اعتماد   |  فرهنگی  |  

آدمیزاد؛ اوج انسانیت یا حضیضِ شقاوت؟!

3زن اصلی در سریال زخم کاری، مشمئزکننده‌ترین و خطرناک‌ترین وجه شخصیت انسان را به تصویر می‌کشند.

آدمیزاد؛ اوج انسانیت یا حضیضِ شقاوت؟!

اعتمادآنلاین| زهرا رضازاده دانش‌آموخته روان‌شناسی و فعال حقوق زنان طی یادداشتی در اعتماد انلاین نوشت: قدرت‌طلبی، کینه‌جویی، انتقام، قتل و آدم‌کشی، قساوت، خشونت، روان‌پریشی، همه و همه گویی از تاریک‌ترین بعد شخصیت کاراکترها، بسان کوه یخی که سال‌ها زیر اقیانوسِ جنون و نفرت پنهان بوده، حالا آهسته‌آهسته خود را آشکار می‌کند؛ تراژدی‌ای با ابعاد روان‌شناختی و اجتماعی که حکایت از عمیق‌ترین آسیب‌های شخصیتی و عقده‌های سرکوب‌شده در ناخودآگاه افراد دارد و امروز، با انواع رفتارهای غیرانسانی و بیمارگونه بیرون زده است.

 

یکی از مهمترین ویژگی‌های این سریال، زنان اصلی داستان هستند که محمدحسین مهدویان در مقام نویسنده و کارگردان، هر کدام را با انواع زخم‌های کهنه به تصویر کشیده است؛ از بی‌پولی و فقر بگیرید تا عقده‌های حل‌نشده کودکی، رویاهای ناتمام عاشقانه، ازدواج‌های ناخواسته، جوانی‌های ازدست‌رفته و تن‌دادن به روابط اجباری که هر کدام با رفتارهای غیراخلاقی خود، به دنبال بازپس‌گرفتن سهم خویش از زندگی هستند.

 

خوب اگر بنگرید در هر 3شخصیت سمیرا، منصوره و کیمیا، تنها "یک" زن را می‌بینید؛ یک زن با شخصیتی چندگانه که در واقع، همه اینها یک نفرند؛ یک زن سرکوب‌شده و شکست‌خورده که قصد دارد خود را از باتلاق و تعفن همه ناکامی‌ها بیرون بکشد و برنده بازی باشد، بی‌آنکه بداند باز هم ناخودآگاه در باتلاقی عمیق‌تر فرو می‌رود؛ باتلاقی از جنس توهم و هذیان، آدمکشی، خودکشی و در نهایت نابودی...

 

این 3کاراکتر را مقایسه کنید با زنان اصلی سریال خاتون؛فهیمه اکبر، پروین و خاتون.

 

شخصیت اصلی یعنی خود خاتون با بازی نگار جواهریان، زنی است در دوران پیشامدرن که گرایشی مدرن دارد، کتاب می‌خواند، اهل شعر و موسیقی و هنر است و در عین حال قدرتمند، باهوش و اثرگذار؛ زنی اجتماعی که در عین نجابت، می‌کوشد استقلال فردی خود را تمام‌عیار حفظ کند.

نمونه بارز و تمام‌قد از یک زن وطن‌پرست، یک مادر دلسوز و یک شخصیت آزادیخواه و خردمند، در گذر از دنیای سنت به مدرنیته.

 

اما پروین، دوست اصلی خاتون با وجوه مشترک فراوان؛ آزادیخواه و لیبرال، جنگجو و وطن‌پرست، آگاه و نترس و روشندل که تا شهادت، دست از مبارزه با غارتگران سرزمینش برنمی‌دارد.

 

و فهیمه اکبر که بی‌شک، یکی از تاثیرگذارترین زنان دوران خود بوده؛ خواننده، هنرمند، نویسنده، عضو انجمن‌ها و سازمان‌های خیریه، پیشرو در رشد و توسعه فرهنگ و هنر گیلان و در پی آگاهی‌بخشیدن به زنان عصر خویش.

