علائم ابتلا با ویروس دلتا چند روز بعد نمایان می‌شود؟

آن‌طور که رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران می‌گوید سویه دلتای ویروس کرونا بسیار مسری‌تر از کرونای چینی و انگلیسی بوده و برخلاف جهش‌های قبلی دارای دوره کومون 2 تا 5 روزه است، اما نرخ ابتلا بیشتر بین 30 تا 50 ساله‌ها است.

علائم ابتلا با ویروس دلتا چند روز بعد نمایان می‌شود؟

آن‌طور که رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران می‌گوید سویه دلتای ویروس کرونا بسیار مسری‌تر از کرونای چینی و انگلیسی بوده و برخلاف جهش‌های قبلی دارای دوره کومون 2 تا 5 روزه است، اما نرخ ابتلا بیشتر بین 30 تا 50 ساله‌ها است.

 کرونای دلتا این روزها در همه جای کشور تاخت و تاز می‌کند و اگر شرایط را عادی بپنداریم خیلی زودتر از آنچه که تصورش را می‌کنیم درگیر این ویروس منحوس خواهیم شد.

گلستان هم در موج پنجم شیوع کرونا به سر می‌بَرد و با توجه به غالب شدن سویه دلتا هر روز بر تعداد مبتلایان به کووید 19 در این استان افزوده می‌شود و به همان نسبت نیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهرهای مختلف نیز مملو از بیمارانی است که اغلب با حال بد بستری می‌شوند.

هرچند واکسیناسیون گروه‌های هدف هم در استان گلستان در حال انجام است اما روند آن قطره چکانی است و سرعت کُندی دارد؛ هرچند در برخی از شهرستان‌ها از جمله مراوه تپه افراد بالای 60 سال بسیار کم از واکسیناسیون استقبال کرده‌اند و همین امر نگرانی‌ها را درباره افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در این مناطق افزایش داده است.

کرونای دلتا این روزها افراد بسیاری را گرفتار کرده و در گلستان هم با اینکه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اغلب سعی می‌شود به جای بستری در بیمارستان، مردم پس از ویزیت و دریافت دارو در منزل دوران درمان و قرنطینه را سپری کنند با اینحال تعداد مبتلایان و بستری شدگان با سرعت بسیار زیاد در حال افزایش است. به طوریکه در شبانه روز گذشته 240 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

رکورد بستری بیماران کرونایی در استان گلستان شکسته شده و به یکهزار و 3 نفر رسیده است که 139 نفر از این بیماران در بخش آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

آن طور که کارشناسان می‌گویند سویه دلتا بسیار مسری‌تر از جهش‌های قبلی ویروس کروناست و یکی از دلایل اصلی ابتلاهای خانوادگی و خوشه‌ای نیز همین موضوع است.

رئیس انجمن ویروس شناسی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان معتقد است که سویه دلتا، سرکش‌تر و مسری‌تر از سایر سویه‌های قبلی است.

دکتر علیجان تبرایی درباره میزان سرایت‌پذیری سویه دلتا اظهار داشت: بررسی‌ها آزمایشگاهی نشان می‌دهد که سرعت انتشار سویه دلتا نسبت به کرونای چینی 100 درصد و نسبت به کرونای انگلیسی هم تا 60 درصد بیشتر است.

وی با اشاره به کاهش سن میزان مبتلایان به کرونای دلتا هم گفت: علاوه بر سرعت انتشار بالای کرونای دلتا سن ابتلا به آن هم کاهش پیدا کرده است و این روزها بیشتر مبتلایان بین 30 تا 50 سال درگیر این نوع از ویروس شده‌اند.

رئیس انجمن ویروس شناسی ایران با بیان اینکه ویروس به طور مستمر خود را متناسب با محیطی که در آن قرار می‌گیرد، تغییر می‌دهد، اضافه کرد: میزان و شدت بیماری در افراد مختلف بسته به میزان ویروسی که وارد بدن فرد می‌شود متفاوت است اما در مجموع در کرونای دلتا بروز علایم از 2 تا 5روز متغیر بوده، این در حالی است که در کرونا چینی دوره کومون بین 14 تا 28 روز بود.

وی درباره علایم کرونای دلتا که گفته می‌شود کاملا شبیه سرماخوردگی است، گفت: آبریزش بینی، سرفه، سردرد، دردهای بدنی و گلودرد از جمله علائم کرونا دلتا است و افرادی که این علایم را دارند بدون در نظر گرفتن نتیجه تست‌های تشخیصی باید خود را قرنطینه کنند.

تبرایی درباره این تصور که گفته می‌شود کسانی که واکسن زدند دیگر نیازی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند، گفت: افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا هیچ واکسنی صد درصد ایمنی ایجاد نمی‌کند بنابراین امکان ابتلای کسانی که واکسن کرونا هم دریافت کرده‌اند وجود دارد اما احتمالا بیماری با قدرت و شدت کمتری در این افراد بروز و ظهور خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات ما از این ویروس محدود و ناکافی است و نمی‌توان چیزی را به صورت قطعی و 100 درصدی درباره آن بیان کرد. با توجه به شرایطی که وجود دارد باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان مهم‌ترین اقدام در دستور کار همه قرار داشته باشد.

 

منبع: انتخاب

ویروس ایران دارو   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار