مهر   |  سلامت  |  

ناگفته های کولیوند از روزهای شیوع کرونا در ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرحسین کولیوند در دوازدهمین همایش ملی فرماندهی و کنترل بحران که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در بحران‌های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می‌شد که اطلاعات سایر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شد. وی افزود: خیلی وقت‌ها تنگ نظری‌ها و یا بی آگاهی‌ها باعث می‌شود که نتوانیم برخی اطلاعات…

ناگفته های کولیوند از روزهای شیوع کرونا در ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرحسین کولیوند در دوازدهمین همایش ملی فرماندهی و کنترل بحران که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در بحران‌های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می‌شد که اطلاعات سایر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شد.

وی افزود: خیلی وقت‌ها تنگ نظری‌ها و یا بی آگاهی‌ها باعث می‌شود که نتوانیم برخی اطلاعات را با همدیگر به اشتراک بگذاریم و خدماتی که ارائه می‌شود، شایسته مردم یا دستگاه‌هایی که خدمت رسانی می‌کنند، نیست. با اطلاعاتی که در سیلاب‌های سال گذشته داشتیم، توانستیم هم خوب مدیریت کنیم و فرماندهی میدان را به صورت دقیق داشته باشیم و از عوارض بعدی سیلاب‌ها یعنی بیماری‌های واگیر، پیشگیری کنیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در حوادث مختلف در کشور مانند حادثه پلاسکو، ریزش معدن یورت گلستان و زلزله کرمانشاه، عملکرد وزارت بهداشت قابل قبول بوده است. پس از زلزله کرمانشاه، 7 اقدام را به عنوان اقداماتی که در خدمت رسانی در جهان، برترین بودیم و رکورد ثبت کردیم به سازمان جهانی بهداشت اعلام و عنوان کردم اگر کشوری این اقدامات را انجام داده بگویید تا ما دومین کشور بشویم.

کولیوند تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه شاهد همکاری، همدلی و هم اندیشی همه دستگاه‌ها بودیم. هر 5 دقیقه یک پرواز بالگرد برای انتقال مصدومان داشتیم. 7 هزار و 350 مصدوم در کمتر از 20 ساعت به بیمارستان‌های کرمانشاه، همدان، خرم آباد، تهران، کرج و اصفهان اعزام شدند و بیش از 100 عضو پیوند شد که همه آنها موفقیت آمیز بود.

داستان انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان

وی گفت: در دی ماه سال گذشته همه ما وضعیت بیماری کرونا در «ووهان» چین را رصد می‌کردیم که واگیری و مرگ زایی بالایی دارد و کسی شناختی از این بیماری نداشت و با عدم آگاهی از یک بیماری جدید روبرو بودیم و از نخستین روزهای پیدایش این بیماری، در وزارت بهداشت جلساتی تشکیل و کمیته‌های مختلف و مسئولان آن، مشخص شد و همان روزها بارها اعلام شد که ورود این ویروس منحوس به کشور، اجتناب ناپذیر است.

رئیس سازمان اورژانس کشور یادآور شد: سیستم بهداشتی و درمانی کشور، سال گذشته قبل از ورود ویروس به کشور، مرتب رصد می‌کرد و در اورژانس نیز وضعیت بیماری در دنیا را پیگیری می‌کردیم. در بهمن ماه سال گذشته تعدادی از دانشجویان ایرانی که در چین بودند را به دلیل حکومت نظامی اعلام شده در چین، به ایران بازگرداندیم.

کولیوند خاطرنشان کرد: وقتی تصمیم به انتقال دانشجویان ایرانی در «ووهان» به کشور گرفتیم، هیچ دستگاهی با ما همکاری نکرد و تک و تنها بودیم. حتی هتل که می‌خواستیم برای آنها اجاره کنیم، تا 5 برابر قیمت هم پیشنهاد کردیم اما هیچ کسی به ما کمک نکرد و حتی برخی از مسئولین شهریار، هتل دار را تهدید کردند که اگر دانشجویان را در این هتل اقامت دهید، یعنی می‌خواهید کرونا را به شهریار بیاورید و هتل دار هم پشیمان شد که در نهایت، دادستان به ما کمک کرد که از آن محل استفاده کنیم.

