صراط   |  اجتماعی  |  

کبودی خارش‌دار؛ از دلایل تا درمان

افرادی که کبودی خارش‌دار بدون دلیلی مشخص برای بروز کبودی را تجربه می‌کنند، ممکن است به یک شرایط پوستی که موجب راش پوستی می‌شود، مبتلا باشند.

صراط:

کبودی زمانی شکل می‌گیرد که یک آسیب موجب صدمه دیدن سطح پوست نشده، اما رگ‌های خونی کوچک زیر سطح پوست دچار پارگی شده و خون به بافت مجاور نشت می‌کند.

به گزارش عصرایران بیشتر کبودی‌ها بی نیاز از درمان پزشکی بهبود می‌یابند و تغییر رنگ کبودی و حتی خارش آن طی این روند عادی است.

کبودی‌ها با توجه به رنگ پوست فرد متفاوت به نظر رسیده و ممکن است تشخیص آن‌ها در پوست‌های تیره‌تر دشوارتر باشد. به طور کلی، کبودی‌ها به صورت لکه‌های تغییر رنگ داده یا تیره‌تر روی پوست ظاهر می‌شوند.

در ابتدا، کبودی‌ها می‌توانند قرمز یا بنفش رنگ به نظر رسیده و طی روند بهبودی رنگ آن‌ها به زرد-سبز تغییر کند. در این زمان است که امکان تجربه احساس خارش در محل کبودی وجود دارد.

عضلات و استخوان‌ها نیز می‌توانند دچار کبودی شوند. کبودی‌ها می‌توانند موجب تورم، سفتی و درد در بخش‌های مجاور شوند. کبودی عضله ممکن است موجب کاهش دامنه حرکت شود، در شرایطی که کبودی‌های جدی‌تر یا هماتوم‌ها می‌توانند موجب شکل گیری برآمدگی‌های متورم و دردناک شوند.

چرا کبودی‌ها دچار خارش می‌شوند؟

پژوهشگران دلیل دقیق احساس خارش در محل کبودی را نمی‌دانند. از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه می‌توان به خشکی پوست و خود روند بهبودی اشاره کرد.

پوست خشک اغلب موجب احساس خارش می‌شود. اگر افرادی با پوستی خشک دچار کبودی شوند، این ناحیه می‌تواند بسیار حساس و درناک شود. در صورتی که پوست خشک محل کبود مرطوب نگه داشته نشود، فرد ممکن است با احساس خارش در این قسمت مواجه شود.

به طور خاص، افراد مسن ممکن است بیشتر با کبودی‌های خارش‌دار مواجه شوند، زیرا بروز کبودی در آن‌ها راحت‌تر صورت گرفته و احتمال خشکی پوست نیز در این افراد بیشتر است.

کبودی‌های بلند مدت روی دست‌ها به نام پورپورای اکتینیک یا پورپورای پیری شناخته می‌شود.

پورپورای اکتینیک که بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود، به طور معمول، به واسطه نازک بودن پوست، ضعیف شدن رگ‌های خونی و استفاده از استروئید‌ها و رقیق کننده‌های خون مانند کومادین و الکل شکل می‌گیرد. افرادی با پوست خشک ممکن است دچار کبودی‌های خارش‌دار شوند.

کبودی‌ها نوعی زخم هستند که به نام زخم فشاری شناخته می‌شود. بنابر مقاله‌ای در سال 2015، خارش یک واکنش بهبودی معمول برای انواع مختلف زخم است.

به گفته کارشناسان، هیستامین که توسط بدن برای بهبودی زخم ترشح می‌شود و سطوح بالای بیلی‌روبین که می‌تواند طی روند بهبودی زخم رخ دهد، می‌توانند موجب خارش شود.

گاهی اوقات، کبودی‌ها در نتیجه خارش شکل می‌گیرند. به عنوان مثال، برخی افراد نسبت به نیش پشه ها، ساس‌ها یا حشرات دیگر آسیب پذیرتر هستند و محل گزش را به اندازه‌ای شدید می‌خارانند که موجب بروز کبودی می‌شود.

آیا کبودی می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد؟

یک کبودی خارش‌دار به طور معمول نشانه‌ای از عفونت نیست.

کارشناسان نشانه‌های کلیدی عفونت زخم را افزایش درد و تورم، گسترش تغییر رنگ پوست، چرک، و احساس بیماری عنوان کرده اند و خارش از نشانه‌های عفونت عنوان نشده است.

افزون بر این، اگرچه بسیاری از عفونت‌های دیگر مانند سلولیت، فولیکولیت، ایمپتیگو، و آبله مرغان می‌توانند بر پوست تاثیرگذار باشند، اما این‌ها به کبودی شباهت نداشته و موجب آن نمی‌شوند.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، خارش می‌تواند با بیماری‌های شدید مانند لوسمی، سرطان سلول‌های خونی، مرتبط باشد. با این وجود، زمانی که فردی مبتلا به لوسمی یا دیگر انواع سرطان خون باشد، به طور معمول خارش در سراسر بدن و نه فقط یک نقطه را تجربه می‌کند. این نوع خارش با یک راش پوستی، کبودی یا خشکی پوست مرتبط نیست.

چگونگی درمان کبودی خارش‌دار

درمان پایه برای کبودی‌ها چه با خارش همراه باشند و چه نباشند، شامل موارد زیر می‌شود:

- استراحت و بالا قرار دادن محل کبودی در صورت امکان

- قرار دادن یخ روی محل کبودی طی دو روز نخست پس از آسیب

- اعمال گرما روی محل آسیب پس از 48 ساعت

- مصرف دارو‌های مسکن بدون نسخه در صورت نیاز

اقدامات بیشتر که می‌تواند برای یک کبودی خارش‌دار مفید باشند، شامل موارد زیر می‌شود:

- شستشوی محل کبودی با آب گرم و نه داغ

- استفاده از صابون‌های ملایم و فاقد مواد محرک

- استفاده از لوسیون‌های تسکین دهنده برای درمان خشکی پوست و کاهش خارش

- مصرف آنتی هسیتامین‌های بدون نسخه در صورت نیاز

راش پوستی همراه با کبودی

افرادی که کبودی خارش‌دار بدون دلیلی مشخص برای بروز کبودی را تجربه می‌کنند، ممکن است به یک شرایط پوستی که موجب راش پوستی می‌شود، مبتلا باشند.

به عنوان مثال، بیماری پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک می‌تواند موجب راش‌های پوستی شود که به حدی موجب احساس خارش می‌شوند که افراد هنگام مالیدن یا خاراندن پوست می‌توانند موجب بروز کبودی شوند.

به مرور، این شرایط می‌تواند موجب تغییر رنگ پوست شود، از این رو محل تحت تاثیر قرار گرفته می‌تواند شبیه به یک کبودی و نه یک راش پوستی به نظر برسد.

سوریازیس یکی دیگر از بیماری‌های پوستی رایج است. سوریازیس می‌تواند موجب شکل گیری پلاک‌های خارش‌دار در هر نقطه از بدن به ویژه زانوها، آرنج‌ها و پوست سر شود.

در افراد رنگین پوست مبتلا به سوریازیس، پلاک‌ها به طور معمول بنفش، خاکستری یا قهوه‌ای تیره هستند و ممکن است شبیه به کبودی و نه پلاک سوریازیس به نظر برسند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

بیشت

ر کبودی‌ها بدون درمان پزشکی بهبود می‌یابند. اما در موارد زیر مراجعه به پزشک باید مد نظر قرار بگیرد:

- کبودی‌های مکرر بدون دلیل مشخص

- کبودی که بیش از دو هفته بدون بهبود قابل توجه ادامه داشته است

- ابتلا به نشانه‌های عفونت مانند افزایش قرمزی یا تورم اطراف کبودی

تجربه درد یا فشار شدید در محل آسیب ممکن است به شرایطی جدی به نام سندرم کمپارتمان (Compartment Syndrome) اشاره داشته باشد که نیازمند درمان پزشکی فوری است.

دارو درمان حشرات   اخبار برگزیده
  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  

ایران خودرو و سایپا چقدر زیان دیدند؟آن‌طور که مدیران ارشد ایران‌خودرو ادعا می‌کنند و آن را در صورت‌های مالی خود منعکس کرده‌اند، این شرکت در تمام محصولات تولیدی خود با زیان مواجه بوده است. آبی‌های جاده‌مخصوص از ناحیه فروش 240 هزار و 830 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پژو بیش از 4هزار و 600 میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کیهان توهین به روحانی در رسانه ملی را توجیه کردکیهان با اشاره به توهین صورت گرفته از تلویزیون به رئیس جمهور نوشت: نکته قابل‌تأمل پاسخ به این سؤال است که چه کسی یا چه کسانی بسترساز بروز و ظهور چنین ادبیاتی بوده و هستند؟
اقتصادنیوز رسانه تلویزیون رئیس جمهور 

  

ظریف حرف آخرش را درباره مذاکره با آمریکا زددر تدوین سیاست های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم اما مجری همه این سیاست‌ها بودم
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ دموکراسی 

  

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید؟برای بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو سوال اصلی این است که با توجه به نوسان قیمت خودرو در روزهای اخیر آیا می توان انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشت؟ برخلاف فضاسازی دلالان خودرو در شبکه های مجازی و کانال های بدون شناسنامه و حتی تحلیل برخی کارشناسان مبنی بر رسیدن قیمت خودرو به کف، شواهد نشان می دهد که حباب قیمت خودرو هنوز جا برای تخلیه بیشتر دارد...
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

