اعتماد   |  فرهنگی  |  

کیارستمی دوست داشت چنین فیلمی ساخته شود و بماند

محمودرضا ثانی، کارگردان «کیارستمی و عصای گمشده»، با اشاره به این موضوع که کیارستمی دوست داشت این فیلم ساخته شود و بماند، درباره بخش‌هایی از حضور این کارگردان شناخته‌شده در مقابل دوربینش توضیح داد: یک‌جورهایی انگار می‌فهمید من دوست دارم از او فیلم بگیرم، اما این جسارت را ندارم که خودم را به صورتش نزدیک کنم یا به او بگویم از این سو به آن سو حرکت کن...

کیارستمی دوست داشت چنین فیلمی ساخته شود و بماند

اعتمادآنلاین| سحر آزاد- حضور عباس کیارستمی، کارگردان شناخته‌شده ایرانی، در چارچوب جشنواره ابن عربی در مورسیا واقع در جنوب شرقی اسپانیا ثبت و در قالب فیلمی با عنوان «کیارستمی و عصای گمشده» ساخته محمودرضا ثانی ارائه شده است.

 

محمودرضا ثانی پیش از این هم کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» را تالیف کرده بود که نسخه انگلیسی آن با نام «کارگران مشغول کارند» منتشر شده است. فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» 90 دقیقه است و تدوین آن سه سال طول کشیده که البته خود ثانی درباره به طول انجامیدن آن در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد.

 

او همچنین به این نکته اشاره می‌کند که خود کیارستمی وقتی ثانی دوربین در دستش بوده است، می‌پرسد چرا فیلم نمی‌گیری و از این طریق اجازه فیلم گرفتن را به او داده و بعداً هم وقتی ثانی به او خبر داده است که فیلم را تدوین کرده، گفته است که چه کار خوبی. با کارگردان «کیارستمی و عصای گمشده» درباره جزئیات بیشتر این فیلم صحبت کردیم:

 

***

 

*کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» چند سال قبل منتشر شد و بعد از آن هم فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» را ساختید. چطور شد کتاب زودتر از فیلم منتشر شد؟

 

سال 2012 رئیس جشنواره ابن عربی در مورسیای اسپانیا بودم و از آقای کیارستمی دعوت کردم در آنجا کارگاهی (ورک‌شاپ) برگزار کند. همان سال قرار بود نشان ابن عربی را به ایشان بدهیم. 35 دانشجو هم از سراسر دنیا آمده بودند. تعداد درخواست‌کنندگان برای حضور در این کارگاه خیلی زیاد بود. فکر کنم حدود 400، 500 نفر می‌شدند. به همین دلیل مجبور به انتخاب و قرعه‌کشی شدیم.

 

آقای کیارستمی خیلی ناراحت بود و می‌گفت تکلیف آنها که نمی‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند چیست. در آن زمان امکاناتی مانند لایو و تماشای آنلاین هم نبود تا از این طریق بتوان کارگاه‌ها را با تعداد بیشتری از متقاضیان شریک کرد. از همان زمان شروع به ضبط کلاس‌ها و فیلمبرداری کلاس‌ها کردم.

 

*پیشنهاد خود عباس کیارستمی هم بود؟

 

بله. دوربین دستم بود و یک‌دفعه گفت که چرا فیلم نمی‌گیری؟ وقتی این‌طور گفت فهمیدم که خودش اجازه داده است پس شروع به ضبط کارگاه‌ها کردم. ضمن اینکه شب‌ها یادداشت‌برداری می‌کردم چون برخی از نکات، وقتی دوربین خاموش بود، گفته شده بود.

 

هنگامی که برگشتیم ایران یادداشت‌هایم را جمع و جور کردم، فیلم‌هایی را که گرفته بودم دوباره نگاه کردم و بر اساس آنها نکاتی را نوشتم. موضوع کارگاه «کارگران مشغول کارند» بود. نسخه‌ای که از این کارگاه نوشتم به زبان انگلیسی بود.

 

در عین حال دست‌نویس‌هایی را که برای کتاب آماده کرده بودم به آقای کیارستمی که عازم چین بود دادم، اما درباره محتوای آن چیزی نگفتم. حدود 15 روز بعد ساعت 11، 12 شب تلفنم زنگ خورد. معمولاً چنین ساعتی تماس نمی‌گرفت. برای همین کمی نگران شدم. وقتی گوشی را برداشتم گفت که من نمی‌دانستم تو چنین ویژگی‌ای هم داری.

 

همان چیزی که دوست داشتم

 

فکر کردم مثل همیشه می‌خواهد شوخی کند. گفت: «کتابت را خواندم. خیلی دوست داشتم. این همان چیزی است که من دوست داشتم چون عطش بخش زیادی از کسانی که نمی‌توانند در این کارگاه‌ها شرکت کنند با این کتاب فرو می‌نشیند.»

