مبارزه با داعش متوقف شده و آمریکایی‌ها به حفاظت از خود مشغولند

اقتصادنیوز؛ نشنال اینترست در مطلبی تحلیلی به قلم «پل پیلار» کارشناس ارشد بخش سیاست خارجی موسسه بروکینگز، با اشاره به اینکه «حضور نظامی آمریکا در عراق در واقع یک اشغال است»، نوشت: نیروهای آمریکایی ظاهرا هنوز در عراق هستند تا به مبارزه با داعش کمک کنند اما از آغاز تشدید اخیر در تنش‌ها میان ایران و آمریکا، این کمک اتفاق نیفتاده است...

مبارزه با داعش متوقف شده و آمریکایی‌ها به حفاظت از خود مشغولند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ پل آر. پیلار، کارشناس ارشد "مرکز مطالعات امنیتی" دانشگاه جورج‌تاون و بخش سیاست خارجی موسسه "بروکینگز" طی مطلبی در مجله "نشنال اینترست" درباره تمایل آمریکا برای حفظ نیروهای خود در عراق نوشته است:

«به خاطر دارید دولت جورج بوش پسر چطور برای جنگ متجاوزانه‌اش در عراق که 17 سال پیش آغاز شد، مشتری جذب کرد؟

مساله فقط تسلیحات کشتار جمعی و اتحاد خیالی با گروه‌های تروریستی نبود. این جنگ باید نعمت آزادی و دموکراسی را نیز برای مردم عراق به ارمغان می‌آورد؛ مردمی که می‌توانستند به خاطر سرنگونی دیکتاتورشان قدردان آمریکا باشند. این جنگ قرار بود نه تنها پیگیر اهداف آمریکا، بلکه اقدامی نوع‌دوستانه به نفع مردم عراق باشد.

با این حال هرگونه احساسی از قدردانی از سوی عراقی‌ها فورا تحت تاثیر عواطف منفی بیشتری قرار گرفت. نیروهای آمریکایی بیش از آن که با بازخوردی مثبت از سوی عراقی‌ها مواجه شوند، با شورشی چند وجهی روبه‌رو شدند. این طغیان شامل یک جنگ داخلی فرقه‌ای می‌شد که حمله آمریکا آن را ایجاد کرد و همچنین مخالفت مسلحانه‌ با چیزی که بسیاری از عراقی‌ها آن را اشغال نظامی خارجی می‌دانستند.

امروز با گذشت دو دولت از آغاز این حمله، بیش از هر زمان دیگری روشن است که حضور نظامی آمریکا در عراق در واقع یک اشغال است. اگرچه دولت ترامپ هنوز درباره کمک به مردم عراق لفاظی می‌کند، به طور فعال مخالف خروج آمریکا از این کشور است که به احساس غالب عراقی‌ها تبدیل شده است. ترامپ تا آنجا پیش رفته که عراق را در صورت عدم پذیرش ادامه حضور نیروهای آمریکایی در خاکش، تهدید به تحریم کرده است. این دولت در راستای این تهدید، به عراق هشدار داده است که در صورت ادامه پافشاری بغداد بر خروج نیروهای آمریکایی، دسترسی بانک مرکزی عراق را به حسابش در بانک مرکزی آمریکا مسدود خواهد کرد.

اشغال نظامی خارجی چیز خوبی نیست و به طور کلی برای آمریکا بد است که یک اشغالگر باشد. حفظ چنین حضوری در یک کشور خارجی هزینه‌های مستقیمی دارد. از جمله این هزینه‌ها این است که نیروهای آمریکایی می‌توانند هدف قدرت‌های خارجی قرار گیرند؛ آسیب‌پذیری که حمله موشکی اخیر ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا در عراق بر آن تاکید کرد. مخالفت خشونت‌آمیز از سوی عوامل داخلی (عراقی) که مخالف اشغال خارجی هستند نیز به همان اندازه محتمل است. چنین رویکردی در نهایت به دیگر کشورها نشان می‌دهد که آمریکا بدون توجه به منافع و خواسته‌های کشورهایی که ادعای کمک به آن‌ها را دارد، اقدام می‌کند.

نیروهای آمریکایی ظاهرا هنوز در عراق هستند تا به مبارزه با داعش کمک کنند اما از آغاز تشدید اخیر در تنش‌ها میان ایران و آمریکا، این کمک اتفاق نیفتاده است. عملیات مبارزه با داعش متوقف شده و نیروهای آمریکایی موظف به حفاظت از خود شده‌اند.

تحمیل ادامه حضور نیروهای ضد داعش آمریکایی بر خلاف تمایل دولت عراق، این مساله را نادیده می‌گیرد که احیای داعش بیشتر تهدیدی برای عراق است تا آمریکا. در چنین شرایطی، خطراتی که متوجه آمریکا هستند، نخواهند توانست احساسات و منافع یک شریک محلی را کنار بزنند. ایجاد خلافتی در خاورمیانه برای داعش بیشتر جایگزینی برای عملیات تروریستی خارجی است تا مکمل آن.

بزرگ‌ترین مانع احیای داعش در عراق، حکومت خوب و ثبات در سیاست‌ عراق خواهد بود. نیروهای آمریکا در تحقق این هدف مشارکت نمی‌کنند، بلکه به جای آن با تبدیل عراق به محلی برای مبارزه با ایران به بی‌ثباتی و تنش فرقه‌ای که عراق را به زمین بازی مطلوب‌تری برای داعش تبدیل می‌کند، می‌افزایند. علاوه بر آن، مقاومت در برابر اشغال خارجی به طور مرسوم یکی از انگیزه‌های اصلی تروریسم بوده است.

