ایلنا   |  گوناگون  |  

امضای بیش از 60 نماینده مجلس پای مزد توافقی و قانون کار استانی! / محجوب نگذاشت به سرنوشت هفت تپه دچار شویم/ مجلس را به دست راستی‌ها نبخشیم

محسن باقری می‌گوید: ما کارگران نباید تمام کرسی‌های مجلس را به دست راستی‌ها ببخشیم و اجازه دهیم هر بلایی می‌خواهند سر کارگران بیاورند!

امضای بیش از 60 نماینده مجلس پای مزد توافقی و قانون کار استانی! / محجوب نگذاشت به سرنوشت هفت تپه دچار شویم/ مجلس را به دست راستی‌ها نبخشیم

محسن باقری می‌گوید: ما کارگران نباید تمام کرسی‌های مجلس را به دست راستی‌ها ببخشیم و اجازه دهیم هر بلایی می‌خواهند سر کارگران بیاورند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، چقدر کارگران اصناف مختلف به وجود نماینده‌ای دغدغه‌مند در مجلس شورای اسلامی نیاز دارند. تا چه اندازه یک نماینده مجلس می‌تواند در رفع معضلات طبقه کارگر مفید باشد؟

محسن باقری (رئیس شورای اسلامی کار رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران) در این رابطه به دورانی که علیرضا محجوب در مجلس بود اشاره می‌کند و می‌گوید: در آن زمان کارگران پشت و پناه قدرتمندی داشتند و صدایشان شنیده می‌شد.

وی در ارتباط با معضلات رانندگان و پیگیری‌هایی که صورت گرفته می‌گوید: محجوب تنها نماینده‌ای بود که درِ اتاقش همیشه به روی رانندگان باز بود و هرگاه مراجعه می‌کردیم پذیرای ما بودند. ایشان همواره شنوای دردهای رانندگان و سایر گروه‌های کارگری بودند و مشکلات ریز و درشت آن‌ها را تا جایی که در توان داشتند حل می‌کردند.

به گفته باقری، با کمک محجوب دو مشکل اساسی رانندگان شرکت واحد حل شده است؛ یکی مساله سخت و زیان‌آور شغل رانندگان و دیگری احتمال واگذاری به بخش خصوصی که خوشبختانه برطرف و خیال رانندگان آسوده شد.

او توضیح می‌دهد: محجوب برای حل مشکل سخت و زیان‌آور کارگران در سراسر کشور بسیار کمک کرده است. رانندگان شرکت واحد نیز در سالهای 82 و 83 در ارتباط با مساله سخت و زیان‌آور بودن شغل‌شان مشکل داشتند که با کمک محجوب حل شد. رانندگان دوسال به دوسال، آرایی را از کمیته‌های استانی سخت و زیان‌آور می‌گرفتند که در ارتباط با این آرا و بحث آلایش سنجی، رانندگان نیاز به کمک داشتند و در آن زمان، آقای محجوب به عنوان نماینده مجلس به کمک رانندگان آمدند. اما مهمترین چالش و مساله در سال 95 رخ داد که در واقع می‌شود گفت بزرگترین بحران تاریخ شرکت واحد بود.

محجوب نگذاشت به سرنوشت هفت تپه دچار شویم

باقری ادامه می‌دهد: در شهریور 95 در زمان شورای شهر قبلی و شهرداری قالیباف، تصمیم گرفتند همه خطوط بی‌آر تیِ شرکت واحد را به بخش خصوصی واگذار کنند. اگر کمک‌های محجوب و نامه‌ای که ایشان به آقای سرخو (رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر) نوشتند نبود، ما رانندگان امروز کارگر بخش خصوصی بودیم و مثل کارگران هفت تپه و آذراب با مشکلات و چالش‌های بسیار دست و پنجه نرم می‌کردیم.

به گفته باقری، محجوب نگذاشت رانندگان شرکت واحد اتوبوسراتی به سرنوشت کارگران هفت تپه، آذرآب، ماشین‌سازی و صدها واحد خصوصی شده دیگر گرفتار شوند. با همت و یاری او، شرکت واحد به عنوان بخش عمومی و در دست نیروهای رسمی باقی ماند.

