مجتمع تجاری که به اندازه کل جمعیت ایران بازدیدکننده دارد

کافی است در خیابان‌های تهران قدم بزنید تا «پاساژها»، «مال‌ها» و «مجتمع‌های تجاری» انبوهی را ببینید که مثل قارچ این سو و آن سو سبز شده‌اند و البته تقریبا همگی در یک ویژگی اشتراک دارند: هیچ کدام رونق ندارند.

مجتمع تجاری که به اندازه کل جمعیت ایران بازدیدکننده دارد

این در حالی است که صدها مجتمع تجاری جدید هم در حال ساخت هستند و البته این روند به تهران هم محدود نمی‌شود و مجتمع‌های تجاری در شهرهای مختلف ایران، آنچنان که باید، مشتری ندارند.

این در حالی است که مجتمع‌های تجاری در بسیاری از دیگر شهرها و کشورهای دنیا، از قضا مشتری‌های خاص خودشان را دارند. اما چرا در ایران، کارِ مجتمع‌های تجاری پررونقی که زمانی همه به دنبال داشتن یک واحد تجاری در آنها بودند، به اینجا کشید و آیا این مجتمع‌ها با مجتمع‌های مشابه در دنیا قابل مقایسه هستند؟ مثلا با دبی‌مال؟

«دبی‌مال» و رکوردهایش

رقابت برای ساخت مجمتع‌های تجاری بزرگ‌تر و بزرگ‌تر و جلب مشتریان بیشتر و بیشتر، حالا به قاره آسیا رسیده و فهرست بزرگ‌ترین مجتمع‌های تجاری در دنیا نشان می‌دهد که عمده آنها حالا در قاره آسیا واقع شده‌اند.

سازندگان «ایران‌مال» ادعا می‌کنند که این پروژه، بزرگ‌ترین مرکز خرید در جهان بر اساس معیارِ مساحت است. با حدود 1٫95 میلیون مترمربع فضای تجاری، این ادعا پربیراه هم نیست و این مرکز خرید در تهران، بزرگ‌ترین در نوع خود در جهان است.

رتبه دوم، با فاصله‌ای بسیار زیاد، به «دبی‌مال» (The Dubai Mall) با حدود 1٫12 میلیون متر مربع تعلق دارد که در شهر «دبی» واقع شده است. رتبه سوم، از آن مجتمع تجاری South China Mall در شهر «دونگوان» (Dongguan) در چین است، که 659 هزار مربع فضای تجاریِ قابل اجاره‌دادن دارد، یعنی تنها حدود یک سومِ «ایران‌مال».

رتبه چهارم هم به Mall of Istanbul در شهر «استانبول» در ترکیه تعلق دارد که با حدود 656 هزار مترمربع فضای تجاری، کمی کوچک‌تر از نمونه مشابه در «دونگوانِ» چین است. جالب اینکه «مرکز خرید قلب شهر» در اصفهان هم با حدود 5 میلیون فوت مربع فضای تجاری، در میان 15 مرکز خرید بزرگ در جهان قرار دارد.

در سال 2019 میلادی «دبی‌مال» حدود 84 میلیون نفر بازدیدکننده داشت، یعنی تقریبا معادل جمعیت ایران.

با این همه، مساحتِ یک مرکز خرید نمی‌تواند تنها عامل برتری آن بر نمونه‌های مشابه باشد: برآوردها نشان می‌دهند که تنها در سال 2019 میلادی (پیش از همه‌گیری کرونا) حدود 84 میلیون نفر از «دبی‌مال» بازدید کرده‌اند. در واقع، این مجتمع تجاری در یک سال به اندازه کل جمعیت ایران بازدیدکننده داشته است.

«دبی‌مال» حدود 1200 فروشگاه با برندهای مختلف دارد و این تعداد دائما رو به افزایش است. از طرفی، یکی از بزرگ‌ترین آکواریوم‌های جهان هم در این مجتمع تجاری واقع شده و مشتریان می‌توانند روی قایق‌هایی با کف شیشه‌ای، روی این آکواریوم قایق‌سواری کنند. هتل این مجموعه هم حدود 250 اتاق دارد و در سراسر مجتمع، 120 رستوران مختلف مشغول به کار هستند.

هلدینگ ساختمانی «اعمار» (Emaar Properties)، مالک «دبی‌مال»اعلام کرده که در نیمه نخست سال 2021 میلادی، حدود 560 میلیون دلار از محل بازدید گردشگران از این مجتمع تجاری، سود خالص داشته است.

اگر این روند تا پایان سال جاری میلادی به همین شکل ادامه داشته باشد، رقم نهایی سود خالص این شرکت از همین یک مجتمع تجاری، می‌تواند به حدود 1٫1 میلیارد دلار برسد. با قیمت کنونی دلار در ایران، این رقم معادل حدود 30 هزار میلیارد تومان است، یعنی ماهانه حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان یا روزانه حدود 83 میلیارد تومان سود خالص.

خداحافظی با یک پدیده

مجتمع‌های تجاری در ایران اما ظاهرا روندی معکوس را طی می‌کنند. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران (در زمان نگارش این متن) به حدود 31 میلیون تومان رسیده و هر چند اطلاعات دقیقی در مورد متوسط قیمت هر مترمربع واحد تجاری در سطح شهر تهران و یا در سطح کشور وجود ندارد، می‌توان حدس زد که این شاخص، اکنون برای تهران نباید از 70 میلیون تومان کمتر باشد.

سایت نود اقتصادی در گزارشی که در شهریورماه 1400 منتشر شده، متوسط قیمت هر مترمربع املاک اداری و تجاری در تهران و حومه را حدود 60 میلیون تومان تخمین زده بود. بر اساس آمارهایی که این سایت به آنها استناد کرده، بالاترین قیمت املاک تجاری و اداری در شهر تهران و حومه، مربوط به منطقه 8 با متری نزدیک به 90 میلیون تومان بوده است.

مجتمع‌های تجاری در ایران (بر خلاف مواردی مانند «دبی‌مال») عمدتا بر بازدیدکنندگان داخلی تکیه دارند.

 

مجتمع‌های تجاری در ایران (بر خلاف مواردی مانند «دبی‌مال») عمدتا بر بازدیدکنندگان داخلی تکیه دارند.

قیمت واحدهای تجاری در مجتمع‌های تجاری یا «مال‌های» بزرگ، می‌تواند حتی از این هم بیشتر باشد و هر چند در عمده این «مال‌ها»، واحدها به جای فروش تنها اجاره داده می‌شوند، باز هم عجیب است که توجیه اقتصادی داشته باشند.

اجاره واحدهای تجاری ملاحظاتی متفاوت از اجاره واحدهای مسکونی دارد و مثلا، قیمت اجاره یک ملک تجاری در جنوب تهران، می‌تواند بیش از قیمت یک ملک تجاری در غرب تهران باشد. با این همه، محاسبه اجاره‌بهای 700 هزار تومانی تا یک میلیون تومانی (بدون مبلغ رهن) به ازای هر مترمربع واحد تجاری در تهران فرض نامعقولی نیست. (قطعا قیمت‌های بالاتر و پایین‌تر هم وجود دارد.)

دیگر کسی «خرید» نمی‌کند

تعداد مجتمع‌های تجاریِ بی‌رونق در ایران رو به افزایش است و این نشانه‌ای است از افت قدرت خرید ایرانی‌ها.

 

اجاره‌بها در «مال‌های بزرگ»، می‌تواند حتی تابع محاسباتی دیگر باشد و اینجا است که همه چیز تعجب‌برانگیز می‌شود. مثلا، اجازه بدهید فرض کنیم که یک واحد تجاری 200 مترمربعی در یک مجتمع بزرگ تجاری در تهران، قرار باشد ظروف آشپزخانه بفروشد.

اگر اجاره‌بهای ماهانه (بدون پیش‌پرداخت یا رهن) به ازای هر مترمربع فضای تجاری در این مجتمع تجاری به طور متوسط حدود 2 میلیون تومان باشد، واحد تجاری مثالِ ما، باید ماهانه 600 میلیون تومان به مالک پرداخت کند.

[اجاره پاساژهای لوکس شمال تهران از کجا می‌آید؟]

تعداد مجتمع‌های تجاریِ بی‌رونق در ایران رو به افزایش است و این نشانه‌ای است از افت قدرت خرید ایرانی‌ها.

با احتساب هزینه پرسنلی (مثلا برای 5 نفر کارمند)، هزینه برق تجاری، مالیات سالانه و مواردی از این دست، هزینه خالص ماهانه این فروشگاه، می‌تواند ماهانه به 700 میلیون تومان برسد. سوال اینجا است: آیا این فروشگاه آن اندازه درآمد دارد که به فعالیت ادامه بدهد؟

ظاهرا این طور نیست و مشاهدات میدانی از بسیاری از مجتمع‌های تجاری در تهران و شهرهای دیگر نشان می دهد که بسیاری از آنها، اساسا مشتریِ کافی ندارند که دخل و خرج‌شان با هم جور شود. در مقابل، اَبَرمجتمع‌های تجاری در کشورهای همسایه به این دلیل به حیات خود ادامه می‌دهند که بازدیدکنندگانی خارجی از کشورهای دیگر هم مشتری آنها هستند.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد برای ایرانی که تعداد گردشگران ورودیِ به آن در سال گذشته میلادی به صفر نزدیک بوده و در 4 دهه اخیر هم سالانه حداکثر به 5 میلیون نفر رسیده است و صد البته حدود 30 درصد از شهروندان آن زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند، داشتن بزرگ‌ترین مجتمع تجاریِ دنیا هیچ افتخاری نداشته و نتیجه آن جز ورشکستگی هم نباشد.