پافشاری لجوجانه فعلی دولت آمریکا بر حفظ نیروهای این کشور در عراق چندین الگوی فکری مخرب را ارائه می‌کند.

این رویکرد نشان می‌دهد که طرز فکری که به جنگ عراق- که احتمالا اشتباه‌ترین و مخرب‌ترین تهاجم تاریخ آمریکا در خاورمیانه بود-  منجر شد، به رغم هزینه‌ها و شکست‌های عظیمی که به همراه داشته، هنوز تغییر نکرده است.

این مساله نشان می‌دهد که گستاخی قدرت در کنار نادیده گرفتن واکنش‌ها به آن به ضرر آمریکا تمام می‌شوند.

این رویکرد نفوذ آمریکا را به اشتباه با حضور نظامی آن برابر می‌گیرد.

داشتن چنین ذهنیتی همچنین مستلزم درک نادرست از منشاء تهدیدهای تروریستی و مولفه‌های مورد نیاز برای از بین بردن این تهدیدها است.

این مثالی دیگر از این مساله است که تمایل دولت آمریکا به گسترش درگیری با ایران، آن را به نادیده گرفتن یا درک اشتباه بسیار از واقعیت‌هایی سوق می‌دهد که برای منافع آمریکا مهم هستند. در این مورد، چیزی که بیش از هر چیز نادیده گرفته شده، پیچیدگی ذاتی روابط ایران و عراق است. هر دو طرف خواستار رابطه‌ای باثبات و حتی صمیمانه هستند زیرا هیچ یک از آن‌ها نمی‌خواهند جنگ ویرانگر دهه 1980 میلادی دوباره تکرار شود.

دولت بوش با حمله به عراق در سال 2003 و دولت ترامپ با حمله مرگبار به نیروهای حشدالشعبی و ترور سردار قاسم سلیمانی و یک مقام امنیتی ارشد عراقی اوضاع را شدیدا به هم ریختند.

اشغال عراق توسط آمریکا بنا به تمامی این دلایل باید پایان یابد و نیروهای آمریکایی در این کشور باید به خانه‌شان بازگردند.»

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بانک مرکزی بازی بانک   اخبار برگزیده
  

مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند/ اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا استعضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت: اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا بوده و بنابراین بهتر است که مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند.
ایلنا کارت اعتباری اسکناس دارو 

  

خبر خوش همایون شجریان برای هواداران پدرشهمایون شجریان در اینستاگرام از رو به بهبود رفتن شرایط بالینی پدرش خبر داد و اعلام کرد که نیاز او به استفاده از دستگاه‌ها تنفسی کمتر شده است
مملکت‌آنلاین همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

20 اصلاح طلب از سراسر کشور به مجلس راه‌یافته‌اند و به نظر نمی‌رسد که در مجلس یک دست اصولگرای یازدهم حرفی برای زدن داشته باشند لذا در غیاب محمدرضا عارف به سیاق او سکوت پیشه خواهند کرد.
نامه نیوز بندرعباس اصلاح طلبان انتخابات مجلس 

  

چطور جلوی کرونا را بگیریم؟ما باید با ذهن‌مان جلوی کرونا و بقیه بیماری‌ها را بگیریم! حرف‌های ناامید کننده و نگران کننده سیستم ایمنی را مختل می‌کند، ما باید با ذهن‌مان جلوی بیماری‌ها را بگیریم!
مستقل‌آنلاین ذهن سیستم ایمنی 

  

تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاعاولین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی تولید شد.
۵۵ آنلاین تولید ویروس وزارت دفاع 

  

جمعه سیاه، ایران در لیست سیاه!با اصرار آمریکا در اجلاس روز جمعه FATF نام ایران در لیست سیاه قرار گرفت. آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیری بروابط تجاری و شرایط اقتصادی ما خواهد داشت؟
مستقل‌آنلاین ایران 

  

2 ضرر حذف قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشدر حالی که بازار خودرو بیش از هر چیز از کاهش عرضه رنج می برد و عدم تامین مناسب خودرو در بازار به دلالان و کسانی که خودرو صفر کیلومتر در دست دارند مجال داده تا قیمت خودرو را بالا ببرند، برخی عقیده دارند که عدم درج قیمت در سایت های خرید و فروش خودرو موجب می شود تا قیمت کاهش پیدا کند. اما سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستان کل کشور حذف قیمت خودرو را دارای آسیب های عنوان کرد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پومپئو: آمریکا برای برگشت تحریم های ایران به شورای امنیت مراجعه می کنداقتصادنیوز: مایک پمپئو اظهار داشت: ایالات متحده در تلاش است تا با درخواست از سرگیری تحریم های ایران، که قبلاً در رابطه با توافق برجام جمهوری اسلامی برداشته شده بودند، به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند.
اقتصادنیوز مایک پومپئو ایران مصاحبه 

  

جزئیات نامه حناچی به وزیر بهداشترئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرد که تعطیلی یا کاهش خدمات در بخش‌های حمل و نقلی، فرهنگی و ... شهرداری تنها با مجوز وزارت بهداشت ممکن است.
مثلث وزارت بهداشت شهرداری تهران تهران 

  

8 خودروی دست دوم وارداتی که از خریدشان پشیمان نمی شوید (تصاویر)به جای ثبت نام خودرو‌های صفر کیلومتر از خودروسازان داخلی، می‌توان سراغ بازار کارکرده‌ها رفت و خودرو‌هایی خرید که هم سواری فوق‌العاده‌ای دارند و هم قیمت‌شان قطعا بالا می‌رود.
خودروتک خودروسازان خدمات پس از فروش ایران خودرو