ایلنا   |  اقتصادی  |  

بذر ذرت، فرصت طلایی صادرات

سالیان درازی است که دیگر بذر نه به عنوان یک نهاده کشاورزی بلکه به عنوان یک فناوری کشاورزی شناخته شده است. در حقیقت از زمانی که استفاده از بذور هیبرید در جهان متداول شد، تولید بذر از یک روند عادی کشاورزی به یک راز تجارتی گران قیمت تبدیل شده است.

بذر ذرت، فرصت طلایی صادرات

سالیان درازی است که دیگر بذر نه به عنوان یک نهاده کشاورزی بلکه به عنوان یک فناوری کشاورزی شناخته شده است. در حقیقت از زمانی که استفاده از بذور هیبرید در جهان متداول شد، تولید بذر از یک روند عادی کشاورزی به یک راز تجارتی گران قیمت تبدیل شده است.

بذر هیبرید ذرت یک محصول منحصر به فرد و بسیار تخصصی است. تولید بذر ذرت هیبرید به زمان، هزینه و تخصص بیشتری نسبت به سایر محصولات تجاری نیاز دارد.

تولید کنندگان بذر ذرت برای تولید هیبرید سینگل کراس به جای کاشت یک رقم مشخص، دو نژاد مختلف ذرت را برای تلاقی دادن در مزرعه و تولید بذر ذرت هیبرید در جهت ایجاد گونه‌ای که خصوصیات برتری را نسبت به والدین خود نشان دهد، مانند مقاومت به خشکی یا پایداری در شرایط خاص آب و هوایی، کشت می‌کند.

تولید بذر ذرت هیبرید شامل تولید، تکثیر و کشت دو نژاد ذرت است که در فرآیند تلاقی به عنوان پایه پدری (گیاه مسئول تولید گرده) و پایه مادری (گیاهی که بذر هیبرید تولید می‌کند) نامیده می‌شوند. در طول مراحل تولید اقدامات شدید حفاظتی از جمله رعایت فاصله با دیگر مزارع ذرت و همچنین اطمینان کامل از عدم تولید گرده در پایه مادری (جهت جلوگیری از خودگشنی) برای اطمینان از کیفیت و خلوص بذر تولید شده، انجام می‌شود.

این اقدامات حفاظتی موجب سختی کار تولید بذر نسبت به دیگر تولیدات است و موجب افزایش هزینه تولید بذر ذرت هیبرید نسبت به دیگر انواع بذر می‌شود. اما برتری هیبریدها در مزارع به قدری قابل توجه است که این سختی‌ها و هزینه‌ها را هم برای تولید کننده بذر و هم برای مصرف‌کننده آن به خوبی پوشش داده و جبران می‌نماید.

 البته لازم به توضیح است، تولید بذر هیبرید فقط شامل هزینه و دشواری عملیات زراعی نیست بلکه نیازمند به دسترسی به پایه های پدری و مادری خالص و مناسب نیز است. تولید این پایه ها و آشنایی با خصوصیات فردی آنها و همچنین خصوصیات هیبرید ناشی از تلاقی آنها نیز عملیاتی علمی و بسیار فنی، پرهزینه و زمان بر است.

از این رو تولید بذر هیبرید فرایندی پیچیده و نیازمند استاندارهای دقیق برای جلوگیری از خطا های احتمالی است. در این راستا استاندارهای ملی و بین‌المللی مهمی وجود دارد.

با توجه به کمیت و کیفیت محصولات ذرت بذری تولید داخل این امکان فراهم شده است، تا در کنار استاندارهای ملی کشور، یکی از مهمترین استاندارهای فراملی بذر که توسط سازمان بین المللی همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) بوجود آمده، در داخل کشور صادر شود. OECD بالاترین مجوز تولید و صادرات بذر در سطح بین المللی می‌باشد که توسط موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال تنها به تولید کنندگانی که تمامی شرایط استاندارد کمی و کیفی تولید بذر را دارا می‌باشند اعطا می‌گردد.

سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه در سال 1958 میلادی به منظور یکنواخت سازی کیفیت بذر در تجارت جهانی اقدام به ایجاد برنامه بذر در سطح کشورهای عضو نمود. برنامه بذر این سازمان در هشت برنامه غلات، چغندرقند، ذرت ، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، علوفه ها و دانه های بقولات و سایر گونه های مشابه و سبزی و صیفی فعالیت می‌کند که بر خلوص نژادی و اصالت در بذرهای تولیدی که در تجارت جهانی مبادله می‌شوند، تاکید دارد. 