وی یادآور شد: وقتی دانشجویان را به ایران آوردیم، هتل دار و عوامل هتل رفتند و اصلاً نماندند. در آن شرایط از یکی از همکاران که در سفرهای حج به ما کمک می‌کرد خواستیم که هتل دار شود و 24 نفر از نیروهای اورژانس، به عنوان عوامل هتل کارهای هتل داری، بهداشت و درمان را انجام دادند و خوشبختانه همه دانشجویان گواهی سلامت خودشان را گرفتند و هیچ کدام هم آلوده نبودند.

روزهای اول شیوع کرونا در قم

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: وقتی کرونا در قم پیدا شد، اولین نفری بودم که از سوی وزارت بهداشت به قم سفر کردم. دو بیمارستان را به عنوان محل اصلی ارجاع بیماران انتخاب کردیم. پروتکل‌های درمانی از قبل از ورود کرونا به کشور آماده شده بود و مرتب تیم‌های تخصصی و کارشناسی تا امروز این پروتکل‌ها را به روز کرده اند و الان تجارب خیلی خوبی از مقابله با کرونا کسب کرده ایم.

کولیوند اظهار داشت: زمانی که کرونا وارد شد، افرادی که بویی از رنگ و هنر جبهه، جنگ و شهادت و ایثارگری داشتند، برای مقابله با کرونا پای کار بودند اما برخی‌ها عقب نشینی کردند. مردم می‌ترسیدند و حتی افرادی که آگاهی داشتند هم می‌ترسیدند. از همراهان بیماران می‌خواستیم که بیمارستان را ترک کنند اما به جای همراهی به ما فحش می‌دادند و اهانت می‌کردند اما اصلاً دلخور و ناراحت نشدیم.

وی یادآور شد: تیم‌های عملیات ویژه در اورژانس از بعد از زلزله کرمانشاه تشکیل شد و سال گذشته در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی برای آموزش تیم‌های اورژانس در کشورهای عضو این منطقه از سازمان جهانی بهداشت انتخاب شدند. این تیم‌ها برای مقابله با حوادثی مانند بیولوژیک، شیمیایی و میکروبی و نیز کرونا آماده شدند و آمبولانس‌های خاصی را برای آنها انتخاب کردیم تا ادامه مأموریت‌های فوریت‌های پزشکی و رسیدگی به بیماران سکته‌های قلبی، مغزی و حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی مخدوش نشود.

استراحت نیروهای اورژانس در زمان کرونا کمتر شد

رئیس سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: وقتی کرونا وارد کشور شد نمی‌توانستیم در مدت خیلی کوتاه، نیروهای جدید را به کار بگیریم و به آنها آموزش دهیم بلکه در آن شرایط مجبور شدیم ساعت کاری نیروهای اورژانس را بیشتر کنیم و استراحت آنها کمتر می‌شد به گونه‌ای که ساعت کاری آنها از 48-24 ساعت به 12-24 ساعت تبدیل شد یعنی 24 ساعت کار و 12 ساعت استراحت می‌کردند و ظرفیت منابع انسانی ما چند برابر شد. در چندسال گذشته تعداد آمبولانس‌های کشور از دو هزار و 400 دستگاه به 5 هزار و 700 دستگاه رسیده بود که 10 درصد از آمبولانس‌ها برای حوادث شیمیایی، میکروبی، تروریستی و انفجاری اختصاص یافته بود که در این شرایط برای کرونا در نظر گرفته شد.

