ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساس

اقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساس

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس به محدوده حساس یک‌میلیون و 556 هزار واحد نزدیک شده است.

شاخص کل بورس پس از رسیدن به کانال دومیلیونی از 19 مرداد شروع به ریزش کرد؛ اما سوم شهریور در کف یک‌میلیون و 600 هزار حمایت شد تا مجدداً به بالای این مرز بازگردد. در موج دوم اما دروازه یک‌میلیون و 600 هزار واحدی شکسته شد و شاخص وارد کانال پایین‌تر شد تا اینکه در 19 شهریور و درست یک ماه پس از ریزش بزرگ، شاخص توانست در سطح یک‌میلیون و 556 هزار واحد حمایت شود و مجدداً تا کانال یک‌میلیون و 700 هزار بالا آید.

کانال موقت شاخص کل

نگاهی به روند گذشته نشان می‌دهد از ابتدای خیز بورس در ابتدای تابستان تا دیروز حضور شاخص در کانال یک‌میلیون و 500 هزار زیاد نبوده است.در روزهای داغ بورس در ابتدای تابستان شاخص کل فقط یک روز در کانال یک‌میلیون و 500 هزار واحد نشست و بلافاصله با شتاب به‌سوی کانال بالاتر پرواز کرد. شاخص از تاریخ 10 تیر تا 18 شهریور هیچ برگشتی به کانال یک‌میلیون و 500 هزار واحد نداشت. مدت اقامت شاخص در این کانال در ماه شهریور هم کمتر از چهار روز بود.

اما از چهار روز کاری مهر دو روز در این کانال مقیم بوده است و به نظر می‌رسد این اقامت فعلاً تمدید شود.

تصویر بورس در آیینه 6 مهر

در حساس‌ترین روز بورس که می‌تواند در حکم بازی صعود به مرحله بالاتر باشد شاخص از دقیقه اول تا دقیقه آخر سرخ بود. در ابتدای روز بازار گردان بانک صادرات تلاش کرد یک‌تنه صف فروش را جمع کند اما این جمع شدن نیز از سرخی بازار نکاست تا مهم‌ترین اتفاق روز یکشنبه افزایش چشم‌گیر خروج پول حقیقی از بازار سرمایه باشد. هرچند که با ابطال معاملات وبصادر (بانک صادرات) از حجم این رقم کاسته شد، اما با حذف ارقام مربوط به معاملات وبصادر باز هم میزان خروج پول حقیقی از بازار روندی افزایشی داشته است.

تحلیل‌گران خوش‌بین با اتکا به گزارش‌های ماهانه و 6 ماهه شرکت‌ها معتقدند: بازار پتانسیل تغییر روند را دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌ها رکوردهای مقداری و ریالی درآمد ماهانه را شکسته‌اند. برخی از این گروه با استناد به‌صورت های مالی شرکت‌ها در شهریورماه می‌گویند: شغدیر، فولاد، خراسان، هرمز، شگل، فاسمین، فملی و برخی شرکت‌های دارویی درآمدهای بسیار بالاتر از میانگین را محقق کرده‌اند.

همچنین انتشار اخباری مانند افزایش 10 درصدی تخفیف واگذاری سهام دولت در قالب ETF و لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار سرمایه‌ بر امیدواری‌ خوش‌بین‌ها افزوده است.

در مقابل خوش‌بینان، برخی تحلیل‌گران بازار ریزش شاخص بورس در روز یکشنبه را گواه درستی تحلیل‌های خود می‌دانند و معتقدند: مداخلات سیاست‌گذاران بازار بر بی‌اعتمادی معامله‌گران حقیقی و حقوقی افزوده است. آن‌ها به متغیرهای کلان اقتصادی استناد می‌کنند و می‌گویند روند اصلاحی بازار با واقعیت‌های اقتصاد ایران مطابقت بیشتری دارد، به اعتقاد این عده مشکلات کلان اقتصاد ایران مانند افزایش فزاینده نرخ تورم، کاهش ارزش پول ملی، مشکلات اعتباری بانک‌ها و تحریم‌های ایالات‌متحده در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در اقتصاد ایران پایدار هستند.

سیگنال ضعیف ارزش معاملات خرد

از سوی دیگر در درون بازار، ارزش معاملات خرد روز یکشنبه نسبت به‌روز گذشته 19.6 درصد کاهش یافت و ارزش صف فروش بازار نیز 2 هزار میلیارد تومان بیشتر شد. اعداد و ارقام روز یکشنبه و رنگ سرخ رخسار تابلوی بورس تهران همگی خبر از کاهنده بودن روندهای درونی بازار می‌دهند.

کانال پارسیس برآورد کرده ارزش معاملات دیروز حدود 7 هزار و 450 میلیارد تومان بوده است؛ این رقم یعنی پایین‌ترین میزان ارزش معاملات خرد از هفته چهارم فروردین‌ماه امسال.

