ایلنا   |  سیاسی  |  

مو به موی مسائل مطرح شده در وین به شورای عالی امنیت ملی وصل می‌شود/ مذاکره‌کنندگان ایران را نهادهای بالادستی تایید می‌کنند/ گروهی می‌خواهند مذاکرات را هوا کنند

تحلیلگر ارشد مسائل ژئوپلتیک به بررسی نقش وزارت خارجه در سیاست‌گذاری‌‌های کلان و همچنین چگونگی حفظ برجام برای حفظ منافع مردم و رهایی از مشکلات معیشتی پرداخت.

مو به موی مسائل مطرح شده در وین به شورای عالی امنیت ملی وصل می‌شود/ مذاکره‌کنندگان ایران را نهادهای بالادستی تایید می‌کنند/ گروهی می‌خواهند مذاکرات را هوا کنند

تحلیلگر ارشد مسائل ژئوپلتیک به بررسی نقش وزارت خارجه در سیاست‌گذاری‌‌های کلان و همچنین چگونگی حفظ برجام برای حفظ منافع مردم و رهایی از مشکلات معیشتی پرداخت.

عبدالرضا فرجی‌راد استاد ژئوپلتیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به هجمه‌های اخی به ظریف و بیانات رهبر انقلاب درباره اینکه اگر سیاست‌گذاری خارجی به عهده دولت نیست چرا تیم دیپلماسی مورد حمله قرار می‌گیرد، با بیان اینکه سیاست خارجی بر اساس قانون اساسی در اختیار رهبری است، اظهار داشت: البته در صحبتی هم که رهبری داشتند، نگفتند که حتماً ایشان باید تصمیم بگیرند، بلکه گفتند نهادها و افراد بالادستی باید تصمیم بگیرند که به شورای عالی امنیت ملی نیز اشاره داشتند که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه نیز عضو آن هستند. 

وی ادامه داد: این موضع که شورای عالی امنیت تصمیم‌ساز و سیاست‌گذار است از ابتدای انقلاب، بعد از رفتن بنی‌صدر و با وزارت آقای ولایتی جا افتاد و تداوم پیدا کرد. مسائل در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شوند و البته وزارت خارجه نیز نظر خودش را می‌دهد؛‌ اما مصوبات شورای عالی امنیت ملی که رهبری تایید می‌کنند به اجرا درمی‌آیند و اجرای آن نیز با وزارت خارجه است. حداقل در 40 سال گذشته ما تغییری در این سیاست ندیدیم، به ویژه در مسائل کلان مثل هسته‌ای، جنگ، بهار عربی،‌ مسائلی که برای افغانستان و روی کار آمدن طالبان پیش آمد، جنگ ارمنستان و آذربایجان و حتی جنگ تاجیکستان، همه مسائل کلان در شورای امنیت ملی مطرح می‌شوند. البته وزارت خارجه پیشنهادهایی می‌دهد که یا قبول و یا رد می‌شود اما اجرای سیاست‌ها با وزارت خارجه است.

این تحلیل‌گر ارشد مسائل سیاست خارجی گفت:‌ در برجام نیز ما شاهد همین روند بودیم، اما عده‌ای در داخل دلشان می‌خواست بگویند که وزارت خارجه و دولت بدون همفکری با نهادهای بالادستی کار می‌کنند؛ این نیز درست نبود. مگر می‌شود برجام سه سال پیش را فقط وزارت خارجه پیش ببرد؟ مو به موی آن چیزی که در وین یا در ژنو مطرح می‌شد اطلاع داده می‌شد و به شورای عالی امنیت ملی وصل می‌شد و آنها می‌گفتند که جلو بروید یا مسائل تغییر داده شود؛ اکنون نیز همین شرایط را داریم و دیپلمات‌های ما با هماهنگی پیش می‌روند، به چه دلیل است که چند روز مذاکره می‌کنند و بعد برمی‌گردند؟ دلیلش این است که بر می‌گردند که با بالادستی‌ها مشورت کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در برجام قبلی و در همین برجام فعلی که ترامپ از آن خارج شد و اکنون در حال احیای آن هستند، بی تقوایی هم شد. بعضی‌ها بدون در نظر گرفتن منافع مردم و منافع ملی و بی‌توجه به مشکلات سخت معیشت مردم وانمود می‌کنند که برجام را وزارت خارجه یا دولت پیش می‌برد؛ البته شاید چون رئیس‌جمهور هر روز در این رابطه صحبت می‌کند، فکر کنند حق با آنهاست، اما رئیس‌جمهور هم هرچه تحویل ملت می‌دهد را در جلسه شورای عالی امنیت ملی یا در جایی هماهنگ کرده و از سوی رهبری تایید شده است.

