ایلنا   |  اجتماعی  |  

دولت و نهادهای مسئول باید واکسن کرونا را رایگان برای اقشار ضعیف تامین کنند

حزب اسلامی کار با صدور بیانیه ای درخصوص امکان سوداگری های کاسبکارانه در موضوع تولید وتامین واکسن کرونا برای اقشارآسیب پذیر وطبقات ضعیف جامعه به دولت و نهاد های مسئول هشدار داد.

دولت و نهادهای مسئول باید واکسن کرونا را رایگان برای اقشار ضعیف تامین کنند

حزب اسلامی کار با صدور بیانیه ای درخصوص امکان سوداگری های کاسبکارانه در موضوع تولید وتامین واکسن کرونا برای اقشارآسیب پذیر وطبقات ضعیف جامعه به دولت و نهاد های مسئول هشدار داد.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه بدین شرح است:

بسمه تعالی

یک سال است که ویروس منحوس کرونا سراسر جهان را درنوردیده و میلیون ها انسان بیگناه را مبتلا و صدهاهزار نفر را هم به کام مرگ کشانده است.به رغم آنکه در ابتدای شیوع گسترده آن، سیاستمداران آمریکایی و چینی یکدیگر را متهم به تولید و انتشار این ویروس کردند اما با ابتلای جهانی، همگان در یک راستا تلاش کردند که درگام نخست ایمنی و مراقبت را افزایش داده و در گام بعد به تولید واکسن قابل اعتماد روی آورند.تلاش های مراکز علمی در چند ماه اخیر نتیجه داد و هم اکنون میلیون ها دوز از انواع واکسن های معتبر تولید و در دسترس کشورهای متعدد قرار گرفته است‌.اگرچه همزمان با کشورهای اروپایی وآمریکایی، دولت جمهوری اسلامی ایران و برخی نهادهای علمی و اجرایی هم با تحقیقات گسترده به تولید واکسن اقدام کردند اما آنچه اکنون در دسترس قرار گرفته است؛ واکسن شرکت های معتبر غیرایرانی است.در حالی که رقابت برای دراختیار گرفتن واکسن بین کشورها به رقابتی نفسگیر و حساس تبدیل شده است؛ برخی در داخل کشور برطبل سیاسی بودن همه واکسن های تولید شده خارجی می کوبند.اینکه چه اندازه از ادعاهای مطرح شده قطعیت علمی دارد باید توسط کارشناسان مبرز و نیز دستگاه مسئول آن،یعنی وزارت بهداشت، تعیین واعلام شود.اما قطعا دراین میان هر روز جان دهها ایرانی عزیز به دلیل این ویروس گرفته می شود و خانواده های بسیاری داغدار می شوند.بخش اعظمی از این خانواده ها از طبقات متوسط و ضعیف اقتصادی هستند که با از دست دادن عضو موثری از خانواده،آسیب های اجتماعی و روحی- روانی بسیاری در کمین آنها خواهد بود.از سوی دیگر دغدغه تامین هزینه های زندگی،کسب وکارها ونیز امکان دراختیار گرفتن واکسن وایمن شدن در مقابل ویروس کرونا خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است.اقشار متوسط و ضعیف جامعه از هم اکنون نگران هزینه های واکسیناسیونی هستند که دولت و حاکمیت وعده آن را می دهد.بدون شک تعداد و میزان تولید واکسن ایرانی درماه های آینده در سطح بسیاراندکی خواهد بود.متاسفانه احتمال واردات همه نوع واکسن خارجی هم با جوی که رسانه میلی و برخی افراد سودجو و ضد علم به راه انداخته اند به حداقل رسیده است.آنچه در ابتدا اعلام شد فقط ممنوعیت ورود واکسن از دوکشور بود در حالی که هم اکنون فضایی را تحمیل کرده اند که گویی همه کشورها و همه انواع واکسن های خارجی محل شک و تردیدند.در چنین شرایطی،طبقات ضعیف جامعه درنگرانی بی حد وحصری قرار گرفته اند که وجود کاسبکاران بخش خصوصی،دولتی و نهادهای خصولتی و...امکان دسترسی آنها درآینده به واکسن قابل اعتماد و رایگان را در پایین ترین حد قرار دهد.بدون شک جان همه مردم ایران عزیز است؛لیکن دولت محترم،مکلف است درابتدا واکسیناسیون را از افراد درمعرض آسیب و پرخطر و سپس اقشار ضعیف آغاز کند و هرگونه امکان سوداگری در این خصوص را از هم اکنون به امری محال تبدیل نماید.حزب اسلامی کار ضمن هشدار به دولت و تولیدکنندگان واکسن توصیه می کند مرعوب فشارهای بوجود آمده نشوند و ضمن توجه به واردات واکسن های معتبر خارجی،امکان دسترسی همگانی و بویژه اقشار آسیب پذیر را به واکسن رایگان فراهم کنند.این وظیفه بلاشرط حکومت و دولت از گذشته تاکنون بوده وخواهد بود.

