گسترش   |  فرهنگی  |  

رتبه بندی معلمان مشکلات معیشتی فرهنگیان را حل می کند؟

یکی از اعضای کانون صنفی معلمان معتقد است: آنچه که اکنون از دغدغه معلمان برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان به ذهن متبادر می‌شود، این است که این طرح را نوعی مُسَکن برای رفع بخشی از مشکلات معیشتی خود تلقی می‌کنند.

رتبه بندی معلمان مشکلات معیشتی فرهنگیان را حل می کند؟

بر اساس طرح رتبه‌بندی معلمان، ارزیابی عملکرد و توانمندی معلمان بسیار مهم است. حتی برخی معتقدند که نباید سازوکار رتبه‌بندی به نحوی باشد که ما فقط شاهد افزایش رتبه باشیم و باید سازوکاری نیز در جهت کاهش رتبه معلمان با عملکرد نامناسب و ضعیف نیز پیش‌بینی شود؛ به عبارت دیگر، علاوه بر ارتقای رتبه باید جنبه تنزل رتبه را هم درنظر گرفت. به گزارش جامعه 24 ، این طرح و لایحه تدوین شده پیرامون نظام رتبه‌بندی معلمان دارای ابهامات متعددی است که این مسئله یکی از آن موارد است و در عین حال اگر این لایحه طرح کامل و جامعی باشد، می‌تواند موجبات ارتقای کیفیت نظام آموزشی را شاهد بود، اما طراحی طرح رتبه‌بندی مجلس نشان می‌دهد آنچه که به عنوان کار کارشناسی انتظار می‌رفت، در آن اعمال نشده است و بسیاری از زوایای این قانون هنوز مبهم و مغفول است و نمی‌توان انتظار داشت اهداف مدنظر سند تحول را برآورده کند. روز گذشته نیز نمایندگان مجلس در صحن مجلس، در تکاپوی ارائه نقد و نظر با محوریت لایحه رتبه‌بندی معلمان و لزوم اجرایی شدن هر چه سریع‌تر آن بودند. محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران درباره شرایط تعیین تکلیف نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان از منظر توجه به مطالبات و انتظارات این صنف، اظهار کرد: لایحه رتبه بندی بیش از یک دهه است که محل مناقشه و مورد مطالبه جدی معلمان است. مشخصاً هم نگرانی معلمان حول موضوع معیشت است.

حبیبی ادامه داد: بنا بر آمار‌های رسمی کشور، خط فقر رقمی نزدیک به 12 میلیون تومان است، حال آنکه میانگین دریافتی فرهنگیان و معلمان بین شش تا شش و نیم میلیون تومان است. بر همین اساس و با توجه به این آمار رسمی، وضع معیشت معلمان زیر خط فقر قرار دارد؛ لذا تأکید معلمان و تلاش آن‌ها در جهت رفع مشکلات معیشتی است. وعده‌های زیادی نیز توسط دولت‌ها در این زمینه داده شده که تاکنون به آن عمل نشده است. وی افزود: آنچه توسط کمیسیون آموزش به عنوان طرح رتبه‌بندی و در قالب لایحه تدوین و منتشر شده است، طرحی بود که مورد انتقاد معلمان قرار گرفت، آن هم به دلیل تغییراتی که در ماده هفت این لایحه به وجود آمده بود. در ماده هفت لایحه رتبه بندی پیش از تغییرات اعمال شده، آمده بود: دریافتی معلمان نباید از حداقل 80 درصد رتبه همتراز آن‌ها در آموزش عالی کمتر باشد، به این معنا که پس از رتبه‌بندی معلمان، با نمونه مشابه آن‌ها در آموزش عالی مورد مقایسه قرار می‌گیرند و در صورت مشابهت سطح علمی آموزشی، همتراز عضو علمی دانشگاه، رتبه مشابهی به آنان اطلاق می‌شود.

