گسترش   |  اقتصادی  |  

پاسخ ربیعی به دخالت دولت در بورس

سخنگوی دولت ضمن اشاره به انتظارات از بایدن گفت: طرح دخالت دولت در بورس بی‌معنا است و دود شدن سرمایه‌های مردم، شباهتی با موسسات اعتباری غیرمجاز ندارد.

پاسخ ربیعی به دخالت دولت در بورس

علی ربیعی در نشست خبری با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی امریکا علیه مردم ایران اظهارکرد: این جنگ در ابتدا موجب شوک در نوسانات شدید نرخ ارز، کاهش تولیدات صنعتی، ایجاد گسست در چرخه تجارت خارجی و کاهش شدید درآمدهای نفتی و غیرنفتی شد اما نیمه دوم سال 99 حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد است. در این شرایط اهمیت بازارهای اقتصادی ایجاب می‌کند آرامش لازم در این بازارها برقرار باشد.

وی افزود: از سوی دیگر دولت در سیاست خارجی برجام را با همه سختی‌ها حفظ کرد. همین تدبیر موجب عدم موفقیت دولت قبلی امریکا در ایجاد اجماع جهانی و حتی داخلی آن کشور شد. امروز در ساخت پالایشگاه بید بلند 65 درصد توسط شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است. صنایع لوازم داخلی و کفش و پوشاک و خوراکی‌ها و همینطور قطعه سازی‌ها به شدت رشد کرده‌اند. این روزها تلاش دولت در جهت کاهش قیمت ارز به قیمت واقعی، پس گرفتن سهم بازار نفت جهانی با افزایش تولید، ایجاد گشایش در ورود منابع ارزی و آغاز روند مثبت در انتقال ارز و از همه مهم‌تر افزایش تولید داخلی است.

این مقام مسئول ادامه داد: با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف‌های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی در حال ورود به مرحله جدیدی است. همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند مدیریت و به تعادل برسد. در این شرایط دولت در صف مقدم احقاق حقوق ملت است و این را باید تقویت کنیم و هر گونه نشان دادن عدم انسجام در داخل باعث تداوم تحریم و ایجاد دو دستگی در جامعه خواهد بود.

انتظارات از دولت جدید امریکا

ربیعی با توجه به تغییر دولت در امریکا و روی کار آمدن دولتی که ادعا دارد در مبارزه همه گیری کرونا خوب عمل خواهد کرد، انتظار می‌رود انتقال منابع ارزی متعلق به ایران را برای مبارزه با کرونا و گسترش سلامت و تامین غذا آزاد کند و تحریم بانکی برای اتصال منابع ارزی به سرعت پایان یابد. تاکنون 100 میلیون نفر در جهان مبتلا به کرونا شده و مرگ و میر از 2 میلیون نفر گذشته است. کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. ویروس‌های جهش یافته و کشنده در برخی نقاط جهان مشاهده شده است. در تهران نیز بستری شده‌های سنین 5 تا 17 ساله افزایش یافته است.

آغاز واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر

وی عنوان کرد: واکسن موضوع مهم افکار عمومی است. مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در بنیاد برکت، انستیتو رازی و انستیتو پاستور به خوبی به پیش می‌رود. و امید می‌رود در اواخر بهار یا تابستان سال آینده مردم از واکسن ایرانی که کاملا در دسترس عموم خواهد بود استفاده کنند. با نهایی شدن قرارداد تامین واکسن، واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.

مذاکره با دولت بایدن درباره برجام

سخنگوی دولت درباره مذاکره با دولت بایدن گفت: تاکنون هیچ گفت‌وگو و تماسی با دولت جدید امریکا نداشتیم. منتظر موضع دولت جدید و لغو تحریم‌های غیر قانونی هستیم. هیچ برنامه‌ای برای مذاکره فعلا وجود ندارد. البته امریکا تا ابد زمان نخواهد داشت و پنجره فرصت نه تنها و برای امریکا بلکه برای اعضای برجام محدود است.

