ایبنا   |  فرهنگی  |  

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم گفت: کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن خط‌های سفید لابه‌لای متن است و مجموعه «حکایت بلوچ» مردم‌نگاری‌ای است که در اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم رخ می‌دهد.

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه (24 دی‌ماه) در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم که در تالار ایوان شمس برگزار شد طی سخنانی با اشاره به همت بلند او در نگارش مجموعه 7 جلدی «حکایت بلوچ» گفت: همت بلند ایشان در طول سال‌های متمادی زمینه‌ساز همت‌های بلند آینده است برای ما که کتابخوانی را در دهه 50 آغاز کردیم بلوچستان و طعم آن با کتاب جای پای اسکندر معنا یافت و بعدها کتاب «حکایت بلوچ» باب دیگری در این حوزه به روی ما گشود.   وی با اشاره به محتوا و فرم مجموعه «حکایت بلوچ» افزود: این مجموعه باب خاصی را در مردم‌نگاری ما باز کرد و اگر بتوانیم این نگاه را که پیش از این تنها در سفرنامه‌هایی چون ناصرخسرو قابل مشاهده است ادامه دهیم به دستاوردهای بیشتری دست خواهیم یافت چراکه این نوع مردم‌نگاری به جای پرکردن پرسشنامه و چیزهایی از این دست تک‌نگاری‌هایی حاصل از زندگی است.   صالحی در ادامه انواع مختلفی از مردم‌نگاری در ایران را برشمارد و اضافه کرد: در دهه‌های اخیر مردم‌نگاری‌ای در ایران وجود داشته که بیشتر حاصل مصاحبه و پژوهش است اما مردم‌نگاری‌ای که در کتاب «حکایت بلوچ» اتفاق می‌افتد حاصل اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم است. به‌عبارت دیگر مردم‌نگاری زند مقدم متفاوت است چراکه در این مردم‌نگاری باید با مردم زیست طولانی‌ای داشته باشیم تا بتوانیم افق زبانی و فرهنگی آن‌ها را روایت کنیم.   وی تاکید کرد: این کار رویکرد تازه‌ای را در سفرنامه‌نویسی آغاز کرد و از سوی دیگر مردم‌نگاری او ژانری است که در ارتباط وجودی با مردم اتفاق می‌افتد و شاید پیش از این ما این نوع مردم‌نگاری را در آثار آل‌احمد و ساعدی می‌بینیم.   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه زند مقدم با توجه به اینکه دکترای برنامه‌ریزی دارد با همین نگاه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود اظهار کرد: از همین منظر توسعه برای او یک مسأله است و البته درباره توسعه نیز ادبیات متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه توسه چگونه رخ می‌دهد. در اینجا باید مدنظر داشت که توسعه در سرزمین ما به جای متروپل جهانی باید محلی و منطقه‌ای باشد و توسعه انسانی در منطقه انسانی می‌تواند به‌وجود بیاید. زند مقدم نیز با همین نگاه برنامه‌ریزی توسعه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود و بیان می‌کند که چگونه می‌توانیم از منطقه به مرکز برویم و بعد به ولایات.   صالحی در ادامه با اشاره به اینکه زند مقدم در کتاب «حکایت بلوچ» حاشیه‌ها و نادیده‌ها را در نظر گرفته است افزود: برای دیدن بخش‌های نادیده جهان سفرنامه‌ها به ما کمک می‌کنند و کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن این خط‌های سفید لابه‌لای متن است. نگاهی که ترکیبی از یک پهنه وسیع در یک گستره را می‌بیند و انسان حس می‌کند به عمق چندصد ساله تاریخی می‌رود.   به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی شناخت پهنه اقلیمی را در برگیرد تاریخی از مردم را بیان می‌کند که نوعی شهود است و این شهود باید نقطه‌ای اتفاق بیفتد.   صالحی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه مجموعه «حکایت بلوچ» اثری منحصر به فرد است گفت: ما در این کتاب تصویرپردازی‌های مهمی را مشاهده می‌کنیم که حاکی از اصالت است اما قدرت تصویرسازی زند مقدم در این کتاب آن را تخیلی نمی‌کند و در عین‌حال جذابیت یک رمان را دارد. زبان خلاق، قدرت واژگان و شعر و نفس توأمان به‌گونه‌ای که هم روانی نثر را داشته و هم بُرندگی شعر این اثر را به کاری کم‌نظیر تبدیل کرده است.

