق برای همکاری در میدان‌های مشترک، انتقال فناوری و تجهیزات از ایران با تکیه بر توان شرکت‌های خصوصی و اعزام گروه‌های فنی و تخصصی از دو کشور برای شناسایی ظرفیت‌های همکاری را اهم سرفصل مذاکرات هیئت‌های ایرانی و عراقی برشمرد.

ایجاد کارگروه مشترک، انتقال توان فنی و شناسایی ظرفیت‌های همکاری ایران و عراق

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ایجاد کارگروه مشترک ایران و عراق برای همکاری در میدان‌های مشترک، انتقال فناوری و تجهیزات از ایران با تکیه بر توان شرکت‌های خصوصی و اعزام گروه‌های فنی و تخصصی از دو کشور برای شناسایی ظرفیت‌های همکاری را اهم سرفصل مذاکرات هیئت‌های ایرانی و عراقی برشمرد.

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، محسن خجسته‌مهر در تشریح مذاکرات طی نشست کارگروه مشترک همکاری‌های نفتی ایران و عراق گفت: مبتنی بر سیاست‌های تأکیدی جمهوری اسلامی ایران و تأکید مستمر وزیر نفت مبنی بر ارتقا و استحکام بخشی به همکاری‌های اقتصادی در زمینه نفت و گاز با عراق، امروز هیئتی بلندپایه به ریاست معاون وزیر نفت عراق متشکل از شرکت‌های حفاری و توسعه‌ای نفت و گاز این کشور با هیئتی متشکل از مدیران ارشد صنعت نفت ایران مذاکراه کردند و تبادل‌نظرهای مثبتی رد و بدل و تصمیم‌های سازنده‌ای اتخاذ شد.

وی از جمله مهم‌ترین محورهای همکاری ایران و عراق در این مذاکرات را در حوزه‌های اکتشاف، توسعه و تولید از میدان‌های مشترک دو کشور، جمع‌آوری گازهای همراه و گازهای مشعل میدان‌های نفتی عراق به‌ویژه میدان‌های نفتی در مجاورت مرزهای ایران اعلام کرد و افزود: در این نشست اعلام شد بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی دارد در زمینه همکاری‌های نفتی در حوزه‌های یادشده ورود کند، همچنین تصمیم‌ها و توافق‌هایی در زمینه مباحث آموزشی، انتقال فناوری انجام  و مقرر شد برای تدوین بسته‌های کاری در زمینه پرورش دانشجو و ارائه بورس تحصیلی از ظرفیت دانشگاه صنعت نفت استفاده کنیم و بر این اساس کل ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی وزارت نفت و دیگر بخش‌های خصوصی و پارک نوآوری و فناوری نفت در اختیار این تفاهم‌نامه قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره حضور ایران در عراق برای کمک‌های فنی و تخصصی به صنعت نفت این کشور گفت: در زمینه احیای برخی چاه‌های نفتی عراق مذاکراتی انجام شد و اعلام آمادگی کردیم می‌توانیم مشکلات فنی و تولیدی برخی چاه‌ها را به‌واسطه تیم‌های فنی ایران برطرف کنیم، ‌همچنین درباره اجرای حفاری چاه‌های نفتی مقرر شد یک بسته حفاری پیشنهادی از سوی عراق به جمهوری اسلامی ارائه شود و طرف ایرانی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای این هدف اقدام کند.

خجسته‌مهر افزود: در زمینه تولید مواد گل صنعت حفاری نیز صحبت و بنا شد کارخانه‌ای مشترک در یکی از مناطق آزاد با سرمایه‌گذاری مشترک ایجاد شود و عراق بتواند از خدمات مربوط به آن استفاده کند.

وی با اشاره به دیگر توافق‌های دوجانبه تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و تحقیقاتی، همچنین خواهرخواندگی بین شرکت نفت بصره و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از دیگر مسائل مورد توافق دو طرف بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از ادامه مذاکرات طی امروز و فردا خبر داد و گفت: امیدواریم این دور از مذاکرات مناسبات راهبردی جدیدی را در زمینه مورد علاقه دو کشور در بر داشته باشد.

خجسته‌مهر به اشتراکات سیاسی، فرهنگی و تاریخی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: زمینه ارتقای همکاری اقتصادی در حوزه‌های نفت و گاز، فرآورده، به‌ویژه در بخش اکتشاف، استخراج، توسعه و تولید فراهم است و به‌ نظر می‌رسد امروز زمان آن رسیده است تا بتوانیم گامی عملی در این زمینه برداریم.

وی درباره احتمال امضای توافق‌ و تفاهم‌نامه در این دور از مذاکرات گفت: مقرر شد صورت‌جلسه‌ای تنظیم و بر اساس آن تفاهم‌نامه و نقشه‌راه همکاری وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق به امضای وزیران نفت دو کشور برسد.

انتهای پیام/

جمهوری اسلامی ایران وزارت نفت دانشجو   اخبار برگزیده
  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن