مهر   |  سلامت  |  

30 میلیون ایرانی نیازمند خدمات توانبخشی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر وزارتی، با همراهی رئیس و معاونان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از محل دانشکده سلامت اجتماعی، پروژه نیمه تمام مرکز رشد فناوری، مرکز توانبخشی ایثار (نشاط) به عنوان یک مرکز مشارکتی با بنیاد شهید انقلاب اسلامی بازدید کرد، ضمن آنکه از بیمارستان توانبخشی رفیده که الگوی دانشگاه‌های سراسر کشور برای راه اندازی…

30 میلیون ایرانی نیازمند خدمات توانبخشی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر وزارتی، با همراهی رئیس و معاونان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از محل دانشکده سلامت اجتماعی، پروژه نیمه تمام مرکز رشد فناوری، مرکز توانبخشی ایثار (نشاط) به عنوان یک مرکز مشارکتی با بنیاد شهید انقلاب اسلامی بازدید کرد، ضمن آنکه از بیمارستان توانبخشی رفیده که الگوی دانشگاه‌های سراسر کشور برای راه اندازی مراکز تخصصی توانبخشی و تخت‌های توانبخشی جهت ارائه خدمات این حوزه است، نیز بازدید داشت.

وی در نشست با اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، در جریان کمبود اعتبارات برای بهره برداری از پروژه‌های عمرانی مربوط به تکمیل مراکز جدید پزشکی و توانبخشی دانشگاه، همچون مرکز درمانی یافت آباد، مرکز خیرساز ایثار در مرکز روانپزشکی رازی، مرکز رشد فناوری و مرکز توانبخشی نشاط قرار گرفت.

مهرداد فرخی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در این نشست، به اثرگذاری ارزشمند خدمات حوزه‌های این دانشگاه در زمینه توانبخشی و سلامت اجتماعی و روانی، و جامعه هدف این خدمات که بیشتر از اقشار کم درآمد هستند، اشاره کرد و گفت: این شرایط در نهایت، عدم درآمدزایی مراکز درمانی تابعه این دانشگاه را سبب شده که در بسیاری از مواقع کفاف هزینه‌های آنها را نمی‌دهد.

وی با اعلام مراحل پایانی پروژه‌های عمرانی مربوط به مراکز درمانی جدید دانشگاه که تسریع در تکمیل و بهره برداری از آنها، می‌تواند به گسترش خدمات توانبخشی و سلامت روانی و اجتماعی در کشور کمک کند، خواستار تأمین اعتبارات لازم برای اتمام این پروژه‌ها و همچنین، پرداخت به موقع و 100 درصدی اعتبارات تخصیصی دانشگاه شد.

فرهاد نصرتی نژاد رئیس دانشکده سلامت اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی نیز گفت: هفت دپارتمان این دانشکده می‌توانند به ارتقای شاخص‌های رفاه اجتماعی در جامعه کمک کنند.

وی از دانشکده در شرف تأسیس «سلامت اجتماعی» به عنوان اولین دانشکده سلامت اجتماعی در کشور و یکی از معدود دانشکده‌های این حوزه در دیگر کشورهای دنیا نام برد و افزود: بخش‌های مختلف رفاه اجتماعی مانند سلامت، آموزش، مسکن و تأمین اجتماعی به هنگام بازنشستگی می‌توانند از طریق متخصصان این حوزه، تدوین برنامه هفتم توسعه کشور و ارائه راهکارهای عملی، با یکدیگر هماهنگ شده و به ارتقای رفاه اجتماعی در جامعه کمک کنند.

نصرتی نژاد همچنین با اشاره به فعالیت چندین دستگاه و نهاد در حوزه سلامت اجتماعی که بدون ایجاد همگرایی و هماهنگی، فعالیت‌های حتی موازی انجام می‌دهند، گفت: فعالیت اثربخش این مجموعه از نهادها با وجود تولیت علمی در رأس آن، امکانپذیر است و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می‌تواند تولیت علمی و تخصصی این مجموعه را به عهده داشته باشد.

