داروی سالیراویرا در مدت 5 روز قادر به رفع عوارض کرونا است

نتایج کارآزمایی داروی درمان کرونا و پیشگیری تولیدشده در یکی از شرکت‌های دانش بنیان نشان می‌دهد هیچ یک از بیماران تحت درمان این دارو برای ادامه درمان در بیمارستان بستر نشدند، ولی 28 درصد از افراد گروه کنترل برای درمان بیشتر در بیمارستان بستر شدند.

داروی سالیراویرا در مدت 5 روز قادر به رفع عوارض کرونا است

سالیراویرا داروی جدیدی است که توسط یکی از شرکت‌های داروسازی مستقر در پارک فناوری پردیس تولید شده و در آستانه ورود به بازار دارویی قرار دارد. این دارو در کارآزمایی بالینی نتایج بسیار قابل قبولی به دست آورد و می‌تواند راه امیدی برای کنترل بیماری کرونا پیش از واکسیناسیون باشد.

دکتر صالح رمضانی، رییس هیت مدیره این شرکت دانش بنیان و فرمولاتور داروی سالیراویرا با تاکید بر اینکه این دارو اولین اندیکاسیون 4 جزئی است که برای بیماری کووید-19 طراحی شده است، افزود: مراحل تحقیق و توسعه و پیش بالینی و کلینیکال آن طی 16 ماه اجرایی شده است.

وی اجرای کارآزمایی بالینی این دارو را در بخش عفونی بیمارستان امام خمینی دانست و افزود: این دارو که بر اساس مطالعات کلینیکال نشان داد هیچ عارضه جانبی سویی ندارد، دارای اندیکاسیون 4 جزئی شامل یک "اسپری بینی" برای ایجاد ایمنی سینوس‌ها و "اسپری دهانی" برای ایجاد ایمنی دهانی است و جزء سوم آن "قرص" است که موجب ایمنی خونی می‌شود و مانع بروز و ایجاد توفان سایتوکاین (cytokine‎) خواهد شد.

رمضانی با بیان اینکه جزء چهارم این دارو "قطره بخور" است که به صورت استنشاقی می‌تواند از بروز علائم کرونا در ریه‌ها پیشگیری کند، خاطر نشان کرد: بر این اساس ما پیشنهاد می‌دهیم که برای دریافت بهترین پاسخ مصرف، بهتر است این دارو به صورت 4 جزئی مصرف شود، ولی به صورت جداگانه می‌توان هر کدام از این اجزا را مصرف کرد.

این محقق حوزه داروسازی با تاکید بر اینکه توصیه این شرکت برای درمان بیماری کووید-19، مصرف همزمان چهار فرم دارویی برای مدت حداقل 8 روز است، یادآور شد: مطالعات ما نشان می‌دهد که تنها با استفاده از یک فرم دارویی نتیجه مناسب از این دارو دریافت نخواهد شد.

به گفته وی استفاده از یک یا دو جزء داروی سالیراویرا ممکن است تاثیرات مثبتی در درمان کرونا داشته باشد، اما اگر افراد به دنبال نتایجی مشابه با نتایج کارآزمایی بالینی هستند، باید چهار جزء را به صورت همزمان مصرف کنند.

رمضانی اضافه کرد: در فرمولاسیون اسپری بینی پیشرفت قابل توجهی داشتیم، به گونه‌ای که در هنگام پاشش، در بینی احساس سوزش ایجاد نخواهد کرد. این اسپری حالت دوفازی دارد و پیش از مصرف باید به خوبی تکان داده شود.

پیشگیری و درمان در یک دارو با منشأ گیاهی

این محقق در پاسخ به این سوال که آیا این دارو جنبه درمانی دارد، توضیح داد: با توجه به مکانیزمی که در دارو طراحی و فرموله شده است، مواد موثره این دارو مانع اتصال پروتئین‌های انسانی این ویروس با پروتئین‌های بدن انسان می‌شود، از این رو این دارو می‌تواند مکانیزم پیشگیرانه نیز در افراد داشته باشد.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه این دارو می‌تواند موجب کاهش ابتلای فرد به بیماری کووید-19 شود، ادامه داد: پیشنهاد می‌شود در زمانی که افراد به فضاهای پرخطر مانند مراکز پرجمعیت یا سیستم‌های حمل و نقل عمومی مراجعه می‌کنند، قبل و بعد از قرارگیری در این شرایط از اسپری بینی و دهانی سالیراویرا استفاده کنند. این اسپری می‌تواند به صورت فیزیکی ویروس را پیش از ورود به سلول و درگیر شدن با بدن، مورد هدف قرار داده و غیرفعال کند.