 

این 3شخصیت، زنانی بوده‌اند که در دل تاریخ این سرزمین برای زن بودن، آزادی، عشق، هنر، اصالت و وطن‌پرستی تا پای جان، جنگیده‌اند.

 

مهدویان و تینا پاکروان، یکی از روزگار کنونی و دیگری از تاریخ معاصر، این 6کاراکتر را بیرون کشیده‌اند و پیش چشم مخاطب گذاشته‌اند. رعنا آزادی‌ور، هانیه توسلی، الهه حصاری، نگار جواهریان، ستاره پسیانی و غزل شاکری هم با تمام توان، وجوه مختلف این شخصیت‌ها را در بازی خود منعکس کرده‌اند. بیننده با هر 6شخصیت، همذات‌پنداری می‌کند چون مابه‌ازای آنها را در تاریخ دیده و خوانده و در زندگی حال حاضرش هم دارد آنها را می‌بیند.

 

ما کدام‌یک از آنها هستیم؟ شاید بخشی از همه آنها را هر کس با خودش دارد. مهم این است: آدمیزاد می‌تواند تا اوج انسانیت پرواز کند و تا حضیضِ سنگدلی و سیاهی، فروغلتد!

 

نگار جواهریان اقیانوس محمدحسین مهدویان   اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور / تهران نارنجی شدبا عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
گسترش رنگ تهران مهاباد 

  

بالاخره نوبت واکسن کرونا دهه شصتی ها شد | سایت ثبت نام واکسن کرونامتولدین 1363 به پایین از امروز میتوانند در سایت سلامت ثبت نام کنند و سهمیه واکسن کرونا را دریافت کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت مصاحبه ازدواج 

  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام 

  

کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی ها توسط کرونافرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران از کاهش 6 درصدی میزان مرگ و میر تهرانی توسط کرونا نسبت به هفته گذشته، خبر داد.
شما‌نیوز مرگ ازدواج نوید محمدزاده 

  

نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت سکه و طلادبیر اتحادیه طلا و جواهر از تاثیر جدی بازار داخلی ارز بر قیمت سکه و طلا خبر داد.
شما‌نیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

آخرین آمار از وارادات واکسن کرونا به کشورطبق گزارش‌های رسمی با واردات اخیر، میزان ورود واکسن به کشور به بیش از 58.3 میلیون دُز رسیده است.
گسترش واردات هند گمرک 

  

پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا وارد کشور شد به گزارش خبرگزاری مهر، بنا بر اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا صبح امروز، جمعه 26 شهریورماه، وارد کشور شد. این محموله که شامل سه میلیون دوز واکسن سینوفارم است، پس از وارد شدن به فرودگاه امام خمینی (ره)، بلافاصله ترخیص و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. با ورود این محموله، تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز 58 میلیون دوز عبور کرد.
مهر فرودگاه امام جمهوری اسلامی ایران فرودگاه امام خمینی 

  

ورود پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا به کشورسه میلیون دوز واکسن سینوفارم صبح امروز از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) ترخیص شد.
برنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی فرودگاه 

  

13 میلیون و 459 هزار نفر 2 دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون 27 میلیون و 790 هزار و 835 نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. همچنین، 13 میلیون و 459 هزار و 625 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 41 میلیون و 250 هزار و 460 دوز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران 26 شهریورماهامروز (جمعه) 364 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.
شما‌نیوز ایران بیمارستان اینستاگرام 

  

آخرین آمار مرگ و میرهای کرونایی در کشور ؛فوت 364 بیمار در شبانه روز گذشته/ شناسایی 17605 بیمار جدید در کشوراقتصادنیوز : بنابراعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در طول شبانه‌روز گذشته، 364 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 116 هزار و 436 نفر رسید.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت روابط عمومی