تجمعات معلمان در اعتراض به اجرایی نشدن رتبه‌بندی بوده است

حبیبی ادامه داد: اما متاسفانه در طرحی که توسط کمیسیون آموزش ارائه شده است، تغییراتی اعمال و ماده هفت تعدیل شده است و این مسئله مورد اعتراض معلمان نیز قرار گرفت، تا آنجا که اقدام به تجمعات متعددی در شهر‌های مختلف کردند و این تجمعات صرفا به دلیل اعتراض به این تغییر بوده است. سخنگوی کانون صنفی معلمان در ادامه با بیان اینکه شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان برای پایان هفته جاری نیز اعلام کرده که تجمع خواهد داشت، گفت: در آنچه که به عنوان طرح رتبه‌بندی معلمان طرح شده، این‌گونه اعلام شده که هدف از طرح این لایحه این بوده که کیفیت آموزش از طریق رتبه‌بندی بالا برود و معلمان برای دستیابی به رتبه بالاتر، ایده‌های خود را پرورش و توانمندی‌های آموزشی خود را گسترش دهند تا در نهایت منجر به افزایش کیفیت آموزش شود. اما آنچه که اکنون از دغدغه معلمان برای اجرای این لایحه  (با توجه به مشکلات معیشتی معلمان) به ذهن متبادر می‌شود، این است که این طرح تبدیل به نوعی مُسَکن برای رفع بخشی از مشکلات معیشتی آنان شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر این طرح نتواند مشکل معیشتی معلمان و فاصله حقوق آنان با خط فقر را پر کند، با اجرای آن، نه اعتراض معلمان پایان می‌یابد و نه به ارتقای کیفیت آموزشی دست پیدا می‌کنیم. حبیبی گفت: اگر آموزش و پرورش می‌خواهد به سمت افزایش کیفیت آموزش برود، باید ابتدا به معیشت معلمان رسیدگی کند؛ آن زمان است که می‌توان انتظار داشت معلم با فراغت بیشتری توانمندی‌های آموزشی خود را ارتقا دهد.

 

منبع: جامعه 24

تهران ذهن آموزش   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

علائم غیرعادی ویروس کرونااقتصادنیوز : ویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

فرق آبان 98 و آبان 1400 / گزینه‌های زیر میز/ ضد و نقیض‌های کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا روزنامه ایران رئیس جمهور روزنامه 

  

ثبت سه متغیر نگران کننده کرونایی درکشوربررسی آمار فوتی های کرونایی در روزهای اخیر نشان می دهد میزان مرگ ومیر سه روز است که روندی صعودی به خود گرفته است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران ماه 

  

هشدار؛ احتمال ورود به پیک ششم کرونا بالاست/ واکسن‌هایی با پلتفرم ویروس کشته شده ایمنی کوتاه مدتی دارندمحمد وجگانی گفت: ما عمدتا در حال حاضر داریم از یک واکسن استفاده می‌کنیم درحالی که اگر قرار است از واکسن‌های خارجی نیز استفاده کنیم باید مردم را آزاد بگذاریم که از هر واکسنی که علاقه مند هستند،استفاده کنند چراکه همین امر مردم را برای تزریق واکسن ترغیب می‌کند.
برنا ویروس 

  

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند/هشدار به واکسن نزده ها به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، درباره ضرورت استفاده از واکسن دوز سوم، اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه‌های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن یادآور توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده‌اند، بهترین دوز یادآور می‌تواند واکسن آسترازنکا باشد، افزود: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دوز واکسن تقویتی…
مهر ایران ویروس درمان 

  

واکسن کرونا در مبتلایان به آلرژی شدید هم بی خطر است به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این تحقیق نزدیک به 53000 کارمند در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستان عمومی ماساچوست شرکت داشتند. از بین 474 نفر (0.9٪) با سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید، 11.6٪ پس از دریافت اولین یا دومین دوز واکسن کووید 19، واکنش‌های آلرژیک داشتند، درحالیکه 4.7٪ از کسانی که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نداشتند، بعد از دریافت واکسن واکنش آلرژیک نشان دادند.…
مهر آلرژی بیمارستان خبرنگار 

  

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونااستادیار دانشگاه خوارزمی، گفت: خیلی از تولدهایی که در ابتدای پاندمی کووید 19 در جهان رخ داد، به دلیل
خبرفوری تولد کودکان درمان 

  

واکسن کرونا با کدام داروها تداخل ایجاد می کند؟احتمال واکنش منفی بین واکسن و هر دارویی بسیار ناچیز است. مصرف دارو دلیل تأخیر در دریافت واکسن کووید-19 نیست.
گسترش شیمی آموزش دارو 

  

قیمت بیت کوین سال 2017 را کپی می کند/ نوسان قیمت دلار زیر 1800در روزی که گذشت قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین قیمت بیت کوین 

  

برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از بورسعلی صالح آبادی در گفتگوی ویژه خبری درباره سیاست های بانک مرکزی درخصوص حمایت از بورس توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک علی صالح آبادی 

  

دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول‌های بدن انسان شدند.
صراط ویروس تولید بدن انسان 

  

صالح آبادی: نرخ سود افزایش نمی یابد/ برنامه بانک مرکزی برای حمایت از بورسرئیس کل جدید بلانک مرکزی امشب در یک گفتگوی ویژه خبری به ارائه دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.
اقتصادنیوز سود بانک مرکزی بانک 

  

پیش بینی جذاب از روند شاخص بورس در روزهای آیندهامروز شاخص کل بورس با 9 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 393 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار سهام چگونه است؟
گسترش شاخص دولت سهام 

  

تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی شدبر اساس اعلام کمیته پزشکی مسابقات مرحله مقدماتی گروهی زیر23 سال آسیا در دوشنبه، تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی اعلام شد.
ایلنا ایران آسیا فدراسیون فوتبال