مهر   |  سلامت  |  

جای خالی اهدای خون در سند شاخص های عدالت جنسیتی

به گزارش خبرگزاری مهر، الهام خلف عادلی، رشد مقطعی اهدای خون را امید بخش برشمرد و افزود: افزایش آمار اهدای خون بانوان در پی برپایی این پویش اگرچه بارقه های از امید را در پی داشت اما کافی نبود و ما به استمرار حضور بانوان در مراکز اهدای بودیم. وی ادامه داد: مذاکرات بسیاری با هدف توسعه و ترویج فرهنگ اهدای خون بانوان با بسیاری از نهادهای ذی ربط انجام گرفت و انعقاد تفاهم نامه های مشترک…

جای خالی اهدای خون در سند شاخص های عدالت جنسیتی

به گزارش خبرگزاری مهر، الهام خلف عادلی، رشد مقطعی اهدای خون را امید بخش برشمرد و افزود: افزایش آمار اهدای خون بانوان در پی برپایی این پویش اگرچه بارقه های از امید را در پی داشت اما کافی نبود و ما به استمرار حضور بانوان در مراکز اهدای بودیم.

وی ادامه داد: مذاکرات بسیاری با هدف توسعه و ترویج فرهنگ اهدای خون بانوان با بسیاری از نهادهای ذی ربط انجام گرفت و انعقاد تفاهم نامه های مشترک راهی برای استمرار رشد شاخص اهدای خون بانوان بود.

خلف عادلی، انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان بسیج را گامی موثر در دستیابی به چشم اندازی های سازمان در این زمینه عنوان کرد و گفت: این تفاهم نامه بر مبنای استفاده از ظرفیت سازمان یافته بسیج در فعالیت های داوطلبانه، دعوت بانوان به اهدای خون، استفاده از ظرفیت فضای رسانه ای جهت آموزش و اطلاع رسانی به عموم زنان و فراخوان بانوان اهداکننده بار اولی با هدف تبدیل به اهداکننده مستمر شدن منعقد شد.

وی از انعقاد تفاهم نامه امور بانوان و خانواده انتقال خون با سازمان بسیج جامعه زنان کشور به عنوان خشت اولی یاد می کند که به درستی در مکان و زمان مناسب خود قرار گرفت و افزود: پس از برپایی اولین پویش در فروردین ماه، دومین پویش مقارن با هفته سلامت بانوان در مهرماه و سومین پویش همزمان با هفته گرامیداشت بسیج در آذرماه امسال برگزار شد.

مشاور زنان و خانواده سازمان انتقال خون، گفت: بانوانی که در فروردین ماه خون اهدا کردند طی این دو پویش فراخوانده شدند و تبدیل به اهداکننده مستمر شدند و از طرفی بسیاری از بانوان بسیجی دیگر نیز به جمع اهداکنندگان خون افزوده شدند.

خلف عادلی در خصوص چگونگی پیشبرد مراحل اجرایی و عملیاتی شدن تفاهم نامه ادامه داد: یک نشست سراسری به صورت مجازی با حضور رئیس سازمان بسیج جامعه زنان و روسای بسیج جامعه زنان استان ها و همچنین روسای بسیج اقشار زنان مانند طلاب، ورزشکاران، مداحان، مهندسان و اساتید برگزار شد.

وی این نشست را سرآغازی برای ادامه یافتن جلسات مشابه در استان ها عنوان کرد و گفت: مفاد تفاهم نامه ملی در استان ها اجرا شد و حتی بسیاری از استان ها تفاهم نامه هایی را با هدف تسریع در پیشبرد امور و افزایش هم افزایی ها منعقد کردند.

مشاور زنان و خانواده سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه پژوهش های کاربردی در حوزه اهدای خون زنان تاکنون کم شمار بوده است اظهار کرد: چند موضوع به موسسه عالی آموزش و پژوهشی طب انتقال خون ارائه شد و پس از بررسی در شورای پژوهشی سه موضوع با عنوان های بررسی رضایتمندی بانوان اهداکننده خون از سازمان انتقال خون، راهکار های افزایش آمار اهدای خون بانوان به تفکیک اقشار دانشجو، شاغل و خانه دار و راهکار های جذب مجدد بانوان پس از اولین اهدا در زمره اولویت های پژوهشی موسسه قرار گرفت.

وی ادامه داد: بررسی رضایتمندی بانوان اهداکننده خون از خدمات سازمان طرحی است که برای نخستین بار به اجرا در خواهد آمد.

خلف عادلی، عملیاتی شدن سایر عنوان های پژوهشی را نیز منوط به دریافت پروپوزال و تصویت آنها در شورا برشمرد و گفت: علاقه مندان و به ویژه دانشجویان می توانند ازین فرصت استفاده کنند.

مشاور زنان و خانواده سازمان انتقال خون، از برگزاری چندین جلسه و دیدار با معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده خبر داد و گفت: خوشبختانه خانم ابتکار از اهداکنندگان مستمر خون هستند و طی مذاکراتی که انجام شد نگاه مثبتی به مقوله فرهنگ سازی داشتند و اجرای برنامه هایی با هدف فرهنگ سازی اهدای خون در جامعه زنان مورد استقبال او قرار گرفت.

وی به جای خالی اهدای خون در سند شاخص های عدالت جنسیتی اشاره و تصریح کرد: میزان مشارکت بانوان در فعالیت داوطلبانه اهدای خون شاخصی ارزشمند در برآورد مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی است.