وی، دیده بانی و رصد مسائل اجتماعی را از دیگر پتانسیل‌های دانشکده سلامت اجتماعی و مجموعه متخصصان زیرمجموعه آن دانست و افزود: بسیاری از عوامل مؤثر بر سلامت، خارج از نظام سلامت و مربوط به مسائل اجتماعی در جامعه هستند که با بررسی و مطالعه آنها، تهیه خلاصه‌های سیاستی از نتایج مطالعات و ارائه آن به دولت، می‌توان در رفع مشکلات نقش داشت.

نصرتی نژاد در بیان اهمیت سلامت اجتماعی و تأثیر آن بر دیگر ارکان جامعه، گفت: افزایش مشارکت مردم که یک امر اجتماعی است، ایجاد انسجام اجتماعی که ضرورت جامعه است، ایجاد همگرایی فرهنگی در جامعه و توجه جدی به بخش پیشگیری که بیشتر به سلامت اجتماعی برمی گردد، از جمله تأثیرات سلامت اجتماعی در جامعه و نشاندهنده اهمیت و جایگاه آن در نظام سلامت کشور است.

وی همچنین افزود: با توجه به اهمیت سلامت اجتماعی و پرداختن به ابعاد مختلف آن، می‌توان به ضرورت راه اندازی دانشکده سلامت اجتماعی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که دانشگاهی منحصر به فرد در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است، پی برد.

حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: حوزه‌های توانبخشی و سلامت اجتماعی نیازمند متولی مشخص در وزارت بهداشت هستند.

وی ضمن معرفی بخش‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی و پروژه‌های در دست اجرا، و در حال اتمام دانشگاه، به چالش‌های حوزه‌های توانبخشی و سلامت اجتماعی در کشور پرداخت.

خانکه، وجود تولیت مشخص برای حوزه‌های توانبخشی و سلامت اجتماعی در وزارت بهداشت را از ضروریات خواند و در اهمیت آن برای اجرای برنامه‌های کلان و پاسخگویی به جمعیت عظیم نیازمندان به این حوزه‌ها، توضیح داد: هم اکنون حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور، نیازمند خدمات توانبخشی است و بیش از 15 میلیون نفر، افراد دارای معلولیت هستند و 25 درصد جمعیت کشور از وسایل کمک توانبخشی استفاده می‌کنند، ضمن آنکه سالمندان کشور نیز فعلاً 10 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که تا 20 سال آینده به 25 درصد می رسند. این در حالی است که همه نیازمندان به خدمات توانبخشی در اقصی نقاط کشور، دسترسی به این خدمات ندارند.

وی افزود: تربیت نیروی متخصص برای ارائه خدمات حوزه توانبخشی، کافی نیست و عملاً متخصصان این حوزه به دلیل شرایط مناسب‌تر در بخش خصوصی، بیشتر جذب بخش خصوصی می‌شوند و مراکز دولتی با کمبود نیروی انسانی برای ارائه این خدمات مواجه هستند. پیشنهاد می‌شود که در مناطق آمایشی و محروم کشور، تربیت نیروی متخصص حوزه توانبخشی داشته باشیم.

خانکه، اجباری شدن طرح خدمات توانبخشی برای فارغ التحصیلان این حوزه و دسترسی ساکنان مناطق محروم به این خدمات، پوشش بیمه‌ای کافی که پاسخگوی همه نیاز بیماران باشد را از دیگر مسائل حوزه توانبخشی ذکر کرد.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، سهم توانبخشی از منابع مالی کشور را تقریباً صفر خواند و افزود: کمبود تخت توانبخشی و سلامت روان در کل کشور نیز از دیگر مشکلات این حوزه است که پیشنهاد شده است، پنج درصد تخت‌های همه بیمارستان‌های عمومی کشور، به ارائه خدمات توانبخشی اختصاص یابد.

وی در این نشست با بیان تاریخچه 30 ساله دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، از مهمترین فعالیت‌های علمی و تولید شواهد علمی توسط اعضای هیأت علمی این دانشگاه که در پایگاه‌های معتبر اطلاع رسانی بین المللی نیز انعکاس داشته است، گفت.

خانکه، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را دانشگاهی متفاوت با سه مأموریت مشخص در حوزه‌های توانبخشی و سلامت اجتماعی و روانی ذکر کرد و محور آموزش دانشگاه را بر تحصیلات تکمیلی استوار دانست.

