ساخت واکسن، پایان کرونا است؟

​اقتصاد نیوز:جهان بدون اینکه واکسنی برای مقابله با کرونا در اختیار داشته باشد به سمت راه حل‌هایی جایگزین رفته است. راه حل‌هایی از مانند فاصله اجتماعی، تعطیلی، دورکاری و کارهایی شبیه به این. اما واقعیت این است که شرایط جهانی در این مورد بحرانی است؛ اگرچه فرایند بازگشایی زندگیِ اقتصادی-اجتماعی در کل دنیا به تدریج آغاز شده است.

ساخت واکسن، پایان کرونا است؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، کشورهای مختلف دنیا در حال رقابت با یکدیگر برای تولید واکسن هستند و تا امروز بیش از 90 واکسن از طرف دولت‌ها، شرکت‌ها و بخش خصوصی در حال تولید و آزمایش است. چندین مورد واکسن سازی هم به سمت آزمایش روی انسان حرکت کرده‌اند و خبرهای امیدبخشی برای تولید واکسن به ما می‌دهند.

اما واقعیت این است که ما هنوز به درستی نمی‌دانیم آیا واکسن اثرگذار خواهد بود یا نه. ما نمی‌دانیم که آیا واکسن می‌تواند ما را در برابر این ویروس برای همیشه ایمن کند یا نه و البته این خبر امیدوار کننده‌ای نیست. برای اینکه یک واکسن به خوبی عمل کند حداقل چهار عامل را باید در نظر گرفت: چقدر یک واکسن مؤثر است؟ کی آماده خواهد شد؟ چقدر در دسترس خواهد بود؟ و نهایتاً جهان چه کاری در قبال این واکسن و این ویروس انجام خواهد داد؟ در این گزارش این 4 پرسش را بررسی می‌کنیم.

تولید واکسن کرونا مؤثر است؟

احتمالاً بیش از یک واکسن برای بیماری کووید- 19 تولید شود. اما میزان اثر آن‌ها قطعاً متفاوت خواهد بود و همه چیز به رفتار بدن و ویروس وابسته است. بهترین حالت این است که بدن با دریافت واکسن برای همیشه در برابر ویروس ایمن شود. این حالت را در قبال واکسن‌هایی مثل آبله مرغان تجربه کرده‌ایم. حالت دوم وقتی است که واکسن سیستم ایمنی بدن را راهنمایی می‌کند تا قبل از اینکه ویروس بتواند به بدن آسیب برساند بدن به آن واکنش نشان دهد و آن را از بین ببرد. در این حالت بدن علائم خفیفی از بیماری را تجربه می‌کند و سپس ایمن می‌شود. بعضی از واکسن‌های آنفولانزا این تأثیر را دارند.

اما این شرایط برای وقتی است که ویروس جهش جدی نداشته باشد. بعضی ویروس‌ها جهش‌های جدی دارند و در عمل واکسن را از کار می‌اندازند؛ چون بدن با ویروس کاملاً جدیدی مواجه می‌شود که برای مقابله با آن آماده نیست. شواهد نشان می دهند که ویروس کرونا از جمله ویروس‌هایی است که جهش‌های عجیبی نخواهد داشت. این یعنی واکسنی که ساخته می‌شود احتمالاً چند سال می‌تواند بدن را در مقابل ویروس ایمن کند اما نمی‌تواند برای سال‌های طولانی و تا آخر عمر فرد را ایمن کند. همچنین این واکسن احتمالاً در گروه‌های سنی مختلف شکل‌های مختلفی داشته باشد. ممکن است سیستم ایمنی برخی افراد کلاً به واکسن واکنش مثبتی نشان ندهد.

تولید واکسن؛ انتظاری تقریباً طولانی

هیچ زمان دقیقی برای تولید واکسن کرونا نمی‌توان اعلام کرد. ممکن است در ماه‌های آینده این واکسن کشف شود و یا چند سال طول بکشد و موفقیتی حاصل نشود. این مسئله اثرات عمیقی بر تصمیمات ما برای سلامت عمومی خواهد داشت. تاریخچه واکسن‌ها کمی ما را ناامید می‌کند چون زمان زیادی طول کشیده است تا واکسن‌ها ساخته شوند برای مثال واکسن اوریون که رکورد سریع‌ترین زمانِ تولید را در اختیار دارد چهار سال طول کشیده است و تولید برخی دیگر از واکسن‌ها ده‌ها سال طول کشیده است. زمان تولید واکسن کرونا بسیار اهمیت دارد. این ویروس همچنان در حال گسترش است اما باید توجه کرد که طی دو سال آینده هم هنوز بخش بزرگی از جمعیت جهان خواهند بود که به ویروس مبتلا نشده‌اند و در برابر این بیماری آسیب‌پذیر خواهند بود.