زمان محدودیت دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای

ربیعی درخصوص زمان محدودیت سطح دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای نیز توضیح داد: براساس زمان ابلاغ قانون مجلس، نخستین قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در هفته اول اسفند ماه آغاز خواهد شد. البته باید توجه داشت بازرسی‌های مربوط به توافقنامه پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند و عمده بازرسی‌ها و دوربین‌ها مربوط به این توافقنامه پادمانی است که طبق روال ادامه خواهد یافت.

طرح دخالت دولت در بورس بی‌معنا است

وی درباره دخالت‌ها در بورس تصریح کرد: بخشی از سیاست گذاری‌های کلان مرتبط با بازار سرمایه است. لذا طرح موضوع دخالت یا عدم دخالت دولت بی‌معنا است اما دولت به ساز و کارهای قانونی در بورس معتقد بوده و بر آن اصرار دارد. به عنوان مثال انتخاب رئیس بورس، اقدامی است که ازطریق ساز و کار شورای‌عالی بورس انجام می‌شود. قطعا این برداشت نه تنها درست نیست بلکه برعکس برخی اظهارنظرها و سیاست‌های نسنجیده از سوی افرادی غیرمرتبط و خارج از دولت بر بازار سرمایه تاثیر‌گذار و دخالت در بورس محسوب می‌شود.

دو موضوع مورد توجه در بازار سرمایه

این مقام مسئول با ذکر مثالی ادامه داد: وقتی درباره قیمت ارز مبدا یا خوراک پتروشیمی در بودجه 1400 بیش از تصویب نهایی اظهار نظر می‌کنند باعث به هم خوردن بازار می‌شوند. در واقع گستردگی بازار سرمایه در ماه‌های اخیر و اثرگذاری عوامل مختلف ‌دو موضوعی هستند که باید به آنها توجه داشت و در این زمینه حساسیت به خرج داده شود و اجازه دهیم متولیان امر بطور تخصصی درباره بورس صحبت کنند.

اتفاقات بازار سهام شباهتی با موسسات اعتباری غیرمجاز ندارد

ربیعی با بیان اینکه رویکرد دولت نسبت به بورس همواره حمایتی بوده، افزود: حفظ استقلال بازار سرمایه و منافع مردم برای دولت یک اصل است و در این راستا از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد. اتفاقی که در بازار سهام رخ داده هیچ شباهتی با موسسات مالی اعتباری غیرمجاز که محصول دولت پیشین بود، ندارد. بازار سهام کاملا شفاف و تحت نظارت است که براساس ساز و کار‌ها فعالیت می‌کند و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در آن باید بلند مدت باشد.

منبع: بورس پرس

علی ربیعی بهار دولت   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  اخبار داغ
  

رشد 5 برابری این نماد بورسی در دوران افت بازاربا وجود اینکه بازار سهام دوران فرسایشی را طی می‌کند، برخی از نمادها بازدهی مثبتی را ثبت کرده‌اند. نماد گدنا که از عرضه‌های اولیه چند ماه گذشته است، در دوران افت شاخص حدود پنج برابر رشد کرده است.
گسترش سهام ماه شاخص 

  

متقاضیان عرضه اولیه بورسی بخوانندتعداد 345 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه مدار معادل 15درصد سهام این شرکت، پس فردا(چهار‌‌‌شنبه) با نماد معاملاتی "مدار" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
گسترش سرمایه سهام بانک ملی 

  

پیش بینی قیمت سکه از کانال یک حادثهاقتصادنیوز: در بازار سکه ایران معامله گران تصور می کنند امروز در بازار جهانی قرار است حادثه ای رخ دهد؛ صعود قیمت طلا
اقتصادنیوز قیمت ایران 

  

تاکید استاندار تهران بر ممانعت سفر افراد کرونا مثبت؛ نظارت بر وضعیت سفر تشدید می‌شوداستاندار تهران گفت: بایستی افرادی که با تست مثبت کرونا هستند از ادامه سفر منع شوند و نظارت ها در این زمینه تشدید می شود.
ایلنا استانداری تهران تهران سفر 

  