کارآزمایی‌های بالینی

رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه این دارو منشأ گیاهی دارد، گفت: مواد موثره این دارو استخراج شده از مواد گیاهی و یک داروی کاملا گیاهی به شمار می‌رود و بررسی‌های بروز سرطان این دارو از سوی برترین محققان این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است که این ارزیابی‌ها نشان داد این دارو موجب سرطان در بدن نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه توکسیسیتی (اثرات سمیت دارو) در جهاد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفت، خاطر نشان کرد: همه مراحل پیش کلینیکال و کلینیکال توسط مراجع قانونی اجرایی شده است.

رمضانی با بیان اینکه در ایران داروهای گیاهی عموما برنامه کارآزمایی بالینی منظمی ندارند، اضافه کرد: ولی داروی سالیراویرا برنامه کارآزمایی بالینی منظم و دقیقی را در بیمارستان امام خمینی تهران انجام داد و نتایج به دست آمده از این کارآزمایی‌ها نشان می‌دهد که تاثیرات این دارو در بیماران مبتلا به کرونا بسیار چشمگیر است.

به گفته این محقق، نتایج کارآزمایی بالینی نشان دهنده کاهش 50 درصدی طول درمان، بستری نشدن هیچ یک از افرادی که در گروه تیمار با سالیراویرا بوده‌اند و افزایش Viral Clearance در اثر مصرف داروی سالیراویرا بوده است. نتایج این مطالعات بالینی به این شرح است:

شرح مصرف‌کننده سالیراویرا مصرف‌کننده داروی روتین

درمان در روز دهم 87 درصد 12 درصد

کاهش دوره درمان 4.9 روز -

بستری در بیمارستان 0 28 درصد

کاهش بار ویروسی در روز 4 درمان 27 درصد 10 درصد

کاهش بار ویروسی در روز 8 درمان 60 درصد 40 درصد

به گفته این محقق بر اساس جدول بالا، 28 درصد از افراد گروه کنترل که دارو را استفاده نمی‌کردند، وقتی به بیماری کووید-19 مبتلا شدند، در بیمارستان بستری شدند، ولی افرادی که از این دارو مصرف کردند، بستری نشدند.

رمضانی ادامه داد: کارآزمایی بالینی سالیراویرا با دقت زیادی انجام شد، به گونه‌ای که از هر فرد سه مرتبه تست مولکولی کرونا گرفته شده و نتایجی جالبی گردآوری شده است. نتایج این کارآزمایی توسط بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تایید شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در کارآزمایی بالینی این دارو گروه کنترل، "دارونما" دریافت نکردند، گفت: نکته قابل توجه در مورد بیماری کرونا کشنده بودن این بیماری است؛ از این رو در بیماری‌های کشنده استفاده از دارونما از نظر اخلاقی دچار تناقضاتی است. از این رو در کارآزمایی بالینی این دارو تصمیم گرفته شده که گروه کنترل به صورت تصادفی از افرادی که دارو دریافت نمی‌کنند، انتخاب شده و صرفا آزمایشات مولکولی در این افراد انجام شد.

این محقق با تاکید بر اینکه این دارو بر روی رفع 14 دسته علائم بیماری کووید-19 که در بیماران بروز می‌کند، مورد بررسی قرار گرفت، تاکید کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که این دارو قادر است 10 مورد از این عوارض را طی 5 روز درمان کند که از آن جمله می‌توان به اختلالات بویایی، چشایی، بدن درد و مشکلات تنفسی اشاره کرد. اختلالات بویایی و چشایی ناشی از ابتلا به کرونا با این دارو در مدت 5 روز رفع خواهد شد، ولی گزارش‌هایی که از بیماران دریافت کردیم، این زمان را 48 تا 72 ساعت نیز اعلام کردند؛ اما به طور متوسط این دارو در مدت 5 روز قادر به رفع عوارض بیماری کووید-19 است.

فرمولاتور این دارو با بیان اینکه از آنجایی که این دارو فاقد عوارض جانبی است، افراد می‌توانند قبل از ابتلا به این بیماری، داروی سالیراویرا را مصرف کنند، گفت: مستندات کاهندگی عوارض این دارو را به سازمان غذا و دارو تحویل دادیم و در حال بررسی است، ولی تمام تیم فنی این دارو و کلیه تیم کارآزمایی بالینی که حدود 14 نفر بودند، از این دارو در زمانی که با بیماران کرونایی مواجه بودند، مصرف کردند و تست PCR حتی یک نفر از آنها مثبت نشد.

به گفته وی، این دارو در فاز پیشگیری و درمان اثربخشی بسیار خوبی داشته است.

 

منبع: ایسنا

درمان فناوری دارو   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

افشاگری همتی درباره صعود بورساقتصاد نیوز:بی‌تدبیری و کج‌فهمی برخی از دولتمردان از رشد بورس با این تصور که رشد بورس می تواند به اقتصاد و کم کردن تورم کمک کند به تحریک روزانه مردم برای ورود و سرمایه‌گذاری در بورس منجر شد.
اقتصادنیوز اقتصاد تورم سرمایه 

  

اتهام روزنامه کیهان به فرابورس؛کپی برداری از یک طرح غربیروزنامه کیهان در مطلبی فرابورس را متهم به کپی برداری از یک طرح غربی برای مدیریت بازار سرمایه کرد
اقتصادنیوز روزنامه روزنامه کیهان کپی برداری 

  

سوءمدیریت خسارت‌بار دولت در بورس کیهان: یک روزنامه اصلاح‌طلب تصریح کرد دخالت‌های نادرست دولت علت عمده ریزش‌های پیاپی در بورس بوده است. روزنامه شرق نوشت: تداوم ریزش شاخص بورس تهران در چند ماه اخیر به رونق گرفتن طرح‌ها و بسته‌های حمایتی منجر شده که هدف مشترک همه آنها ایجاد اعتماد و ترغیب افراد به تزریق دوباره پس‌اندازهای خود به بازار سرمایه و بالابردن تقاضای سهام است. رئیس سازمان بورس با اشاره به بسته پیشنهادی 7+3…
فردا دولت بورس تهران روزنامه 

  

تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در بورس کالا توسط شستابعد از دو مرحله عرضه محصول سیمان در بورس کالا توسط شرکت سرمایه‌گذاری سیمان شستا، حذف واسطه‌ها و افزایش سود سهامداران و نیز تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در سطح کشور محقق شده است.
برنا بورس کالا سود سیمان 

  

آیا واقعا تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا برای بیماران پیوندی ضروری است؟نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد افرادی که پیوند عضو انجام داده اند، ممکن است به یک دوز تقویتی واکسن کووید-19 نیاز داشته باشند.
برنا 

  

چرا قیمت دلار ارزان نمی شود؟+ نموادراقتصادنیوز: امروز 25 خرداد 1400عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط 64 روز کاری اخیر قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

آیا واقعا مانند آنفلوآنزا باید هرسال واکسن کرونا تزریق شود؟کارشناسان و ایمونولوژیست‌ها به این سوال که آیا تزریق واکسن کرونا مانند آنفلوآنزا، هرساله ضروری خواهد بود، پاسخ دادند.
برنا 

  

گزارش نشست «تجربه‌ی روابط‌عمومی‌های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»پژوهشکده‌ی «مطالعات فرهنگی، ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا» روز چهارشنبه 19 خرداد 1400 میزبان نشست «تجربه‌ی روابط عمومی‌های دانشگاهی در مواجهه با کرونا» بود.
ایلنا اینترنت اینستاگرام توئیتر 

  

بسته حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا تمدید شد+فهرست مشمولانبنا بر اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا در سال 1400 تمدید شد.
اقتصادنیوز اشتغال 

  

فروش قاچاقی و تزریق واکسن کرونای آمریکایی فایزر در تهران با قیمت 25 تا 60 میلیون تومانبازار غیررسمی فروش 25 تا 60 میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران راه افتاده است که ب
خبرفوری فروشنده داروخانه وزارت بهداشت 

  

پیام رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی دستیابی کشور به واکسن کروناعلی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با صدور پیامی موفقیت پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا را تبریک گفت.
برنا رئیس جمهور سازمان انرژی اتمی انرژی 

  

رشد ارزش سهام در بورس کشورهای اروپاییبازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.
گسترش سهام بورس لندن فرانسه