فرانسه موشک بالستیک آزمایش کرد/ رویکرد دوگانه غرب در قبال ایران ادامه دارد

سایت وزارت دفاع فرانسه، خبر پرتاب موفقیت آمیز موشک M51 خود را منتشر کرد که بازتاب های مختلفی در جهان داشت.

فرانسه موشک بالستیک آزمایش کرد/ رویکرد دوگانه غرب در قبال ایران ادامه دارد

اعتمادآنلاین| فرانسه در حالی موشک بالستیک M51 خود را در ساحل اقیانوس اطلس آزمایش کرد که به همراه آلمان و بریتانیا همواره به توسعه موشک‌های بالستیک ایران معترض بوده و مدعی است برنامه موشکی ایران خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است.

 

به گزارش ایرنا، سایت وزارت دفاع فرانسه، چهارشنبه، 28 آوریل خبر پرتاب موفقیت آمیز موشک M51 خود را منتشر کرد که بازتاب های مختلفی در جهان داشت.

 

«فلورانس پارلی»، وزیر دفاع فرانسه با ابراز خرسندی این موفقیت را به مجموعه کادر وزارت دفاع، ارتش، کمیساریای انرژی اتمی و انرژی های جایگزین (CEA) تبریک گفت.

 

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آزمایش موشکی فرانسه و تلاش پاریس و برخی کشورهای دیگر برای محدود کردن برنامه موشکی ایران نوشت: ظاهرا یک بام و دو هوا ممکن است.

 

آزمایش های اتمی پیدا و پنهان فرانسه؛ از دهه 1960 میلادی تا کنون

 

متعاقب وقوع جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه از سوی ارتش آلمان، نوعی احساس تحقیر و ضعف در میان سردمداران این کشور قوت گرفت و به منظور رهایی از کابوس اشغال دوباره این کشور توسط نازی ها، سران این کشور از سال 1954 میلادی به صورت جدی شروع به کار بر روی برنامه هسته ای خود کردند.

 

«پیر مندز فرانس»، نخست وزیر وقت فرانسه در سال 1957 دستور ایجاد مراکز آزمایش های هسته ای را داد؛ ابتدا قرار بود این آزمایش ها در جزایر تحت سلطه فرانسه در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس انجام شود اما به دلایل لجستیکی، فرانسوی ها تصمیم گرفتند این آزمایش ها را در بیابان های الجزایر انجام دهند.

 

نخستین انفجار هسته ای فرانسه که در 13 فوریه سال 1960 انجام شد، به آزمایش «موش آبی» معروف شد. این آزمایش تحت نظارت مستقیم «شارل دوگل» رئیس جمهوری وقت فرانسه انجام شد. قدرت انفجار این بمب، برابر با قدرت انفجار 60  تا 70 هزار تن تی. ان. تی و پنج برابر قدرت بمب هیروشیما بود.

 

تسریع روند برنامه هسته ای این کشور به ویژه از سال 1961 میلادی ادامه یافت و این کشور تا سال 1966میلادی 13 آزمایش هسته ای دیگر نیز انجام داد. اگرچه فرانسه خود به انجام چهار آزمایش هسته ای در منطقه رقان استان «بشار» و 13 آزمایش در استان «تمنراست» اعتراف کرده است اما کاظم العبودی نویسنده کتاب «موش های رقان» و استاد فیزیک هسته ای در دانشگاه «وهران» الجزایر می گوید: فرانسه طی این مدت 57 آزمایش هسته ای انجام داد.

 

«مصطفی خیاطی» رئیس هیات ارتقای سلامت الجزایر (سازمان غیر دولتی) اعلام کرده بود که الجزایر تا ده ها سال با عوارض منفی این آزمایش ها درگیر خواهد بود. وی این اقدام فرانسه را جنایت ضد بشری توصیف و تاکید کرد این آزمایش ها باعث بروز بیماری های سرطانی و تنفسی میان ساکنان این مناطق شده است و جدا از این، تاثیرات بسیار مخربی بر محیط زیست به جا گذاشته است.

 

الجزایر تنها قربانی آزمایش های اتمی فرانسه نبود بلکه استرالیا و نیوزلند نیز در سال های آغازین دهه 1970 میلادی مورد هجمه آثار مخرب این آزمایش ها قرار گرفت. متعاقب انجام آزمایش های اتمی فرانسه در اقیانوس آرام، در تاریخ 9 مه 1973 میلادی، استرالیا و زلاندنو اقدام به طرح شکایت علیه فرانسه در دیوان بین المللی دادگستری کردند که به قضیه آزمایش های اتمی (Nuclear Tests) شهرت یافته است.