خیز جدید موارد سرپایی کرونا/ مردم برای در امان بودن از خطر مرگ سفر نروند/ برخی از کادر درمان منتظر واکسن داخلی و سایر واکسن‌های وارداتی هستندرئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی گفت: افرادی که تاکنون به ویروس کرونا مبتلا نشدند یا وضعیت جسمانی خوبی ندارند، مستعد ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا هستند و در صورت درگیری واقعا احتمال مرگ آنها وجود دارد، پس بهتر است برای حفظ جان خودشان سفر نروند.
ایلنا درمان مرگ سفر 

  

"حآفرین" با قیمت کمتر دوباره در فرابورس عرضه اولیه می‌شودتعداد 742 میلیون سهم شرکت ریل پرداز نوآفرین معادل 10درصد سهام این شرکت، فردا(سه‌‌‌شنبه) با نماد معاملاتی "حآفرین" در فرابورس ایران عرضه اولیه می‌شود.
۵۵ آنلاین قیمت سهام ایران 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در 1400 از نگاه کارشناسی و دلالانیک کارشناس بازارهای مالی معتقد است قیمت دلار بدون توجه به شرایط داخلی ایران، به علت با اوضاع بد اقتصاد جهانی، باثبات‌تر خواهد بود. اما دلالان میدان فردوسی معتقدند قیمت دلار در سال آینده و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت افزایش پیدا می‌کند. نوشته پیش‌بینی قیمت دلار در 1400 از نگاه کارشناسی و دلالان اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

جزئیات عرضه اولیه بورسی چهارشنبه (99/12/20)هفته گذشته بود که عرضه اولیه حآفرین آگهی شد و قرار بود چهارشنبه هفته گذشته عرضه اولیه شود، اما این عرضه اولیه لغو شد. دوباره عرضه اولیه حآفرین آگهی شد.
گسترش قیمت 

  

1000 تومان بدهید تا از کرونا در امان بمانید!بیش از یکسال است که می‌گویند ماسک بزنید، دست‌هایتان را مداوم بشویید و فاصله با دیگران را حفظ کنید؛ دستوری بهداشتی برای جان سالم بدر بردن از شر ویروس تاج‌داری که قوانین زندگی‌مان را تغییر داده و باید تا هست و دوایی برای دردش پیدا نشده، با تنها سلاحی را که در برابرش داریم از خود مراقبت کنیم؛ یعنی رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ پروتکل هایی که در حال حاضر عمل به آنها به کمترین حد خود از ...
۵۵ آنلاین استان خوزستان تاکسی زمستان 

  

اگر یک نفر در جشنواره به کرونا مبتلا شود و جانش را از دست بدهد، مسئولان باید به جرم قتل عمد محاکمه شوندسید امیر سیدزاده با انتقاد از برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر و انتشار فراخوان جشنواره جهانی فجر تأکید کرد که اگر یک نفر در جشنواره به کرونا مبتلا شود و جانش را از دست بدهد، مسئولان باید به جرم قتل عمد محاکمه شوند.
برنا جرم قتل 

  

روند بورس تغییر کرد؟روز 18 اسفند برای برخی معامله گران نقطه عطف عنوان می شد آیا این نقطه عطف رخ می دهد؟در معاملات دیروز بازار سهام 3 نشانه مثبت دیده شد. این نشانه‌ها کدامند؟ می توانند نقطه عطف در بازار را رقم بزنند؟
گسترش پتروشیمی ایران خودرو بندرعباس 

  

پیش بینی قیمت دلار تا شب عید + فیلمدر گفتگو با محمد غفاری، تحلیلگر بازار ارز به بررسی روند دلار در معاملات چند روز اخیر پرداخته‌ایم و این سوال را مطرح کرده‌ایم که آیا در صورت تکرار الگوی سنتی بازار دلار مبنی بر کاهش عرضه صرافی‌های مجاز در روزهای پایانی سال، در روزهای آینده تا عید شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود؟
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

یک خبرخوب برای خانواده های بیماران کروناییاقتصادنیوز : اطلاعات جدید نشان می‌دهد از هر 10 فرد آلوده به ویروس کرونا فقط یک نفر ویروس را به شخصی که با آن زندگی می‌کند، انتقال می‌دهد.
اقتصادنیوز خانواده ویروس