ایلنا   |  اجتماعی  |  

نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم/ اطلاعات ما درباره ایمنی طولانی مدت واکسن هنوز کافی نیست

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم/ اطلاعات ما درباره ایمنی طولانی مدت واکسن هنوز کافی نیست

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

«مهرداد حق‌ازلی»، عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت شیوع این بیماری در کشور گفت: ما در شاخه پایین‌رو پیک پنجم هستیم و استان هایی که قرمز بودند به تدریج به رنگ های زرد و چند مورد آنها به رنگ آبی درآمده اند. در چند هفته گذشته یک افزایش جزئی داشتیم که کنترل شد و مجددا وضعیت ابتلا رو به کاهش است. میزان واکسیناسیون افزایش قابل توجهی پیدا کرده است و همانطور که می‌دانید روز چهارشنبه (26 آبان ماه) صد میلیون دوز واکسن تزریق شده است که تعداد زیادی از واکسن های تزریق شده؛ دوز اول است. نزدیک به یک میلیون نفر نیز دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.

او افزود: این مساله باعث می‌شود بهتر بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم اما به مفهوم این نیست که پروتکل های بهداشتی و اجتماعی را رعایت نکنیم و فاصله اجتماعی را درنظر نگیریم. بهداشت دست‌ها و همچنین زدن ماسک را باید رعایت کنیم و باید از تجمعات در فضاهای محدود حتما خودداری کنیم. وجود تهویه هوا هم مساله مهمی برای کنترل کروناست.

حق‌ازلی در ارتباط با افزایش آمار ابتلا در کشورهای اروپایی با وجود پوشش بالای واکسیناسیون گفت: یک علت اینکه آمار ابتلا دوباره در کشورهای اروپایی افزایش پیدا کرده این است که جمعیت‌های مخالف واکسن در این کشورها وجود دارند. دوم اینکه از فاصله نه ماه تا یک سال از تزریق واکسن در این کشورها گذشته بود و به این علت که تکلیف واکسن دوز سوم را روشن نکرده بودند، به نظر می‌رسد به دلیل افت سطح ایمنی جامعه درحال حاضر در برخی کشورها مانند اتریش، آلمان، انگلیس و دانمارک مجددا افزایش شیوع رخ داده است که آن‌ها هم قرنطینه های شهری و منطقه‌ایشان را دوباره شروع کرده‌اند و دوباره به صورتی قابل توجه محدودیت‌های اجتماعی را رعایت می‌کنند.

او افزود: این نشان می‌دهد که واکسن توامان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند اپیدمی را کنترل کند. بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله‌ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود. همانطور که می‌دانید در ایران مصوب شده است که افراد بالای 60 سالی که واکسن سینوفارم زده‌اند حتما دوز سومشان را بعد از چهار ماه تزریق کنند. بالاخره این ملاحظاتی است که ما در کشورمان براساس تجربیات خودمان و دیگر کشورها پیاده می‌کنیم تا بتوانیم ایمنی جامعه را در سطحی نگه داریم که دچار اپیدمی های گسترده با مرگ و میرهای بالا نشویم.

حق‌ازلی گفت: مهم ترین نگرانی که درحال حاضر وجود دارد این است که وارد فاز اپیدمی آنفلوانزا شویم. چون همانطور که می‌دانید، تشابهات زیادی میان برخی علایم کرونا و آنفلوانزا وجود دارد. البته محافظت هایی که ما برای کرونا پیش بینی کرده ایم، می‌تواند به صورت قابل توجهی از اپیدمی آنفلوانزا هم جلوگیری کند. ما به صورت گسترده در افرادی که لازم بوده است واکسیناسیون آنفلوانزا را انجام داده‌ایم و این واکسیناسیون هنوز هم درحال انجام است. مهم ترین مساله باز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی درمورد هردو بیماری است، زیرا شواهدی از مشابهت میان علایم این دو بیماری وجود دارد  و می‌تواند اشتباهات قابل توجهی در تشخیص و درمان آن رخ دهد که در پیش آگهی مریض ها بسیار تاثیر گذار است.

او افزود: دیگر نگرانی درحال حاضر این است که سطح پروتکل‌ها کاهش پیدا کند و این ویروس مجددا در سطح جامعه گسترش پیدا کند. گسترش همزمان بیماری آنفلوانزا و کرونا می‌تواند به سیستم درمان فشار قابل توجهی وارد کند و باعث شود بستری و مرگ و میر افزایش پیدا کند که امیدواریم مردم با رعایت پروتکل‌ها به خودشان در وهله اول و بعد سیستم درمانی کمک کنند که از امکان ابتلای گسترده این دو بیماری جلوگیری کنند. 

حق‌ازلی گفت: چیزی که ثابت شده این است که افرادی که دو نوبت واکسینه می‌شوند، احتمال ابتلایشان در شش ماه اولیه بعد از واکسیناسیون به صورت قابل توجهی کم و احتمال ابتلا به فرم‌های شدید بیماری و مرگ و میر برای آن‌ها بسیار کمتر می‌شود. اما اطلاعات ما درمورد ایمنی طولانی مدت واکسن کافی نیست و واکسن ها هم ممکن است اثراتشان متفاوت باشد و هنوز تحقیقات در این مورد درست انجام نشده است.

او افزود:  این تصور برای افراد واکسینه شده مبنی براینکه پروتکل‌ها را رعایت نکنند، اشتباه ترین طرز فکر است. افراد واکسینه شده حتما باید پروتکل ها را رعایت کنند، به دو علت؛ یک اینکه خودشان مبتلا نشوند و دو اینکه برخی افراد واکسینه شده به دلیل ایمنی که دارند ویروس را دریافت می‌کنند و به راحتی به جامعه منتقل می‌کنند و افرادی که واکسینه نشده اند را مبتلا می‌کنند. به همین خاطر هم به خاطر خودشان و هم به خاطر شکسته شدن چرخه ویروس حتما افرادی که دو نوبت واکسن زده اند هم حتی اگر کم تر از شش ماه از واکسیناسیونشان گذشته باشد، باید پروتکل ها را به صورت گسترده رعایت کنند.

او درارتباط با قرنطینه هوشمند افزود: قرار نیست محدودیت ها برداشته شود، بلکه قرار است هوشمند شود و براساس اینکه افراد واکسینه شده اند یا نشده اند و علایم و تست هایشان، برخی محدودیت ها برای آنها برقرار می‌شود. براساس یکسان سازی بانک های اطلاعات افراد مشخص می‌شود که محدودیت ها برای افراد چگونه انجام شود. واکسینه شده ها محدودیت رعایت پروتکل‌ها را دارند و مفهومش این نیست که این افراد نباید چیزی را رعایت کنند. 

حق‌ازلی گفت: سرعت واکسیناسیون ممکن است در برخی روزها کاهش پیدا کند اما درحال حاضر ذخیره مناسبی هم از واکسن های داخلی و هم خارجی در اختیارمان است و از این نظر نگرانی نداریم، مهم مراجعه مردم است که به موقع برای واکسیناسیون اقدام کنند.

انتهای پیام/

آنفلوانزا آلمان ماه   اخبار برگزیده
  

انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رفت/ تکرار یک سناریوی قدیمی در بازار دلار!به گفته فعالان، با پایان مذاکرات هسته ای، برخی خریداران جدید وارد بازار شده اند ولی احتمال می رود که با کاهش هیجان، سطح تقاضای احتیاطی افت کند. ممکن است برخی از معامله گران نیز از خریدهای قبلی خود در روز جاری بخواهند کسب سود کنند در این حالت قیمت دلار رو به نزول می رود.
اقتصادنیوز ارز دلار هسته ای 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

گزارش 100روزگی دولت‌ سیزدهم /عضویت دائم در شانگهای100 روز از آغاز دولت سیزدهم گذشته و چندین موفقیت بزرگ در کارنامه دیپلماسی قوه مجریه قرار گرفته است؛ از جمله عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و حضور مهم در اجلاس سران اکو. در این گزارش با برخی اقدامات دولت در این مدت آشنا می‌شوید.
فردا دولت درآمد شانگهای 

  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک استرئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
ایلنا انتقال آب استان خوزستان اهواز 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

شکایت استقلال از داور دربیاستقلال از داور دربی شکایت کرد
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

برسد به دست هیئت چهل نفره مذاکراتصحبت های قدیمی از ظریف خطاب به کسانی که جز غر زدن و خنجر زدن به تیم مذاکرات دولت قبلی کاری نکردند: آقایون اگر دو صفحه جایی توافق نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و دستشان را می بوسم.
مستقل‌آنلاین دولت 

  

مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم!سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ازدواج عکس 

  

پشت پرده حضور مشاور امنیت ملی امارات در ایرانایسنا/ به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی فردا به تهران می‌آید.
نامه نیوز مشاور مشاور امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی 

  

پرداخت وام 50 میلیونی به زوج های نابارورمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تشویق زوجین نابارور یک وام به مبلغ 50 میلیون تومان برای 3 دوره درمان آنها در نظر گرفته شده است.
۵۵ آنلاین وام وزارت بهداشت بیمه 

  

وضع اضطراری برجام از زبان نماینده سابق مجلستابناک | حشمت الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .
مثلث دیپلماسی سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار متشکل امروز کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت سکه در تعقیب دلار/ ریسک بزرگ در بازار سکه!نوسان های بالا در بازار ریسک را تا حدودی بالا برده است. قیمت سکه گرچه در معاملات پشت خطی رو به بالا نوسان داشت اما معامله گران اعتقاد دارد بازار حرکت قیمت دلار را تعقیب می کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکنش نماینده مجلس به قیمت دلار و سکهنماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت دلار و سکه روی محصولات خوراکی و معیشت مردم تأثیر گذاشته و مجلس باید راهکاری برای مقابله با گرانی‌ها بیندیشد.
فردا مجلس شورای اسلامی قیمت دلار 

  

دو سناریو از آینده قیمت دلار /نگاه معامله گران به قیمت درهماقتصادنیوز: از نگاه تحلیلگران فنی درصورتی که دلار بالای خط 30 هزارتومانی باقی بماند، احتمال افزایش قیمت بیشتر نیز در بازار ارز وجود دارد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد طرح «مدیریت هوشمند بیماری در بستر سامانه امید»کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا دارو موفقیت درمان 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی یکشنبه 1400/09/14اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 27,882 (بیست و هفت و هزار و هشتصد و هشتاد و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

نقشه بورس در 90 دقیقه ابتدایی / صعود سهم‌های پالایشیاکوایران: شاخص کل بورس در 90 دقیقه ابتدایی معاملات امروز، چهاردهم آذر، افزایش 7 هزار واحدی داشته است. همچنین در معاملات امروز قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی بازار رشد کرده و این گروه بزرگ سبزترین گروه‌ بازار سهام است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت سهام 

  

رشد 6800 واحدی بورس تهران/ شاخص ها سبزپوش شدندشاخص کل بورس تهران با رشد 6800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 341 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

نقش فولاد مبارکه در کاهش مرگ و میر کرونامدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: با موافقت مدیرعامل فولاد مبارکه و در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، این شرکت با کمک‌های خود، علاوه بر تأمین بیش از 23 هزار تن اکسیژن رایگان موردنیاز مراکز درمانی کشور، تجهیزات بیش از 40 مرکز درمانی شهرستان مبارکه را تأمین کرد.
گسترش فولاد فولاد مبارکه شرکت فولاد 

  

دو سیگنالی که بورس آن را رد کردمسعود میرزاباقری- کارشناس بازار سرمایه
گسترش دولت بورس تهران تهران 

  

واکنش بازار به انفجار نطنز /مقاومت قیمت سکه در کانال 13 میلیوناقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته با مقاومت توانست کانال 13 میلیون تومانی را حفظ کند.
اقتصادنیوز انفجار قیمت 

  

احتمال ابتلای مجدد به کرونا با سویه اُمیکرون چقدر است؟نتایج تحقیقی در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد خطر عفونت مجدد با سویه اُمیکرون سه برابر بیشتر از سویه‌های پیشین ویروس کروناست.
اقتصادنیوز آفریقای جنوبی ویروس