دستیابی به امکان صدور گواهی OECD برای تولید بذر در 98 درصد تولیدات بذری کشورمان و در  160 گونه گیاهی در کشور تنها با تلاش، کوشش و دقت تولیدکنندگان و سازمانهای نظارتی در تولید بذر، امکان رقابت کیفی بذور تولید داخل با تکثیرکنندگان پیشرفته بذر در جهان را فراهم کرده است. در واقع گواهی‌ای که تا قبل از این در کشور صادر می‌شد تنها در سطح ملی کاربرد داشت، اما OECD هم در سطح ملی و هم در سطح 61 کشور عضو سازمان کاربرد دارد.

این استاندارد‌های بین‌المللی همانند یک خط کش یکسان بذور تولیدی در داخل را ارزیابی مینماید تا چنانچه این بذر در سطح بین الملل بین کشورهای مختلف مبادله شد، برداشت های متفاوتی از استانداردهای کیفیتی بذر مبادله شده وجود نداشته باشد.

لذا با دریافت این گواهینامه فرصت بسیار مناسبی برای صادرکنندگان اقلام کشاورزی در کشور بوجود آمده تا با استفاده از این ظرفیت بالای کمی و کیفی تولید بذر هیبرید ذرت، شرایط صادرات و ارزآوری این محصول ارزشمند را به وسیله بازریابی بین‌المللی خصوصا در کشورهای همسایه فراهم آورند. شایان ذکر است، بذر از اقلامی است که در تحریم های یکجانبه و ظالمانه قرار نگرفته و امکان فعالیت تجاری بر روی آن میسر است.

با توجه به پتانسیل‌ های بالای جغرافیایی، نیروی انسانی و ذخایر ژنتیکی غنی موجود، ایران جایگاه مهمی در صنعت چند میلیارد دلاری بذر در دنیا میتواند بر عهده بگیرد. کشورهایی که صاحب دانش فنی تولید بذر هستند و در صادرات و واردات تجاری آن نقش دارند، باید توسط سازمان های بین المللی بذر و ارقام گیاهی مورد تایید قرار گرفته و گواهی بین المللی برای آن ها صادر شود. بذر به عنوان یک موجود زنده در تبادل بین کشورها باید دارای گذرنامه و شناسنامه هویتی باشد. اخیرا، برای اولین بار در کشور اعتبارنامه ایستا (ISTA) از انجمن بین‌المللی آزمون بذر دریافت شده است.

اعتبار نامه ISTA، در ورود کشور به بازار جهانی بذر و فراهم سازی بستر صادرات بذر نقش به­ سزایی خواهد داشت. نخستین دستاورد صدور این گواهی ایجاد سهولت لازم برای صادرات بذر می‌باشد. به این صورت که افراد یا شرکت‌هایی که اقدام به صادرات بذر مینمایند، دیگر نیازی به صرف هزینه بالا و وقت زیاد برای گرفتن گواهی های بذری مورد نیاز ندارند و این گواهی ها در کشور با صرف هزینه منطقی صادر خواهد شد.

شرکت توسعه کشت ذرت نیز به عنوان اصلی ترین تولید کننده بذر ذرت هیبرید در بخش خصوصی با تلاش فراوان امکان دستیابی به گواهی OECD و اعتبارنامه ISTA که نشان دهنده کیفیت صادراتی محصولات شرکت است، را فراهم نموده است.

شایان ذکر است این کیفیت صادراتی بذور نه فقط ناشی از تجربه و دانش فنی متخصصین داخلی بلکه با بهره مندی از تجهیزات روز آمد تولید بذر و آزمایشگاههای پیشرفته در محل کارخانه شرکت توسعه کشت ذرت در کرمانشاه فراهم آمده است. در این راستا ارقام ذرت با کیفیت و قابل رقابتی در شرکت توسعه کشت ذرت تولید شده است که امکان صادرت و بهره مندی دیگر کشورها خصوصا کشورهای همسایه که شرایط اقلیمی و فرهنگ کشاورزی نزدیکی به کشور ما را دارند، فراهم آمده است.

با توجه به یکسانی و در برخی موارد بالاتر بودن کیفیت بذور تولید داخل شرکت توسعه کشت ذرت نسبت به بذور تولیدی رقبای خارجی و همچنین قیمت بسیار رقابتی ارقام تولید داخل نسبت به ارقام موجود در بازار کشورهای همسایه، انتظار میرود بازار بسیار مناسب و مستعدی برای بذور این شرکت در کشورهای همسایه فراهم باشد. از این رو از فعالین تجاری در بخش خصوصی دعوت می‌شود تا در یک همکاری تجاری مشترک، ضمن بهره‌مندی از منافع این تجارت پر سود، امکان تجارت بذر هیبرید ذرت با کیفیت و شناسایی این قابلیت مهم کشور در تولید داخل را به دیگر کشورها فراهم نمایند.