خلف عادلی، افزوده شدن شاخص اهدای خون بانوان به این سند را از پیشنهادات خود به معاون ریاست جمهوری خواند و گفت: افزوده شدن این شاخص و قرار گیری نام سازمان انتقال خون ایران در کنار دیگر نهادها مانند جمعیت هلال احمر و بسیج به عنوان متولی امر حرکتی بنیادین در جهت ساماندهی فعالیت ها و برنامه های مرتبط با استقرار و استمرار فرهنگ اهدای خون بانوان در کشور است.

مشاور زنان و خانواده سازمان انتقال خون در پایان خاطر نشان ساخت: هموار سازی مسیر اعتلای شاخص اهدای خون زنان نیازمند توسعه زیرساخت های فنی در مراکز اهدای خون و تلاش مستمر برای نهادینه سازی فرهنگ کمک به همنوعان به ویژه در نسل جوان امروزی است که با تلاشی همه جانبه قابل تحقق است.

انتقال خون شاخص ایران   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

تصویری | راه اندازی نقاهتگاه بیماران کرونایی آبادانعصر امروز سیزدهم اسفند ماه جاری، با حضور مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان و جمعی از مسوولان استانی و شهری، نقاهتگاه 32 تخت خوابی بیماران کرونایی آبادان راه اندازی شد. این نقاهتگاه به همت جمعیت هلال احمر استان خوزستان، دانشکده علوم پزشکی و شهرداری آبادان در محل سالن مدیریت بحران شهرداری راه اندازی شد...
برنا ماه هلال احمر استان خوزستان 

  

متخصصان از گونه نیویورکی ویروس کرونا اعلام نگرانی شدید کردند!گونه جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در نیویورک به سرعت در حال گسترش است و متخصصان حوزه سلامت در آمریکا از شیوع این ویروس ابراز نگرانی کرده‌اند.
برنا ویروس نیویورک حوزه 

  

افزایش فاصله تزریق بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در برنامه کشوری واکسیناسیون علیه کرونارییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش فاصله تزریق بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در برنامه کشوری واکسیناسیون علیه کرونا خبر داد.
برنا درمان واکسیناسیون روابط عمومی 

  

تصاویر: بیمارستانی در اهواز در وضعیت قرمز کرونارئیس بیمارستان امیرالمومنین (ع) اهواز با اشاره به تکمیل ظرفیت این بیمارستان در پذیرش بیماران کرونا از انتظار بیماران در اورژانس برای بستری خبر داد. در حال حاضر 105 بیمار در بیمارستان بستری هستند. میزان مراجعه بیماران بدحال نسبت به هفته گذشته بیشتر شده است
فردا اهواز بیمارستان اورژانس 

  

افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارندفرمانده ستاد کرونای تهران گفت: نسبت به هفته قبل شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال
خبرفوری تهران ویروس حمل و نقل 

  

41 درصد فوتی های کرونا در تهران بالای 60 سال بوده اند به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، از بستری 328 بیمار جدید کرونایی در بخش‌های عادی و 92 بیمار جدید در بخش‌های مراقبت ویژه در 24 ساعت گذشته در تهران خبر داد و افزود: در حال حاضر در بیمارستان‌های استان تهران 2055 بیمار با تشخیص کرونا بستری هستند که 792 نفر آنان تحت مراقبت های ویژه قرار دارند. وی با اشاره به مراجعه 6000 بیمار سرپایی به بخش‌های بهداشتی و درمانی در شبانه روز گذشته،…
مهر تهران علیرضا زالی بیمارستان 

  

افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ زالی: 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارندفرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت ویروس جهش یافته را مهمترین چالش تهران و سایر استان ها برشمرد که دارای قدرت سرایت پذیری و مرگ و میر بالاتری برخوردار است و افراد جوانتر را گرفتار می کند
اقتصادنیوز تهران پایتخت ویروس 

  

از روابط عمومی فولاد هرمزگان به دلیل فعالیت های تاثیر گذار در حوزه کرونا ‌تجلیل شددر هفدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران که با موضوع آینده روابط عمومی، رهبری و‌کویید 19 و با همت موسسه کارگزار روابط عمومی و‌حمایت انجمن بین المللی روابط عمومی (ipra) ، انجمن جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی، (imprpa) ، انجمن متخصصان روابط عمومی ایران و اساتید و‌کارشناسان و صاحبان ایده در حوزه روابط عمومی ، در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، از روابط عموم...
شما‌نیوز روابط عمومی فولاد شرکت فولاد 

  

کرونای نیویورکی هم آمد؟گونه جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در نیویورک به سرعت در حال گسترش است و متخصصان حوزه سلامت در آمریکا
خبرفوری ویروس نیویورک حوزه 

  

غلامرضا جمشید‌نژاد اول بر اثر کرونا درگذشتغلامرضا جمشید‌نژاد اول، عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ علم، شامگاه چهارشنبه 13 اسفند بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، چشم از جهان فروبست.
ایبنا 

  

کرونا | افزایش نرخ ابتلا و بروز بیماری در سنین زیر 25 سالمعاون درمان ستاد کرونای استان تهران با بیان اینکه آمار ابتلا در تهران از حالت نزولی خارج شده و حتی در برخی بیمارستان ها مراجعات سرپایی دوبرابر شده است، گفت: لغو شتابزده محدودیت‌ها، ساده‌انگاری شرایط، بروز رفتارهای پرخطر و کاهش محسوس سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهمترین علت افزایش مجدد آمار است.
۵۵ آنلاین کودکان حوزه ویروس