گسترش   |  ورزشی  |  

پاسکاری سرخابی‌ها در زمین بورس

حواشی واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت تمامی ندارد. بیشتر از 3 سال است که موضوع واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس وارد فاز جدیدی شده به‌طوری‌که در یک سال اخیر بار‌ها درخصوص زمان واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی و عرضه آن‌ها در بازار سرمایه اخبار ضد و نقیضی شنیده می‌شود.

پاسکاری سرخابی‌ها در زمین بورس

حتی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی در تابستان اعلام کرد که استارت واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال تا مرداد ماه زده می‌شود. وزیر ورزش و جوانان نیز مدت‌هاست از عرضه سهام استقلال و پرسپولیس می‌گوید. اتفاقی که با، اما و اگر‌های بسیاری مواجه است.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ مسعود سلطانی‌فر در مورد واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی معتقد است بین صاحب‌نظران اقتصادی، ورزشی و مدیران کشور و دولت اجماع خوبی وجود دارد، این در حالی است که پیشکسوتان سرخابی‌ها واکنش‌های متفاوتی نسبت به این اظهارات نشان می‌دهند و بر این باورند که واگذاری نمایشی، گره مشکلات دو تیم را باز نمی‌کند، اما شواهد حاکی از آن است که وزیر ورزش عزم خود را برای واگذاری این دو تیم جزم کرده تا این اتفاق در زمان وزارت خودش بیفتد. از این رو او هر از گاهی جلساتی را برگزار می‌کند و وعده وعید‌هایی را به هواداران آن‌ها می‌دهد.

او چند روز قبل نیز از مردم خواست با خیال راحت به دنبال خرید سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بروند و اعلام کرد که هم رئیس‌جمهور و هیات وزیران و هم مردم، ورزشکاران و قهرمانان با این اتفاق بزرگ ورزش ایران موافق و همگام هستند. این در حالی است که قرار بود آبان ماه سال جاری ابتدا مجمع پرسپولیس و پس از آن مجمع استقلال برگزار شود، اما خبری از برگزاری مجمع دو تیم نیست و مشخص نشده چه زمانی مجامع آن‌ها برگزار می‌شود.

برنامه مهم آقای وزیر

بعد از روی کارآمدن مسعود سلطانی‌فر به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان مهم‌ترین برنامه او واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت بود و با وجود اینکه بازیکنان و پیشکسوتان سرخابی‌ها در مورد نحوه واگذاری و احتمال دخالت دولت در امور تیم‌شان انتقاداتی داشتند، اما وزیر ورزش در پاسخ به منتقدان این واگذاری پرحاشیه بار‌ها اعلام کرد که بعد از خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس، دولت و وزارت ورزش و جوانان دخالتی در اداره دو تیم ندارند و عمدتا به‌صورت ارشادی با تشویق سرمایه‌گذاران حمایت خود را برای پایدار شدن روند خصوصی‌سازی دو تیم به‌صورت مشروط و موقت ادامه می‌دهد و به تدریج و با زمان‌بندی مناسب، این حمایت‌ها کاهش می‌یابد تا دو باشگاه کاملا به خود متکی شوند.

اما به گفته برخی صاحب‌نظران، روند منفی بازار سرمایه از اواسط مرداد ماه و شیوع کرونا ممکن است عرضه استقلال و پرسپولیس در بورس را به دولت بعد بکشاند گرچه بررسی‌ها نشان می‌دهد استقلال و پرسپولیس در 10 ساله گذشته حسابرسی شدند و سند ورزشگاه مرغوبکار و کمپ ناصر حجازی به نام باشگاه استقلال و مجموعه درفشی‌فر و شهدای گمنام نیز به نام پرسپولیس زده شده است. با این وجود برخی تحلیلگران این میزان دارایی دو تیم را در حدی نمی‌دانند که هواداران آن‌ها ترغیب به سرمایه‌گذاری شوند.

صورت‌های مالی تایید نشده

در مورد ارزش برند این دو تیم نیز اخبار ضد و نقیضی به گوش می‌رسد، اما بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد قیمت برند این دو باشگاه در اواخر سال 97 توسط یک گروه تخصصی ارزش‌گذاری برند، حدود 700میلیارد تومان برآورد شده بود که با توجه به قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر قیمت برند دو تیم هم اکنون به بیش از هزار میلیارد تومان رسیده است و در صورت نهایی شدن صورت‌های مالی تیم پرسپولیس مراحل پذیرش این تیم در بازار دوم بورس تهران انجام می‌شود.

اگرچه اعلام شده بود حسابرسی سال آخر پرسپولیس برای شهریورماه و برای استقلال مهرماه امسال تمام می‌شود، اما صورت‌های مالی دوتیم همچنان تایید و نهایی نشده و در اختیار سازمان بورس قرارنگرفته است. بر همین اساس در صورت ارائه صورت‌های مالی دو باشگاه به مجمع، واگذاری این باشگاه‌ها به بخش خصوصی بلامانع خواهد شد. دو باشگاه تنها یک حساب دارند که در خزانه دولت است به گونه‌ای که در صورت واریز یا خروج پول از این حساب، سازمان بازرسی و نهاد‌های دیگر می‌توانند موضوع را بررسی و در مورد آن شفاف‌سازی کنند.

طبق پیشنهاد شورای نظارت بر اصل 44 قرار است 10 درصد از سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و 50 درصد به شرکت‌های سهامی عام با حداقل 10 هزار سهامدار و 40 درصد دیگر به تعاونی‌های سهامی و فراگیر کل کشور واگذار شود. موضوعی که صدای پیشکسوتان دو باشگاه را درآورده و معتقدند واگذاری با این شرایط و آن 10 درصد، دیگر واگذاری محسوب نمی‌شود.

افت بورس و شیوع کرونا

در حالی وزیر ورزش از ابتدای سال وعده واگذاری سرخابی‌ها را ماه به ماه به هواداران دو تیم می‌دهد که شیوع کرونا و نزول شاخص کل بورس روند عرضه این دو تیم را پیچیده‌تر از قبل می‌کند. درهمین رابطه مرتضی فلاح، مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان در مورد آخرین وضعیت خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال می‌گوید: به‌دلیل شیوع ویروس کرونا برخی فعالیت‌ها در رابطه با واگذاری دو باشگاه به تعویق افتاده است. به گفته وی درحوزه هماهنگی‌ها و پیشبرد امور به منظور خصوصی‌سازی، پرسپولیس جلوتر از استقلال است، اما در مجموع به نظر می‌رسد ظرف دو، سه ماه آینده شاهد آغاز واگذاری این دو باشگاه باشیم اگر چه مشخص نیست چرا پروسه نهایی شدن صورت‌های مالی دو باشگاه ماه‌هاست که به طول انجامیده، اما اگر این واگذاری تا پایان سال 99 انجام نشود به دلیل همزمانی این روند با انتخابات ریاست جمهوری کشور در سال 1400 واگذاری و عرضه دو تیم وارد فاز دیگری خواهد شد.

همواره واگذاری‌هایی که در بورس انجام می‌شود نیازمند پیش‌شرط‌هایی است. بر همین اساس شرکت‌هایی که قرار است وارد بازارسرمایه شوند باید صورت‌های مالی شفافی داشته باشند این در حالی است که استقلال و پرسپولیس سال‌هاست با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و زیان‌ده بودن این دو تیم بزرگ پایتخت مشهود است، اما مشخص نیست سرخابی‌ها بعد از ورود به بازار سهام بتوانند سودآوری مناسبی داشته باشند.

ریسک سرمایه‌گذاری هواداران

واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در هجدهم فروردین ماه سال جاری در هیات عالی واگذاری به تصویب رسید و از همان ابتدا قرار بود شکل واگذاری به‌صورت عرضه سهام در فرابورس باشد، اما ریزش طولانی‌مدت شاخص کل بورس تهران باعث شد طرفداران عرضه این باشگاه‌ها در این مورد محتاط‌تر عمل کنند. زمانی که اصلاح شاخص بورس در نیمه‌های مردادماه از دو میلیون واحد آغاز شد.

اکثر تحلیلگران آن را اتفاقی منفی برای عرضه سرخابی‌ها ارزیابی می‌کردند و بر این باور بودند که اگر این اصلاح ادامه داشته باشد نه‌تن‌ها به نفع استقلال و پرسپولیس نیست حتی ممکن است از سوی هواداران نیز با بی‌رغبتی مواجه شود. از سوی دیگر تحلیلگران اعتقاد داشتند پایان حرکت نوسانی شاخص و تعیین تکلیف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا حدودی مشخص می‌کند که سرانجام این تیم‌ها وارد بازار سرمایه می‌شوند یا نه.

چرخش شاخص و بهبود وضعیت بورس در 10 روز اخیر احتمال واگذاری سرخپوشان پایتخت را با توجه به موقعیت بهتر این تیم نسبت به استقلال در لیگ برتر بیشتر از قبل کرده، اما تیم‌های بزرگ و پرطرفدار کشور در وضعیت پیچیده‌ای به سر می‌برند. عدم ثبات در این تیم‌ها و مشکلات مالی که در 10 سال اخیر با آن دست به گریبانند باعث می‌شود هواداران برای سرمایه‌گذاری روی این تیم‌ها ریسک نکنند.

این در حالی است که سهامدارانی که از ابتدای سال با وعده و تشویق دولت وارد بازار سرمایه شده بودند حاضر نیستند پول خود را باز هم در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. اما با توجه به اینکه بورس تهران با ورود بی‌سابقه نقدینگی رو‌به‌رو شده ورود دو تیم استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه می‌تواند نقدینگی بیشتری را وارد بازار کند از این رو ممکن است با اجرای این تصمیم با موج جدیدی از سرمایه‌گذاران در بورس مواجه شویم.

منبع: فرارو

سهام زمین بورس تهران   اخبار برگزیده
  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  

دفاع جانانه فرمانده ناجا از مامور وظیفه‌شناس راهور/ صدور دستورات ویژه برای حمایت از حقوق سربازوظیفه/ هیچ‌گونه گذشتی نداریمفرمانده نیروی انتظامی ضمن دفاع از مامور راهور ناجا گفت: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، موضوع را تا احقاق حق سرباز وظیفه شناس پیگیری می کنیم.
ایلنا نیروی انتظامی ترافیک حسین اشتری 

  

مژده وزیر بهداشت درباره واکسن کروناوزیر بهداشت گفت: در روزهای آینده نخستین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.
گسترش پلیس راهور واردات کوبا 

  

علی عسکری، رییس صداوسیما، ضمن عذرخواهی از روحانی رییس جمهوری به دلیل اظهارات توهین آمیز مهمان یکی از برنامه های تلویزیون، گفت: «هر چند بارها تاکید شده مسئولیت اظهار نظر در برنامه های زنده بر عهده کارشناس مدعو است اما بیان چنین اظهاراتی از آنتن صدا و سیمای جمهوری اسلامی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و با هرگونه قصور و تقصیر برخورد قاطع می شود.»
نامه نیوز جمهوری اسلامی تلویزیون ایران خودرو 

  

پیش فروش 7 محصول ایران خودروطرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه بهمن ماه 99 از امروز یکشنبه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کشور به میدان تاخت و تاز تبدیل شده استمنظور این نیست که جناح اصولگرا بداخلاق است و جناح اصلاح‌طلب از این قبیل بداخلاقی‌ها مبراست. متأسفانه کشور ما به میدان تاخت و تاز بداخلاق‌های سیاسی از جناح‌های مختلف تبدیل شده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودروشورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

فرصت مذاکره با بایدن را از دست ندهیمسرانجام 20 ژانویه رسید و جو بایدن وارد کاخ سفید شد.اکنون نخستین گام او انتصاب ها در دولت است.بر اساس آنچه تا کنون منتشر شده تیم اصلی سیاست خارجی او و نیز گزینه اصلی CIA همه از تیم مذاکره کننده برجام و حامی این‌ توافق هستند.
مستقل‌آنلاین طالبان اصلاح طلبان ایران 

  

پلیس فتا هم وارد شد/ اتحاد کلید نابودی شرط‌بندی در والیبالپلیس فتا آمادگی خود را برای مبارزه جدی با پدیده شوم شرط بندی در والیبال اعلام کرد.
مملکت‌آنلاین پلیس فتا پلیس والیبال 

  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  اخبار داغ
  

جزئیات جدید از تهیه واکسن کروناآخرین اقدامات برای واردات و تولید واکسن کرونا تشریح شد. در نشست نمایندگان اتاق تهران در بخش اقتصاد با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا و یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و یکی از مسوولان سازمان غذا و دارو، آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور مورد واکاوی قرار گرفت.
اعتماد واردات وزارت بهداشت بودجه 

  

اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان به اهالی فرهنگ وهنر لادن حیدری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص حمایت‌های تسهیلاتی این وزارتخانه از صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، گفت: تا تاریخ 29 آذر سال جاری از طریق سامانه کارا به 16 هزار و 872 متقاضی بیش از 423 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی با کارمزد 12 درصد با هدف حفظ فرصت های شغلی و کسب و کارهای به شدت آسیب‌دیده بخش فرهنگ و هنر کشور پرداخت شده که گزارش های مرتبط…
خانه‌ملت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه دولت 

  

رانت بزرگ فولادی به چند شرکت نوردی می‌رسد/ میزان عرضه نوردکاران در بورس گویای همه مسائل استعضو هیات مدیره انجمن فولاد یادآور شد: قیمت گذاری دستوری نه تنها غیر قانونی بوده و نوعی دخالت در اقتصاد آزاد و سالم به شمار می رود بلکه زیان آن را هم تولیدکننده واقعی و هم مصرف کننده نهایی متحمل می شوند. از سوی دیگر قیمت گذاری دستوری، شرکت های فولادی حاضر در بازار سرمایه را با زیان مواجه کرده و سهامداران شرکت ها را متضرر می کند.
ایلنا بورس کالا فولاد صنعت فولاد 

  

قیمت سکه بر مدار افزایش / آخرین نرخ بازارهر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یکشنبه) با افزایش 440 هزار تومانی نسبت به دیروز (شنبه، چهارم بهمن) 10 میلیون و 720 هزار تومان معامله شد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شد به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور اظهار داشت: از ابتدا تاکنون تاکید کمیته ملی واکسن بر آن بوده که هرگونه انجام کارآزمایی بالینی واکسن های خارجی در کشور منوط به مشارکت در تولید و انتقال فناوری خواهد بود. وی با اشاره به برگزاری 12 نشست هم اندیشی و جلسه کمیته ملی واکسن کووید 19 در ماه‌های گذشته، افزود: در این جلسات علاوه بر رهگیری و هدایت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون همگانی…
مهر واردات وزارت بهداشت تولید 

  

سهم های برنده روز یکشنبه بورسامروز اغلب شرکت‌های دو گروه بانکی‌ها و پالاشی‌ها روز خوبی را پشت سر گذاشتند. نمادهای بزرگ این دو گروه از جمله وبملت، وتجارت، وپارس، وبصادر، شپنا، شتران، شتران و شبریز همگی با رشد قیمت روبه‌رو شدند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آخرین آمار کرونا در کشوز؛ 89 فوتی و 5945 ابتلای جدید کرونا در کشورسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5هزار و 945 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

سرلشکر سلامی گفت: طرح شهید سلیمانی توانسته است در مدتی کوتاه اعجازگونه عمل و از این طریق آمار فوتی‌های ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را دو رقمی کند.
صراط قاسم سلیمانی حسین سلامی دستورالعمل 

  

تغذیه و کیفیت آن در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.
نامه نیوز تغذیه ایران خودرو خودرو 

  

توصیه‌ جدید در اسپانیا برای جلوگیری از شیوع کرونا؛ «سکوت کنید»سلامت نیوز: علاوه بر اسپانیا پزشکان فرانسوی هم توصیه های جدید خود را برای کند کردن شیوع ویروس منتشر کردند. آن ها توصیه کردند که صحبت در حمل و نقل عمومی متوقف شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از یورونیوز، وقت حرف زدن تمام شد. دست کم در وسایل حمل و نقل عمومی بارسلون اینگونه است جایی که از مسافران خواسته می شود سکوت کنند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود...
سلامت‌نیوز اسپانیا سلامت فرانسه 

  

مداخلات غیرقانونی، عیارسنجی کارنامه سازمان بورس را دشوار می‌کندعضو سابق هیات مدیره سازمان بورس با تأکید بر اینکه نتیجه تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی روی تابلوهای بورس خود را نشان می‌دهد، گفت: هر کسی که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌تواند با اراده شخصی و به شکل مصنوعی، شاخص‌ها را بالا و پایین کند، زیرا تابلوهای بورس بازتاب‌دهنده اقدامات و تصمیمات همه ارکان اقتصادی کشور است.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار ایران خوراک