کولیوند تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های اقدامات وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، شکل گیری فرماندهی منسجم بود. وقتی ورود کرونا به کشور اعلام شد، قرارگاه وزارت بهداشت به فرماندهی دکتر نمکی، وزیر بهداشت تشکیل شد و کمیته‌های مختلف از جمله بهداشت، درمان، آموزش و اطلاع رسانی و پشتیبانی در آن شکل گرفت.

مصائب تأمین ماسک در کشور

وی خاطرنشان کرد: ماسک که امروز به سادگی در دسترس همه قرار دارد، در سال گذشته در همین روزها وقتی می‌خواستیم از کشورهای مختلف به ایران وارد کنیم، جلوی آن را می‌گرفتند و حتی یک محموله کیت تشخیصی از سازمان جهانی بهداشت برای ایران اختصاص داده شده بود که اجازه ندادند به کشور وارد شود. همکاران وزارت دفاع برای تولید ماسک N95 و لباس‌های محافظتی اقدام کردند و شبانه روزی تولید می‌کردند تا زودتر به دست نیروهای بیمارستانی برسانیم. قاچاقچی‌ها هم هر آنچه ماسک در بازار بود را جمع آوری کرده بودند که در این زمینه نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران به ما کمک زیادی کردند و خوشحالیم که امروز ماسک سه لایه با قیمت پایین در دسترس مردم است در حالیکه قیمت آن به چند برابر رسیده بود و کمیاب هم بود.

مقام معظم رهبری در رعایت پروتکل‌ها الگوی جهانی هستند

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در مدیریت کرونا و همراهی مردم برای تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و هنری و مذهبی تصمیم گیری شد و از همه مهمتر نگاه مقام معظم رهبری به رعایت پروتکل‌ها بود که به عنوان الگوی جهانی مطرح بوده و هستند. اولین سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب حاوی نگاه‌های کاملاً تخصصی، عملیاتی و دوراندیشی و آینده نگری بود و خودشان اولین نفری بودند و هستند که پروتکل‌ها را عایت می‌کنند و معتقدند که هرچه دستگاه تخصصی اعلام کرد باید رعایت شود.

موفقیت‌های طرح شهید سلیمانی

کولیوند با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در قالب گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا در کشور، افزود: در این طرح هدف گذاری کرده بودیم که مرگ و میر بیماران 10 درصد و تعداد بیماران بستری 30 درصد کاهش پیدا کند و در این شرایط تحریمی، توانمندی‌های خودمان بالاتر رفت و بر راهبردهایی که تعریف شد، باید بیماران را در مراحل اولیه شناسایی می‌کردیم و سه تیم حمایت، نظارت و مراقبت تشکیل شد و خوشبختانه امروز شاهدیم که مرگ و میر بیماران به طور چشمگیری و فراتر از حد انتظار کاهش یافته است. این طرح در دنیا بی نظیر است و می‌توان به عنوان یک الگوی موفق در دنیا آن را مطرح کرد. اما در آلمان با آن همه امکانات و منابع و تجهیزات، روزانه یک هزار و 200 نفر از بیماران از بین می‌روند تنها تفاوت ما با آنها وجود یک فرماندهی منسجم و نیروی انسانی متعهد و متدین است.

وی تاکید کرد: در طرح شهید سلیمانی، 140 هزار تخت هتل، مهمانسرا و خوابگاه‌های شیک و مجهز در کشور آماده شده و رقم‌های آن برای حوزه سلامت، بسیار ناچیز است به عنوان نمونه هتل لاله تهران آمادگی دارد که تخت‌های خود را به ازای هر شب 70 هزار تومان در اختیار حوزه سلامت قرار دهد و همه به میدان آمده و کمک می‌کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در اسناد بالادستی به ویژه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مدیریت بحران، بر تقویت آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی در بین مسئولان و مردم تاکید شده است و از همه مهم‌تر تقویت پژوهش و اقدامات در زمینه کاهش، کنترل و مدیریت بحران در این سیاست‌ها ذکر شده است و برای مدیریت بحران باید از همه ظرفیت‌های دولتی و غیردولتی استفاده کنیم.

