آثار کرونا؛ بررسی اقتصادی و سیاسی

سجاد همتی بروجنی و محمدمهدی کریمی موقر، دانشجو رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل دانشگاه امام صادق(ع) تهران و عضو شبکه پژوهشگران دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز درباره آثار کرونا بر اقتصاد و سیاست نوشته‌اند: رکود اقتصادی دوران کرونا، که بسیاری از … نوشته آثار کرونا؛ بررسی اقتصادی و سیاسی اولین بار در انصاف ...

آثار کرونا؛ بررسی اقتصادی و سیاسی

سجاد همتی بروجنی و محمدمهدی کریمی موقر، دانشجو رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل دانشگاه امام صادق(ع) تهران و عضو شبکه پژوهشگران دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز درباره آثار کرونا بر اقتصاد و سیاست نوشته‌اند:

رکود اقتصادی دوران کرونا، که بسیاری از کشورها آن را تجربه کردند، موجب­ شد که سیاست­گذاران در تشخیص اولویت نجات اقتصاد و سلامت، بین دو راهی قرار بگیرند. در اینجا سعی شده تا اثرات این بحران در اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی تبیین شود.

تاثیرات کرونا بر اقتصاد

شیوع کرونا و واگرایی­‌های بین‌المللی ناشی از آن به سرعت به یک بحران اقتصادی مبدل­ شد. کرونا سبب بحران اقتصادی در حوزه‌های صنعت گرشگری، اقتصاد نفتی، اقتصاد متکی به واردات و صنعت غذایی در برخی بخش­‌های آن شد. بخش اعظمی از این رکود به دلیل کاهش تقاضاست؛ به این معنا که مصرف کننده‌ای برای خرید کالا و خدمات در اقتصاد جهانی­ یافت نمی­‌شود. نمود روشن این مسئله در سقوط اقتصادی بی سابقه در خطوط هوایی و صنعت گردشگری است. در حوزه تجارت خارجی دو مشکل ایجاد شد، یکی کمبود مواد اولیه برای تولید و دیگری مشکل فروش بر اثر بسته شدن مرزها که سبب کاهش و تعطیلی تولید در کشور شد. بنگاه‌های اقتصادی برای تطبیق شرایط خود با کاهش تقاضا در بازار دست به تعدیل نیرو می‌زنند. کارگران تازه بیکار شده دیگر قدرت خرید قبلی را نخواهند داشت. به همین دلیل کاهش تقاضا شدت بیشتری پیدا می­‌کند و سبب ایجاد روند دوری در اقتصاد می‌شود. با شیوع گسترده کرونا سیاستگذاران ناچار بودند که تصمیماتی سریع اتخاذ کنند. بسیاری از کشورها با اتخاذ سیاست‌های فاصله­‌ی اجتماعی، علیرغم تمام نقدهای وارد بر آن، سبب تشدید رکود اقتصادی شدند. نکته قابل توجه در این سیاست آن است که به سرعت  منجر به کاهش چشمگیر فعالیت افراد، مشاغل و کسب و کارها شد که آن­ها را نیازمند دریافت کمک­‌های مالی دولت نمود.

واکنش­‌ها به اقتصاد کرونازده

به دلایل فوق­‌الذکر دولت­‌ها درصددند تا با بهره­‌گیری از سیاست‌های مختلف اقتصادی تبعات ناشی از کرونا را تا حد ممکن کاهش دهند، برای مثال در ایالات متحده برای کاهش اثرات پاندمی کرونا بر مشاغل، بزرگترین طرح بسته حمایت مالی در تاریخ این کشور به تایید­ رسید و بودجه­‌ای برای بقای واحدهای خرد و تسهیلاتی برای جلوگیری از تعدیل نیرو در شرکت­‌های بزرگ در نظر گرفته­‌شد. در برخی دیگر از دولت­‌ها نظیر انگلستان و مالزی، بانک­‌های مرکزی برای ایجاد تعادل در اقتصاد اقدام به کاهش نرخ بهره برای تشویق فعالیت­‌های تجاری نمودند. در استرالیا نرخ بهره به پایین‌ترین مقدار خود در تاریخ این کشور رسید.