 

همچنین از من پرسید که می‌خواهم با این نوشته‌ها چه‌کار کنم. گفتم، نسخه انگلیسی آن را آماده کرده‌ام و می‌خواهم آن را چاپ کنم. گفت که نسخه فارسی آن را هم منتشر کن. نوشته‌ها را برای ژان کلود کریر (بازیگر و کارگردان فرانسوی) فرستادم. کریر را در سال 2013 برای همان جشنواره دعوت کرده بودم و آنجا بود که با او آشنا شدم. او مقدمه‌ای برای آن نوشت و کتاب برای اولین‌بار در آمریکا به نام همان کارگاه «کارگران مشغول کارند» چاپ شد. در ایران هم به نام «کیارستمی و درس‌هایی از سینما» منتشر شد.

 

در سال 2013 که باز هم آقای کیارستمی برای یکسری از شاگردان دیگر کارگاهی برگزار کرد آن کارگاه را هم فیلمبرداری کردم. چند سالی که گذشت شروع به تدوین مختصری از آن راش‌ها کردم. به آقای کیارستمی گفتم فیلم‌های این کلاس‌ها را هم تدوین کرده‌ام و او گفت چه کار خوبی.

 

بخش‌هایی از فیلم را نشانش دادم. فیلم حدود سه چهار ساعت شده بود و آقای کیارستمی می‌گفت همه آن را حفظ کن اما یک نسخه کوتاه‌تر هم آماده کن. این جریان ادامه داشت تا اینکه ماجرای فوت ایشان پیش آمد و من کلاً تمام تدوین‌ها و کارهایی را که شروع کرده بودم کنار گذاشتم.

 

یکی از دوستانم بهروز نشان (تهیه‌کننده فیلم کیارستمی و عصای گمشده) که می‌دانست کارهایی در این زمینه انجام داده‌ام تشویقم کرد آن را برای ارائه آماده کنم. واقعیت این است که برایم خیلی سخت بود چون با کسی کار کرده بودم که برایم مثل یک پدر شده بود و دیدن این راش‌ها برایم خیلی زجرآور بود.

 

با این حال تصمیم گرفتم دوباره شروع کنم که چهار پنج روز بعد پدرم در اصفهان فوت کرد و من در آبادان بودم. پدرم ساعت 6 عصر فوت کرد و دوستانم به منزل ما آمده بودند، اما ساعت 11، 12 شب به آنها گفتم که بروند چون می‌خواهم تدوین فیلم را انجام دهم. روز بعد هم پس از خاکسپاری شروع به کار کردم. نیروی عجیبی گرفته بودم. البته می‌شنیدم که می‌گفتند پدرت درگذشته و تو پشت کامپیوتر بازی می‌کنی، اما من در را می‌بستم و با اشک ریختن شروع به کار می‌کردم.

 

 

*وقتی عباس کیارستمی فیلم را دید، پیشنهاد یا ایده‌ای داشت؟

 

آن موقع فقط فیلم را راف کات زده بودم و هنوز ساختار آن درست درنیامده بود. وقتی او فیلم را نگاه کرد گفت، طنزی در کل فیلم وجود دارد. این طنز را خیلی دوست داشت؛ مثلاً فصلی در فیلم گذاشته بودم که خمیازه کشیدنش بود. وقتی خود کیارستمی مشغول تماشای آن بود گفتم: «ببخشید آقا.» به این معنا که ببخشید این فصل را در فیلم گذاشته‌ام، اما کیارستمی ‌گفت که اتفاقاً خیلی خوب است. وقتی تماشای فیلم تمام شد گفت: «کل فیلم با این زمان‌بندی خوب است، اما زمانی که می‌خواهی آن را عرضه کنی تمرکز بیشتری داشته باش و فیلم را جمع و جورتر کن.»

 

اتفاقاً از او پرسیدم، چه پیشنهادی داری؟ گفت: «وقتی کتابت را می‌نوشتی برای من فرستادی که ببینی من چه پیشنهادی دارم؟ این هم فیلم توست. هر جور کار کنی همان‌جور درست است.» شاید جالب باشد این را هم بگویم که کیارستمی عادت داشت وقتی کار خوبی می‌کردی پیشانی‌ات را می‌بوسید. یک بار زمانی که رفتم دست‌نویس کتاب را از او بگیرم پیشانی‌ام را بوسید و بار دیگر زمانی که فیلم را دید. پیشنهادی نمی‌داد چون می‌گفت درست است که من در فیلم هستم، اما فیلم توست. ضمن اینکه او دوست داشت چنین فیلمی ساخته شود و بماند.