وی تصریح کرد: برخی منافع انتخاباتی و برخی منافع مادی دارند و دوست ندارند وضعیت انتخابات و اقتصاد کشور پیش برود بلکه می‌خواهند معیشت مردم و کاری که دست آنها است، بماند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که آیا تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مجریان خوبی برای اجرای سیاست‌گذاری‌ها نبودند، با تاکید بر اینکه چرا آنها خوب بودند و رهبری چندین با از آنها تقدیر کرد و مردم نیز از آنها راضی بودند، بیان کرد:‌ آنهایی که سر و صدا می‌کنند یک اقلیتی هستند که تبلیغات نیز دستشان است. در حال حاضر نیز رهبری تایید کردند که مذاکرات انجام شود و تصریح کردند که اگر یک ساعت می‌توانیم تحریم‌ها را برداریم نباید معطل کنیم. رئیس‌جمهور نیز چندماه تاکید  دارند که باید تحریم‌ها برداشته شود. 

وی با بیان اینکه حتی فردی که برای مذاکره می‌رود، تایید می‌شود و اینگونه نیست که وزارت خارجه یک نفر را برای مذاکره تایید کند؛ گفت: افراد حتماً در نهادهای بالادستی و توسط مقامات رسیدگی و تایید می‌شوند. یک اقلیتی همیشه مخالف سیاست‌های کلان در کشورها هستند که ما نیز نباید خیلی نسبت به آن حساس باشیم. همه باید کمک کنیم که این مذاکرات هرچه زودتر و سریع‌تر به نتیجه برسد.

فرجی‌راد خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها مدام به آمریکا سفر می‌کنند، نماینده‌های کنگره، جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مدام طرح می‌دهند این گروه می‌خواهند مذاکرات وین را هوا کنند، مقامات اروپایی و بلینکن نیز مجبورند به گونه‌ای حرف بزنند که هم طرف ایرانی قهر نکند و هم به طرف آمریکایی فشار نیاید. هم مردم و هم مقامات ایرانی و هم آمریکا ترس و لرز دارند و می‌ترسند که وین به هم زده شود.

وی با بیان اینکه اگر این بار برجام به سرانجام برسد که می‌رسد و حداکثر تا یک ماه دیگر جواب می‌دهد، ما نباید همان رفتار گذشته را  داشته باشیم، که بعضی از دوستان انجام داده‌اند، گفت: در سه سال آینده آقای بایدن به دلیل سن و وضعیتی که دارد، نمی‌تواند برای انتخابات خودش را بالا بکشد؛ سن او بالای 80 می‌رود و یک زمین خوردن همان و غرق شدن در انتخابات همان و دیگر رئیس‌جمهور نخواهد بود، لذا احتمال اینکه رئیس‌جمهور یک جمهوری‌خواه باشد و حتی احتمال حضور ترامپ در انتخابات وجود دارد و حزب جمهوری‌خواه در حال متحد شدن درباره رهبری ترامپ هستند و اگر دولت بایدن نتواند برجام را به سرانجام برساند و ما نیز بخواهیم مقداری سخت‌گیری کنیم و بگوییم اروپا، چین و روسیه بیاید در کشور سرمایه‌گذاری کند و آمریکایی‌ها نیایند، بازهم مسائل قبل دنبال خواهد شد. 

این تحلیل‌گر ارشد مسائل آمریکا بیان کرد: موضوعات اصلی در رالی انتخاباتی سه سال آینده موضوع خروج از برجام خواهد شد و در واقع کاندیدا‌های ریاست جمهوری آمریکا اعلام می‌کنند دوباره این قرارداد بسته شده اما چیزی گیر آمریکا نیامده است و دوباره اروپایی‌ها، چینی‌ها و روس‌ها خورده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از  70 میلیون نفر از مردم آمریکا نظرشان نسبت به ترامپ و جمهوری‌خواهان تغییر نکرده است، تصریح کرد:‌ جمهوری اسلامی باید یک استراتژی درست را دنبال کند که بر اساس آن استراتژی این فکر را داشته باشد که سه سال آینده را ببیند. اگر با این حفره‌های بزرگی که در اقتصاد ایجاد شده دوباره بخواهد تا سه سال دیگر این وضعیت وجود داشته باشد، طبیعتاً ضربه اساسی به مملکت می‌خورد و در درجه اول مردم آسیب می‌بینند و سختی می‌کشند و بعد دولت بعدی است که باید بار این شرایط را به دوش بکشد؛ بنابراین فقط این نیست که ما مذاکره کنیم و منتظر بشینیم و اکثر تحریم‌ها برداشته شود، اما قضایا را دنبال نکنیم.