وی افزود: از حدود دو هزار دانشجوی این دانشگاه، هم اکنون بیش از 60 درصد آنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در 23 گروه آموزشی و 8 مرکز تحقیقات اشتغال دارند.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، به منابع بسیار محدود و عدم درآمدزایی مراکز درمانی تابعه این دانشگاه اشاره کرد و تأمین اعتبارات لازم برای تسریع در تکمیل و اتمام برخی از پروژه‌های عمرانی مربوط به مراکز درمانی با 70 تا 90 درصد پیشرفت را ضروری دانست.

وی افزود: افتتاح اولین دانشکده سلامت اجتماعی در این دانشگاه، مرکز جامع توانبخشی نشاط که بر اساس تفاهم نامه با بنیاد شهید آماده بهره برداری است و مرکز خیرساز ایثار در مرکز روانپزشکی رازی از برنامه‌ها و پروژه‌های عمرانی آماده بهره برداری در هفته دولت هستند.

خانکه، راه اندازی دانشکده‌های سلامت روان و علوم توانبخشی و همچنین، پژوهشکده‌های سیاستگذاری توانبخشی و سلامت روانی و اجتماعی، راه اندازی دانشکده توانبخشی و سلامت اجتماعی اردکان یزد و توسعه مرکز تحقیقات سالمندی اردکان که به همکاری دانشگاه ما نیاز دارد، احداث خوابگاه متأهلین برای دانشجویان و احداث بیمارستان اخوان را از دیگر پروژه‌های در دست اجرا برشمرد.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین افشاری مسئول نمایندگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه طی سخنانی به مشخصات برجسته دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اشاره کرد و در عین حال، محدودیت در منابع را به عنوان مشکلی در مسیر اجرای برنامه‌ها ذکر کرد و افزود: امیدواریم حمایت مسئولان وزارت بهداشت از برنامه‌های این دانشگاه بتواند به توسعه کمی و کیفی دانشگاه کمک کند.

حمیدرضا خرم خورشید معاون آموزشی دانشگاه نیز در سخنانی مهمترین وجه امتیاز این دانشگاه در حوزه آموزش را اشتغال به تحصیل بیش از 60 درصد دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی ذکر کرد، ضمن آنکه این دانشگاه را نمونه‌ای از همگرایی علوم و فعالیت‌های رشته‌های وزارت بهداشت در کنار رشته‌های مربوط به وزارت علوم بیان داشت.

وی، سیستم آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌های کشور را نیازمند تحول دانست و گفت که نقطه نظرهای خوبی در همین ارتباط به معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارائه شده است و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می‌تواند بخشی از این پیشنهادها را به صورت پایلوت اجرا کند و در صورت توفیق در این زمینه، دانشگاه‌های دیگر نیز اجرا کنند.

معاون آموزشی دانشگاه همچنین گفت که شش دبیر بورد تخصصی رشته‌های مختلف در میان اعضای هیأت علمی این دانشگاه هستند و به رغم پتانسیل بالای هیأت‌های بورد تخصصی رشته‌های وزارت بهداشت، اما متأسفانه از همه ظرفیت هیأت‌های بورد استفاده نمی‌شود و طی چند سال اخیر، از اختیارات این هیأت‌ها نیز کم شده است.

فریدون لایقی معاون درمان و توانبخشی دانشگاه در سخنانی با معرفی بیمارستان توانبخشی رفیده به عنوان اولین بیمارستان تخصصی توانبخشی دانشگاهی در کشور، گفت که با توجه به ثبت روزانه 300 سکته مغزی در کشور و مصدومان ناشی از تصادفات و حوادث ترافیکی که آمار بالایی را تشکیل می‌دهند و جمعیت نیازمندان به خدمات توانبخشی که با رشد جمعیت سالمندان، رو به افزایش است، توجه خاص به گسترش خدمات توانبخشی و تخت‌های بستری این حوزه ضروری بنظر می‌رسد.

