حق شناس: جوانان خاتمی و ناطق را نمی‌شناسند

حمید شجاعی در آرمان ملی نوشت: جامعه طی 2 ماه گذشته وضعیت ملتهبی را پشت‌سر گذاشته و شاهد نارضایتی‌ها و اعتراضاتی از سوی مردم بوده‌ایم. هر چند که صاحبنظران و تحلیلگران بر این عقیده‌اند که برای حل این مساله و ایجاد آرامش در جامعه باید به علل و عوامل بروز این نارضایتی‌ها پرداخت و سپس با … نوشته حق شناس: جوانان خاتمی و ناطق را نمی‌شناسند اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

حمید شجاعی در آرمان ملی نوشت: جامعه طی 2 ماه گذشته وضعیت ملتهبی را پشت‌سر گذاشته و شاهد نارضایتی‌ها و اعتراضاتی از سوی مردم بوده‌ایم. هر چند که صاحبنظران و تحلیلگران بر این عقیده‌اند که برای حل این مساله و ایجاد آرامش در جامعه باید به علل و عوامل بروز این نارضایتی‌ها پرداخت و سپس با احصا این عوامل به آسیب‌شناسی و مرتفع کردن آن مشکلات و مسائل همت گمارد. این در حالی است که طی هفته‌های گذشته مساله لزوم ایجاد گفت‌وگو و مفاهمه در جامعه از سوی مقامات، مسئولان و چهره‌های سیاسی به وفور مطرح شده و کارشناسان امر نظرات واکنش‌های مختلفی نسبت به این مساله و موفقیت و تاثیر آن در جامعه بیان کرده‌اند. با این حال اصلاح‌طلبان که همیشه تلاش داشته‌اند محوریت مطالبات مردم قرار گیرند و به عبارتی ترجمان مطالبات و صدای مردم به حاکمیت باشند طی چند وقت اخیر نیز در این راستا مواضعی را داشته‌اند. چه اینکه چندی پیش حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات نیز در خصوص اتفاقات رخ داده در جامعه گفته بود: «براندازی نه ممکن است نه مطلوب» و «فهمیدن گام نخست تفاهم و حرکت به سوی همدلی و اقناع متقابل است.» در همین راستا طی روزهای گذشته نیز هیات‌رئیسه جبهه اصلاحات اعم از بهزاد نبوی، جواد امام، الیاس حضرتی، محمود صادقی، حسین مرعشی و علی شکوری‌راد دیدارهایی با حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس قوه‌قضائیه و علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی داشته‌اند و در خصوص شرایط جامعه و راهکارهای حل و فصل مسائل به گفت‌وگو پرداخته‌اند. علی شکوری‌راد، سخنگوی هیات‌رئیسه جبهه اصلاحات می‌گوید: در این دیدارها تحلیلی از آنچه این روزها در ایران جریان دارد، ارائه شد. همچنین توضیحاتی درباره خواست‌ها و مطالبات به حق معترضان داده و بر پرهیز از برخوردهای خشن با معترضان شد. به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم و اجتناب از اغتشاش نامیدن همه اعتراضات و نیز ایجاد فرصت امن برای طرح اعتراضات مردم به‌خصوص در دانشگاه‌ها از نکات دیگری بود که به آن پرداخته شد. به‌نظر می‌رسد شرایط جامعه اصلاح‌طلبان را به کنش وا داشته تا پیشنهادهایی را درباره اداره بهتر کشور ارائه کنند. یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اما معتقد است که جامعه از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان عبور کرده و بسیار سخت است که بتوان اعتماد عمومی جامعه را بازیابی کرد. گفت‌وگوی «آرمان‌ملی» با محمدجواد حق‌شناس در خصوص شرایط جامعه و ایجاد فضای گفت‌وگو در ذیل از نظر می‌گذرد.

تحلیل شما از شرایط و فضای جامعه و بحث گفت‌وگو در وضعیت فعلی چگونه است؟

مساله ایجاد گفت‌وگو در جامعه را باید به فال‌نیک بگیریم؛ اما متأسفانه در سال‌های گذشته به‌دلیل نبودن یک فضا برای گفت‌وگو، شاهد رویکردها و عملکردهای حداقلی نسبت به جامعه بودیم و نتیجه آن همین اتفاقاتی است که امروز می‌بینید که با یک جامعه ناراضی و تا حدودی خشن در نحوه پیگیری‌ها مواجه هستیم که امیدی به این گفت‌وگو‌ها ندارد و عملا از جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی گذشته است. از طرف دیگر حلقه‌های واسط و میانی و نهادهایی که در این مدت کارکردشان دقیقا انتقال مطالب و گره‌ها به سطح تصمیم‌سازان و انتقال آن دیدگاه‌ها به سمت مردم بودند هم تضعیف شده و عملا از دور خارج شدند. امروز به یک نقطه‌ای رسیدیم که این حلقه‌های واسط نیز امکان برقراری آن وظیفه را ندارند و مسئولان امر عملا باید به‌طور مستقیم با جوانی که به خیابان آمده به گفت‌وگو بنشینند.