او با بیان اینکه به اعتقاد من بزرگترین کاری که در طول حیات اخیر شرکت واحد صورت گرفته، همان جلوگیری از واگذاری سامانه‌ها به بخش خصوصی بوده است؛ ادامه می‌دهد: قصد داشتند سامانه‌ها را با هم ادغام کنند و به بخش خصوصی واگذار کنند که اگر به مراد دل‌شان می‌رسیدند معلوم نبود ما رانندگان امروز در چه وضعیتی بودیم و با چه مشکلاتی سروکار داشتیم.

خطر امضا جمع کردن برای مزد توافقی و استثماری

از اینها گذشته، وجود یک نماینده کارگری در مجلس چقدر می‌تواند برای منافع جمعی کارگران مفید باشد؛ تا چه اندازه می‌تواند در مقابل خطراتی که طبقه کارگر را تهدید می‌کند تاثیرگذاری داشته باشد؛ باقری در این رابطه به اتفاقاتی که در مجلس یازدهم در حال رخ دادن است اشاره می‌کند و می‌گوید: ظاهراً بیش از 60 نماینده مجلس یازدهم امضا جمع کرده‌اند برای سه مساله خطرناک، مزد توافقی، مزد منطقه‌ای و حتی قانون کار استانی! یک انجمن خیریه اصفهانی و حامیان آن توانسته‌اند با لابیگری در میان نمایندگان مجلس طرفدارانی پیدا کنند و بسیاری از نمایندگان را با خود همراه سازند. در بین این نمایندگان هستند افرادی که جوان و تازه وارد هستند و اطلاعی از قانون کار و مسائل روابط کار ندارند و فکر می‌کنند افرادی که با ظاهر خیریه پیش آمده‌اند و دم از اشتغال‌زایی می‌زنند، قصد خیر دارند و بهتر است با اینها همراه شوند در حالیکه تنها هدف این گروه‌ها به کرسی نشاندن «مزد استثماری» و بهره کشی از کارگران است.

او ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی وجود یک نماینده مانند علیرضا محجوب که دلسوز کارگران است و بر قوانین کار مسلط است، می‌تواند در تغییر فضای مجلس بسیار موثر باشد. اگر ایشان در مجلس باشند مقابل این لابی‌گری‌های ضد کارگری ایستادگی می‌کنند و نمی‌گذارند آن نهاد به ظاهر خیریه و حامیانش به مراد دل‌شان برسند.

سالهاست که یک انجمن خیریه تلاش می‌کند حداقل مزد سراسری را از میان بردارد و مزد توافقی را به جای آن قانونی کند؛ آن‌ها با این ادعا که حداقل مزد در کارگاه‌های کوچک دردسرساز است، به قانون کار و الزام به پرداخت حداقل مزد حمله می‌کنند و می‌گویند باید کارگران آسیب‌پذیر و غیرمتخصص را با دستمزد کارمزدی و توافقی به کار گرفت تا اشتغال در کشور رونق بگیرد! این رویکرد در صورت تصویب در مجلس، عواقب بسیار خطرناکی برای کارگران کشور خواهد داشت.

مجلس را به دست راستی‌ها نبخشیم

رئیس شورای اسلامی کار شرکت واحد تهران می‌گوید: همه نگرانی ما کارگران، موفق شدن چنین گروه‌هایی است. آن‌ها می‌خواهند با موج سواری بر دریای بیکاری کارگران و نیاز مبرم آن‌ها به کار، همه حقوق قانونی را از میان بردارند و کارگرانی را که امروز در وضعیت بسیار بد معیشتی قرار دارند به سقوط بیشتر در ورطه فقر بکشانند. همراهی نمایندگان مجلس با این گروه‌ها نگران کننده است و اگر نماینده‌ای مانند محجوب در مجلس باشد، بدون تردید در مقابله با این تعرضات بسیار مفید خواهد بود.

او در پایان تاکید می کند: ما کارگران نباید تمام کرسی‌های مجلس را به دست راستی‌ها ببخشیم و اجازه دهیم هر بلایی می‌خواهند سر کارگران بیاورند!