وی، اختصاص 5 درصد تخت‌های بیمارستان‌های عمومی در سطح کشور و انعقاد تفاهم نامه جدید وزارت بهداشت با بنیاد شهید برای استفاده از 30 مرکز ایثار جهت ارائه خدمات توانبخشی در سراسر کشور را راه‌های عملی برای گسترش خدمات توانبخشی در کشور ذکر کرد.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به عدم آگاهی کارشناسان اعتباربخشی وزارت بهداشت از چگونگی فعالیت مراکز پزشکی و توانبخشی، سپردن این مسئولیت به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را پیشنهاد داد و افزود: وزارت بهداشت می‌تواند به مدت یک سال، اعتبارسنجی و ارائه مجوزهای اعتباربخشی مراکز توانبخشی منطقه یک تهران را به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی بسپارد و نتایج این فعالیت را برای تداوم آن مورد بررسی قرار بدهد.

مسعود فلاحی خشکناب معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در سخنانی، از مهمترین فعالیت‌های این بخش گفت که همه در ارتباط با مأموریت‌های دانشگاه است، ضمن آنکه در همه تحقیقات، گروه‌های هدف و تأثیرات آنها بر گروه هدف مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت مرکز رشد فناوری دانشگاه که تنها مرکز فناوری در زمینه طراحی و تولید تجهیزات توانبخشی است، افزود: این مرکز روی انواع پروتزها و ارتزها و وسایل کمک توانبخشی کار کرده و جدیداً نیز در مباحث مربوط به رباتیک وارد شده است و اگر اعتبارات لازم برای تکمیل مرکز رشد دانشگاه و سه آزمایشگاه منحصر به فرد آن تأمین شود، مراحل تکمیل و بهره برداری از این مرکز رشد سرعت می‌گیرد.

فلاحی همچنین، راه اندازی پژوهشکده‌های سیاستگذاری توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی را از برنامه‌های معاونت تحقیقات دانشگاه ذکر کرد.

سعید خانجانی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه نیز در سخنان کوتاهی با یادآوری این نکته که اکثر دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از مناطق محروم کشور هستند و وجود خوابگاه‌های مناسب از ضروریات این بخش می‌باشد، گفت: محدودیت در منابع دانشگاه ما نسبت به دانشگاه‌های دیگر، مشکلاتی در این بخش ایجاد کرده، ضمن آنکه مانعی برای اجرای برنامه‌های این معاونت مانند راه اندازی خوابگاه متأهلین شده است.

وی از مدیرکل حوزه وزارتی خواست که در زمینه بودجه‌های تغذیه و خوابگاه‌های دانشجویی، این دانشگاه را حمایت کنند، علاوه بر اینکه دولت می‌تواند زمین‌هایی در اطراف شهر برای خوابگاه‌های دانشجویی در نظر گرفته و خوابگاه بسازد.

سیدعلی حسینی مشاور رئیس دانشگاه و عضو هیأت رئیسه دانشگاه نیز به جایگاه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در تربیت نیروی متخصص و تأثیرگذاری خدمات تخصصی و استاندارد توانبخشی در سلامت روانی و اجتماعی جامعه اشاره کرد و افزود: خدمات دهی به یک فرد دارای معلولیت، مساوی با تأمین سلامت روانی و اجتماعی همه اعضای خانواده این فرد و جلوگیری از وابستگی شخصی و تأمین استقلال مادی و معنوی اوست.

وی با توجه به وجود پتانسیل علمی و اجرایی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در حوزه توانبخشی، تاکید کرد که این دانشگاه می‌تواند وزارت بهداشت را در تدوین سیاست گذاری ها و اجرای برنامه‌ها در این حوزه، یاری کند.

در ادامه این نشست، سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارت بهداشت، بر حمایت همه جانبه از برنامه‌های این دانشگاه تاکید کرد و گفت: در سال‌های گذشته، به عنوان اولین مسئول بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، خدمت کردم و دیدار امروز با اساتید بسیجی را دیداری دوستانه و افتخاری برای خود محسوب می‌کنم.