 

*نوشتن کتاب چقدر در ساخت این فیلم کمک کرد؟ آیا کارتان را راحت‌تر کرد یا اینکه 2 مقوله جدا از یکدیگر بود؟

 

کاملاً جدا از یکدیگر بود. کتاب موضوعات خیلی بیشتری دارد..

 

*منظورم مضامین و موضوع‌ها نیست. از این نظر که تجربه نوشتن کتاب یا بازخوردهایی که گرفتید مسیر ساخت فیلم را برایتان روشن‌تر کرد؟

 

در کتاب فصل‌هایی هست که اصلاً آنها را فیلمبرداری نکرده‌ام. کتاب ویژگی خاص خودش را دارد؛ به این معنا که تخیل مخاطب درگیر می‌شود و داستان‌هایی را که هنرجویان تعریف می‌کنند در ذهنش می‌سازد. خیلی‌ها که کتاب را می‌خواندند اصلاً نمی‌گفتند که ای کاش فیلمش هم ساخته می‌شد و حتی کسانی که فیلم را دیدند و کتاب را خواندند کتاب و فیلم را مقایسه نکردند و نگفتند فیلم بهتر از کتاب بوده است یا بالعکس چون به نظرم آنها از یکدیگر جدا هستند.

 

درست است بخش‌هایی از کتاب در فیلم هست، اما همان‌طور که از نام هر دوشان معلوم است، 2 اسم جدا دارند. در عین اینکه هر 2 جنبه آموزشی دارند.

 

*پیش از این گفته بودید، در برخی اوقات خود عباس کیارستمی می‌گفت که از کجا تصویر بگیرید. آیا موقعیت‌های خاصی در آن زمان و مکان وجود داشت؟

 

وقتی در گورستان ماشین‌ها بودیم من نه تنها به ایشان کمک می‌کردم، فیلمبرداری هم انجام می‌دادم. زمان‌هایی که متوجه می‌شد من کمی سرگردان هستم یک‌دفعه اشاره می‌کرد که از فلان زاویه فیلم بگیر؛ مثلاً در همان اوایل فیلم می‌بینیم که در گورستان ماشین‌ها جست‌وجو می‌کند و وقتی آن پیچ را پیدا می‌کند می‌گوید، آنچه را می‌خواستم پیدا کردم. این حرکت رو به دوربین است.

 

یک‌جورهایی انگار می‌فهمید که من دوست دارم از او فیلم بگیرم اما این جسارت را ندارم که خودم را به صورتش نزدیک کنم یا به او بگویم از این سو به آن سو حرکت کن. در واقع خودش اتوماتیک‌وار می‌دانست چگونه جلوی دوربینم قرار بگیرد.

 

*تاکنون تجربه اکران چطور بوده؟ چه بازخوردهایی گرفته‌اید؟

 

من تهران نیستم اما از طریق شبکه اینستاگرام با توجه به فالوورهایی که اضافه می‌شوند یا ابراز محبت می‌کنند متوجه نظرات‌شان می‌شوم چون می‌گویند که از فیلم خوش‌شان آمده است، اما واقعیت این است که از تعداد تماشاگران و... خبر ندارم.

 

البته به دلیل شیوع کرونا ظرفیت سالن‌ها کمتر است. با این حال در یکی 2 باری که فیلم را با تماشاگران در سالن سینما دیدم، حس کردم اغلب آنها راضی بودند. در صحبت‌هایی که پس از دیدن فیلم داشتیم می‌گفتند که فیلم را دوست دارند.

 

معتقدم این فیلم کم‌کم راهش را پیدا می‌کند چون یک فیلم تاریخی موزه‌ای به حساب می‌آید و بعدها برای دانشجویان و علاقه‌مندان سینما مرجع می‌شود و فیلمی نیست که تاریخ مصرف داشته باشد. امکان دارد 10 سال دیگر که این فیلم دوباره اکران شود استقبال خیلی بیشتری از آن صورت گیرد.

 

عباس کیارستمی دانشجو موزه   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

عقبگرد بورس در 37 صنعتشاخص سهام روز گذشته از کف 3/ 1 میلیون واحدی پایین‌تر رفت تا هفته سراسر منفی را تکمیل کند.در این میان
خبرفوری بورس تهران بندرعباس خودرو 

  

هشدار | اگر این علائم گوارشی را دارید کرونا گرفته اید!​دو بررسی جدید نشان می‌دهند علائم گوارشی با بیماری شدیدتر کووید-19 و پیامدهای بالینی بدتر آن ارتباط دارند.
مستقل‌آنلاین یارانه پژوهش بیمارستان 

  

