ایلنا   |  سیاسی  |  

این شکل از مناظرات می‌تواند تاثیر منفی بر مشارکت داشته باشد/ کاندیداها فکر نکنند اگر مردم از انتخابات استقبال نکردند به نفع آنهاست/ راهی به جز صندوق رای نداریم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ما راهی به جز صندوق رأی نداریم و هیچ راهی به جز پیروزی و به جلو پیش رفتن نداریم و نمی‌توانیم در گذشته بمانیم و باید به سمت جلو حرکت کنیم.

این شکل از مناظرات می‌تواند تاثیر منفی بر مشارکت داشته باشد/ کاندیداها فکر نکنند اگر مردم از انتخابات استقبال نکردند به نفع آنهاست/ راهی به جز صندوق رای نداریم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ما راهی به جز صندوق رأی نداریم و هیچ راهی به جز پیروزی و به جلو پیش رفتن نداریم و نمی‌توانیم در گذشته بمانیم و باید به سمت جلو حرکت کنیم.

زهرا نژادبهرام در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی دو مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری و تاثیر آن بر میزان مشارکت گفت:  به نظر می‌رسد باتصمیمی که شورای نگهبان در مورد بررسی صلاحیت‌ها گرفت بیش از این هم نمی‌شد از مناظرات انتظار داشت. ما آنقدر مناظرههای متفاوت را در دوازده دوره قبلی ریاست جمهوری حداقل از آن زمان که شکل مناظره ای به خودش گرفته بود دیده بودیم که این دو مناظره هیچ شباهتی به آن‌ها نداشت.

وی ادامه داد: گاهی اوقات ما به خاطر ترس از گزیده شدن، ریسمان سیاه و سفید را هم خطر می‌دانیم؛ در نتیجه به خاطر بی‌احترامی‌هایی که دردوره‌های قبل صورت گرفته و رفتارهای نابه جای برخی کاندیداها احساس می کنیم باید تا آنجا که ممکن است این فضا را محدود کنیم تا چنین اتفاقاتینیافتد در حالی که برگزار کردن مناظرات به این شکل نه تنها تمایل مخاطب را به شنیدن و دنبال کردن از دست می دهد بلکه حتی ممکن است در مشارکتآنها در انتخابات هم تاثیر منفی داشته باشد؛ یعنی کسانی که طراحی کردند به نظرم از نقطه نظر نگرانی‌های احتمالی که می توانست به وجود بیایدمناظرات را بسیار محدود کردند.

وی افزود:  برای مثال حتی در برخی از موارد که کاندیداها می‌خواستند حرف‌های خودشان را بزنند یا مطالب خود را بیان کنند تذکر داده می‌شد که درچارچوب سوالات صحبت کنند. محدودیت ایجاد کردن، رغبت، نشاط و شور را برای انتخابات حداکثری ممکن است با دشواری رو به رو کند و حتما باید بهاین قضیه توجه شود و این اولویت دارد و اولی است چون ممکن است خط قرمزی ورود شود یا سوءتفاهمی ایجاد شود؛ آنچه که مهم است جلب مخاطباست؛ رسانه نسبت به این قضیه هوشمند است و می دانند که کار رسانه این است که بتواند مخاطب را برای خودش نگه دارد و بتواند ادامه دهد؛ یعنی همدر جذابیت اولیه و هم در ادامه کار مخاطب بتواند پای رسانه بنشیند و حرف رسانه را گوش دهد و متاسفانه این جذابیت در این دو مناظره دیده نشد. 

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: لذا اگر بخواهیم از مناظره آخر بیشتر بهره برداری کنیم باید یک سوال عمومی طرح کنیم و نظرات کاندیداها رانسبت به این سوال بپرسیم؛ برای مثال بپرسیم که برای حل مشکلات کشور می‌خواهند چه کار کنند و هر کس از منظر خودش مطالبی را بیان کند و مثلابگویند در گام اول چه کاری و در گا‌م‌های بعدی چه کاری می کنند و اقدام کنونی و بلند مدتشان این است و فرصت دهیم کاندیداها با مردم صحبت کنند وبه نظرم در این دو مناظره این فرصت از کاندیداها سلب شده و نیازمند بازنگری در اصول مناظره است و صدای کاندیداها هم در آمد و گفتند فرصتگفت‌وگو با مردم را پیدا نمی کنیم.

نژادبهرام گفت: باید به مردم این فرصت داده شود تا ببینند کدام یک از اینها می‌تواند ریاست جمهوری بعدی ایران را بر عهده بگیرد. ایران کشور خیلیبزرگ و پر از ظرفیت‌های کلان است و دانشمندانی در سطح جهانی و امروز ادعای ام‌القرایی جهان اسلام را دارد؛ در نتیجه باید برای معرفی کاندیدایتصدی پست ریاست جمهوری این فرصت مهیا شود تا برنامه‌هایش را به بهترین شکل رائه دهد. 

وی ادامه داد:  به نظر من کاندیداتوری و ورود به عرصه مناظره بازاریابی سیاسی است و نباید این بازاریابی سیاسی را از کاندیداها دریغ کرد. جالباست که مناظرات به سمتی رفته که کاندیداها در آن یکدیگر را به مناظره دعوت می‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که با توجه به این که جبهه اصلاحات در این دوره کاندیدایی ندارد؛ برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بودکه شاید مناظره‌ها بتواند آرایش سیاسی صحنه انتخابات را تغییر داده و باعث شود تا جبهه اصلاحات مجددا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ورودکند؛ آیا این دو مناظره این کار را انجام داد و امکان دارد آرایش سیاسی انتخابات تغییری کند، گفت: آقایان همتی و مهرعلیزاده بارها در مناظره‌ها و سایر اظهارنظرها اعلام کرده‌اند که اصلاح‌طلب یا منتصب به جریان اصلاحات هستند و بصورت مداوم این را بازتولید می‌کنند که به نظر می‌رسد نوعی تلاش برای پذیرش از سوی جبهه اصلاحات است که حالا که کاندیداهای مورد نظر جبهه اصلاحات به دلایل سیاسی نتوانستند احراز صلاحیت داشته باشند حداقل این فرصت را به ما بدهند تا با حمایت جریان اصلاحات این مسیر را ادامه دهیم. 