مجلس شورای اسلامی دستمزد حمل و نقل   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

چه ترکیباتی محافظ ریه و دشمن ویروس کرونا هستند؟پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ترکیبات خاصی را معرفی کرده‌اند که شاید بتوانند از ورود کروناویروس به ریه و تکثیر شدن جلوگیری کنند.
برنا ویروس 

  

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 86 درصد رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری تسهیلات کرونایی مصوب را دریافت کرده‌اند و دیگر رانندگان نیز باید آن را دریافت کنند.
نامه نیوز حمل و نقل وام اتوبوس 

  

مظنه تست جعلی کرونا چند؟ + فیلمچندی پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود مهم ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.
گسترش سلامت وزارت بهداشت درمان 

  

دژپسند: فرصت نجات بورس را از ما گرفتندوزیر اقتصاد با بیان اینکه، از ابتدای فروردین سال 99 تا پایان اسفند ماه سال 99 میزان رشد شاخص حدود 155 درصد بود، گفت: فرصت اجرای مصوبات طلایی برای نجات بورس را از ما گرفتند.
گسترش ماه سرمایه اقتصاد 

  

آیا واقعا ورزش مانع بروز نوع شدید کرونا می‌شود؟نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش کردن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می‌دهد.
برنا ورزش 

  

دوران ریکاوری کرونا چه غذاهایی بخوریمپژوهش ها نشان می­ دهد خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، بیشتر است.
برنا پژوهش ویروس تغذیه 

  

انتشار اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزیموضوع سفرهای نوروزی در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور نمایندگان همه دستگاههای اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا خروجی آن جلسه مبنی بر استمرار اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند ( آزاد بودن سفر به مناطق زرد، آبی و ممنوعیت سفر به مناطق نارنجی و قرمز) در ایام تعطیلات نوروز به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه گردید.
اقتصادنیوز نوروز سفر تعطیلات 

  

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رئیس جمهوردر پی طرح برخی ادعاهای تکراری در خصوص فرایند تصمیم‌گیری درباره وضع نشدن ممنوعیت سفر در تعطیلات نوروزی سال 1400 در ستاد ملی مبارزه با کرونا و انتساب این تصمیم به شخص رئیس‌جمهور از سوی یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات نوروزی رئیس جمهور 

  

مصوبات بانکی ستاد کرونا ابلاغ شد + جزئیاتبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه بانکی در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی کسب و کارهای آسیب دیده و ممنوعیت محدودیت ارائه خدمات به چک‌های وصول نشده را ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک ایرنا 

  

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار + نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز/ پروتکل‌ها رعایت نشددبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهو
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری اهواز ریاست جمهوری 

  

پاسخ ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهوازدبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز پاسخ داد
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان 

  

بلایی هولناکی که کرونا سر مغز می‌آوردبیش از یکسال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده و تاکنون میلیون ها نفر به این ویروس مبتلا شده و تعداد زیادی از این افراد نیز درگذشته اند. متاسفانه پژوهش ها نشان می دهد این بیماری دارای تبعات و عوارض متعددی است.
برنا مغز ویروس پژوهش 

  

بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران | پاسخ مهرعلیزاده درباره وضعیت بورسمهرعلیزاده درباره وضعیت بورس گفت: به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
۵۵ آنلاین پول دولت تولید 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات سید ابراهیم رئیسی در مورد تجمع انتخاباتی اهواز/ به رغم تاکیدات فراوان، پروتکل‌های بهداشتی در این تجمع رعایت نشدبراساس اعلام ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان، در نهایت با پیگیری عوامل استانی ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات، بالغ بر 4 هزار نفر از 28 شهرستان استان با اتوبوس به محل سخنرانی اعزام و تجمع انتخاباتی در ساعت 22 آغاز می شود و آنچه در این تجمع انتخاباتی برگزار شده برخلاف تمامی دستورالعمل ها و مجوزها بوده و پروتکل های بهداشتی مقرر شده از سوی ستاد ملی کرونا رعایت نشده است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان