ایلنا   |  اقتصادی  |  

برای تولید و صادرات باید خط ویژه ایجاد شود / شیوع رفع تعهد ارزی نباید صادرات را متوقف کند

قائم مقام وزیر صمت با تأکید بر ضرورت در نظر گرفتن شیوه‌های قابل دسترس و متنوع برای بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: حرکت تولید و صادرات باید در خط ویژه صورت گیرد.

برای تولید و صادرات باید خط ویژه ایجاد شود / شیوع رفع تعهد ارزی نباید صادرات را متوقف کند

قائم مقام وزیر صمت با تأکید بر ضرورت در نظر گرفتن شیوه‌های قابل دسترس و متنوع برای بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: حرکت تولید و صادرات باید در خط ویژه صورت گیرد.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی صبح امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات با تأکید بر ضرورت توجه ویژه به حوزه صادرات غیرنفتی و هموار کردن مسیر صادرکنندگان برای ارزآوری بیشتر به منظور تأمین نیازهای ارزی گفت: حرکت تولید و صادرات باید در یک خط ویژه و بدون دردسر صورت گرفته و دست اندازهای پیش رو از میان برداشته شود.

قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: باید شرایطی را فراهم کرد که مسیر کالاهای ایرانی را به سمت بازارهای خارجی باز نمائیم، چرا که به دلیل شرایط کشور روز به روز از تقاضای مؤثر در بازار داخلی کم می‌شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس تمامی شیوه نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با حوزه صادرات باید تسهیل گر مسیر صادرکنندگان باشد و البته به موازات آن باید زیرساخت‌های تجاری را نیز با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در قالب تبصره‌های قانونی از جمله تبصره 18 و با نرخ‌های ترجیحی تأمین کرد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز باید به عنوان نماینده بخش خصوصی مطالبه گر ایجاد زیرساخت‌های تجاری برای صادرات باشد، گفت: با توجه به مذاکرات صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه، شرایطی در نظر گرفته شده که بتوان بخش عمده مشوق‌های صادراتی را به منظور تأمین زیرساخت‌های تجاری هزینه کرد که در این راستا جلساتی نیز با سازمان برنامه و بودجه برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام تسهیلاتی که به منظور حمایت از تولید در نظر گرفته شده می‌تواند به حوزه صادرات نیز اختصاص داده شود، گفت: هدف ما حمایت از تولید صادراتی است که به این منظور باید تلاش کنیم تا بتوانیم تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش تولید را به صادرات نیز اختصاص دهیم.

قائم مقام وزیر صمت ادامه داد: ورود موقت یکی از راهکارهای حمایت از تولید و جهش آن است که بر این اساس وزارت صمت رایزنی‌های گسترده‌ای را برای حل مشکل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان کالا از محل ورود موقت آغاز کرده و گمرک در این میان همکاری بسیار مناسبی را انجام داده است.

وی افزود: برخی اختلاف نظرها با بانک مرکزی وجود دارد که ناشی از رفع تعهد ارزی و بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات است که جلسات مرتبط با آن در حال برگزاری است.

مدرس خیابانی ادامه داد: باید تسهیلاتی را برای رونق ورود موقت در نظر گرفت، چرا که یکی از راهکارهای جدی برای صادرات کالا با ارزش افزوده بیشتر است، بر این اساس جلسات ویژه ای نیز با گمرک، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد تا بتوان موارد مدنظر بانک مرکزی را نیز مورد جمع بندی قرار داد و پیشنهاد مشترک را جهت تصویب به شورای عالی صادرات و هیئت دولت ارائه کرد.

وی افزود: برخی صنایع ظرفیت‌های بیش از دو برابری در اختیار دارند که بخش عمده‌ای از آن خالی است، بنابراین باید مواد اولیه وارد کشور کرد و در مقابل کالای با ارزش افزوده بالا را صادر کرد. این طور است که می‌توان جهت ارزشی کالاهای وارداتی و صادراتی را تغییر داد.

قائم مقام وزیر صمت در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که هم اکنون ارزش هر تُن کالای وارداتی سه برابر ارزش هر تُن کالای صادراتی است که با ورود موقت می‌توان این روند را برعکس کرد.

مدرس خیابانی گفت: حال که علیرغم همه بی مهری‌ها در حوزه بودجه و تحریم‌های بی سابقه و خباثت‌های دشمن، صادرکنندگان 41.3 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته اند، در سال 99 که به نام جهش تولید نامگذاری شده و مقام معظم رهبری اولویت اصلی را تعیین کرده اند، زمینه ساز رفع موانع صادراتی و رشد و رونق تولید شد.