یکی از محصولات تولیدی شرکت توسعه کشت ذرت چوب بلال میباشد. برای دستیابی به این مهم، شرکت توسعه کشت ذرت نه فقط بذر ذرت درجه یک صادراتی مورد نیاز بلکه همکاری کامل فنی و علمی در راستای شناخت هرچه بیشتر بازارهای هدف از جمله تعیین اقلیم کشور مقصد و همچنین تحلیل بازار مصرف بذر ذرت از نظر میزان نیاز به بذر ذرت دانه ای برای تولید ذرت جهت مصارف جیره طیور و میزان نیاز به بذر ذرت علوفه ای برای سیلاژ ذرت مصرفی در جیره دام را نیز مورد بررسی و تخمین قرار می‌دهد.

از این رو خواهشمند است در صورت نیاز با شرکت توسعه کشت ذرت به آدرس تهران، خیابان‌فاطمی، خیابان‌باباطاهر، ‌کوچه‌سهند‌شرقی، ‌پلاک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 4 به شماره 88953665  تماس حاصل نموده و یا با وبگاه شرکت (www.icmd.ir) مراجعه فرمایید.   

 

استاندارد هزینه کشاورزی   اخبار برگزیده
  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  

اعلام نامزدی برخی اهانت به ملت استفردی که می خواهد برنامه ها را اجرا کند باید توانمندی های اولیه را داشته باشد و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود سابقه دارد که قابل ارزیابی است. این روزها افرادی اعلام نامزدی کردند بعضی از آنها اعلام نامزدی شان، اهانت به ملت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما مصاحبه استقلال 

  

واکنش وزارت خارجه به خبرسازی‌ها از مذاکرات وینسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی یک رسانه ایرانی درباره اصرار آمریکا به ادامه تحریم های فلج کننده علیه ایران گفت: اگر چنین بود قطعا گفت و گوها تاکنون متوقف شده بود.
فردا وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه وین 

  

زیان افزایش قیمت 9 درصدی خودرو برای «دو سر» بازارشورای رقابت در شرایطی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را برای محصولات ایران خودرو و سایپا تصویب و اعلام کرد که این میزان گرهی از کار هر دو سر عرضه و تقاضا باز نخواهد کرد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

ما که به حوزه انتخابیه رفتیم، بودجه 1400 را دستکاری کردندایران نوشت: یک نماینده مجلس گفت: تخلفاتی در جداول بودجه صورت گرفته که قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست.
اقتصادنیوز حوزه بودجه ایران 

  

خبرهای رسیده از گفت‌وگوهای اخیر وین | لغو 95 درصد تحریم‌هامقام‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا از چند هفته گذشته تلاش همه جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند.
۵۵ آنلاین وین ایران دونالد ترامپ 

  

کارنامه دیپلماسی ظریف انفعالی یا کارشناسی؟!از آنجایی‌که وزارت امور خارجه در دوران وزارت ظریف به «وزارت امور برجام» تقلیل پیدا کرده است، تنها کارنامه ظریف در قریب به 8 سال اخیر، پرونده مذاکرات هسته‌ای و برجام است.
مثلث دیپلماسی محمدجواد ظریف انتخابات ریاست جمهوری 

  

توافق بزرگ نزدیک استخبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که دستیابی به توافق فوری با ایران در حقیقت بسیار نزدیک است.
مستقل‌آنلاین سیاست خارجی ایران هسته ای 

  

دوران امپراتوری ایالات متحده به سر آمده است/ آمریکا نتیجه جنگ‌های صلیبی کنترل نشده در هزاره پیش استیک نویسنده آمریکایی درباره یکی از آثار خود توضیح داد: تصمیم داشتم تا آنجا که ممکن است از آمریکای ترامپ دور شوم. بنابراین یک مدینه فاضله زنانه را در قرن دوازدهم روایت کردم.
ایلنا مصاحبه داستان کوتاه جنگ 

  