 

فرانسه امروز در حالی به توسعه موشک های بالستیک و راهبردی خود ادامه می دهد که بیش از نیم قرن سابقه آزمایش های اتمی و همکاری موشکی با اسرائیل را در کارنامه خود دارد.

 

یک بام و دو هوای غرب در قبال توسعه موشکی ایران

 

در سال های اخیر کشورهای غربی از جمله فرانسه بارها ادعا کرده‌اند که توسعه موشک ‌های بالستیک ایران بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بوده و با ارسال نامه‌ خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواسته‌اند تا به اعضای شورای امنیت در گزارش های بعدی اش اطلاع دهد که فعالیت‌های موشکی ایران، مغایر با قطعنامه این شورا است. توصیه مکرر به تهران مبنی بر خودداری از توسعه هرگونه فعالیت در خصوص موشک‌های بالستیک در حالی است که ایران هرگز در سابقه خود، از اتم استفاده نکرده است.

 

به رغم صلح آمیز بودن توسعه موشک های بالستیک ایران، غرب همواره به بهانه برخورداری این موشک ها از «قابلیت و توانایی حمل سلاح های هسته ای»، ایران را متهم کرده و آن را به ابزاری برای فشار بر ایران مبدل کرده است. اتهامی که امروز دقیقا ایران می تواند راجع به موشک های M51 فرانسه مطرح کند اما این سیاست چیزی جز همان رفتار و استاندارد دوگانه غرب نیست.

 

همچنین فرانسه، آلمان و بریتانیا در حالی از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی می کنند که که رژیم صهیونیستی بارها در سال های اخیر به صورت علنی آزمایش های موشکی انجام داده و تنها کشوری در خاورمیانه است که دارای سلاح هسته ای است.

 

فرانسه آزمایش موشکی موشک   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

خبر وزیر از نفروختن بلیت سفر به کرونایی‌هاوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که هیچ بیمار کرونایی نمی‌تواند با وسایل حمل‌ونقل عمومی سفر برود چون بلیتی به او فروخته نخواهد شد و بر اساس رصدهای صورت گرفته موبایلی آن‌ها عمدتا سفرهای درون‌شهری داشته‌اند نه برون‌شهری.
فردا شهرسازی سفر وزارت بهداشت 

  

زمان مناسب عرضه اولیه شرکت ها در بورسعباس گمار - کارشناس بازار سرمایه
گسترش سهام درآمد سرمایه 

  

افت 9 هزار واحدی بورس تهران/ افت دسته جمعی قیمت هادر دومین روز معاملاتی هفته، شاهد آغازی همراه با فشار فروش و افت دسته جمعی قیمت ها در اکثر نمادهای بزرگ و کوچک هستیم.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران قیمت 

  

روند کاهشی قیمت سکه متوقف می‌شود؟یکی از شاخص ها برای مسیر یابی بازار سکه حباب قیمت سکه است. حباب قطع های کوچک سکه نشان می دهد بازار تحت تاثیر تقاضا روند کاهشی را متوقف کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت شاخص 

  

هیجانات ویروس کرونا مسری هستند/ چگونه از افکار منفی دور بمانیم به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آمار رسمی، ویروس کرونا تاکنون بیش از 157 میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند. انواع جهش یافته ویروس نیز موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده و نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است. در کشور ما هم، از ابتدای شیوع ویروس تا کنون بیش از 74 هزار نفر از هموطنان جان…
مهر ویروس فضای مجازی دورهمی 

  

پیش بینی 3 کارشناس بورس درباره وضعیت امروز بازار سهامدنیای اقتصاد در گزارشی به بررسی نظرات و پیش بینی های 3 کارشناس درباره وضعیت امروز بازار سرمایه پرداخته است.
اقتصادنیوز سهام اقتصاد سرمایه 

  

راز ابتلای مردان به کرونا حاد کشف شدتیمی از محققان آمریکایی در مطالعه جدید خود دریافتند مردان به دلیل دارا بودن نوعی ژن خاص، بیشتر از زنان در معرض ابتلا به بیماری کرونای شدید هستند.
اقتصادنیوز مردان ژن زنان 

  

کشور لز پیک چهارم کرونا عبور کرد | آمار مرگ و میرها به زودی روند نزولی پیدا می کندحریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کردیم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد.
۵۵ آنلاین مرگ وزارت بهداشت ویروس 

  

ورشکستگی آرایشگاه‌های زنانه زیر فشار کرونارئیس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران ضمن اعلام ورشکستگی تعداد زیادی از آرایشگاه‌های زنانه، خواستار حمایت از این صنف شد و از مراجعه کنندگان خواست تخلف از رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به اتحادیه گزارش کنند.
اعتماد تهران وزارت بهداشت وام