اعتماد   |  سیاسی  |  

چه شد که احمدی‌نژاد و حدادعادل با هم بد شدند؟ / نزاع تمام انتخاباتی

به نظر می‌رسد حدادعادل برای خود اختیارات و قدرتی بیش از ریاست شورای ائتلاف اصولگرایی در نظر می‌گیرد کمااینکه اظهارات اخیر او نه فقط وحدت اصولگرایان بلکه سرنوشت چهره‌هایی چون احمدی‌نژاد در شورای نگهبان را در بر می‌گیرد.

چه شد که احمدی‌نژاد و حدادعادل با هم بد شدند؟ / نزاع تمام انتخاباتی

اعتمادآنلاین| غلامعلی حدادعادل نامی آشنا میان فعالان سیاسی جمهوری اسلامی به ویژه اصولگرایان است. چهره‌ای که این روزها در کنار تلاش‌هایش برای تعیین تکلیف چند و چون ورود اصولگرایان به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران، می‌کوشد سرنوشت دیگر کاندیداهای احتمالی این جریان سیاسی را نیز پیش‌بینی کند. اقدامی که به خودی خود نه تنها موجبات انتقادات دیگر چهره‌های اصولگرا را فراهم آورده بلکه سبب شده تا محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق ایران و از کاندیداهای بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، به موضع‌گیری علیه او پرداخته و اظهارات تند و تیزی را علیه‌اش مطرح کند. آنچه از ظاهر امر پیداست، آن است که حدادعادل به عنوان رییس شورای ائتلاف اصولگرایان این روزها تلاش می‌کند تا هدایت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را به دست بگیرد. او که مانند دیگر اصولگرایان، کلید پاستور پس از دولت روحانی را از حالا در دستان خود تصور می‌کند، در تلاش است تا کاندیدای مطلوب‌شان را به عنوان کاندیدای نهایی جریان اصولگرایی به میدان رقابت آورد. البته که تاکنون تلاش‌های او و همکارانش در مسیر دستیابی به اتحاد چندان موفق نبوده و شورای وحدت اصولگرایان و در کنار جبهه پایداری، محکم در برابرش ایستادگی می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد حدادعادل برای خود اختیارات و قدرتی بیش از ریاست شورای ائتلاف اصولگرایی در نظر می‌گیرد کمااینکه اظهارات اخیر او نه فقط وحدت اصولگرایان بلکه سرنوشت چهره‌هایی چون احمدی‌نژاد در شورای نگهبان را در بر می‌گیرد.

 

خبر حداد از ردصلاحیت احمدی‌نژاد

ماجرا از همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان آغاز شد. حدادعادل روز جمعه در جریان این همایش به برخی گمانه‌زنی‌های مطرح شده مبنی بر کاندیداتوری رییس‌جمهوری سابق ایران در انتخابات سال آینده واکنش نشان داد و تلویحا از ردصلاحیت او گفت و تاکید کرد: «آمدن احمدی‌نژاد را اصلا به عنوان شوک انتخابات در نظر نگیرید؛ یعنی تکلیف روشن است. زیاد تحت تاثیر موضع‌گیری و فضای مجازی و حرف زدن‌ها نباشید. چنین اتفاقی نخواهد افتاد، دفعه قبل هم نیفتاد، حالا که 4 سال هم گذشته و بدتر هم شده است.» او با اشاره به ردصلاحیت احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته گفت: «به هر دلیلی نیفتاد، این دفعه دلایلش بیشتر است؛ بنابراین به این فکر نکنید.» این اظهارات در شرایطی مطرح شده که چند ماهی است احمدی‌نژاد برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 خیز برداشته است. به گفته منابع مختلف، او به‌طور منظم گروه‌هایی را از شهرهای مختلف جمع می‌کند و به تهران می‌آورد تا از او برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده دعوت به عمل آورند. به علاوه چندی پیش هم روزنامه جمهوری اسلامی با پرداختن به این شیوه تبلیغاتی احمدی‌نژاد خبر داد که او به تازگی با یک مقام مهم دیدار محرمانه‌ای داشته است. برخی این‌گونه تفسیر کردند که احمدی‌نژاد احتمالا در حال رایزنی برای تایید صلاحیت خود است. تایید صلاحیتی که حدادعادل آن را ناممکن خوانده است.