 

منبع: تجارت نیوز

ایران درآمد تهران   اخبار برگزیده
  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

جمعه سیاه برای پرسپولیسی‌هاخبر شارژ مالی بازیکنان استقلال از سوی این باشگاه، دلخوری و ناراحتی بازیکنان تیم پرسپولیس را به دنبال داشت.
خانه فوتبال بهاره رهنما هانیه توسلی باشگاه استقلال 

  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس این هفته به کدام سو می رود؟بازار سهام در حالی وارد آخرین‌ماه پاییز شد که شاخص در همان محدوده ابتدای مهرماه قرار گرفته است.
گسترش شاخص بورس تهران سود 

  

چرا محدودیت‌ها نمی‌تواند جلوی ورود کرونای جدید آفریقای جنوبی را بگیرد؟کشف یک سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی که سرعت انتشار آن چندین برابر بیش‌تر از همه‌ی سویه‌های قبلی است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی ویروس مرگ 

  

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 6 آذر / روند صعودی قیمت‌هاهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (شنبه 6 آذر‌ماه) به قیمت 12 میلیون و 650 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت بهار ماه 

  

تست پی سی آر قابلیت تشخیص سویه جدید کرونا را داردسلامت نیوز: سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای اعلام کرد که آزمایش های پی سی آر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا که با نام Omicron شناخته می شود را شناسایی کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، بر اساس بیانیه رسمی سازمان بهداشت جهانی، نوع جهش یافته B.1.1...
سلامت‌نیوز سلامت سازمان بهداشت جهانی آفریقای جنوبی 

  

قیمت دلار به 30 هزار تومان می‌رسد؟ /پیش بینی بازار ارز امروزاقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی گذشته افزایش یافت اما آیا بازار ارز امروز هم شاهد صعودی شدن قیمت دلار است؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

هیچ پرواز مستقیمی از محل انتشار گونه جدید کرونا به کشور صورت نمیگیردمدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی با اشاره به شیوع سویه جدید ویروس کرونا از جنوب آفریقا، گفت: پرواز مستقیمی از قاره آفریقا به ایران نداریم و در صورت نیاز محدودیت‌های پروازی از کشورهایی که سویه جدید در آنها در حال گسترش است اتخاذ می‌شود.
۵۵ آنلاین فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی فرودگاه 

  

ناپایداری و شکنندگی تهران در آمار کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در پایتخت، تاکید کرد: به جز افزایشی مختصر در یکی از شهرهای شرقی استان تهران، مابقی شهرهای استان کاهش آمار را نشان می‌دهند و در حال حاضر میزان بستری بیماران در استان تهران نسبت به هفته گذشته نزدیک به 12 درصد کاهش داشته است.
گسترش اروپای شرقی واکسیناسیون تهران 

  

توصیه حیاتی کارشناسان به بورس بازانبازار سرمایه در ماه‌های اخیر دچار افت و خیزهایی شده که ضرر و زیان سهامداران را به دنبال داشته است؛ نوسان‌های متعدد بورس باعث شده که برخی سهامداران به ویژه تازه‌واردها بدون هیچگونه تحلیلی اقدام به رفتارهای هیجانی در این بازار کرده و در صف‌های خرید و فروش قرار بگیرند.
گسترش سرمایه ماه پول 

  

تپسی هفته آینده در تابلوی فرابورسبر اساس ضوابط شرکت استارتاپی تپسی مربوط به یک شرکت حمل و نقل اینترنتی است که در فرابورس پذیرفته شده و هفته آینده نماد این شرکت در تابلو درج می‌شود تا بتواند در هفته‌های آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه شود.
گسترش حمل و نقل فناوری ریاست جمهوری 

  

اسامی 10 کشور در صدر آمارهای کرونا/ ایران در رتبه هشتمسلامت نیوز:شمار مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 260 میلیون و 909 هزار و 192 نفر رسیده و مرگ پنج میلیون و 206 هزار و 812 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است همچنین 235 میلیون و 699 هزار و 457 نفر از مبتلایان به کووید-19 بهبود یافته اند...
سلامت‌نیوز ایران سلامت اوکراین 

  

گیلان پیشتاز واکسیناسیون کرونا / شهرهای قرمز کرونایی صفر شدسلامت نیوز-*امیر پروسنان: تزریق واکسن کرونا در مجموع سه نوبت در کشور به بیش از 104 میلیون و 284 دوز رسیده و بین استان ها همچنان گیلان رتبه اول تزریق دوز اول را با تزریق واکسن به 92 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال در اختیار دارد و قم با 69 درصد تزریق به همین جمعیت هدف، همچنان آخر است...
سلامت‌نیوز استان گیلان واکسیناسیون سلامت 

  

سویه جدید دلتا کرونا در جهان! | اروپا، ژاپن، آمریکا و کانادا قرنطینه شدندکارشناسان سازمان جهانی بهداشت پس از برگزاری نشستی غیرعلنی در روز جمعه برای بررسی اطلاعات دریافتی درباره سویۀ جدید کشف شدۀ ویروس کرونا در آفریقای جنوبی با نام اولیۀ «B.1.1.529»، این ویروس جهش یافته را «اومیکرون» (Omicron) نامگذاری و در گروه ویروس‌های «نگران کننده» طبقه بندی کردند.
نامه نیوز کمیسیون اروپا ژاپن ایالات متحده آمریکا