دیدارهایی از جنس دیدار اخیر هیات‌رئیسه جبهه اصلاحات با دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و رئیس قوه‌قضائبه تا چه حد می‌تواند تعامل و اعتمادسازی میان اصلاح‌طلبان و حاکمیت برقرار کند تا اصلاح‌طلبان بتوانند گفت‌وگومحوری را در جامعه ایجاد کنند؟

نقشی که امروز اصلاح‌طلبان دارند این است که چون در متن جامعه هستند طبیعتا درک دقیق و درست‌تری از خواسته‌های جامعه دارند و از طرف دیگر نیز از آنجا که قبلا نیز در حاکمیت بوده‌اند شاید زبان حاکمان را بهتر بدانند. شاید بتوانیم بگوییم که اصلاح‌طلبان امروز بهترین مترجمانی هستند که بتوانند خواسته‌های کف جامعه و مشکلاتی را که وجود دارد را با زبانی در خور فهم به مسئولان منتقل کنند. مهم‌ترین مشکلی که امروز در برخی مسئولان می‌بینیم عدم درک دقیق و درست مساله است.

استفاده ازظرفیت چهره‌‌هایی ملی و واسطی مثل آقای خاتمی، ناطق و… را برای بهبود شرایط؛ ایجاد فضای گفت و آرام‌کردن فضا چقدر موثر می‌دانید؟

من معتقدم طی سال‌‌های اخیر از ظرفیت آقای خاتمی استفاده نشده و ایشان رسما کنار گذاشته شده و اصلاح‌طلبان عملا به مجموعه نحیفی تبدیل شده که دیگر آن توان و قدرت لازم را در زمانی‌که می‌توانست ایفا کند اکنون ندارد. ظرفیتی مثل آقای ناطق را نیز استفاده نکرده و محدود کردند. حتی ظرفیت‌هایی مثل علی لاریجانی را نیز تحمل نکردند. لذا می‌خواهم بگویم که مجموعه‌هایی که از آنها به‌عنوان ظرفیت‌‌های میانه یاد می‌کنیم در تمام این سال‌ها کنار گذاشته شدند. بازسازی این نهادها و ریل‌گذاری کار بسیار سختی است. تازه اگر این ریل هم اگر برقرار شود کارکرد سابق خود را نخواهند داشت، جوانی که امروز در خیابان است خاتمی و ناطق را نمی‌شناسد و مجموعه و چهره‌هایی که قبلا می‌توانستند به‌عنوان یک سرمایه با این جامعه صحبت کنند را نمی‌شناسند. در واقع باید برای شرایط فعلی دنبال درمان بود و نیاز به‌سرعت عمل است.

انتهای پیام

جوانان دولت اصلاحات اصولگرایان   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

امروز گروه خودرویی از تب و تاب روزهای پیشین خود افتاد و همچون سایر گروه های دیگر به محدوده صفر تابلویی رضایت داد.
اقتصادنیوز 

  

تغییرات قیمت دلار در عصر امروز | آخرین قیمت دلار در بازار آزاددلار نسبت به دیروز با تغییرات زیادی همراه نبوده و دلار توافقی با قیمت 35800 تومان معامله شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

فضای رکودی شدید در بورس کالا + جزئیاتمهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه شمارش معکوس دوشنبه به بررسی آخرین تحولات و معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداخت.
گسترش بورس کالا سرمایه فلزات 

  

خبر خوش برای خانم های ایرانی | قیمت سکه به 18 میلیون تومان نزدیک شدقیمت هر قطعه سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید (امامی) به 17 میلیون و 763 هزار تومان رسید.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

شناسایی 69 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ فوت 5 تن از هموطنان براثر ابتلا به کروناوزارت بهداشت از شناسایی 69 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 خبرداد و اعلام کرد: 5 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
برنا وزارت بهداشت 

  

خدمات فروش پیش از کرونا را حفظ کرده‌ایمرضا بهرامی، وضعیت فروش کتاب در پاییز 1401 در مقایسه با سه‌ماه مشابه دو سال گذشته را مطلوب‌ ارزیابی کرد و گفت: همه امکانات قبل، از‌‌جمله فروش تلفنی برای مشتریان ادامه دارد و مجموع طراح‌های سابق برای فروش را حفظ کرده‌ایم.
ایبنا ماه 

  

اقتصادنیوز: شاخص کل بورس تهران در روزی ریزش کرد که بزرگان لیدر بازار سهام، قرمز پوش شدند.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

آمار کرونا امروز 14 آذر در ایران/ فوت 5 نفر امروز 14 آذربنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 69 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

آخرین و جدیدترین تغییرات قیمت‌ها را ببینید | قیمت دلار و یورو امروز چند شد؟دلار توافقی امروز تا ساعت تنظیم این خبر در حدود قیمت 34 هزار و 859 تومان معامله شد.
شما‌نیوز یورو قیمت ایران 

  

اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته متاسفانه 5 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و 69 بیمار جدید شناسایی شد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

فوتی های کرونا صعودی شدند! (14 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته 5 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت ویروس 

  

در جدیدترین نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران درخصوص خرید خودرو فیدلیتی که قرار است 21 آذر روی تابلو بیاید، آمده است: مهلت ثبت سفارش ساعت 17 روز یکشنبه 20 آذر است.
اقتصادنیوز خودرو قیمت ایران 

  

شاخص کل بورس تهران امروز نسبت به روز کاری قبل 4 هزار و 235 واحد افت کرد./
اقتصادنیوز بورس تهران سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز : قیمت هر قطعه سکه امامی امروز در مقایسه با روز قبل رنج بود.قیمت سکه در زمان نوشتن این گزارش 17 میلیون و 400 هزار تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس در معاملات 14 آذر ماه 1401 با ریزش 4235 واحدی به کار خود خاتمه داد. شاخص کل در پایان معاملات امروز روی کانال 1 میلیون و 413 هزار و 603 واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص ماه کار