وی افزود: من اگر جای این دو نفر بودم روی نقاط کلیدی که میتواند مشکلات مردم را حل کند و مردم را به سمت انتخابات جلب کند تمرکز می کردم. باید بر روی این مساله تاکید شود و مردم بدانند انتخابات است که سرنوشت آنها را تعیین می کند و صندوق رای است که می تواند آینده کشور را رقم بزند. تحلیل من این است که اگر همه کاندیداها اطمینان خاطر داشته باشند که با حداقل آرا هم می‌توانند وارد کسوت ریاست جمهوری شوند این خطای استراتژیک است و صحنه انتخابات همین طور سرد باقی می ماند. 

وی ادامه داد: افتخار کشورمان همیشه به این است که مردم در انتخابات باحداکثر توانشان شرکت می کنند برای این که کشورشان را دوست دارند و دوست دارند در سرنوشت کشورشان سهیم باشند و حتی ممکن است نظراتشان نماینده‌ای نداشته باشد ولی همیشه در گذشته این طوری بوده است. بنابراین به نظر من کاندیداها باید روی این قضیه تمرکز و مردم را به سمت انتخابات پر شور دعوت کنند و فکر نکنند اگر مردم از انتخابات استقبال نکردند به نفع آنهاست. 

نژاد بهرام تاکید کرد: هر کسی که می‌خواهد در آینده ردای ریاست جمهوری را بر تن کند بایدبداند میزان رأیی که پشت سرش است، میزان قدرت او را مشخص می کند؛ پس من به همه آنها توصیه می‌کنم حتما خود را به شور انتخاباتی گره بزنند و بهزبان‌های مختلف دعوت کنند تا  مردم به پای صندوق های رأی بیایند چون قدرت آنها در گرو رأی مردم است و مردم هم باید بدانند انتخابات تنها جایی است که می‌توانند سرنوشت خود را رقم بزنند؛ ما راهی به جز صندوق رأی نداریم و هیچ راهی به جز پیروزی و به جلو پیش رفتن نداریم و نمی توانیم در گذشته بمانیم و باید به سمت جلو حرکت کنیم. 

 

خبرنگار انتخابات ریاست جمهوری شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

تحویل بورس به دولت با وضعیت بسیار اسفناکیک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب می‌گوید دولت روحانی، بازار بورس را در شرایطی وخیم به دولت بعدی تحویل می‌دهد.
فردا دولت روزنامه ماه 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسیناسیون کرونا بگیریم؟«یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟»
برنا واکسیناسیون 

  

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقیحتی در جوانان ، داشتن BMI بالا یک عامل خطر برای مشکلات بهداشتی ناشی ازکووید 19 است.
۵۵ آنلاین فشار خون بالا چاقی جوانان 

  

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن، خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
۵۵ آنلاین ایران مرکز آمار ایران گرانی 

  

آیا واقعا گیاهخواری بر ابتلا به نوع حاد کرونا موثر است؟گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
برنا گیاهخواری گوشت تغذیه 

  

به زودی چند میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با شورای عالی مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: در طول این هفته نخستین محموله میلیونی واکسن‌های داخلی با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و برای مصرف عموم در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرند. وی گفت: برای تزریق دوز دوم واکسن سالمندان نیازی نیست حتماً همان برند دوز اول…
مهر واردات مناطق آزاد روسیه 

  

روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ از توقف موقتی واکسیناسیون تا تزریق واکسن برکت به جای دُز دومبه دلیل تاخیر در واردات واکسن، واکسیناسیون و تزریق دوز اول به صورت موقت متوقف شده است و برخی از تزریق واکسن ایرانی به جای دز دوم صحبت می‌کنند.
برنا واکسیناسیون ایران واردات 

  

محسن کیایی هم کرونا گرفت +عکسپوریا رحیمی سام با انتشار این استوری از ابتلای محسن کیایی به کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین عکس 

  

همتی: وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
نامه نیوز گرانی بیکاری زمین 

  

شکاف بی سابقه در قیمت یورو/ رشد همزمان قیمت سکه و دلار+ نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز 1.9 درصد رشد کرد، شکاف بین قیمت یورو در سنا و بازار آزاد به صورت غیر متعارفی کوچک شد و افزایش عرضه دلار متشکل، رشد قیمتی این ارز در بازار آزاد را تعدیل کرد
اقتصادنیوز قیمت یورو دلار 

  

خبر مهم درباره پرداخت تسهیلات کرونایی + جزئیاتبانک مرکزی، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

عرضه اولیه های این هفته بورس کدامند؟ + جدولعرضه اولیه سهام «شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری» با نماد «ومدیر» روز چهارشنبه (26خرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
گسترش بورس تهران جدول سهام 

  

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورسجلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه 

  

آیا واقعا واکسن کرونا می‌تواند "دی ان ای" انسان را تغییر دهد؟رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: هیچ کدام از واکسن ها نمی توانند "دی ان ای" (DNA) را تغییر دهند و واکسن هیچ مکانیسمی برای تغییر در ژنوم انسان ندارد و نخواهد داشت؛ این موضوع با اطمینان ثابت شده است.
برنا دی ان ای ویروس