«کرونا» بهانه‌ای برای کم‌کاری‌های سازمان انتقال خون

سلامت نیوز:شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و انداختن همه کوتاهی ها به گردن کرونا بهانه مناسبی است تا مسئولان سازمان انتقال خون نسبت به توسعه زیرساخت و گسترش پایگاه های انتقال خون پاسخ مناسبی ارائه نکند...

«کرونا» بهانه‌ای برای کم‌کاری‌های سازمان انتقال خون

سلامت نیوز:شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و انداختن همه کوتاهی‌ها به گردن کرونا بهانه مناسبی است تا مسئولان سازمان انتقال خون نسبت به توسعه زیرساخت و گسترش پایگاه‌های انتقال خون پاسخ مناسبی ارائه نکند.

به گزارش سلامت نیوزز به نقل از آنا، انتشار فراخوان اهدای خون برای همه گروه‌های خونی از سوی سازمان انتقال خون و همزمان با آن تأکید متولیان این سازمان بر ضرورت اهدای خون حتی در شرایطی که تردد افراد در سطح شهر با محدودیت روبرو شده است، خبر از تبدیل شدن این سازمان به محلی برای آبستن بحرانی به نام «کم خونی» دارد. در همین شرایط است که پیمان عشقی رئیس سازمان انتقال خون وضعیت ذخایر خونی کشور را شکننده اعلام می‌کند و از داوطلبان می‌خواهد که برای اهدای خون به مراکز سازمان انتقال خون مراجعه کنند.

این درحالی است که محمدرضا مهدی‌زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران نیز شرایط نیاز به خون را به اندازه‌ای ضروری دانست که از مردم خواست هنگام خروج از خانه برای انجام کارهای ضروری، اهدای خون برای نجات جان بیماران را به عنوان یک ضرورت حیاتی در نظر بگیرند.

از معضل کم خونی تا بحران کم خونیمحمدرضا مهدی‌زاده در گفتگویی که با رسانه‌ها داشت در خصوص وضعیت ذخایر فرآورده‌های خونی برای تامین نیاز بیماران, آن را در حالت هشدار دانست؛ همچنین سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم با طرح مواردی نظیر اینکه «از مردم می‌خواهیم در ماه‌های باقی مانده سال به صورت مستمر و در بازه‌های زمانی مختلف برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند» خواستار مشارکت مردم جهت خاموش کردن این آتش زیرخاکستر شد.سخنگوی وزارت بهداشت که از نگرانی این روزهای مردم به ویژه در برخورد با کرونا مطلع است، بر عدم سرایت کرونا از طریق خون تأکید کرد و جهت اطمینان خاطر اهداکنندگان خاطرنشان کرد تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون کشور رعایت می‌شود و کلیه وسایل و تجهیزات استفاده شده در پروسه اهدای خون و پلاسما استریل و یکبار مصرف هستند.

لاری با اشاره به اینکه شیوع کرونا منجر به کاهش مراجعین به سازمان انتقال خون شده است تصریح کرد «متاسفانه با شیوع ویروس کووید-19 میزان اهدای خون کاهش یافته و این درحالیست که این ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و با اهدای یک واحد خون می توانید جان سه نفر را نجات دهید.»صف‌های طولانی برای اهدای خونانتشار فراخوان‌های سازمان انتقال خون در فضای مجازی، حضور مردم در مراکز انتقال خون را به دنبال داشت، حضوری که حتی منجر به ازدحام و ایجاد صف در شرایط بحرانی ناشی از گسترش کرونا شد. با عطف اینکه اقداماتی از قبیل اهدای خون تعطیل‌بردار نیست و باید به صورت مداوم استمرار داشته باشد اما با توجه به چالاکی ویروس کرونا در انتقال به افراد و از طرفی نیاز بسیاری از هموطنان به دریافت خون سالم، این سوال مطرح است که سازمان انتقال خون جهت گسترش و ارتقای زیرساخت های این سازمان در شرایط بحرانی و جلوگیری از تشکیل صف توسط اهداکنندگان چه اقدامی انجام داده است؟

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور در همین خصوص و در گفتگو با خبرنگار ما عدم استفاده از تمام ظرفیت پایگاه های انتقال خون به جهت حفظ سلامت اهداکنندگان در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا را علت معطل ماندن اهداکنندگان در صف‌های اهدای خون دانست و گفت: در حال حاضر برخی از سالن‌های اهداى خون ظرفیت پذیرش 40 نفر را دارند اما به علت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ سلامت مراجعه‌کنندگان از همه ظرفیت سالن‌هاى اهدای خون استفاده نمی‌شود.

بشیر حاجی بیگی با بیان اینکه کمبود تخت‌ها در مراکز انتقال خون منجر به کاهش زمان رسیدگی به مراجعین شده است، افزود: در شرایط فعلی به دلیل رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی در استان تهران حدود 40 نفر عقب هستیم. در شرایط عادی 60 نفر اهداکننده همزمان وارد سالن می‌شوند اما در این شرایط از 60 نفر به 30 نفر کاهش پیدا کردند. همچنین در اصفهان 25 نفر عقب هستیم که اینها به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا است.