این کارشناس مسائل ژئوپلتیک با بیان اینکه کارهای خوبی در حال انجام شدن است که به وین ارتباط دارد، اضافه کرد:‌ همین گفت‌وگو با عربستان و آمادگی برای پایان دادن به جنگ یمن بخشی از نتایج وین است که اگر همینطور ادامه پیدا کند، خوب است. دولت آمریکا نیز باید پاسخگو باشد و تهران و واشنگتن باید به گونه‌ای کار کنند که بتوانند سه یا چهار سال دیگر مسائل را حل کنیم تا کسی روی برجام خط نکشد و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم، بالای 50 درصد جمهوری‌خواهان شانس پیروزی در انتخابات 3 سال آینده را دارند، معاون اول آقای بایدن شانس کمتری دارد و بنابراین باید در بعد استراتژی با آمریکایی‌ها طوری قرارداد ببندیم که آنها نیز احساس کنند در این وضعیت خیلی کلاه سرشان نرفته است.

دموکرات مو بهار   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

جهش بورس تهران در اولین روزتابستاناقتصادنیوز: امروز اول تیر 1400 برای اهالی بورس روز خوشایندی بود، شاخص‌ها رشد کردند و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افزایش یافت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

قیمت دلار امروز سه شنبه 1400/04/01|دلار بالا رفتقیمت دلار امروز در بازار بالارفت و به24,210 (بیست و چهار هزار و دویست و ده ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بررسی حمایت های جدید سینمایی در جلسه کارگروه کروناتصمیم گیری جهت مصوب کردن حمایت از بسته پیشنهادی شورای صنفی نمایش به جلسه آینده کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما موکول شد.
برنا شورای صنفی نمایش سینما 

  

کرونا یک شهر چین را قرنطینه کرد پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : شهر «دونگ گوانگ» واقع در استان پر جمعیت گواندونگ، از امروز سه شنبه قرنطینه شد و مقامات از مردم خواسته اند جز در موارد اضطراری، از خانه خارج نشوند. نوع دلتا ویروس کرونا که اولین بار در هند مشاهده شده است در این منطقه از چین گزارش شده است، شهر دونگ گوانگ برای 31 روز است که با این ویروس مبارزه می کند. بر اساس این گزارش، مقامات شهر به…
نامه نیوز چین ایران رضا عطاران 

  

اجرای طرح غربالگری موارد ابتلا به کرونا در بین کارکنان فروشگاه شهروند کاشانکدر راستای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا، تست رایگان و سریع کرونا در فروشگاه شهروند کاشانک انجام شد. طرح غربالگری و شناسایی موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین کارکنان شهروند طی ماه های گذشته، یکی از موثرترین روش های کنترل و محدود کردن ویروس کرونا بوده که در تمامی فروشگاه ها و واحدهای ستادی شرکت شهروند عملیاتی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین شهروند ویروس رایگان 

  

کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتایکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: واکسن های کووید-19 در حال از دست دادن اثربخشی خود در بر
خبرفوری روسیه ویروس بوریس جانسون 

  

سیگنال های مهم و موثر بر قیمت دلار فردابازار ارز دوباره روی دور صعودی قرار گرفته و دلار از 23600تومان روز شنبه، به 24250تومان در بازار امروز افزایش یافته که به گفته فعالان بازار ارز این روند نتیجه جوسازی نوسان‌گیران پیرامون اظهارات برجامی به ظاهر متفاوت رییس جمهور فعلی و منتخب دوره سیزدهم است.
گسترش وین دولت موشک 

  

روایتی از همدلی مجاهدانه طلاب در خط مقدم مبارزه با کروناکتاب «کد 99»، مجموعه خاطراتی از حضور یک طلبه به همراه دوستانش در خط مقدم مبارزه با کرونا است که امروز سه‌شنبه 1 تیرماه در بیمارستان شهید بهشتی قم رونمایی شد.
ایبنا بیمارستان قم 

  

هنوز هیچ کدام از واکسن‌های ایرانی کرونا قیمت‌گذاری نشده‌اندسخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تاکنون هیچ کدام از واکسن‌های کرونا تولید داخل در کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، قیمت گذاری نشده‌اند.
مملکت‌آنلاین قیمت توئیتر دارو 

  

رونمایی از واکسن کرونای تولید دانشگاه علوم پزشکی سپاهرونمایی از واکسن کرونای تولید دانشگاه علوم پزشکی سپاه در چند روز آینده
فردا تولید نیروهای مسلح ویروس 

  

آخرین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی ملیآخرین قیمت دلار و یورو را در این گزارش مشاهده کنید.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار افزایشی شدنرخ دلار که روز شنبه هزار تومان ریزش داشت، طی سه روز این ریزش را جبران کرد .
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

وضعیت دلار در دوران پساکرونایی چگونه می شود؟| ترمز قیمت دلار کشیده شد؟وضعیت دلار در دوران پساکرونایی چگونه می شود؟ ترمز قیمت دلار کشیده شد؟ وضعیت قیمت دلار به کجا می رسد؟
۵۵ آنلاین دلار درآمد قیمت 

  

بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آوردیونسکو در گزارشی جدید از تبعات منفی همه‌گیری کرونا بر بیش از هزار محوطه جهانی خبر داده و اعلام کرده
خبرفوری یونسکو روسیه ویروس