وی افزود: هرچند که دانشگاه رشد و پیشرفت چشمگیری طی سال‌های اخیر داشته، اما به واسطه سابقه همکاری که در سال‌های گذشته با این دانشگاه داشتم، نسبت به ویژگی‌های منحصر به فرد آن آگاهی دارم و پیشرو بودن این دانشگاه در حوزه‌های توانبخشی و سلامت اجتماعی و خدماتی که در دوران شیوع کووید ارائه داد، نشاندهنده جایگاه و اهمیت خدمات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی است.

پورحسینی ادامه داد: با توجه به بافت جمعیتی و رشد جمعیت سالمندی که سبب شده تا در آینده، یک سوم جمعیت کشور به سالمندی برسد، و هر کدام چند بیماری مزمن خواهند داشت که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و لذا، اهمیت فعالیت دانشگاه علوم توانبخشی و مراکز تابعه آن دو چندان خواهد شد.

وی همچنین انجام پژوهش‌های کاربردی، رشد فعالیت‌های دانش بنیان که کشور به سمت آن می‌رود، خدمات سلامت اجتماعی، راه اندازی اولین دانشکده سلامت اجتماعی در این دانشگاه و تأسیس رشته‌های بین رشته‌ای بویژه ترکیب رشته‌های حوزه سلامت با علوم انسانی را نیاز امروز جامعه و راهگشای مسائل کشور خواند.

مدیرکل حوزه وزارتی بهداشت در عین حال تاکید کرد که سرمایه اصلی این دانشگاه، وجود اعضای هیأت علمی، نیروی انسانی متخصص، زبده و کارآمد، همکاری و همدلی مسئولان با یکدیگر و حضور چهار رئیس اسبق دانشگاه در ترکیب هیأت رئیسه و استفاده از تجربیات آنان است.

پورحسینی در پایان تصریح کرد: برای پیشرفت و اجرای برنامه‌های دانشگاه و تأمین منابع مورد نیاز برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی آن، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

بنابر این گزارش، افتتاح دانشکده سلامت اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به عنوان اولین دانشکده سلامت اجتماعی در کشور، از جمله برنامه‌های پیشنهادی رئیس دانشگاه به وزارت بهداشت برای هفته دولت است.

وزارت بهداشت مشاور سلامت روان   اخبار برگزیده
  

آغاز اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی شرکت‌های بورسی از اول آبانسازمان امور مالیاتی از آغاز اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان با صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت های بورسی خبر داد.
ایلنا قانون صدا و سیما ماه 

  

طرح مجلس جهت کنترل اجاره بهای مسکنسخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه در طرح کنترل اجاره بهای مسکن تلاش می‌شود که نه موجر ضرر کند و نه اینکه به مستجران فشار بیاید ، گفت: در این طرح به منظور جلوگیری از متضرر شدن موجران مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده است.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس مسکن 

  

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در مسیر رکودمحققان موسسه اقتصاد جهانی کیل روز پنجشنبه هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده به سمت کاهش شدید پیش می رود.
ایلنا اقتصاد آلمان گاز 

  

واریز سود سهام عدالت میلیونی به حساب این سهامداران | سهام عدالتی حسابشان را چک کنندطبق مصوبات شورای عالی بورس، بعد از اعمال افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی، سود سهام عدالت این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
مثلث سود سهام عدالت سهام 

  

دستیار کی روش:بازی سنگال و اروگوئه خیلی کمک می کندستیار کی‌روش: بازی مقابل سنگال و اروگوئه ایده خوبی به ما می‌دهد/ ممکن است به تماشای بازی لژیونرهای ایران بروم
خانه فوتبال کارلوس کی روش بازی وام 

  

رئیس کمیته مرز مجلس: هیچ مشکل امنیتی در مرزها وجود نداردرئیس کمیته مرز مجلس از بازدید اعضای این کمیته از مرزهای مهران و خوزستان ظرف همین هفته خبر داد.
فردا مجلس شورای اسلامی خبرنگار شهریار 

  

تصمیم نهایی رئیسی برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین گران می شود؟مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور: تحت هیچ شرایطی آقای رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

نفت روسیه از طریق مسیرهای پنهان به اتحادیه اروپا می‌رودروزنامه نیکی روز چهارشنبه گزارش داد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی روسیه را ترک کرده و نفت را از کشتی به کشتی دیگر در سواحل یونان انتقال داده‌اند.
ایلنا نفت روسیه بازی 