مراکز خون ایران جزء بهترین مراکز دنیا هستندسخنگوی سازمان انتقال خون در واکنش به اینکه صف‌های طولانی در مراکز اهدای خون منجر به افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا می‌شود، تصریح کرد: در همه جای تهران مراکز سازمان انتقال خون مستقر هستند نکته قابل توجه این است که اهدای خون در کشور نباید هیجانی بوده و باید با تصمیم آگاهانه و مسئولانه باشد.

حاجی بیگی در شرایطی مراکز انتقال خون ایران را به عنوان بهترین مراکز انتقال خون دنیا معرفی می‌کند که وی سال گذشته نبود زیرساخت‌های لازم را یکی از مشکلات اساسی پایگاه‌های انتقال خون خوانده بود و گفته بود که «تعداد کافی پایگاه انتقال خون و نیروی آموزش دیده نداریم. ما نمی‌توانیم جواب مردم را بدهیم. حتی اگر با استفاده از فراخوان ها ما 4 هزار اهداکننده خون تهرانی داشته باشیم، واقعاً با این زیرساخت‌های نمی‌توانیم تکریم ارباب رجوع کنیم.»همچنان که 80 درصد سونامی بحران‌ها در کشور به مدیریت نابخردانه شرایط و بهره‌گیری از منابع برمی‌گردد؛ در مجموع به نظر می‌رسد که سازمان انتقال خون نیز به مانند سایرین از کووید-19 به عنوان ابزاری بر سرپوش نهادن بر ضعف‌های مدیریتی خود استفاده می‌کند.

ایران فضای مجازی انتقال خون   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

کرونا 7 کردستانی دیگر را به کام مرگ برد/حال 103 نفر وخیم است فرزین رضاعی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در 24 ساعت گذشته تا کنون 113 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان شناسایی شده‌اند و در حال حاضر 553 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند. رضاعی از مرگ 7 بیمار در 24 ساعت گذشته خبر داد و افزود: آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون به 912 نفر رسیده است و متأسفانه هم اکنون 103 نفر بیمار مبتلا به کرونا…
مهر مرگ فرزین ویروس 

  

روندکرونادرکشور رو به پایین استرحمانی‌فضلی گفت: : نتایج محدودیت‌های کرونایی خوب بوده است. نقاط قوت افزایش یافته و بیش از 350 مورد مصوبه بوده که به دستگاه‌های ذی‌‌ربط ابلاغ شد.
۵۵ آنلاین ویروس وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

وزیر کشور: روند کرونا در کشور نزولی شدعبدالرضا رحمانی فضلی گفت: مردم به خوبی به اجرای طرح ممنوعیت فعالیت صنوف و تردد‌ها کمک کردند و 80 درصد خودشان رعایت کردند. وی با تاکید بر اینکه موضوع تعطیلی ادارات تهران مطرح نیست، خاطر نشان کرد: امروز در جلسه ستاد تصریح شد که روسای ادارت می‌توانند کمتر از یک سوم هم از کارمندان خود استفاده کنند.
رویداد۲۴ عبدالرضا رحمانی فضلی استان بوشهر تهران 

  

قیمت دلار در بازار آزاد امروز 24950 تومان و دلار صرافی ملی 24700 تومان بوده است. این دو نرخ به ترتیب 24700 و 24750 تومان در پایان هفته گذشته بودند. در واقع هرچند قیمت دلار بازار کمی گران شده اما دلار صرافی ملی کمی ارزان شده است.
صراط قیمت ارز قیمت دلار 

  

عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: مردم به خوبی به اجرای طرح ممنوعیت فعالیت صنوف و تردد ها کمک کردند و 80 درصد خودشان رعایت کردند.
اقتصادنیوز عبدالرضا رحمانی فضلی نیروی انتظامی استان بوشهر 

  

20 کتاب پیشنهادی برای روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی کروناییکتابخوانی از جمله صفاتی است که بسیاری از ما علاقه داریم واجد آن باشیم، اما اکثر ما وقت و حوصله کافی را به خواندن کتاب اختصاص نمیدهیم. اما هم اکنون که قرنطینه خانگی در این ایام کرونایی رخ داده است بهترین فرصت است تا دلی از عزا در بیاوریم .با برنا همراه باشید تا شما را با 20 کتاب برتر آشنا کنیم .
برنا 

  

«احساس می‌کنم دارم توی زمین فرو می‌روم»: مادران تنها در دوران کروناآن‌هایی که پیش از پاندمی با مشقت خودشان را سر پا نگه‌داشته بودند، حالا به‌یک‌باره نابود شده‌اند.
خبرفوری زمین مدرسه درمان 

  

نقش مهم شهید فخری‌‌زاده در تولید کیت تشخیص و واکسن کرونایکی از مدیران سابق صنعت هسته‌ای گفت:اولین کیت ایرانی تشخیص کرونا توسط تیم تحقیقاتی شهید فخری‌زاده تو
خبرفوری تولید صنعت هسته ای 

  

این داروهای گیاهی کرونا اسماً مجوز گرفته‌اندمتأسفانه آن اندازه که مردم داروهایی مانند "رمدسیویر" را که به‌گفته مسئولان به‌روی بیماران کرونایی بی‌تأثیر است می‌شناسند، هیچ شناختی از وجود داروی‌های گیاهی درمان کرونا که به آنها مجوز تولید داده شده است ندارند.
گسترش سلامت وزارت بهداشت طب سنتی