وزیر بهداشت: مدیریت کرونا مدیریت کروناوزیر بهداشت گفت: ما مدیریت کرونا را بر مبنای روزهای سخت دفاع مقدس در کشور انجام دادیم و از قبل از ورود ویروس به کشور، خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم و یک بیمار هم پشت درِ هیچ بیمارستانی سرگردان نشد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت سینما صدا و سیما 

  

بیماران بدحال کرونا چه کسانی هستند؟اقتصادنیوز : معاون درمان وزیر بهداشت گفت: بیشتر بیماران بد حال مبتلا به بیماری کووید 19 افرادی هستند که دیرهنگام و بعد از گذشت یک هفته یا 10 روز و بعد از آنکه بدحال شدند به مراکز درمانی مراجعه می کنند در صورتی که اگر در روزهای نخست شروع علائم به درمان خود حساس باشند، بهبودی حاصل نموده و جان خود را از دست نمی‌دهند.
اقتصادنیوز درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه 67 نفر بیمار جدید در بخش ها و تحت نظر اورژانس بیمارستانها بستری شدند، افزود: همچنین 58 ترخیص از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند.
صراط بیمارستان قم اورژانس 

  

کرونا بیش از پیش اتحاد جهان بشریت برای داشتن زندگی سالم را نمایان کرددبیرکل انجمن اسلامی چین گفت: همه‌گیری کووید-19 بار دیگر به جهانیان هشدار داد که بشر در جامعه‌ای با آینده ای مشترک زیست می‌کند، که هیچ فرد یا کشوری نمی‌تواند دست تنها با بلایای بزرگ و بحران‌ها رو در رو شود، و این‌که وحدت و همکاری مسیر صحیح پیش روی جهانیان است.
ایلنا فضای مجازی نماز چین 

  

کرونا ویروس آزمایش الهی برای جهان بشریت استمفتی اعظم سلطنت برونئی دارالسلام عنوان کرد: گسترش این پاندمی مخوف و ترسناک به عنوان یک فاجعه شدید به حساب می‌آید. اما با این وجود، ما از آن رو که مسلمانیم می‌بایست که این موضوع را قضا و قدری از سوی خداوند عز و جل بدانیم.
ایلنا ویروس سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت 

  

کرونا | فوتبال فرانسه را تعطیل کردکووید 19 بار دیگر فوتبال فرانسه را معلق کرد.
۵۵ آنلاین فوتبال فدراسیون فوتبال فرانسه 

  

روحانی: مصوبات ستاد کرونا از طریق سخنگو اعلام می‌شودرییس جمهور روحانی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست و تاکید کرد: تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز صرفا از طریق سخنگوی ستاد ملی به مردم اعلام می شود...
انصاف‌نیوز حسن روحانی رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

از خوردن این میوه خوشمزه برای مقابله با کرونا غفلت نکنیدمتخصص تغذیه با بیان اینکه «به»، حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C است،گفت: این میوه سیستم ایمنی را تقویت کرده و به کاهش ابتلا به عفونت کمک می‌کند؛ ضمن اینکه دانه آن نیز باعث بهبود سرفه، گلودرد و برونشیت می‌شود.
برنا تغذیه سیستم ایمنی 

  

تست کرونای همه داوران تهرانی شاغل در لیگ فوتبال منفی شد.
ورزش۳ عکس فوتبال 

  

ویروس‌شناس روس: ایجاد ایمنی جمعی برابر کروناویروس غیرممکن استیک محقق ویروس شناس روس که در آزمایشی خود را برای دومین بار به کروناویروس آلوده کرده می‌گوید ایجاد مصونیت/ایمنی گله‌ای در برابر این ویروس ناممکن است. نتیجه گیری او بر اساس پرونده خود این است که مصونیت جمعی یا گله امیدی ناممکن است. ویروس همچنان در جهان ماندگار است و اگرچه واکسن‌ها ممکن است ایمنی ایجاد کنند اما این امر موقتی است...
رویداد۲۴ ویروس روسیه فرانسه 

  

کرونا در اروپا؛ محدویت‌ها باز می‌گرددایتالیا، اسپانیا، فرانسه و بریتانیا از جمله کشور‌هایی بودند که بیشترین صدمه را بر اثر کرونا دیدند و ناچار به اعمال محدودیت‌های سراسری خانه‌نشینی شدند.
رویداد۲۴ کمیسیون اروپا ایتالیا اسپانیا 

  

«آسپرین» داروی معجزه‌آسای کرونادانشمندان طی تحقیقات جدید دریافته اند مبتلایان بستری شده ویروس کرونا که برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی آسپرین استفاده می‌کرده‌اند نسبت به دیگران ریسک کمتری در مرگ به خاطر این ابتلا به این بیماری داشته‌اند.
۵۵ آنلاین ویروس درمان سکته قلبی