حوزه پژوهش سیدعباس صالحی   اخبار برگزیده
  

عرضه 60 هزار خودرو در دو ماه آینده توسط ایران خودرواقتصاد نیوز: قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در بازاریابی، فروش و امور مشتریان از برنامه تجاری‌سازی و عرضه حدود 60 هزار دستگاه خودرو ظرف کم تر از دوماه آینده خبر داد و گفت: با افزایش عرضه، قیمت در بازار به شرایط واقعی نزدیک خواهد شد.
اقتصادنیوز ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

در این مطلب نگاهی نزدیک‌تر به پهپاد ساقط شده آمریکایی‌ها می اندازیم که یکی از پیچیده ترین، بزرگ‌ترین و گران قیمت‌ترین پهپاد‌های مورد استفاده ارتش ایالات متحده است.
نامه نیوز بوئینگ موشک هواپیما 

  

صدر:قدم به قدم در حال بازگشت به لیست سیاه FATF هستیمعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر میزان تصویب پالرمو و CFT به تاخیر بیفتد اقدامات تقابلی FATF بیشتر خواهد شد.
مثلث مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

برادر میترا استاد در گفت‌وگویی از احضار‌های جدید در پرونده قتل خواهرش می‌گوید.
نامه نیوز شبکه های مجازی ایران روزنامه 

  

وضعیت کاهشی قیمت خودرو حفظ شدرئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: طی هفته‌های گذشته رخداد خاصی در بازار خودرو رخ نداده و قیمت ها متعادل است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

نماینده ویژه آمریکا: می خواهیم با ایران به میز مذاکره برویمخبرگزاری تسنیم: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که تمام تلاش امریکا این است که با ایران به میز مذاکره برود.
مثلث ایران و آمریکا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

اصلاح فروش فوری خودروسازاننایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است روش‌هایی که خودروسازان برای فروش فوری به کار می‌برند، کارساز نبوده و باید اصلاح شود.
خودروتک خودروسازان کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف:فقط چند لحظه تا انداختن ترامپ به تله جنگ فاصله وجود داشتایرنا: وزیر امور خارجه به تلاش تیم بی برای افزایش تنش میان ایران و آمریکا اشاره و تاکید کرد: «تیم بی» چند لحظه تا انداختن دونالد ترامپ به تله جنگ فاصله داشته است. خردورزی مانع از این شد؛ ولی تروریسم اقتصادی تنش به بار می‌آورد.
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ ترامپ 

  

پرداخت تسهیلات به مستاجران، روند بازار را مثبت می کندهر چند عده ای معتقدند تزریق نقدینگی به بازار باعث تورم می شود اما اعتقادم بر این است که در حوزه مسکن این گونه نیست زیرا علی رغم این که در دولت های نهم و دهم جلوی تسهیلات بانکی گرفته شد اما سال 91شاهد افزایش 100درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بودیم.بنابراین ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود.
مستقل‌آنلاین تسهیلات بانکی ایران تهران 

  

حملات سایبری متقابل ایران و آمریکامستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ رسانه‌های آمریکا و بعضی شرکت‌های امنیت سایبری گزارش‌هایی در مورد حملات سایبری متقابل آمریکا علیه ایران و برعکس، منتشر کرده‌اند اما مقامات دو کشور هنوز این حملات را تائید نکرده‌اند.
مستقل‌آنلاین جنگ سایبری ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بنزین ارزان خوب است یا گران؟منشأ گرفتاری‌ اقتصاد ایران در بسیاری از مسائل از جمله بنزین، پاسخ غلط به پرسش‌های درست نیست، بلکه عموما ریشه در پاسخ درست به پرسش‌های غلط دارد. به‌عنوان مثال، پاسخ این پرسش که بنزین ارزان خوب است یا گران، کاملا بدیهی است: هیچ کدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! این پاسخ بدیهی به یک پرسش غلط، منشأ سال‌ها بی‌تدبیری برای مساله بنزین و همه حامل‌های انرژی شده است.
اقتصادنیوز بنزین مالیات اقتصاد 

  

تنها ده درصد مردم جهان از ارز دیجیتال سر در می آورندعلیرغم هیاهوی فراوان بر سر استفاده از ارزهای دیجیتال میزان استفاده از آن در جهان هنوز پایین است و 90 درصد مردم دنیا اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند.
مثلث ارز سرقت خبرنگار 

  

کاهش آمار مهاجرت دانشجویان با افزایش قیمت ارز/ آماری دقیقی نداریممعاون وزیر علوم از کاهش مهاجرت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به دلیل افزایش قیمت ارز خبر داد.
ایلنا مهاجرت افزایش قیمت قیمت ارز 

  

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه ای گفت: مطالعاتم در ورزش نشان می دهد که هیچ رشته‌ای به اندازه ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی حاوی مفاهیم مثبت نیست.
نامه نیوز محسن مهرعلیزاده ورزش ایران 

  

برخی اروپایی‌ها در قاچاق سازمان‌یافته موادمخدر دست دارند/جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شودبالاتر از مسئله عدم انجام وظیفه مبارزه با مواد مخدر توسط کشور‌های اروپایی معتقدیم که برخی از آن‌ها در این جریان دست دارند.
تسنیم سازمان زندان ها قاچاق مواد مخدر مواد مخدر