تولید هیئت دولت بودجه   اخبار برگزیده
  

مجلس یازدهم تا ساعتی دیگر رسما آغاز به کار می‌کنداقتصادنیوز :دوره یازدهم مجلس تا ساعتی دیگر رسما افتتاح می شود.
اقتصادنیوز کار رهبر انقلاب 

  

انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی است/ آمریکا بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است/ اصل مقابله مثل را همیشه برای خود محفوظ می‌دانیمیک عضو کمیسیون امنیت مجلس دهم تاکید کرد: انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی و منافع ملی‌مان صورت می‌گیرد.
ایلنا بنزین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خاموش کردن آتش سوزی گچساران با الاغ!تلاش برای رساندن کپسول‌های آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش در کوهستان دهرود در شهرستان دشتستان استان بوشهر با الاغ درخور توجه است! آتش‌سوزس مراتع این کوه امروز وارد هفتمین روز شده است. فرماندار گچساران گفت: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» این شهرستان پس از هفت روز کوشش طاقت‌فرسا همچنان ادامه دارد...
مستقل‌آنلاین آتش سوزی بالگرد کوهستان 

  

هنوز میزان سود و میزان ارزش سهام مد نظر مشخص نیست و فعلا تنها ثبت آزاد سازی 30 درصد سهام عدالت انجام می شود.
نامه نیوز کارت ملی بانک رفاه کارگران کار 

  

داستان اعتراض مردم غیزانیه چیست؟غیزانیه نام دهستانی است در حدود 50 کیلومتری شهر اهواز مرکز استان خوزستان و چند روزی است که به‌واسطه مطالباتی که بر سر مسئله آب شرب در آن شکل‌گرفته نام این دهستان بیش از گذشته به گوش می‌رسد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان اهواز وزارت نفت 

  

تفاوت فروش فوق العاده خودرو با پیش فروش از نظر قیمت چیست؟فروش فوق العاده خودرو از سوی طرف تقاضا با استقبال زیادی مواجه شده است. به نحوی که برندگان این ماراتن خرید خودرو قطعا باید ازتوسط قرعه کشی مشخص شوند. در همین حال یک مقام مسئول در وزارت صمت تداوم برنامه فروش فوق العاده خودرو را در سال 99 اعلام کرد. به این ترتیب کسانی که در این مرحله نامشان از قرعه بیرون نیاید، این شانس را دارند که در مراحل بعد بخت خود را بیازمایند.
خودروتک خودرو قیمت رادیو 

  

فروش فوق العاده اخیر قیمت خودرو را کاهش می دهد؟رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در خصوص شرط کاهش قیمت خودرو در بازار و آیا اینکه فروش فوق العاده اخیر روی بازار تاثیر می گذارد یا خیر توضیحاتی ارائه داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

دو پیام از طرف آمریکا برای ایران/ پاسخ روحانی چه بود؟مقامات آمریکایی از طریق امیر قطر و سلطان عمان به ایران پیام هشدار دهنده ارسال کرده اند تا از حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا جلوگیری کنند.
مثلث مهناز افشار ایران قطر 

  

جزئیات واریز 3 یارانه و 2 وام در خرداد 99 +مبلغقرار است دولت در خرداد ماه سه یارانه معیشتی، نقدی و کرونا را پرداخت کند، همچنین فرایند واریز وام مشاغل نیز از اوایل خرداد ماه آغاز می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه رئیس جمهور وام 

  

آیا ونزوئلا 9 تن طلا می‌خواهد به ایران بدهد؟سفیر ایران در ونزوئلا گفت: خبر انتقال 9 تن طلا که ادعا شده ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ارسال کرده، 100 درصد دروغ است.
اعتماد ونزوئلا ایران و ونزوئلا ایران 

  اخبار داغ
  

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: درست است که نرخ تورم را بانک مرکزی برای اولین بار هدفگذاری کرده است، اما این نرخ را واقعیت‌های اقتصادی رقم می‌زند و این نرخ دستور بردار نیست و با بخشنامه نمی‌توان آن را کاهش داد.
صراط تورم پول بودجه 

  

پیام تبریک دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به رییس مجلس یازدهم به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پیامی انتخاب دکتر محمدباقر قالیباف را به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت. در پیام سردار دکتر اسکندر مومنی آمده است: بسم الله الرحمن الرحیم برادر ارجمند جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف سلام علیکم انتخاب شایسته جنابعالی را که شخصیتی متعهد، انقلابی ، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و از مدیران تلاشگر در…
خانه‌ملت ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر مجلس شورای اسلامی 

  

واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذیر استوزارت صنعت ، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای در خصوص ثبت سفارش تلفن همراه به کاربران سامانه جامع تجارت اعلام کرد که واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذیر است .
ایلنا واردات تلفن تلفن همراه 

  

موافقت رهبر انقلاب با برداشت 100 میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزیموافقت رهبر انقلاب با تخصیص 100 میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز
مثلث رهبر انقلاب یورو اهواز 

  

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با صدور پیامی انتخاب قالیباف را به ریاست مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز سردار آزمون مجلس شورای اسلامی 

  

پیام تبریک دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز برای رییس مجلس شورای اسلامی به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با صدور پیامی، ضمن آرزوی موفقیت برای نیروهای ارزشی و انقلابی، انتخاب ارزشمند آقای دکتر محمد باقر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت. متن این پیام به شرح ذیل است: بسم‌الله الرحمن الرحیم بردار گرامی جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف «دام توفیه» سلام علیکم انتخاب…
خانه‌ملت جامعه روحانیت مبارز مجلس شورای اسلامی خبرنگار