سفر جباراف به ترکیه؛ جبران مافات پس از سوچی

نشریه نزویسیمایا گزتا در گزارشی به بررسی و تحلیل سفر سادیر جباراف رئیس جمهور قرقیزستان به ترکیه پرداخته که طبق نظر چندین کارشناس، همگی هدف اصلی این سفر را کسب منابع مالی می‌دانند.

سفر جباراف به ترکیه؛ جبران مافات پس از سوچی

اعتمادآنلاین| کارشناسان معتقدند سفر رئیس جمهور قرقیزستان به ترکیه بیشتر برای جلب کمک‌های مالی از این کشور است.

 

به گزارش فارس در بیشکک، نشریه «نزویسیمایا گزتا» در گزارشی به بررسی و تحلیل سفر «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان به ترکیه پرداخته که طبق نظر چندین کارشناس، همگی هدف اصلی این سفر را کسب منابع مالی می‌دانند.

 

«ویکتوریا پانفیلوا» سفر رئیس جمهور قرقیزستان را به ترکیه دریافت کمک مالی می‌داند.

 

وی گفت: در سفر جباراف به ترکیه امضای بسته بزرگی از اسناد از قبل اعلام شده است. 

 

این کارشناس افزود: ناظران این مسئله را اینطور توجیه می‌کنند که این سفر در پی سفر ناموفق جباراف به روسیه است که نتوانست منابعی را از این کشور دریافت کند.

 

پانفیلوا اذعان داشت «بیشکک» پیش از انتخابات پارلمانی که قرار است در پاییز برگزار شود، روی سرمایه گذاری و کمک مالی ترکیه حساب کرده است. ضمن اینکه در همین راستا مقامات در حال مصادره وجوه و پول‌های کلان از مقامات سابق هستند که متهم به فساد مالی اند.  

 

وی ادامه داد: خزانه قرقیزستان خالی شده و دولت جدید در تلاش است تا بودجه جمهوری را با ملی کردن بزرگترین معدن ذخایر طلا «کومتار» که در دست شرکت کانادایی Centerra Gold Inc است، دوباره پر کند. بیشکک تقریباً 5 میلیارد دلار جریمه را به این شرکت تحمیل کرده است.

 

این کارشناس افزود: یکی دیگر از راه‌های تأمین بودجه، مبارزه با فساد است، مظنونان و دست اندرکاران معاملات در کومتار یکی پس از دیگری برای بازجویی احضار می‌شوند. برخی از آنها ترجیح می‌دهند، پرونده را به دادگاه نکشاند و مبالغ قابل توجهی را به دولت اهدا کنند.

 

برای مثال «سرگئی ابراهیموف» نماینده سابق مجلس پس از بازجویی در کمیته امور امنیت ملی، تصمیم گرفت که داوطلبانه مبلغ 100 میلیون سوم معادل 1.2 میلیون دلار را به بودجه کشور منتقل کند.

 

به گفته «کامچی بیک تاشیف» رئیس کمیته امنیت ملی، پرونده جنایی در رابطه با کومتار تشکیل شده است. «تورسون تای سلیموف» نماینده سابق مجلس و همچنین «تیمور ساریوف» و «ایگور چودینوف» نخست وزیران سابق به عنوان شاهد بازجویی شده‌اند.

 

در حال حاضر اولین زندانیان دستگیر شده، «آمور بیک بابانوف» نخست وزیر سابق و «اصیل بیک جن بیکوف» برادر «سورونبای جن بیکوف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان و «توروبای ذوالفقارف» نماینده سابق مجلس هستند که مدت بازداشت آنها برای 2 ماه صادر شده است.

 

پانفیلوا ادامه داد: کارشناسان معتقدند که این آخرین دستگیری نیست! پرونده‌های جنایی علیه 5 نماینده دیگر از مجلس آغاز شده است.

 

وی اظهار داشت: ساختارهای قدرت قرقیزستان مبارزه با فساد را آغاز کرده‌اند و همانطور که مردم می‌گویند دولت در حال چربی زدایی از افرادی است که جیب خود را پر کرده‌اند! در همین راستا برخی از مقامات پیشین که جیب خود را پر کرده بودند و آسیب اقتصادی به دولت و جامعه وارد کرده بودند، برای رهایی از زندان و بازداشتگاه  به طور داوطلبانه مبالغ هنگفتی را به دولت باز می‌گردانند.

 

به عنوان مثال،  «رحیم بیک ماترائیموف» رئیس سابق گمرک، که به فساد مالی در گمرک متهم شده بود، 2 میلیارد دلار به دولت بازگرداند. همچنین «جلیل آتومبایف» کارمند سابق وزارت کشور  100 میلیون سوم معادل 1.2 میلیون دلار را باز گردانده است.

 

«الکساندر کابرینسکی» پرفسور و مدیر آژانس استراتژی ملی در این رابطه گفت: لیست این افراد هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود ولی اگر با این اقدام بودجه کشور تامین نشود، این بدان معناست که مقامات با فساد مبارزه نمی‌کنند، بلکه برای کارزار انتخاباتی برای افراد خاص بودجه جمع می‌کنند و این یعنی قدرتمندترین رقبا را از میدان سیاسی به در کردن و آنها را از عرصه و میدان سیاسی بیرون کشیدن است.

 

به نظر این کارشناس، اوضاع در حوزه اقتصادی - اجتماعی همچنان دشوار است، انتظارات مردم از تغییر قدرت محقق نشده و بعید به نظر می‌رسد که محقق هم شود. در دنیای مدرن، تشکیلات کوچک دولتی و دولت‌های بدون پشتوانه نمی‌توانند وضعیت اقتصادی-اجتماعی را کاملاً بهبود بخشند.

 

وی افزود: این دولت در تلاش است تا با استفاده از روش‌های آزمایش شده مانند مبارزه با فساد کمی بودجه خود را تامین کنند ولی این کار را همه دولت‌ها انجام داده‌اند و موفق هم نبوده‌اند.

 

این کارشناس معتقد است که نباید با فساد مبارزه کرد بلکه، باید زمینه فساد را از بین برد به همین خاطر است که پیشنیان نیز در این زمینه موفق نبوده‌اند تا زمینه فساد هست این کار انجام می‌گیرد.

 

این متخصص معتقد است، لازم است مردم را از مشکلات واقعی آگاه کنیم. برای انجام این کار ، طبیعی است که شکست‌‌ها و عدم موفقیت‌ها را به گردن کسی بیندازیم و در این راستا این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور سابق نیز در پرونده کامتار نقش داشته باشد و وی نیز بازجویی شود.

 

«الکساندر کنیازف» شرق شناس و متخصص مسائل آسیای مرکزی و خاورمیانه نیز گفت: در واقع مبارزه با فساد کوششی برای به دست آوردن یک پول کلان به یکباره است. شما می‌توانید، یک گاو داشته باشید و از آن تغذیه کنید و به صورت دائمی از شیر آن استفاده کنید ولی می‌توانید آن را بکشید و از فروختن گوشت وی یکباره، پول کلانی بدست آورید.

کنیازف گفت: این اقدام از ناامیدی و نبودن چاره است و اینکه  قرقیزستان نتوانسته هیچگونه کمکی را از خارج به صورت وام یا کمک بلاعوض دریافت کند؛ زیرا هیچ اعتمادی به مقامات وجود ندارد.

 

به نظر وی سفر بی‌نتیجه و ناموفق رئیس جمهور قرقیزستان به سوچی گواه بر این ادعا است.

 

این کارشناس معتقد است داستان شرکت کانادایی  Centerra Gold Inc  نیز به پایان خواهد رسید. با این حال، سرنوشت مشابهی احتمالاً در انتظار سرمایه گذاران کوچکتر است.

 

جوّ و فضای سرمایه گذاری در قرقیزستان برای مدت طولانی مسدود خواهد شد و نمی‌توان انتظار یک سرمایه گذاری بزرگ و مطلوب را در قرقیزستان داشت.

 

به عقیده وی، سرمایه گذاری‌های ترکیه نیز نمی‌توانند عظیم و تعیین کننده باشد، آنقدر که موفقیتی چشم گیری در اقتصاد قرقیزستان ایجاد کند. این فقط می‌تواند مبلغی برای کوتاه مدت باشد و برای یک مدت کمی اقتصاد را به حرکت در آورد.

 

وی افزود: ترکیه در حال مستحکم کردن موقعیت خود در آسیای مرکزی است.

 

کنیازف تاکید کرد: قرقیزستان در این مورد حلقه ضعیفی در منطقه است و اتحاد وی با ترکیه از ناامیدی و نبود راه خروجی از این وضعیت است.

 

«الکساندر کابرینسکی» کارشناس دیگری نیز معتقد است که قرقیزها برای پول به ترکیه می‌روند. آنها نتوانستند در روسیه پول بگیرند.

 

وی افزود: رهبری قرقیزستان تمایلی به استفاده صحیح از کمک‌های مالی کلان نشان نداده است. بنابراین این تصور ایجاد می‌شود که سرمایه گذاری در قرقیزستان خطرناک است.

 

کابرینسکی ادامه داد: از طرف دیگر، اگر دولت جدید ثابت کند که واقعاً مصمم است که نظم را در کشور برقرار کند و انگیزه و نبض جدیدی به اقتصاد دهد و چرخ اقتصاد را به حرکت در خواهد آورد، در این صورت گفت وگو با این کشور امکان پذیر خواهد بود.

 

به گفته وی، ترکیه ممکن است پول بدهد تا قرقیزستان را جانی تازه ببخشد ولی این هم برای این هدف است که زمینه ورود و استحکام موقعیت ترکیه در منطقه را آسان کند.

سفر ترکیه بازداشت   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس فردا؛ فروشندگان پُرزور میشوند؟اقتصادنیوز: بازار سهام دوشنبه را به تاثیر از عرضه ها، ممکن است متفاوت با دو روز ابتدایی هفته دنبال کند.
اقتصادنیوز سهام 

  

افت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی| کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکیافت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی امروز رخ داد. کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکی را شاهد هستیم. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اتفاق افتاده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار صرافی 

  

کسانی که کرونای حاد گرفتن چند درصد ممکن است دوباره مبتلا شوند؟یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیمارانی که از موارد شدید کووید 19 بهبود می‌یابند، احتمالاً دوباره به این عفونت مبتلا نمی‌شوند.
برنا 

  

آیا واقعا ترکیبات دارچینی در درمان ویروس کرونا موثرند؟نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سینامالدئید موجود در دارچین، مکمل خوبی همراه با دگزامتازون برای درمان ویروس کرونا است.
برنا درمان ویروس 

  

جزئیات شیوه ‌نامه ضد کرونایی کنکورسخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
گسترش کنکور سازمان سنجش وزارت بهداشت 

  

آب استخر کرونا را نابود می‌کندبر اساس آخرین تحقیقات آب استخر‌های شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
برنا شنا ویروس 

  

تست کرونای 22 فرنگی‌کار اردوی جوانان مثبت شد!اردوی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان با توجه به مثبت شدن تست کرونای 22 نفر از اعضای این تیم لغو شد.
مملکت‌آنلاین کشتی فرنگی کار جوانان 

  

آیا واقعا داروهای فشار خون بر میزان شدت کرونا موثرند؟محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.
برنا فشار خون 

  

آغاز خوداظهاری کنکوری‌های مبتلا به کرونا 1400مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری 1400 در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز 30 خرداد ماه آغاز شد.
برنا کنکور سازمان سنجش آموزش 

  

با عرضه خودرو در بورس مخالفم/ طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شدوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم موجب شده واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
مملکت‌آنلاین بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

این آب در 30 ثانیه ویروس کرونا را نابود می کنداقتصادنیوز :‌نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که آب استخرهای شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
اقتصادنیوز ویروس شنا 

  

افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا حتما منتظر دریافت پیامک باشندرئیس مرکز بهداشت شرق تهران با بیان این‌که افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک بمانند، گفت: افراد ترجیحاً دوز دوم واکسن را در همان مرکزی دریافت کنند که دوز اول را تزریق کرده بودند...
برنا پیامک تهران 

  

آخرین وضعیت کرونایی سپند امیرسلیمانی + تصاویر بیمارستاناولین ویدئو و صحبت‌های سپند امیرسلیمانی که چند روز است به دلیل عوارض کرونا جراحی انجام داده بود را ببینید. این ویدیو را خواهرش در اینستاگرام منتشر کرده است.
خانه فوتبال بیمارستان جراحی اینستاگرام 

  

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورسبازار سرمایه این روزها درگیر انتخابات ریاست جمهوری است و واکنش مثبت این بازار به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور، می‌تواند روزهای امیدوار کننده‌ای را برای بازار سهام به ارمغان بیاورد.
فردا بازار تهران ارز قیمت ارز