ایلنا   |  اجتماعی  |  

انتقاد از بی‌توجهی به تحقیقات دانشگاهی برای حل مشکل کم‌آبی کشور/ وزارت نیرو مانند یک جزیره مستقل عمل می‌کند

رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز از بی‌توجهی به تحقیقات دانشگاهی برای حل مشکل کم‌آبی کشور انتقاد کرد.

انتقاد از بی‌توجهی به تحقیقات دانشگاهی برای حل مشکل کم‌آبی کشور/ وزارت نیرو مانند یک جزیره مستقل عمل می‌کند

رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز از بی‌توجهی به تحقیقات دانشگاهی برای حل مشکل کم‌آبی کشور انتقاد کرد.

"مهدی قمیشی" رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره استفاده دولت از ظرفیت این دانشکده برای حل مشکل کم آبی استان خوزستان بیان کرد: تاکنون هیچ استفاده‌ای از ظرفیت دانشگاه نشده و نظر دانشگاه‌ها را نخواسته‌اند.

وی ادامه داد: البته دولت قبل مشکل سدگتوند و همچنین سیلاب 98 را به دانشگاه‌ها سپردند و همین که به دانشگاهیان اعتماد شد، مساله مهمی بود.

رییس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این برای اولین بار بود که دولت به مجامع علمی و دانشگاه‌ها اهمیت می‌داد. آن زمان موضوع بررسی سیل به دانشگاه تهران و مساله بررسی علت آتش سوزی پلاسکو نیز به دانشگاه تربیت مدرس سپرده شد، اما فراتر از این نرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه وزارت نیرو مانند یک جزیره مستقل عمل می‌کند، خاطرنشان کرد: در مدیریت منابع آبی کشور، آنجایی که کار به عهده وزرات نیرو است ما تغییر چشمگیری ندیدیم و اینطور نبوده که وزارت نیرو بخواهد دانشگاه‌ها و مجامع علمی را درگیر موضوع کند و از آن‌ها نظر بخواهد. حتی در جاهایی که مجامع علمی هم موضع گرفتند، وزارت نیرو هیچ جوابی به نکات دانشگاه‌ها نداده و به عنوان یک جزیره کاملا مستقل کارهایش را با تیم کارشناسی خودش انجام داده است.

وی گفت: ما رویکرد مورد انتظار خود در زمینه آب را در راس مدیریت منابع آب کشور ندیدیم. استاندار در دولت قبلی، مشاور آب و محیط زیست داشت، اما اکنون فکر نمی‌کنم در دولت جدید در استان خوزستان این موضوع دیده شده باشد و تا الان نیز هیچ دانشگاهی درگیر مسائل تخصصی استان نشده است.

رییس دانشکده آب و محیط زیست دانشگاه چمران در واکنش به اینکه پس تحقیقات دانشگاهی در حد تئوری باقی می‌ماند، گفت: ما همیشه این اشکال را داشتیم که وقتی دانشگاه یک مطالعه و تحقیقاتی را انجام می‌دهد و نتیجه را استخراج می‌کند، پیگیری نتیجه باید توسط دستگاه‌های اجرایی انجام شود، اما ما در این قسمت ضعف عمده‌ای داریم.

قمیشی افزود: در واقع دستگاه‌های متولی که باید نتایج را از این گزارشات و تحقیقات استخراج و پیگیری کنند، ضعف شدیدی دارند، لذا گزارشات در اغلب موارد مورد استفاده چندانی قرار نمی‌گیرد. البته ناگفته نماند در گزارش سد گتوند می‌دانم که تا یک مقداری از تحقیقات استفاده شده است.

رییس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به سفارشی که به دانشگاه‌ها داده می‌شود از نتایج تحقیقات استفاده نمی‌شود؟ گفت: اگر متولی قرار نیست عمل کند پس چه کسی باید عمل کند؟ من در سال 95.96 مطالعه‌ای به درخواست استانداری خوزستان روی مصرف آب شرکت‌های توسعه نیشکر انجام دادم.

وی ادامه داد: من در این گزارش نشان دادم که شرکت‌های توسعه نیشکر بیش ازحد آب مصرف می‌کنند و می‌توانند با یک مدیریت صحیحی که در آن گزارش ذکر شد، مقدار مصرف را تا 20 درصد کاهش دهند. ولی متاسفانه نه تنها از آن گزارش استفاده نشد، که بعدها ما شاهد این بودیم که نه تنها مصرف آب کاهش پیدا نکرده، بلکه افزایش هم پیدا کرده است.

قمیشی اظهار داشت: باید دستگاه پیگیری کننده و دستگاه مصرف کننده طرح را پیگیری می‌کردند؛ یا به طور مثال یک دستگاه بازرسی و حتی ناظر این مساله را مورد پیگیری قرار می داد ولی وقتی ما این دستگاه رابط را نداریم یا دستگاه اصلی، وظایف خود را انجام نمی‌دهد، نتیجه‌‎اش همین می‌شود که می‌بینید.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت که تحقیقات دانشگاه‌ها در این زمینه مکفی نبوده و به همین خاطر دستگاه‌ها نسبت به اجرایی شدن تحقیقات امتناع دارند؟ گفت: اصلا اینطور نیست، متاسفانه در کشور ما میان علم و اجرا یک فاصله اتفاق افتاده و اجرا از علم عقب افتاده، به گونه‌ای که اجرا جلوتر رفته است.

رییس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این فاصله در ذهن مجریان ایجاد اشکال کرده و فکر می‌کنند دانشگاه‌ها فقط حرف می‌زنند و از تجربه به کارگیری علم فاصله گرفته‌اند. البته من این را هم بگویم که این جدایی سبب شده یک مقداری دانشگاه‌ها به این سمت سوق پیدا کنند و از عالم اجرا فاصله بگیرند ولی راه حل این نیست که ما دانشگاه را درگیر مساله اجرا نکنیم.

قمیشی گفت: برای اینکه مساله دانشگاه‌ها و به کارگیری آن در دستگاه‌ها حل شود حتما این دو باید رابطه مستمر و پایداری با هم داشته باشند و اشکالات هم را رفع کنند، وگرنه کشور رو به پیشرفت نخواهد رفت.

وی بیان کرد: الان در کشورهای دنیا دانشگاه حلقه واسطه حاکمیت با مردم است، زیرا هر دو طرف به دانشگاه به عنوان یک ناظر بی‌طرفِ کارشناس باور دارند. بنابراین این حلقه واسط بین حاکمیت و مردم می‌تواند اشکالات را رفع کند، اما از دانشگاه‌ها به عنوان حلقه واسط استفاده نشده است.

رییس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان اظهار داشت: اگر کشور ما نیز مانند سایر دنیا این کار را انجام دهد کار بزرگی کرده است، زیرا اگر کمبود آب در کشور باشد این دانشگاهیان هستند که می‌توانند کشاورزان و بخش‌های مختلف مصرفی را مجاب کنند که حرف دولت درست است و همچنین بالعکس، اگر درجاهایی مدیریت آب ضعیف است و می‌تواند درست شود این دانشگاهیان هستند که می‌توانند دولت را هدایت کند، ولی متاسفانه کشورما از این ظرفیت بالقوه و گرانبها استفاده نمی‌کند.

انتهای پیام/

اهواز وزارت نیرو استان خوزستان   اخبار برگزیده
  

انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رفت/ تکرار یک سناریوی قدیمی در بازار دلار!به گفته فعالان، با پایان مذاکرات هسته ای، برخی خریداران جدید وارد بازار شده اند ولی احتمال می رود که با کاهش هیجان، سطح تقاضای احتیاطی افت کند. ممکن است برخی از معامله گران نیز از خریدهای قبلی خود در روز جاری بخواهند کسب سود کنند در این حالت قیمت دلار رو به نزول می رود.
اقتصادنیوز ارز دلار هسته ای 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

گزارش 100روزگی دولت‌ سیزدهم /عضویت دائم در شانگهای100 روز از آغاز دولت سیزدهم گذشته و چندین موفقیت بزرگ در کارنامه دیپلماسی قوه مجریه قرار گرفته است؛ از جمله عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و حضور مهم در اجلاس سران اکو. در این گزارش با برخی اقدامات دولت در این مدت آشنا می‌شوید.
فردا دولت درآمد شانگهای 

