عربستان هم برای بایدن تعیین تکلیف کرد!

عربستان که سخت از پیروزی جو بایدن ترسیده است، خواستار ادامه همکاری با آمریکا شد.

عربستان هم برای بایدن تعیین تکلیف کرد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت اطمینان دارد که دولت جو بایدن سیاستی را دنبال خواهد کرد که به ثبات منطقه کمک کند و هرگونه گفت ‌و گو با دولت وی، منجر به یک همکاری قوی خواهد شد.

ریاض خود را برای آغاز کار رئیس جمهور جدید آمریکا آماده می کند؛ فردی که در جریان تبلیغات انتخاباتی خود گفته روابطش را با عربستان بازنگری خواهد کرد. جو بایدن در سال 2019 عربستان را کشوری «منفور» خوانده بود.

حال «فیصل بن فرحان» در حاشیه اجلاس رهبران گروه 20، که کشورش میزبان آن است، در گفت ‌وگو با رویترز گفت مطمئنم که دولت بایدن به سیاست هایی ادامه خواهد داد که به ثبات منطقه کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی ادامه داد: «هرگونه گفت‌ وگویی که با دولت آینده آمریکا خواهیم داشت، به همکاری قوی منتهی خواهد شد.»

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان روابط نزدیکی با دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا داشته و همین دوستی و روابط آنها، به مثابه مانعی در برابر انتقادهای جهانی از کارنامه حقوق بشر عربستان بعد از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی، نقش این کشور در جنگ یمن و بازداشت فعالان حقوق زنان عمل کرده است.

اما این موضوعات اکنون ممکن است به نقاط اصطلاک میان بایدن و عربستان سعودی - به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت و خریدار تسلیحات آمریکا - بدل شود.

شاهزاده فیصل بر تاریخ 75 ساله «همکاری قوی در امور دفاعی» میان دو کشور تاکید کرد و گفت که انتظار ادامه آن را دارد.

او گفت که «کاملا مناسب» است که آمریکا حوثی های یمن را به عنوان یک گروه تروریستی خارجی شناسایی کند.

امدادگران و کارکنان نهادهای بین المللی که در توزیع کمک‌ های انساندوستانه در یمن مشارکت دارند، نگرانند با قرار گرفتن حوثی‌ ها در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا، انتقال کمک‌ های انسان دوستانه به مناطق تحت کنترل این گروه مشکل شود.

پیش از عربستان، بحرین هم برای بایدن و ایران تعیین تکلیف کرده بود و وزیر خارجه اش مدعی شده بود که انتظار دارد جو بایدن قبل از توافق با ایران اقدام به مشورت با بحرین و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس کند!

نشست گروه 20 به رهبری عربستان آغاز شده و قرار است در این نشست که از طریق اینترنت برگزار می شود رهبران این گروه شرکت کنند اما درباره حجم و سطح مشارکت شک و تردیدهای زیادی وجود دارد.

از بدشانسی رهبران عربستان سعودی که می خواستند این نشست سران را برای بهبود وجهه این کشور در جهان به کار گیرند، حامی بزرگ این کشور یعنی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکست خورد و اکنون اوست که در سایه آینده مبهم و ناشناخته اش نیاز به حمایت دارد.

پیشتر هم «عادل الجبیر» در گفت و گو با سی ان ان در پاسخ به این پرسش که با آمدن بایدن چه تغییراتی را در سیاست کاخ سفید انتظار خواهند داشت مدعی شده بود که: ما با هر دو حزب آمریکا روابط  دوجانبه خوبی داریم.

الجبیر افزود: ما با رئیس جمهور آمریکا همچون یک دوست رفتار می کنیم، حال این رئیس جمهوری چه دموکرات، چه جمهوری خواه باشد، ما روابط هرچه عمیق تر و گسترده تری با آمریکا داریم.

وی در ادامه گفت: جو بایدن یک سناتور آمریکایی با 45 سال سابقه است که تجربه هشت سال نیز معاون اول رئیس جمهوری آمریکا را دارد، بنابراین تصور نمی کنم که تغییر چندانی در سیاست خارجی آمریکا رخ دهد.

وی در خصوص این جمله بایدن گفته است بر عربستان سعودی سخت خواهد گرفت گفت: البته معتقدم افراد آنچه را که در کارزار انتخاباتی خود مطرح می کنند زمانی که رسما عهده دار آن سمت شوند، طور دیگری خواهد بود، همانطوری که دونالد ترامپ در خلال کارزار انتخاباتی چیزهایی راجع به عربستان گفت اما زمانی که رئیس جمهور شد به اولین کشوری که سفر کرد عربستان سعودی بود.

دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در مقابل رقیب خود از حزب دموکرات، جو بایدن شکست خورد اما تاکنون از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرده است. او مدعی است اعلام پیروزی بایدن نتیجه تقلب و دستکاری در آرا بوده است.

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

عربستان بازداشت انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

استانی که سه روز پیاپی فوتی ناشی از کرونا نداشتدبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر تا تاریخ جمعه 7 آذرماه 158 نفر است.
گسترش استان بوشهر بیمارستان ویروس 

  

ویروس کرونا می‌تواند ماه‌ها در روده افراد بماندنتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا پس از بهبودی افراد می‌تواند تا ماه‌ها در روده آن‌ها باقی بماند.
گسترش ویروس خاورمیانه ماه 

  

ویروس کرونا می‌تواند ماه‌ها در روده افراد باقی بماند!نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا پس از بهبودی افراد می‌تواند تا ماه‌ها در روده آن‌ها باقی بماند.
برنا ویروس ماه 

  

درباره مارسا، بیماری شبیه کرونا بیشتر بدانیممارسا، نوعی باکتری است که در برابر آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان عفونت ها، مقاومت دارد.
گسترش باکتری درمان آنتی بیوتیک 

  

پیش‌بینی کوتاه ‌مدت از آینده بازار بورسیک تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت اقبال بازار به سمت صنایع ریال‌محور باشد اما باید این موضوع را در نظر گرفت که نمادهای صنایع دلار‌محور نیز که گزارش‌های فصلی خوبی ارائه کرده‌اند در بودجه‌شان قیمت دلار محتاطانه و کمتر از قیمت فعلی بسته شده است بنابراین چشم‌انداز بلندمدت شرکت‌های صادرات‌محور نیز مثبت ارزیابی می‌شود.
گسترش سرمایه پتروشیمی صنایع غذایی 

  

پیش‌ بینی قیمت دلار برای فردا (8 آذر 99)هرچند بازار ارز به مانند بازار سهام در هفته جدید فعال نیست و احتمالا تعداد معاملات آن به مانند روزهای عادی نباشد اما به دلیل افزایش نااطمینانی سیاسی به نظر می‌رسد روند نزولی روزهای گذشته دلار در فردا تکرار نشود.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

موثرترین روش برای درمان ریه‌ها بعد از بهبودی از کرونامتخصص روسی روش بهبودی ریه ها پس از درمان ویروس کرونا را توضیح داد.
برنا درمان ویروس 

  

ادعای محققان چینی/ کروناویروس از هند آمده است نه چینمحققان چینی ادعا کردند شواهد نشان می‌دهد کروناویروس از هند آمده و تابستان بسیار گرم 2019 در هند وجود
خبرفوری هند چین آکادمی علوم 

  

عوارض واکسن‌های آمریکایی کروناکارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکایی کرونا را برشمردند.
برنا 

  

آینده دلار، طلا و بورس چه می شود؟یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به‌طور کلی بازار دارایی‌های کشور تا حدودی گران است. به نظر می‌رسد که ترس از ابرتورم شدید، موجب هجوم پول بی‌ثبات به بازارهای مختلف شده است. بازار سهام، بازار املاک، اتومبیل، طلا و ارز به ترتیب دچار تلاطم قابل ملاحظه‌ای شده‌اند که به تدریج به قیمت تعادلی خود نزدیک خواهند شد.
گسترش دلار تورم بودجه 

  

پیش‌ بینی قیمت دلار در هفته دوم آذراز نگاه مهدی پورمهر،کارشناس ارزی، استمرار تعطیلی بازارها، پیشرفت سیاسی دموکرات‌ها در معادلات سیاسی امریکا، خبرهای مثبت برای کنترل کرونا و استمرار سیاست‌های کنترل قیمت توسط دولت مجموعه عواملی هستند که بر نرخ ارز در هفته پیش‌رو اثرگذار می‌گذارد و احتمال رسیدن قیمت دلار به قیمت 20 تا 24 هزار تومان در روزهای آینده محتمل است.
گسترش قیمت دلار دموکرات 

  

در صورت تماس با فرد کرونایی باید چیکار کنیم؟رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران گفت: هر فردی در صورت تماس با فرد کرونایی باید 14 روز خود را قرنطینه کند.
برنا ایران