 یکی­ دیگر از تمهیدات دولتی، برنامه‌ی خرید اوراق قرضه با هدف کاهش نرخ بهره و تقویت قیمت اوراق بهادار است. برای مثال ایالات متحده برای جلوگیری از افت عرضه پول برنامه‌ی تسهیل کمی را برگزید. در این برنامه بانک مرکزی با خرید از بانک­های تجاری و دیگر نهادهای خصوصی پایه­‌ی پولی را افزایش می­‌دهد. چین به عنوان یک نمونه‌ی بسیار موفق در کنترل آثار اقتصادی کرونا مبلغ 750 میلیارد یورو را به برنامه تسهیل کمی اختصاص داد (این الگو پس از توفیق در چین در ایالات متحده دنبال شد). هم­چنین کشورها سعی کردند سرمایه­‌گذاری در داخل کشور خودشان را جدی‌تر بگیرند و برای ورود سرمایه به داخل کشور دقت بیشتری به خرج دهند تا در مواقع ضروری و بحرانی سرمایه­‌گذاران نتوانند آنها را تحت فشار قرار دهند، مثلاً به­‌خاطر کم نشدن سود سرمایه‌گذاری­‌های خارجی فشار آورند تا چرخه اقتصاد به کار انداخته شده و به محدودیت­‌های بهداشتی بی­‌توجهی گردد در حالی‌که در کشورهای پیشرفته این مقررات سفت و سخت اعمال می‌گردد و امکان فعالیت اقتصادی مثل گذشته نیست و سایر موارد اینچنینی. کشورها باید در کشورشان برای تولید مواد ضروری و اساسی چرخه کامل تولید را راه بیندازند تا متکی به داخل باشند که کنترل بیشتری بر آن است.

اثرات در اقتصاد بین­‌الملل به روایت آمار

بر اساس آنچه از سیاست­‌های اعمالی کشورهای مختلف در مواجهه با بحران کرونا گذشت، نگرانی تمام دولت‌ها از اثرات این اپیدمی مشاهده می­‌شود. بر همین مبنا می‌بینیم که آن دولت‌ها تمام تلاش خود را برای تقلیل آسیب‌های این بحران به کار بسته‌اند. با تمام این توصیحات آسیب‌های اقتصادی کرونا در سطح بین‌الملل بر کسی پوشیده نیست. تا جایی که به اعتقاد برخی اقتصاددانان، ضربه­‌ی اقتصادی پاندمی کرونا حتی بیشتر از بحران اقتصادی سال‌های 2008 خواهد بود. آنگل گوریا، مدیر کل سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در این باره می‌گوید: “حتی اگر در این دوره شاهد یک رکود اقتصادی جهانی نیز نباشیم شکی در آن نیست که برخی اقتصادهای جهان یا هیچگونه رشدی نخواهند داشت و یا رشد اقتصادی آن­ها منفی خواهد بود و اقتصادهای بزرگ نیز از این امر مستثنی نیستند.”  این سازمان همچنین پیش‌بینی 1.5 درصدی رشد اقتصاد جهانی را خوشبینانه دانست و وعده­‌ی کاهش 2.9 درصدی این شاخصه را داد. هرچند طی آمار به دست آمده تا ماه نوامبر شاهد کاهشی، حتی بیشتر از این عدد و نزول به عدد منفی 3.4 هستیم که بیشترین کاهش از زمان بحران 2008 می‌باشد.