پاسخ احمدی‌نژاد

سبک و سیاق اقدامات احمدی‌نژاد از یک سو و صراحت لهجه حدادعادل سبب شده بود تا بسیاری چشم انتظار پاسخ رییس‌جمهوری سابق بمانند. انتظاری که چندان به طول نینجامید و احمدی‌نژاد روز گذشته به حدادعادل پاسخ داد. او گفت: «آقایی که این حرف‌ها را زده است در سال 84 هم تا لحظه آخر انتخابات، با کمک دوستانش سنگین‌ترین فشارها را به بنده آوردند تا به نفع کاندیدای مورد نظرشان انصراف دهم. در دوره ریاست‌جمهوری نهم هم اینها در طول مجلس هفتم، بیشترین ممانعت‌ها، تخریب، فشارها و انواع ترفندها را به کار گرفتند تا مانع از خدمات دولت به مردم شوند و حتی اجازه ندادند ساعت کار ادارات را تنظیم کنیم تا مقداری بار ترافیک برای مردم سبک شود. در طول 16 سال اخیر یعنی قبل از سال 1384 تا امروز این آقا همیشه مخالف بنده بوده و به ‌شدت علیه اینجانب فعال بوده است.» 

احمدی‌نژاد و اصولگرایان خیلی وقت است که سعی می‌کنند یکدیگر و تاریخچه همکاری‌های تنگاتنگی که داشتند را منکر شوند. احمدی‌نژاد دیروز به سبک خود پا را از پاسخ دادن به حداد فراتر گذاشت و خطاب به او گفت: «نباید از یاد ببریم که امام راحل فرمودند: «نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.» ما چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم با نقش‌آفرینی کسانی که  تغییر چهره داده و سوپر حزب‌اللهی شدند، اوضاع کشور درست شود، وضع مردم سامان پیدا کند و حرکت انقلاب در مسیر صحیح جلو برود؟ آیا این امر شدنی است؟ من دلم برای آن عده از نیروهای انقلابی و جوانان حزب‌اللهی که البته می‌دانند بنده چقدر آنها را دوست دارم، می‌سوزد که چنین افرادی داعیه ریاست و خط‌دهی به آنها را دارند و به جای آنان سخن می‌گویند و تصمیم می‌گیرند.»

زد و خوردهای ایجاد شده میان حدادعادل و احمدی‌نژاد با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است. برخی ناظران معتقدند که دعوای اخیر احمدی‌نژاد با چهره‌های مختلف جریان اصولگرا، یک دعوای داخلی محسوب می‌شود که می‌تواند روی پایگاه اجتماعی کاندیداهای این جریان سیاسی تاثیر بگذارد. به عقیده بسیاری پایگاه رای همه کاندیداهایی که خاستگاه اصولگرایی دارند، با یکدیگر مشترک است در نتیجه وقتی آنان به نوعی تلاش می‌کنند که یکدیگر را تخریب کنند در واقع در حال تخریب پایگاه رای خودشان هستند. نکته قابل توجه درباره اظهارات حدادعادل، فقط مخالفتش با احمدی‌نژاد نیست، بلکه اعلام خبر ردصلاحیت او آن هم پیش از آغاز فرآیند رسمی بررسی صلاحیت‌هاست. سوال آن است که اظهارات حدادعادل اعلام جزییات یک رویداد در آینده است یا خیر. اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، محل ابهام چگونگی اطلاع حدادعادل از این مساله است. همچنین شاید خالی از لطف نباشد اگر او یا نزدیکانش چرایی علنی‌سازی این مساله را به اطلاع عموم جامعه برسانند. حال اگر پاسخ به پرسش فوق منفی باشد، ناظران معتقدند که اظهارات حدادعادل را باید با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات سال آینده و البته تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها تفسیر کرد.

قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در همین راستا و در جریان گفت‌وگوی خود با روزنامه اعتماد می‌گوید: «به نظرم به آقای حدادعادل در این باره وحی می‌شود که این اظهارنظرها را مطرح می‌کند و خودش را هم در جایگاهی می‌داند که بتواند در همه مسائل اظهارنظر کند. با همه سبک و سیاقی که از شورای نگهبان سراغ داریم، به هر حال رد و تایید صلاحیت کردن در این شورا چارچوب‌های خاص خودش را دارد و به این صورت نیست.» او تاکید می‌کند: «احمدی‌نژاد یا هر فرد دیگری که حق کاندیداتوری دارد، این حقش نباید مورد خدشه واقع شود. هر کسی که می‌تواند کاندیدا بشود و صلاحیت‌های لازم را دارد باید بتواند حضور پیدا کند. اگر فردی صلاحیت ندارد و صلاحیت او رد می‌شود باید برای مردم توضیح دهد که به چه دلیل ردصلاحیت می‌شود. به هر حال وقتی دیدیم که مرحوم هاشمی‌رفسنجانی ردصلاحیت شد دیگر توقعی بیشتر وجود ندارد.» 

میرزایی‌نیکو می‌گوید: «باید توجه کرد که اینها بازی‌های سوخته است و نتیجه آنچنان نخواهد داد. احمدی‌نژاد هشت سال هر عملکردی داشته معلوم است و خاکی که او روی سر کشور و ملت ریخته را به این راحتی‌ها نمی‌شود برگرداند. ضمن اینکه بارها معلوم شده که آنها همیشه می‌خواهند نزدیک انتخابات و ثبت‌نام‌ها با حرکت‌های خود جو را تحت تاثیر قرار دهند.» افزون بر این اظهارات، برخی فعالان سیاسی معتقدند که جریان اصولگرایی ماه‌ها پیش از برگزاری انتخابات کاندیداهای خود را به میدان می‌آورد و آنان می‌توانند به شکل آزادانه فعالیت‌های انتخاباتی خود را به پیش ببرند اما در مقابل جریان اصلاح‌طلب به خاطر ترس از ردصلاحیت‌ها و شکل‌گیری جریان تخریب تلاش می‌کنند تا روزهای پایانی ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری از گمانه‌زنی درباره کاندیدای نهایی پرهیز کنند. در این باره دیروز یدالله طاهرنژاد در گفت‌وگو با برنا اظهار کرد: «باید از اصولگرایان پرسید چرا فضایی را ایجاد کرده‌اید که اصلاح‌طلبان نتوانند کاندیدای خود را معرفی کنند و کاندیدای ما مورد تخریب قرار بگیرد و ابزاری ایجاد شود تا شورای نگهبان مانع از ورود آنها به عرصه رقابت شود؟ اصولگرایان باید به این سوال پاسخ بدهند که چرا فضا و امکانات برای هر دو طرف فراهم نیست تا در فضایی برابر رقابت کنند؟ آنها با فراغت کاندیدای خود را در فضای عمومی معرفی می‌کنند ولی اصلاح‌طلبان باید با خوف و رجا پیش بروند.»  محمود صادقی، نماینده مجلس دهم نیز در همین راستا و در واکنش به اظهارات حدادعادل در توییتر خود نوشت: «اینکه یک شخص، ولو شخصی کثیرالمشاغل، دو ماه پیش از ثبت‌نام کاندیداها درباره عدم صلاحیت آنها اعلام نظر کند، هم خلاف شأن و جایگاه شورای نگهبان،  هم خلاف مصالح و منافع جامعه و هم مغایر با راهبرد مورد تاکید رهبری مبنی بر مشارکت پرشور مردم در انتخابات است.» بدین‌ترتیب و با درنظرگیری تمام این موارد، می‌توان از تشدید اختلافات میان اصولگرایان در روزهای پیش‌رو باتوجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 سخن به میان آورد. اختلافاتی که زد و خوردهای لفظی صورت گرفته میان رییس‌جمهوری سابق و رییس مجلس اسبق ایران تنها بخشی از این ماجراست و باید دید در روزهای آتی با اظهارات دوباره حدادعادل علیه احمدی‌نژاد وارد سطحی تازه خواهد شد یا اینکه فعلا اوضاع به همین شکل برای اصولگرایان ادامه خواهد یافت.

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

احمدی نژاد مجلس شورای اسلامی روزنامه   اخبار برگزیده
  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

به نظارت بر ایران ادامه می‌دهیممدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ادامه نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تاکید کرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

برگزاری جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت با وزیر امورخارجهسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه این کمیسیون با وزیر امور خارجه خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وین جمهوری اسلامی 

  

برگزاری نشست شورای حکام با موضوع برجامنشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور 35 کشور عضو با موضوع فعالیت هسته‌ای ایران و برجام آغاز به کار کرد.
گسترش آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی هسته ای 

  

العرب، نزدیک به ریاض: هدف بایدن از فشار بر بن سلمان، دور کردنِ عربستان از پرونده هسته ای ایران استالعرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.
۵۵ آنلاین ریاض محمد بن سلمان عربستان 

  

خشم واعظی آشتیانی به کف و سوتی که پس از شکست علی کریمی زدندقائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: در این مجمع خیلی‌ها برای علی کریمی کف و سوت زدند، ولی تحلیل من از کف و سوت زدن برای کریمی این است که آنها از روی احترام این کار را نکردند.
خانه فوتبال خشم علی کفاشیان ایران خودرو 

  

همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود اما آن هایی که به طور رسمی استخراج کرده اند، برای واردات کالا می توانند از آن استفاده کنندعبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره مبادله رمزارزها پرداخته و اعلام کرده است: در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید کنند امکان این را داشته باشند که برای واردات از آن استفاده کنند.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین دولت واردات 

  

یک سخنگوی کاخ سفید موضع این کشور را درباره رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با اعضای توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران، بیان کرد.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو ایران 

  

هشدار جدی ظریف به اروپا و آمریکاوزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
مثلث محمدجواد ظریف خندوانه وین 

  

آزادسازی قیمت خودرو در سال 1400؟رئیس هیات‌عامل ایدرو گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که خودروسازی بدون ‌زیان تولید کند. در غیر این ‌صورت دیگر انتظارات ما که شامل استمرار در تولید، نوآوری، کیفیت و تنوع تولید در آن است، رخ نخواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

ارزش روز سهام عدالت | یکشنبه 10 اسفندارزش روز سهام عدالت یکشنبه 10 اسفند اعلام شد.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام شاخص 

  

حاشیه جدید سارا و نیکا جنجال به پا کرد + تصاویردنیا جهانبخت از رابطه مهراد جم با سارا و نیکا پرده برداشت.دنیا جهانبخت در یک فیلم از رابطه میان مهراد جم با سارا و نیکا حرف زده و مهراد جم نیز واکنش مثبت نشان داده است.
مستقل‌آنلاین فرودگاه امام سوئد فرودگاه امام خمینی 

  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  اخبار داغ
  

نکاتی مهم برای بهبودیافتگان کرونا + فیلمفیلمی آموزشی از 9 نکته تغذیه‌ای بسیار پر اهمیت برای بهبودیافتگان ویروس منحوس کرونا به نمایش گذاشته شده است.
گسترش تغذیه ویروس 

  

واکسن روسی کرونا در قدیمی‌ترین جمهوری جهان + فیلمکشور سان مارینو برای مقابله با بیماری کووید_19 واکسیناسیون با واکسن روسی اسپوتنیک وی را آغاز کرد.
گسترش واکسیناسیون 

  

ویتامین ب6 با مهار التهاب و استرس اکسیداتیو برای مقابله با بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.
نامه نیوز دیابت قلب فشار خون 

  

علائم عجیب و غریب کروناویروس کرونا علایم عجیب و پایداری دارد که حتی پس از بهبودی هم در بدن بیمار باقی می ماند.
برنا ویروس 

  

نجات کودک 2 ساله از کرونا پس از دوماه!دختربچه 2 ساله پس از 2 ماه و نیم دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا از مرگ نجات یافت.
برنا ماه ویروس مرگ 

  

جزییات کامل از علایم قطعی کرونای انگلیسیموارد ابتلا به ویروسِ جهش یافته کرونا موسوم به "کرونای انگلیسی" روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.
برنا ویروس 

  

فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫33 درصدی در سطح یک میلیون و 181 هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای فولادی امروز با معاملات مثبت خود از شدت افت شاخص کل کم کردند.
گسترش سهام شاخص تجارت 

  

اهرم تعیین کننده در بورس امروزاقتصادنیوز: با مختصات فعلی بازار سهام، اگرچه سیگنال‌های مثبتی به بازار ارسال شده است اما همچنان شدت عرضه‌ها در روزهای آخر سال تعیین کننده خواهد بود.
اقتصادنیوز سهام 

  

قیمت دلار چگونه کاهشی می شود؟اقتصاد نیوز: کهنه کارهای بازار ارز می گویند قیمت دلار در روزهای آتی فقط در صورت تقویت سمت عرضه کاهشی می شود و جریان خبری و انتظاری اثر پایداری بر بازار ندارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

واکسن کووپارس روی افراد سالم آزمایش شد/ کووپارس پس از 35 روز وارد فاز دوم می شود/ ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده استمسعود سلیمانی گفت: ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده است که بخواهیم بگوییم واکسن روی نمونه جدید آن تاثیر دارد یا خیر. همه واکسن ها اصلی ترین نقطه را هدف قرار می دهند. تا زمانی که این نقطه ویروس تغییر نکرده است، واکسن ها همچنان موثر خواهند بود.
برنا ویروس 

  

شدت اثر مُسکن بورس تهرانبیشتر از دو هفته می‌شود که دامنه نوسان به شکل نامتقارن اجرا می‌شود، به جز روز اول سایر روزها شاخص کل با افت به کار خود پایان داده و ارزش معاملات نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه شده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آیا واقعا اهدای خون موجب ابتلا به کرونا می‌شود؟مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیاز به خون در استان فارس را جدی توصیف و با اشاره به کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های خونی، تاکید کرد که اهدای خون موجب ابتلا به کرونا نمی‌شود.
برنا روابط عمومی شیراز استان فارس 

  

تاثیر معجزه آسای ویتامین ب 6 بر عوارض کرونامطالعات محققان دانشگاه هیروشیما در ژاپن نشان می‌دهد ویتامین ب‌ 6 (B6 ) با کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی، منجر به کاهش احتمال بروز ترومبوز (لخته‌شدن خون) و طوفان سایتوکین که از عوارض شایع کرونا هستند، می‌شود.
برنا ژاپن طوفان سیستم ایمنی