مساله نا اطمینانی و بی‌اعتمادی

افزایش نا اطمینانی و بی‌اعتمادی اتفاقی ناگوار برای بورس ایران است که موجب خروج سرمایه‌های خرد از بازار سرمایه می‌شود. سیاست‌های مداخله گرایانه نیز ظاهرا معکوس عمل کرده است. سیاست ممنوعیت فروش سهام خریداری‌شده در همان زمان و برقراری اتاق انتظار یک‌روزه برای آن علاوه بر حقیقی‌ها، اعتماد حقوقی‌ها را هم کاهش داده است؛ بنابراین بازار امروز با دو دسته نااطمینانی روبرو است؛ نااطمینانی های ناشی از مداخلات در بازار سهام و نااطمینانی حاکم بر فضای کلان اقتصاد. تحلیل گران تأکید دارند افزایش نااطمینانی و پایداری انتظارات منفی معامله‌گران بازار، به پیش‌بینی‌های خود متحقق منجر می‌شود، یعنی انتظار نزول شاخص خود به نزول بیشتر منجر می‌شود. از این منظر این گروه از تحلیل‎‌گران معتقدند بورس برای تغییر روند به چیزی بیش از مداخلات فعلی سیاستی نیاز دارد، مداخلاتی که اعتماد به بازار و فرآیندهای آن را کاهش داده است.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بورس تهران بانک صادرات بازی   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

کسانی که به بهانه کرونا معیشت و سلامت مردم را معامله می‌کنند، ماسک از چهره بردارندسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای گفت:چرا ترکیب ستاد ملی مبارزه با کرونا و نحوه تصمیم سازی آن شفاف نیست؟ چرا از نمایندگان ملت در مجلس هیچکس عضو این ستاد نیست و از درون آن خبر ندارد؟
ایلنا سازمان بهداشت جهانی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حوزه 

  

قیمت خودرو‌های سایپا و ایران خودرو امروز شنبه 3 آبانقیمت تعدادی از خودرو‌های داخلی امروز شنبه 3 آبان 99 اعلام شد.
شما‌نیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

عوارض کرونا که بلای جان بهبودیافتگان این بیماری می‌شوددانشمندان در آمریکا از امکان ایجاد سندروم‌های التهابی در بهبودیافتگان کرونایی که بسیار خطرناک است، خبر دادند.
اقتصادنیوز ویروس نیویورک کودکان 

  

تاثیر اسپند و عنبرنسارا روی کرونا! + فیلمکارشناس برنامه طبیب درباره تاثیر دود اسپند و عنبرنسارا روی بیماری کرونا توضیح می‌دهد.
گسترش ویروس 

  

خبر بد؛واکسن کرونا شاید یک سال دیگرواکسن کرونا سال آینده برای مردم عرضه می‌شود
مثلث خبرنگار عکس ایوانکا ترامپ 

  

تصاویر متفاوت از جلسه ستاد کرونا با رهبر انقلابجلسه ستاد ملی مقابله با کرونا عکس: khamenei.ir
مثلث رهبر انقلاب عکس 

  

قیمت دلار و یورو باز هم دستخوش تغییر شد + جزییاتنرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه 3 آبان برای دومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی 29 هزار و 250 تومان است.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

قیمت سکه و طلا امروز 3 آبان 1399هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (شنبه) به قیمت 14 میلیون 900 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا تهران 

  

عوارضی که در بهبودیافتگان کرونایی خطرناک استسلامت نیوز: دانشمندان در آمریکا از امکان ایجاد سندروم های التهابی در بهبودیافتگان کرونایی که بسیار خطرناک است، خبر دادند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، آمار ویروس کرونا شامل یک ارقام گمراه کننده است، رقمی که بسیاری از افراد را گمراه می کند و فکر می کنند کووید 19 به همان اندازه که مردم می گویند خطرناک نیست...
سلامت‌نیوز سلامت ویروس نیویورک 

  

بررسی نحوه هزینه کرد یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا در مجلسعضو کمیسیون بهداشت مجلس از حضور وزیر بهداشت و رئیس دیوان محاسبات در این کمیسیون برای بررسی نحوه تخصیص یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به بخش سلامت خبر داد.
تسنیم هزینه یورو دیوان محاسبات 

  

بورس بازارن صبور پاداش دریافت می‌کنند!علی خسرو شاهی معتقد است، بازار در شرایط کنونی، فرصت مطلوبی برای خرید بوده و سهامداران باید با صبوری منتظر باشند تا پاداش تحمل خود را به نحو مطلوبی در بلند مدت ببینند.
گسترش بودجه روابط بین الملل دولت 

  

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سالیک کارشناس اقتصادی گفت: بازار ایران و البته بازارهای جهانی حس کرده‌اند که بایدن پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد. این موضوع تصور عرضه بیشتر دلار در کوتاه مدت و به تبع آن کاهش نرخ دلار را تقویت کرد.
گسترش قیمت دلار ایران 

  

خرید چشمگیر سهام توسط حقوقی‌های بورسبورس تهران در حالی نخستین ماه پاییز را با زیان 11.5 درصدی شاخص کل سپری کرد که در این ماه سهامداران عمده بیشتر در نقش حمایت‌کننده ظاهر شدند و با خریدهای قابل توجه خود در نهایت حدود 10هزار و 250 میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود افزودند. در این میان بخش عمده‌ای از خرید حقوقی‌ها در دو گروه بانکی و فلزات اساسی متمرکز بود.
گسترش سهام بورس تهران تهران