روابط عمومی حزب اسلامی کار

دولت جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

الیاس حضرتی، مدیرمسئول مجموعه اعتماد دیدار خود با سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را تکذیب کرد.
نامه نیوز الیاس حضرتی دولت اصلاحات دولت 

  

تاکید لاوروف بر نجات برجاموزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود خواهان تداوم برجام شد.
ایلنا سرگئی لاوروف روسیه ایران و روسیه 

  

اظهار امیدواری به تولید واکسن ایرانی کرونا + فیلمربیعی: اواخر بهار یا تابستان سال آینده واکسن ایرانی کاملا در دسترس عموم خواهد بود
گسترش بهار تولید بنیاد برکت 

  

کارایی واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبیشرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.
مملکت‌آنلاین بریتانیا آفریقای جنوبی ویروس 

  

خودروی زیبای ایتالیایی در راه بازار ایران | تصاویرشرکت پارسیان موتور در نظر دارد خودروی فیات تیپو را در آینده‌ای نزدیک به بازار کشورمان عرضه کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

قرعه کشی خودرو به زودی برچیده می شود؟امسال دو اتفاق در مسیر فروش خودرو در کارخانه رخ داد. یکی افزایش فصلی قیمت کارخانه خودرو و دیگری فروش خودرو از طریق قرعه کشی. روند افزایش قیمت کارخانه به صورت فصلی و با توجه به میزان تورم بخش تولید خودرو در آستانه اعلام قیمت فصل زمستان متوقف شد.
خودروتک خودرو خودروسازان افزایش قیمت 

  

ماجرای قهر آیت الله طالقانی از زبان فرزندشه مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و بازخوانی وقایع ابتدای انقلاب به سراغ فرزند آیت‌الله طالقانی رفتیم. حضور آیت‌الله طالقانی در انقلاب هر چند به دهه 60 و تنش‌های پس از آن نرسید اما در همان چند ماه پس از انقلاب که ایشان در قید حیات بودند نقش موثری در کمک به مدیریت انقلاب و دوری از تحجر داشتند.
مستقل‌آنلاین مدرسه ماه خانواده 

  

زمان پایان انتقال کرونا در ایران اعلام شد + جزئیات​مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا شهریور ماه سال آینده کمبود واکسن کرونا نداریم و تا پایان سال آینده می توانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.
مستقل‌آنلاین ایران کوبا ماه 

  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  اخبار داغ
  

ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، به محمد علی دهقان دهنوی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
صراط سازمان بورس و اوراق بهادار وزارت امور اقتصادی و دارایی آموزش 

  

کرونا اردوی تیم ملی فوتبال ساحلی را لغو کردبرگزاری سومین اردوی تیم ملی فوتبال ساحلی به زمان دیگری موکول شد.
ایلنا فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال ساحلی 

  

کرونا انسان ها را به یکدیگر نزدیک کرد/ پاندمی به شهرداری کمک کرد تا تاب آوری شهر را ارزیابی کنیممحسن هاشمی گفت: کرونا در کنارابعاد منفی، ابعاد مثبتی نیز داشت که مهم ترین آن نزدیک کردن انسان ها به یکدیگر شد و حتی سبب شد تا محیط زیست نفس جدیدی بکشد.
برنا محیط زیست 

  

خبر رئیس ستاد اجرای فرمان امام از تولید واکسن کرونای جهش‌یافتهرئیس ستاد اجرایی حضرت امام(ره) از تولید واکسن کرونا از ویروس کشته در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خبر داد و گفت: تنها واکسن بدون عوارض و اثرگذار روی کرونای جهش‌یافته هم توسط ستاد اجرایی در حال تولید است.
اقتصادنیوز تولید ویروس 

  

معاون وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس شدسکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار، به محمدعلی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
۵۵ آنلاین اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

افزایش مبتلایان به کرونا در ایران /نوسان در آمار فوتی‌ها+اینفودر 7 بهمن ماه شمار مبتلایان در ایران با 2 درصد افزایش نسبت به روز گذشته تنها متغیری است که در ایران با افزایش مواجه شده است
اقتصادنیوز ایران ماه 

  

کرونا فرصتی برای خودکفایی ایران در حوزه سلامت ایجاد کرد/ما پیوسته در تولید واکسن موفق عمل کرده‌ایم ملک فاضلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار خبری از رییس انستیتو پاستور مبنی بر اینکه موفقیت واکسن کرونای ساخت کشور که تقاضای روسیه برای تولید مشترک را به همراه داشته و همین موضوع می تواند زمینه صادرات این واکسن را فراهم کند، گفت: شاید یکی از کمبودهایی که در تمام بخش‌های توسعه تاکنون در کشور وجود داشته، عدم توانمندسازی در حوزه بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا…
خانه‌ملت ایران درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

حضور پرتعداد مسافران در کیش در ایام کرونا، ظاهری جذاب و باطنی خطرناکجزیره کیش مملو از گردشگران شده و بازارها و مراکز خرید جزیره خارج از حد معمول ایام کرونایی با ازدحام جمعیت مواجه شده است.
ایلنا جزیره کیش روزنامه نوروز 

  

دهنوی، رئیس جدید سازمان بورس کیست؟سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار، به علی دهقان دهنوی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دهقان دهنوی به عنوان رییس سازمان بورس انتخاب شددر جلسه امروز شورای عالی بورس«محمدعلی دهقان دهنوی» به عنوان رییس بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
اعتماد تجمعات اعتراضی ماه سرمایه 

  

شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونای برزیلی در ایالات متحدهاولین مورد ابتلا به کروناویروس برزیلی در ایالات متحده شناسایی شد.
خبرفوری برزیل سلامت سفر 

  

ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، به معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
نامه نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سکه و طلا خودرو