وی افزود: در بحران‌هایی که رخ می‌دهد اگر اهتمام، همدلی و همکاری نباشد، قطعاً توفیقات خاصی حاصل نمی‌شود. فرماندهی و کنترل، چند گام بالاتر از مدیریت است و در عملیات خودش را نشان می‌دهد. حوادث مختلفی از جمله دفاع مقدس و حوادث طبیعی و غیرطبیعی را در کشور تجربه کرده ایم و وقتی حادثه‌ای رخ داده، شروع به برنامه ریزی و اقدام کرده ایم و بیشتر در مرحله پاسخگویی بوده ایم و در مرحله پیشگیری کمتر در کشور کار شده که یکی از اشکالات اصلی است.

نیروهای مسلح درمان ایران   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

کرونای انگلیسی به ساوه رسید/ علائم مهم آن را بشناسیداولین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در ساوه شناسایی شد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

قیمت دلار فردا به کدام سو می رود؟روند صعودی که بازار ارز از اواسط هفته گذشته در نتیجه انتشار اخبار منفی پیش گرفته بود تا امروز هم ادامه داشت تا جاییکه قیمت دلار ابتدای صبح به 25650 و تا پایان روز به 25500تومان رسید؛ باتوجه به اینکه خبر جدیدی منتشر نشده و از میانه امروز هم معاملات خرید کاهش یافته، تحلیلگران بازار ارز معتقدند که دلار فردا 10اسفند ماه در همین قیمت و حتی کمی پایین‌تر نوسان خواهد داشت.
گسترش قیمت دلار سوریه 

  

واکسن چینی کرونا کی به ایران می رسد؟محموله 250 هزار دوزی واکسن چینی کرونا فردا وارد فرودگاه امام خمینی (ره) می‌شود.
اقتصادنیوز ایران فرودگاه امام خمینی امام خمینی 

  

تاثیر چشمگیر یک دوز واکسن فایزر روی بهبودیافتگان کروناواکسن‌های کرونای کنونی برای اثربخشی بالا به دو دوز تزریق نیاز دارند، با این حال به نظر می‌رسد یک دوز آن‌ها هم می‌تواند کارایی بالایی داشته باشد. دو پژوهش جدید نشان می‌دهد که یک دوز واکسن فایزر تاثیر چشمگیری روی بهبودیافتگان کرونا دارد.
برنا پژوهش 

  

سواستفاده برخی شرکت های دارو سازی از کرونا/ هشدار جدی در مورد داروی ضد انگل/ سه داروهای موثر در درمان کروناکافه خبر برنا، برنامه ای است که هر شب می توانید ساعت 20:10 دقیقه در برنا تماشا کنید. این برنامه به بررسی مهمترین اتفاقات و رخدادهای روز از نگاه تحریریه برنا می پردازد. روزهای پنجشنبه این برنامه به تجزیه و تحلیل رویداد های یک هفته گذشته می پردازد.
برنا دارو درمان کافه خبر 

  

واکسن کرونا به کره جنوبی رسید/ آغاز واکسیناسیون از امروزوزیر بهداشت کره جنوبی از آغا زواکسیناسیون عمومی کرونا با استفاده از واکسن فایزر آمریکایی از امروز شنبه در این کشور خبر داد.
اقتصادنیوز کره جنوبی واکسیناسیون 

  

ابتلای بیش از 62 هزار پرستار به کرونا درکشورمعاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون بیش از 62 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و حدود 100 پرستار نیز در این مسیر به شهادت رسیده‌اند.
۵۵ آنلاین پرستار وزارت بهداشت درمان 

  

کرونای انگلیسی به ساوه رسیدسخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه با بیان اینکه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در ساوه شناسای
خبرفوری ویروس سلامت استان البرز