  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک استرئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
ایلنا انتقال آب استان خوزستان اهواز 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

شکایت استقلال از داور دربیاستقلال از داور دربی شکایت کرد
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

برسد به دست هیئت چهل نفره مذاکراتصحبت های قدیمی از ظریف خطاب به کسانی که جز غر زدن و خنجر زدن به تیم مذاکرات دولت قبلی کاری نکردند: آقایون اگر دو صفحه جایی توافق نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و دستشان را می بوسم.
مستقل‌آنلاین دولت 

  

مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم!سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ازدواج عکس 

  

پشت پرده حضور مشاور امنیت ملی امارات در ایرانایسنا/ به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی فردا به تهران می‌آید.
نامه نیوز مشاور مشاور امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی 

  

پرداخت وام 50 میلیونی به زوج های نابارورمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تشویق زوجین نابارور یک وام به مبلغ 50 میلیون تومان برای 3 دوره درمان آنها در نظر گرفته شده است.
۵۵ آنلاین وام وزارت بهداشت بیمه 

  

وضع اضطراری برجام از زبان نماینده سابق مجلستابناک | حشمت الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .
مثلث دیپلماسی سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار، یورو و درهم امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار ارز امروز رشد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار متشکل امروز کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت سکه در تعقیب دلار/ ریسک بزرگ در بازار سکه!نوسان های بالا در بازار ریسک را تا حدودی بالا برده است. قیمت سکه گرچه در معاملات پشت خطی رو به بالا نوسان داشت اما معامله گران اعتقاد دارد بازار حرکت قیمت دلار را تعقیب می کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکنش نماینده مجلس به قیمت دلار و سکهنماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت دلار و سکه روی محصولات خوراکی و معیشت مردم تأثیر گذاشته و مجلس باید راهکاری برای مقابله با گرانی‌ها بیندیشد.
فردا مجلس شورای اسلامی قیمت دلار 

  

دو سناریو از آینده قیمت دلار /نگاه معامله گران به قیمت درهماقتصادنیوز: از نگاه تحلیلگران فنی درصورتی که دلار بالای خط 30 هزارتومانی باقی بماند، احتمال افزایش قیمت بیشتر نیز در بازار ارز وجود دارد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد طرح «مدیریت هوشمند بیماری در بستر سامانه امید»کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا دارو موفقیت درمان 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی یکشنبه 1400/09/14اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 27,882 (بیست و هفت و هزار و هشتصد و هشتاد و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

نقشه بورس در 90 دقیقه ابتدایی / صعود سهم‌های پالایشیاکوایران: شاخص کل بورس در 90 دقیقه ابتدایی معاملات امروز، چهاردهم آذر، افزایش 7 هزار واحدی داشته است. همچنین در معاملات امروز قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی بازار رشد کرده و این گروه بزرگ سبزترین گروه‌ بازار سهام است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت سهام 

  

رشد 6800 واحدی بورس تهران/ شاخص ها سبزپوش شدندشاخص کل بورس تهران با رشد 6800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 341 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

نقش فولاد مبارکه در کاهش مرگ و میر کرونامدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: با موافقت مدیرعامل فولاد مبارکه و در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، این شرکت با کمک‌های خود، علاوه بر تأمین بیش از 23 هزار تن اکسیژن رایگان موردنیاز مراکز درمانی کشور، تجهیزات بیش از 40 مرکز درمانی شهرستان مبارکه را تأمین کرد.
گسترش فولاد فولاد مبارکه شرکت فولاد 

  

دو سیگنالی که بورس آن را رد کردمسعود میرزاباقری- کارشناس بازار سرمایه
گسترش دولت بورس تهران تهران 

  

واکنش بازار به انفجار نطنز /مقاومت قیمت سکه در کانال 13 میلیوناقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته با مقاومت توانست کانال 13 میلیون تومانی را حفظ کند.
اقتصادنیوز انفجار قیمت