تولید یک واکسن کارآمد نیاز به هزینه‌های فراوان و آزمایش‌های گسترده دارد و این چیزی نیست که در زمان کوتاه ممکن باشد. تا زمانی که یک واکسن نتواند اثربخشی خود را اثبات کند به تولید انبوه نمی‌رسد. همین باعث می‌شود که هزینه‌ و زمان زیادی صرف تولید واکسن شود بدون آنکه لزوماً نتیجه‌ای به دست بیاید. به همین خاطر بسیاری از شرکت‌های بزرگ داروسازی چندان تمایلی به سرمایه‌گذاری روی تولید واکسن ندارند.

واکسن کرونا؛ دور و کمیاب

یکی از عمده‌ترین موانع اثربخشی واکسن مسئلۀ توزیع است. برای رسیدن به ایمنی وسیع موسوم به ایمنی جمعی، بین 60 تا 90 درصد افراد باید به بیماری (از نوع خفیف تا شدید) مبتلا شوند تا امکان ابتلای باقی جمعیت پایین بیاید. به این ترتیب باید واکسن بخش بزرگی از جمعیت جهان را در بر بگیرد و مشخص نیست که چنین اتفاقی در تمام جهان بیفتد. میلیاردها دوز واکسن باید توزیع شوند و واقعیت این است که زیرساخت‌های موجود نمی توانند چنین حجمی از واکسن را تولید و توزیع کنند. با توجه به جنس ویروس نمی توان یک خط تولید و خط مونتاژ را راه انداخت و واکسن را تولید کرد. انواع مختلف واکسن‌ها که روی قطعات ویروسی، ویروس‌های غیر فعال و... کار می‌کنند نیاز به شیوه تولید به‌خصوصی دارد و با توجه به الگوی عمل ویروس انواع مختلفی از واکسن را برای اقشار مختلف نیاز داریم. 

زیرساخت‌ها مهم‌تر از واکسن

حتی زمانی که واکسن کشف شود باز هم نیاز به سیاست‌های عمومی و کارآمدی در حوزه سلامت داریم که بتواند بیماری را کنترل کند. یعنی باز هم نیاز به فاصله‌گذاری، پوشیدن ماسک و... خواهیم داشت، چراکه محدود کردن انتشار ویروس به اثربخشی واکسن کمک خواهد کرد. اثربخشی واکسن به نحوه انتشار ویروس وابسته است و تا زمانی که داروی مناسبی برای کنترل بیماری در اختیار نداشته باشیم اثربخشی واکسن هم کم خواهد بود. درمان به بهتر شدن توزیع واکسن کمک می کند اما تا امروز هیچ درمان مؤثری نیز در اختیار نداریم.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

اقتصاد درمان دورکاری   اخبار برگزیده
  

تست کرونای 8 استقلالی مثبت شدنتیجه تست هشت نفر از اعضای تیم فوتبال استقلال مثبت اعلام شد.
مملکت‌آنلاین فوتبال باشگاه استقلال استقلال 

  

ورود مجلس به موضوع بورس/ زیرساخت کارگزاری‌های بورس ارتقا می‌یابد​اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تقویت سرورهای کارگزاری‌ها و جلوگیری از اختلال آن‌ها از ابتدایی‌ترین اقداماتی است که سازمان بورس باید مدنظر قرار دهد؛ البته این موضوع به‌عنوان دغدغه مردم در جلسه هفته آینده کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

اجازه ندهند تمام مشکلاتی که برای استقلال پیش آمده را سر ما تلافی کنند/ برخلاف برخی از تیم‌ها سعی کردیم داوری را تحت فشار قرار ندهیم/ تمام دغدغه ما بازی با استقلال استحمیدرضا عبداللهی مربی پارس جنوبی جم نسبت به حواشی پیش از دیدار با استقلال واکنش نشان داد و گفت اجازه نمی‌دهد کسی حق این تیم را ضایع کند.
ایلنا استقلال بازی پارس جنوبی 

  

متخصص برجسته بیمار‌های عفونی در‌آمریکا تأکید کرد: واکسن ضد کرونای آمریکا تا پایان ماه وارد مرحله آخر می‌شود و تاکنون موفق عمل کرده و در بدن افراد علیه ویروس کرونا آنتی بادی تولید کرده است.
نامه نیوز موفقیت خودرو تولید 

  

کمال خرازی: اقدامات آمریکا و اروپا به فروپاشی کامل برجام منجر می‌شود | داستان ناتمام برجامسیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنانی گفت که تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس و رفتار مشکوک مدیرکل آژانس نه تنها بازدارنده جمهوری اسلامی نخواهد بود، بلکه به فروپاشی برجام می‌انجامد.
۵۵ آنلاین خاورمیانه جمهوری اسلامی فناوری 

  

کوییک R پلاس چه تفاوتی با کوییک R معمولی دارد؟اواخر هفته گذشته سایپا از نسخه جدید کوییک رونمایی کرد. خودرویی که حالا با نام کوییک R+ (آر پلاس) شناخته می‌شود. فیس‌لیفت R این خودرو هنوز جای خود را در بازار باز نکرده است و حالا مشتریان با نسخه جدیدی روبرو هستند که فارغ از تغییرات ظاهری، قیمتی بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.
خودروتک استاندارد سایپا خودرو 

  

احمدی نژاد به خاطر هدیه گرفتن قانون را تغییر دادروزنامه خراسان با طرح این سوال که هدایایی که احمدی نژاد در دوران ریاستش گرفته کجا برده؟ به این موضوع پرداخت که او قانون قبلی را تغییر داد تا هدایا مال خودش باشد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد قانون روزنامه 

  

عوارض قیمت گذاری دستوری خودرودبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعتقاد دارد با توجه به افزایش قیمت تمامی نهاده‌های تولید و همچنان دستوری بودن قیمت‌گذاری خودرو، خودروسازان نیز نمی‌توانند به درستی قیمت قراردادها را سریعا افزایش دهند، بنابراین قطعه‌سازان به نوعی ازسوی زنجیره تامین و در حقیقت مصرف‌کنندگان، به‌دلیل فاصله زیاد قیمت کارخانه و بازار، قربانیان اصلی نرخ ‌گذاری‌ دستوری هستند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد+سندجزئیات طرح نمایندگان مجلس برای مالیات بر عائدی سرمایه نشان می‌دهد که دریافت مالیات از سکه، ارز و سهام در دستور کار است.
مثلث مجلس شورای اسلامی مالیات ارز 

  

تشخیص صلاحیت جرم سیاسی یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است/ قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند/ جامعه حقوقی نگاه مثبتی به بخشنامه اخیر داردرییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و‌ مشاوران خانواده گفت: قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند چون این قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی و لازم الاجراست، البته تشخیص صلاحیت اینکه جرم سیاسی است یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است.
ایلنا جرم جرم سیاسی خبرنگار 

  اخبار داغ
  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبهجدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از نوسان قیمت سکه بالای مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 20 هزار تومان خبر می‌دهد.
مثلث قیمت افزایش قیمت یورو 

  

رشد چشمگیر ارزش آرتور ملو در بارسا؛ هر بازی، 500 هزار یوروهافبک برزیلی بارسلونا با قراردادی به ارزش 72 میلیون یورو به یوونتوس پیوست.
ایلنا بارسا لیگ قهرمانان اروپا بازی 

  

اعطای تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن به مجاورین حرماقتصادنیوز : مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری طرح حرم‌های مطهر از اعطای تسهیلات 140 میلیون تومانی نوسازی مسکن به ساکنان و مجاوران بافت پیرامون حرم های مطهر به ازای هر واحد خبر داد.
اقتصادنیوز قیمت مسکن بهزیستی 

  

سازمان لیگ تابع سیاست‌های کلان ستاد ملی مبارزه با کروناستسازمان لیگ فوتبال ایران تابع سیاست‌های کلان ستاد مبارزه با کروناست و مصوبات این ستاد در مقابله با ویروس کرونا را پیگیری و اجرا خواهد کرد.
برنا فوتبال ایران ویروس 

  

تشریح دستاوردهای پلیس بین الملل ناجا در زمینه مبارزه با جرایم و تعقیب مجرمان بین المللیرئیس پلیس بین الملل ناجا به دستاوردهای این پلیس در زمینه مبارزه با جرایم و تعقیب مجرمان در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: پلیس بین‌الملل ناجا آماده همکاری پلیسی و آموزشی به منظور مبارزه هر چه بیشتر با جرایم بین المللی است.
ایلنا پلیس جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

دلیل گرانی مرغ؛ عدم نظارت و ارز 4200 تومانی/مجلس نظارت خود را افزایش می‌دهد احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با دلایل گرانی مرغ در روزهای اخیر و راه‌های کاهش قیمت آن، گفت: اکنون تولیدکنندگان مرغ علیرغم تمام تنگناها و کمبودها در خط مقدم جبهه تولید به صورت جهادی انجام وظیفه می‌کنند، در حالی که می‌توانستند با تجمع و اعتراض، بازار را ملتهب کنند اما مردانه پای کار ایستادند و نگذاشتند کمبود مرغ در بازار احساس شود. نماینده مردم…
خانه‌ملت گرانی مجلس شورای اسلامی ارز دولتی 

  

سازمان لیگ: تابع سیاست‌های ستاد مبارزه با کرونا هستیم/ تخلف باشگاه‌ها درباره کرونا محرومیت در پی داردسازمان لیگ فوتبال ایران تأکید کرد تابع سیاست‌های کلان ستاد مبارزه با کروناست و مصوبات این ستاد در مقابله با ویروس کرونا را پیگیری و اجرا خواهد کرد.
تسنیم فوتبال بازی ایران 

  

رفع تعهد ارزی آسان می‌شودرئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید دولت تمام توان خود را برای تسهیل در رفع تعهدات ارزی به کار بسته و در این زمینه از پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی استقبال می‌کند.
اعتماد تجارت هیئت دولت دولت 

  

66 میلیون یورو کاهش ارز بری میز چهارم ساخت داخل خودرو​​امیر بیات افزود: این قراردادها بین 36 سازنده توانمند داخلی برای بومی سازی 55 قطعه – پروژه در خودروهای تولیدی دو خودرو ساز بزرگ داخلی منعقد گردید .
شما‌نیوز یورو ارز خودرو