واکسن‌خواری در شهرداری!یک بار دیگر اسم شهرداری سر زبان‌ها افتاد. این بار نه به خاطر افتتاح نمایشی پروژه‌های نیمه‌تمام یا نبود کارنامه موفق عملکردی بلکه دست‌اندازی برخی کارکنان و مدیران شهرداری تهران به سبد تزریق واکسن پاکبان‌ها خبرساز شد تا شعارهایی همچون عدالت‌محوری، شهر انسان‌محور و شفافیت بیش از پیش به حاشیه رفته و برگ جدیدی از رویکردهای منفی مدیریت شهری در دوره پنجم ورق بخورد.
مثلث خودرو شهرداری تهران بهاره رهنما 

  

همکاری آمریکا و روسیه در خصوص ایران ضروری استسخنگوی کاخ سفید گفت که همکاری روسیه و آمریکا به‌رغم برخی اختلاف‌ها در شماری از حوزه‌ها از جمله ایران ضروری است.
ایلنا روسیه حوزه ایران 

  

روند کاهشی قیمت خودرو مدل 1400 / 3 سیگنال کاهشی به طرف تقاضای خودروبازار خودرو اکنون در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است. شرایطی که موجب رکود معاملات و ابهام در قیمت خودرو شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

تقویت سیستم ایمنی بدن در روزهای کرونا با این نوشیدنیبار دیگر بیماری همه گیر ویروس کرونا ویرانی هایی زیادی را در زندگی همه ما ایجاد کرده است. ماندن در خانه و مراقبت از سلامت خود بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کووید-19 است. هیچ جایی بهتر از آشپزخانه برای تقویت سیستم ایمنی وجود ندارد، جایی که انبار داروهای خانگی و غذاهای ساده برای تقویت و پشتیبانی از سلامت است. دارچین و عسل دو ماده قدرتمند فواید زیادی برای سلامتی دارند.
برنا سیستم ایمنی ویروس سلامت 

  

علت روی خوش نشان ندادن بورس به مصوبات جلسات سران قواروز دوشنبه مورخ 13 اردیبهشت سیگنال مثبتی از جانب سران قوا با تصویب مصوبه 7 گانه به منظور حمایت از بازار از سوی سران قوان به بورس وارد شد این در حال بود که عده‌ای از کارشناسان معتقد بودند که چنین مسئله‌ای می‌تواند بازار سهام را تا حدودی از حالت خرسی بیرون آورد.
اقتصادنیوز سهام 

  

رییسی خبر داد: شنبه آغاز ثبت‌نام افراد 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده‌اندسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: عده‌ای از افراد 80 سال در سامانه ما ثبت نیستند، این افراد
خبرفوری وزارت بهداشت ماه بیمارستان 

  

چند خبر مهم بورسیخبر جدید از شرکت های بورسی در حالی منتشر شد که بیشترین اخبار مربوط به زمان برگزاری مجامع است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار فدراسیون فوتبال درآمد 

  

همه منتظر کاهش بیشتر قیمت خودروکاهش سطح انتظارات تورمی، تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را به حداقل رسانده و از طرفی، تقاضای مصرفی با وجود تورم مستمر سال‌های اخیر، به شدت کاهش پیدا کرده که این موضوعات چشم‌انداز بروز رکود را در بازار خودرو پررنگ کرده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

20 خبر جدید از شرکت های بورسی/ جزییات زمان 7 مجمعاقتصادنیوز: 20 خبر جدید از شرکت های بورسی در حالی منتشر شد که بیشترین اخبار مربوط به زمان برگزاری مجامع است.
اقتصادنیوز 

  

روند کاهشی قیمت دلار ادامه دارد؟ + فیلمدلار در دومین هفته اردیبهشت با سرعت بیشتری روند نزولی را طی کرد به طوریکه بعد از حدود چهار ماه قیمت آن مجددا به 20900 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار ماه 

  

فرمانده ستاد کرونا در تهران: مراجعه سرپایی در پایتخت کاهش یافتفرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: گروه‌های سنی در اولویت واکسیناسیون، واکسن را دریافت خواهند کرد و سهمیه افراد بالای 80 سال حفظ می‌شود. زالی درباره میزان شیوع بیماری در استان تهران اظهار کرد: شهر تهران، شمیرانات و ورامین قرمز و بقیه نارنجی است. میزان مراجعه سرپایی در تهران کاهش پیدا کرده است و در روز‌های آینده تعداد موارد بستری کم خواهد شد.
۵۵ آنلاین تهران پایتخت واکسیناسیون 

  

مسکن از بورس خارج می ‌شود؟عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بازار مسکن از بازار سرمایه و سفته بازی خارج می‌شود.
گسترش مسکن قیمت مسکن دولت دوازدهم