تاثیر کرونا بر سیاست  و سازمان­‌های بین­‌الملل

دولت­‌ها پس از شیوع کرونا از بحث­‌های جهانی شدن فاصله گرفتند و سیاست­‌های نگاه به داخل و ملی­‌گرایی را در کانون توجه قرار دادند، چون متوجه شدند که در شرایط بحران دیگر کشورها به‌ فکر خود هستند و کاری به اینکه با فلان کشور هم­‌پیمان و دوست هستند ندارند. درنتیجه نقش پیمان­‌ها و اتحادیه­‌ها و سازمان‌های بین­‌المللی کمی کم­رنگ شد چون نتوانستند کارایی خود را آنگونه که ادعا می­‌کردند در مواقع بحرانی مثل بحران کرونا ثابت کنند و بیش­تر در نقش سازمان­‌های هماهنگ­‌کننده و منبع آمار و اطلاعات ظاهر شدند نه سازمان اجرایی به آن صورت که ادعا می‌شد و از آنها انتظار می­‌رفت. هم­چنین حمایت­‌های کشورها از صنایع و تولیدات داخلی بیشتر شد؛ علی­رغم اینکه سابق بر ماجرا کرونا برخی معتقد بودند که باید نظام تقسیم کار جهانی در دنیا حاکم شود؛ اما چون در وقت بحران ممکن است همکاری بین کشورها در تامین مواد مورد نیاز صورت نگیرد خوداتکایی به­‌ویژه در صنایع حساس و حیاتی مثل تولیدات پزشکی و غذایی مورد توجه کشورها قرار گرفت. هم­چنین در عرصه بین­‌الملل بحث درباره جنگ بیولوژیک و نگرانی درباره آن قوت گرفت که قبلاً به این اندازه مورد توجه نبود چون بعضی تحلیلگران کرونا را ناشی از حمله زیستی دانسته­‌اند و این فتح­ بابی شد تا  در نظریات واقع‌گرایانه که زور را به سلاح و مهمات می­‌دانستند تامل جدی­‌تری شود.

تاثیر کرونا بر سیاست داخلی

در جنبه داخلی کشورها از دموکراسی کمی فاصله گرفتند، چون دیدند با آزاد گذاشتن مردم نمی­‌توان جلوی شیوع را گرفت و زنجیره انتقال را قطع کرد و به­‌درستی این بحران را مدیریت کرد، حتی در برخی کشورها شاهد نوعی دیکتاتوری و اجبار برای کنترل رفت و آمدها و رفتار مردم بودیم مثل پاکستان که در برهه­‌هایی متوسل به زور شد تا مردم از خانه خارح نشوند. هم­چنین سیاست‌های خودیاری و خوداتکایی جدی­‌تر مطرح و دنبال شد و در کشورها میان همه گرو­ها و طیف­‌ها همگرایی و انسجام نسبی برای فائق آمدن بر این بحران شکل گرفت. مورد دیگر که در سیاست داخلی کشورها مشاهده شده­‌است این­ بود که کشورها تمرکز خود را بر بهداشت و درمان گذاشتند و مثل سابق عمران و آبادانی نقطه تمرکز نبود و بحث­‌های امنیت گسترده­‌تر و به بخش­‌های دیگر مثل امنیت غذایی و زیستی هم تسری پیدا کرد.

این واقعیت وجود دارد که این بحران نیز زمانی به پایان خواهند رسید و این محدودیت‌های ایجاد شده در فعالیت های اجتماعی رفع خواهد شد. بدیهی است متغیرهای زیادی در بازگشت شاخص رشد و بهبود اقتصادی تاثیر خواهند داشت. در این راستا نیاز است دولت‌ها ضمن افزایش رفاه پولی شهروندان خود تلاش کنند دسترسی کسب و کارهای مختلف را  به منابع مالی تسهیل نمایند. همچنین نیاز است با توجه به ماهیت خاص بحران حاضر از صنایعی نظیر تجارت الکتریکی، خرده فروشی­‌های اقتصادی و بخش بهداشت حمایت شود تا از طریق آن حداقل مقدار رشد اقتصادی برای جبران خسارت­‌های کرونایی صورت پذیرد. درمجموع در این ایام شاهد تامل جدی­‌تری در نظریات مدرن بودیم که خوش­بینانه و ساده­‌انگارانه به محیط بین­‌الملل نگاه می­‌کردند و بعضا نشانه­.هایی از بازگشت به نظرات سابق که به­‌نظر مردود و تاریخی شمرده می­‌شدند، بودیم.

 انتهای پیام

برچسب هااقتصاد و کرونا سجاد همتی بروجنی سیاست و کرونا محمدمهدی کریمی موقر کرونا

رشد اقتصادی رکود اقتصادی دموکراسی   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  اخبار داغ
  

ترمز رشد قیمت خودرو کشیده شد + جدولاقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 بالاخره ترمز رشد قیمتدر بازار خودروهای پرتیراژ ایران‌خودروکشیده شد و قیمت‌ها تغییر نداشتند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/07/28 کاهش قیمت دلارقیمت دلار در بازار ارز بر خلاف روز قبل کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

پایان نزولی هفته / بورس از نیمه کانال پائین افتاداقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.4 میلیونی عقب نشست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در چیندر چارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونا شورای دولتی چین، تزریق دز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای 18 سال چین آغاز شد.
۵۵ آنلاین چین تلویزیون ویروس 

  

هشدار درباره خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر جهان شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ اتفاق افتاده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است.
اقتصادنیوز آنفلوانزا مرگ 

  

ابلاغیه مهم بورسی مخبر درباره فروش املاکبا صدور بخشنامه تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد در بورس کالا توسط معاون اول رئیس جمهور ، دولت رسما" وارد این حوزه شد.
گسترش دولت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 

  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتادبازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.
گسترش بورس کالا ایران سرمایه 

  

نوعی جدید از سفته‌بازی در بورسسفته بازی یک اصطلاح رایج در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه است. شاید این اصطلاح به گوش شما هم خورده باشد.
گسترش بازی ایران خودرو بندرعباس 

  

26 میلیون و 806 هزار و 374 نفر دُز دوم واکسن کرونا را زدندمجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 76 میلیون و 517 هزار و 781 دُز رسید.
اقتصادنیوز 

  

واردات آخرین محموله های واکسن کرونا توسط هلال احمر تا اوایل آبان محمدحسین قوسیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت وادارت واکسن به کشور توسط هلال احمر گفت: در اوایل مهرماه 12 میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر وارد کشور شد و مجموعاً تا امروز تعداد واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به 30 میلیون دوز رسیده است. وی در پاسخ به این سوال که سقف واردات واکسن از سوی هلال احمر چه میزان خواهد بود عنوان کرد: بر اساس آخرین درخواست‌هایی که به…
مهر واردات هلال احمر خبرنگار 

  

آیا واکسن کرونا مهران غفوران را راهی بیمارستان کرد؟مهران غفوریان که سر صحنه یکی از پروژه‌های شبکه نمایش خانگی دچار ایست قلبی شده بود، پس از پشت سر گذاشتن عمل قلب باز دوران نقاهت را می‌گذراند.
گسترش بیمارستان شبکه نمایش خانگی فضای مجازی 

  

محمد صالحی‌آرام بر اثر کرونا در رومانی درگذشتمحمد صالحی‌آرام، روزنامه‌نگار، شاعر، طنزپرداز و نویسنده کتاب «مشکل حکایتی ست» بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
ایبنا رومانی روزنامه شاعر 

  

آمار کرونا امروز 28 مهر/ کاهش شمار فوتی ها و مبتلایان کرونا در کشور/ مرگ 162 نفرطی شبانه روز گذشته 11هزار و 770 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و 162 تن نیز جان خود را از دست دادند. آمار امروز کرونا در مقایسه با آمار روز گذشته کاهش شمار مبتلایان و فوتی ها در کشور را نشان می دهد.
اقتصادنیوز مرگ 

  

خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کرونایی به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی با بیان با اینکه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در دوران شیوع کرونا، میزان انتقال ویروس‌های تنفسی کاهش یافته است، اظهار کرد: البته اگر همچنان پروتکل‌های بهداشتی که برای کووید 19 رعایت می‌شود را ادامه دهیم، واکسن آنفلوانزا را هم بزنیم، ممکن است آنفلوانزا همچنان در فصل آینده نیز کاهش یابد. وی با بیان اینکه در…
مهر آنفلوانزا خانواده ویروس 

  

آمارجدید کرونا در ایران (28 مهرماه) + جدولوزارت بهداشت در اطلاعیه ای آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در شبانه روز اخیر را اعلام کرد.
گسترش ایران جدول وزارت بهداشت