  

ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر استمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آقای فرناندو آریاس ملاقات کرد.
ایلنا ایران درمان تاریخ معاصر 

  

حاشیه سازی جدید برای تضعیف قدرت پرسپولیسشایعه برکناری درویش از پرسپولیس از کجا می‌آید؟
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

رکوردشکنی کسری تراز تجاری ترکیهعلیرغم جهش صادرات ترکیه کسری تراز تجاری این کشور در ماه ژوئیه به رقم بی سابقه‌ای رسید.
ایلنا ترکیه اوکراین ماه 

  

ایران با همه طرف‌های عراقی ارتباط دارد اما در تحولات این کشور دخالت نمی‌کندسخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاکید بر دوری از خشونت و در پیش گرفتن گفتگوی همه طرف های عراقی، گفت: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل‌گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می‌کند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

توصیه‌های نماینده ایران در سازمان ملل به طالبان و آمریکانماینده ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهد.
مثلث ایران خودرو ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خبر خوش برای بازنشستگان / واریزی میلیونی به حقوق بازنشستگان از شهریورمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس حکم جدید در این ماه خبر داد.
فردا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

مهاجری:می‌توانیم راه‌های نفوذ استقلال را ببندیممهاجری: فردا بازی نفس‌گیر و سنگینی داریم/ باید استقلال را مدیریت کنیم
خانه فوتبال استقلال ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: شایعه‌ای در بازار سهام پیچیده که با توجه به کاهش نرخ گاز در بازارهای جهانی این احتمال وجود دارد که نرخ خوراک گاز صنایع هم به رقم 4 هزار تومانی برسد که در صورت تائید آن می‌توان برای بازار نور امیدی را متصور بود.
اقتصادنیوز گاز سهام خوراک 

  

شناسایی 166 بیمار جدید کروناییدر شبانه روز گذشته 2 بیمار کرونایی فوت شدند و مجموع جان باختگان به 144 هزار و 471 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

بورس این هفته هم درجا می زند؟ / پیش بینی از بازار سهام در هفته پیش روبورس تهران در آخرین روز کاری هفته، به روند نزولی ادامه داد و شاهد معاملاتی کم‌حجم بودیم. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش بورس تهران سهام صادرات نفت 

  

625 میلیون نفر در جهان کرونا گرفتندبنا بر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 625 میلیون و 573 هزار و 506 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 557 هزار و 813 بیمار کووید نیز تایید شده است.
برنا مرگ 

  

برگشت قیمت دلار به کانال 32 /خروج افزایشی ها از بازار ؟بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران‌ در دو سه روز اخیر حکایت از چربی سوزی قیمت دلار دارد.قیمت دلار که در اواسط هفته جاری به سقف جدید 33 هزار و 500 تومان هم رسیده بود در ادامه معاملات هفته به سمت پایین حرکت کرد و اصلاح شد.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

بورس نیمه اول سال 1401 را چطور به پایان رساند؟/ رکود در این بازار ادامه داردبسیاری از قیمت‌ سهام در نقاط جذابی قرار دارند و بازار سرمایه مستعد رشد است اما باید دید مشوق‌های دولت می‌تواند باز هم به کمک بازار سرمایه بیاید یا بازار درگیر رکود حداقل 6ماهه دیگر خواهد شد؟
گسترش ایران اوکراین گرانی 

  

اقتصادنیوز: در مجموع کل هفته اخیر هزار و 555 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 388 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش رشد 66 درصد داشته است.
اقتصادنیوز پول سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 2 هزار و 124 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 314 میلیاردی هفته پیشین، افت 8 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت سکه عصر پنجشنبه | قیمت سکه 100 هزار تومان ریختقیمت هر قطعه سکه طرح جدید امروز (پنجشنبه، 14 مهرماه) با کاهش 100 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه هفته جاری با نرخ 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 14 مهر در ایران / شناسایی 165 بیمار جدیدبنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

اقتصادنیوز : در بازار امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار امروز مسیر نزول را دنبال کرد .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو