بازار فولاد فقط بر اساس نظام عرضه و تقاضا سامان خواهد یافت

دولت باید از دخالت‌های موضعی و موردی و شتاب‎زده در امر تولید جداً پرهیز کند.

بازار فولاد فقط بر اساس نظام عرضه و تقاضا سامان خواهد یافت

به گزارش شمانیوز به نقل از ماهنامه پردازش؛ اگر متولیان خواستار بهبود شرایط باشند باید در ابتدا با انجام مطالعه‌ای جامع و دقیق به ریشه‌یابی مشکلات بپردازند و تنها در صورت نیاز مبرم به دخالت‌های حاکمیتی، باید با دید کلی‌نگر، تمام فرآیند و زنجیره را در نظر بگیرند و مسئولیت دخالت‌های انجام‌شده را عهده‌دار باشند.

مهندس علیرضا خیاط مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع در گفت‌و‌گو با ماهنامه تخصصی پردازش با اعلام این مطلب گفت: تجربه‌های اخیر نشان داده جزئی‌نگری و دست‌کاری یک نقطه از فرآیند و رهاکردن مشکلات و عوارض ایجادشده در نقاط دیگر به‌حال خود، نه برای متولیان، نه برای مصرف‌کنندگان و نه برای تولیدکنندگان فایده‌ای دربر نداشته است .

وی در پاسخ به این سوال پردازش مبنی بر این‌که این شرکت در راستای گسترش فعالیت‌های خود، با چه مشکلات احتمالی مواجه است و شما چه راه‌حل‌هایی برای آن پیشنهاد می‌کنید، گفت:

صرف‌نظر از بی‌ثباتی بازار که ناشی از نوسانات شدید اقتصادی است و تقریباً همه فعالان اقتصادی با این مشکل مواجه هستند، مهم‌ترین مشکل پیش روی فولادسازان در حال‌حاضر، تامین مطمئن مواداولیه مورد نیاز با قیمت‌های عادلانه می‌باشد. با توجه به کمبود سنگ‌آهن در سال‌های اخیر، این مشکل در حال‌حاضر گریبان‌گیر اکثر فولادسازانی گردیده که به حلقه‌های بالاتر زنجیره‌فولاد در مجموعه‌های خود دسترسی ندارند.

مدیرعامل شرکت آهن‌و‌فولاد ارفع در پاسخ به این سوال که سهمیه‌‌بندی مواداولیه فولاد مانند گندله و آهن‌اسفنجی انتقادات زیادی وجود دارد و برخی از کارخانجات مصرف‌کننده اظهار می‌کنند که باید از صدها کیلومتر دورتر سهمیه خود را دریافت‌کنند در حالی‌که در مسافت‌های نزدیک‌تر، کارخانه های تولید گندله و اسفنجی وجود دارد،گفت: متاسفانه تاکنون، عمدتاً دریافت سهمیه‌های تخصیص‌داده‌شده، چه از نظر مقدار و چه از نظر قیمت برای این شرکت طبق جداول سهمیه‌بندی وزارت‌خانه اتفاق نیفتاده است.

مضاف بر این‌که در سهمیه‌های تخصیص‌داده‌شده مزیت‌های منطقه‌ای لحاظ نشده و ضمانت اجرائی مشخصی هم برای پیروی عرضه‌کنندگان از سهمیه‌های تخصصی وجود ندارد.

خیاط تاکید کرد که با توجه به موارد فوق و مشکلات تبعی دیگر به‌نظر می‌رسد اگر بازار به حال خود رها شود تا براساس نظام عرضه‌و‌تقاضا و بر مبنای تسهیم مزایا بین خریدار ‌و فروشنده عمل نماید، اوضاع با سامان بهتری نسبت به وضعیت فعلی به انجام خواهد رسید.

وی خاطرنشان ساخت که صنعت فولاد، نسبت به صنایع دیگر از بنیان‌های قوی و ریشه‌داری در کشور برخوردار است و علی‌رغم نابسامانی‌های جاری، چنانچه با منطق صحیح صنعتی با چالش‌های این صنعت برخورد شود، مانند دهه‌های گذشته قادر به ایفای نقش مثبت و ادامه روند پیشرفت خود خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آهن ‌و فولاد ارفع در ادامه موضوع قیمت‌گذاری محصولات فولادی و مواداولیه نظیر آهن‌اسفنجی، شمش و… را یادآور شد و تصریح کرد که، از نظر شرکت آهن‌و‌فولاد ارفع که یک شرکت فعال در حلقه میانی زنجیره‌فولاد یعنی تولید آهن‌اسفنجی و شمش است و به حلقه‌های بالاتر زنجیره یعنی گندله، کنسانتره، و سنگ‌آهن دسترسی ندارد، قیمت‌های مواداولیه بر اساس توافقات انجام شده در سال‌گذشته که بر مبنای درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان وضع‌گردیده، مناسب و منطقی می‌باشد.

هرچند این شرکت به‌دلیل اضطرار و برای جلوگیری از توقف یا کاهش تولید خود، عملاً موفق به خرید بر اساس نسبت‌های توافق‌شده نمی‌گردد و عمدتاً مجبور می‌شود مواداولیه خود را با نسبت‌های بالاتر و متاسفانه از طریق واسطه‌ها تامین نماید.

خیاط هم‌چنین درخصوص طرح‌های توسعه و میزان پیشرفت آنها نیز با اعلام این‌که شرکت آهن ‌و فولاد ارفع در امر توسعه و برنامه‌ریزی‌های آینده، طرح‌های توسعه زیر سقف خود را در سال 98 پیگیری نموده، افزود: هدف شرکت، افزایش ظرفیت کارخانه احیای مستقیم به میزان 50 درصد و افزایش ظرفیت شمش فولادی به میزان حداقل 25 درصد می‌باشد.

برای رسیدن به اهداف فوق 55 میلیون یورو و 2000 میلیارد ریال ( با نرخ تسعیر ارز سال 98) بودجه درنظر گرفته شد که تاکنون 35 میلیون یورو و 250 میلیارد ریال آن هزینه شده است .

به گفته او با اتمام این سرمایه‌گذاری، ظرفیت تولید آهن‌اسفنجی شرکت در سال 1400 به یک میلیون و 200 هزار تن و ظرفیت تولید فولاد مذاب به یک میلیون و 100 هزار تن و ظرفیت تولید شمش فولادی به یک میلیون و 50 هزار تن در سال خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آهن‌وفولاد ارفع میزان فروش شرکت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: شرکت آهن‌وفولاد ارفع در سال 98 با تولید 862 هزارتن شمش فولادی قابل‌فروش برای سومین سال متوالی به تولید بیش از ظرفیت اسمی خود دست‌یافت. تولید سه سال گذشته ارفع به ترتیب 803 هزارتن، 853 هزارتن و 862 هزارتن بوده که تولید سال 98 به‌میزان 8 درصد بیشتر از ظرفیت اسمی می‌باشد.

هم‌چنین در سال 98 شرکت به‌میزان 852 هزارتن فروش داشته که 229 هزارتن آن برای کمک به درآمد ارزی کشور در شرایط تحریم و رفع نیاز ارزی خود شرکت، سهم صادرات بوده است، ضمن آن‌که 623 هزارتن آن نیز برای رفع نیاز تولیدکنندگان محصولات نوردی در داخل کشور توزیع گردید.

 

فولاد صنعت فولاد فولاد خوزستان   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

ترامپ: صد‌ها میلیون دوز واکسن کرونا توزیع خواهیم کردترامپ گفت: همانطور که می‌دانید ما اقدامات خوبی در رابطه با واکسن انجام می‌دهیم. 4 واکسن هم اکنون در مراحل پایانی آزمایش خود هستند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سازمان غذا و داروی آمریکا 

  

پیش بینی روند قیمت دلار در روز سه شنبه/وقت تماشا در بازار ارزاقتصاد نیوز:دلار چهار روز است در کانال 29 رفت‌وبرگشت دارد و جسارت نزدیک شدن به 30 را نداشته است آیا امروز می‌تواند این رفتار را به قول فوتبالیست‌ها گلات کند؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آنتی بادی های کرونا تا چند روز در بدن می مانند؟نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد آنتی بادی‌هایی که علیه عفونت ویروس جدید کرونا در بدن ایجاد می‌شوند بیش از 60 روز در بدن انسان باقی می‌مانند.
گسترش بیمارستان بدن انسان ویروس 

  

بورس های جهانی پرواز کردندبیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعودی شدند.
گسترش بورس های آسیایی بورس لندن شانگهای 

  

آمارهایی از میزان سفرهای مردم و تردد وسائل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی بین استانی منتشر شد که نشان می‌داد رابطه معناداری بین این مسافرت‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا دارد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قیمت مرگ 

  

پیش بینی مهم درباره افزایش میزان مرگ ناشی از کرونایک اپیدمیولوژیست گفت: در مورد کرونا، زمانی که افزایش موارد بیماری در بیماران بستری در بیمارستان ها را مشاهده می‌کنیم، انتظار می‌رود تاثیر آن بر مرگ و میر را تقریبا دو هفته‌ بعد شاهد باشیم.
اقتصادنیوز مرگ بیماری عفونی بیمارستان 

  

شاخص‌های مهم بورسی جهان صعودی شدندبیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعودی شدند. روند احیای اقتصاد جهانی در سه ماهه سوم سال اگرچه سرانجام پس از ماه ها رشد منفی بسیار کم از سر گرفته شد.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

ابتلای 14 عضو تیم فوتبال جنوا به کروناباشگاه جنوای ایتالیا از شیوع گسترده ویروس کرونا در میان اعضای تیم اصلی این باشگاه خبر داد که اکثر آنها بازیکنان این تیم هستند.
تسنیم فوتبال ایتالیا بازی 

  

چند دانش آموز آمریکایی به کرونا مبتلا شدند؟گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) در روز دوشنبه نشان داد حدود 280 هزار کودک محصل کم سن و سال در این کشور از اول مارس (یکشنبه 11 اسفند) تا 19 سپتامبر (شنبه 29 شهریور) در یک بازه زمانی 6 ماهه به ویروس کرونا مبتلا شدند.
گسترش آموزش بهار کودکان 

  

هزینه پلاسمافرز در درمان کرونا جزو پروتکل نیست/ توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاکیانوش جهانپور از واردات واکسن آنفلوآنزا طی روزهای آینده و توزیع داروخانه‌ای آن خبر داد.
برنا درمان داروخانه واردات 

  

نیمی از مبتلایان به کرونا به علت بی توجهی به این مورد و انجام اشتباه به بیمار دچار شدند.
نامه نیوز ازدواج الناز شاکردوست ترامپ 

  

استارتی برای معیشت گوش شکسته‌ها/ کرونا لیگ کشتی را غافلگیر نکند!با توجه به تجربه لیگ برتر فوتبال، آغاز لیگ برتر کشتی به معنای اعلام نمونه‌های مثبت کرونا خواهد بود، لیست کرونایی‌ها نباید کشتی را غافلگیر کند.
تسنیم لیگ برتر تهران فوتبال 

  

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:70درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و اعتماد افراد باید دوباره به این بازار جلب شود.
صراط شاخص سازمان بورس و اوراق بهادار کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

کشف راز مقابله با ویروس کرونا در بدن کوسه‌ هادانشمندان دریافتند که برای تولید واکسن کرونا ماده‌ای در بدن کوسه‌ها وجود دارد که باعث افزایش کارآمدی واکسن می‌شود.
برنا ویروس تولید 

  

معرفی یک اسپری بینی که باعث کاهش رشد ویروس کرونا می‌شود!شرکت بیوتکنولوژی استرالیایی انا ریسپیراتوری (Ena Respiratory) اظهار کرد: اسپری بینی که برای بهبود سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا تولید می‌کند، رشد ویروس کرونا در مطالعه اخیر بر روی حیوانات را نیز کاهش داده است.
برنا ویروس بیوتکنولوژی سیستم ایمنی