استیضاح ترامپ 20 بهمن برگزار می شودرهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که استیضاح دونالد ترامپ بیستم بهمن ماه جاری در این مجلس برگزار می شود.
۵۵ آنلاین استیضاح دونالد ترامپ ترامپ 

  

عربستان با آمریکا درباره توافق با ایران رایزنی می‌کندوزیر خارجه عربستان طی مصاحبه ‌ای با شبکه «العربیه» مدعی استقبال از صلح با ایران شد.
ایلنا عربستان ایران مصاحبه 

  

فوری و مهم / یارانه این افراد دو برابر می شودرئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند
مستقل‌آنلاین بودجه خودرو دولت 

  

توئیتر حساب کاربری رهبر ایران را مسدود کردتوئیتر حساب‌ کاربری سایت رهبر ایران را به دلیل "نقض قوانین" این شبکه اجتماعی مسدود کرد.
مملکت‌آنلاین توئیتر ایران دونالد ترامپ 

  

تتلو برای ریاست جمهوری 1400 اعلام آمادگی کرد + واکنش کاربرانامیر تتلو به تازگی در شبکه های اجتماعی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرد.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری ایران تبلیغات 

  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  اخبار داغ
  

ماجرای همه دخالت‌های دولت حسن روحانی در بورسدولت در سال 99 بیشترین میزان دخالت در بازار سرمایه را به ثبت رسانده است و حالا مدعی است قوای دیگر در کار بورس نباید دخالت کنند.
مثلث دولت دولت یازدهم حسن روحانی 

  

نگاه‌های مثبت و منفی به رشد بورس / همچنان در بازار بمانیم؟روز گذشته تابلوی بورس سبزپوش شد و دو رکورد مهم را ثبت کرد. آیا روند حرکت شاخص‌های بازار سهام صعودی باقی می‌ماند؟
گسترش شرکت های بیمه تراکتورسازی کشاورزی 

  

واکسن کرونا یک مطالبه ملی است به گزارش خبرگزاری مهر، قاسم جان بابایی، در جلسه‌ای که با مسئولان ارشد سازمان نظام پزشکی کشور داشت، موضوع تأمین واکسن کرونا را مورد اشاره قرار داد و درخواست برای دسترسی به این واکسن را یک مطالبه ملی خواند. معاون درمان وزارت بهداشت، ضمن تقدیر از اقدامات سازمان نظام پزشکی، تهیه واکسن معتبر و مجاز در سریع‌ترین زمان را یک ضرورت برای کشور دانست و گفت: تنها راه شکستن چرخه ویروس در جامعه…
مهر وزارت بهداشت درمان ایران 

  

خطر کرونا در کودکان با بازگشایی مدارس افزایش می یابد / علایم سندروم "میس" در کودکان مبتلافوق تخصص عفونی بیمارستان مفیدباتاکید براینکه افزایش شیوع اپیدمی کرونابا افزایش درگیری، بستری و حتی م
خبرفوری درمان کودکان بیمارستان 

  

اعلام جزئیاتی از ساخت واکسن ایرانی کرونابیگلری با اشاره به ایمن بودن واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، نیز تولید شود.
گسترش کوبا ایران و کوبا وزارت بهداشت 

  

بدلکار جیمزباند هم قربانی کرونا شد«رمی ژولیان» بدلکار معروف سینمای فرانسه و مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» در سن 90 سالگی و بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
گسترش فرانسه یورو ویروس 

  

قیمت سکه و دلار به کجا رسید؟ (99/11/05)در نخستین روز هفته، دلار بین دو کانال جابه‌جا شد، امری که از سردرگمی قیمتی در بازار ارز خبر می‌داد.
گسترش قیمت فروشنده سود 

  

پیش‌ بینی قیمت دلار برای 1400تعیین تکلیف دولتی برای نرخ دلار، سال‌های متمادی است که بر لایحه بودجه سایه انداخته است و بازارها اما منتظر تصمیمات دولتی نمی‌مانند و به مبادلات خود با نرخی متفاوت از نرخ دولتی می‌پردازند.
گسترش قیمت دلار نرخ ارز 

  

واکسن‌های وارداتی را اول خود مسئولان بزنند و اگر عوارض نداشت به مردم توصیه کنند/ وارد موج جدید کرونا شویم؛ هموطنان زیادی را از دست خواهیم دادرئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بنا است واکسن کرونا به کشور وارد شود ابتدا مسئولان خودشان آن را استفاده کنند و اگر عوارضی نداشت به مردم توصیه کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

بورس تهران به روزهای اوج خود بازمی گردد؟ + فیلمبازار سرمایه در یکی دو روز کاری اخیر برای معامله‌گران بسیار خوش رنگ شده است. رنگ سبز نقشه بازار همان چیزی است که خستگی هفته گذشته سهام‌داران را رفع می‌کند. اما این رنگ سبزی پایدار است و باید امیدوار باشیم؟ آیا نظری در خصوص این چرخش داریم؟
گسترش تهران سرمایه رنگ