ایبنا   |  فرهنگی  |  

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم گفت: کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن خط‌های سفید لابه‌لای متن است و مجموعه «حکایت بلوچ» مردم‌نگاری‌ای است که در اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم رخ می‌دهد.

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه (24 دی‌ماه) در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم که در تالار ایوان شمس برگزار شد طی سخنانی با اشاره به همت بلند او در نگارش مجموعه 7 جلدی «حکایت بلوچ» گفت: همت بلند ایشان در طول سال‌های متمادی زمینه‌ساز همت‌های بلند آینده است برای ما که کتابخوانی را در دهه 50 آغاز کردیم بلوچستان و طعم آن با کتاب جای پای اسکندر معنا یافت و بعدها کتاب «حکایت بلوچ» باب دیگری در این حوزه به روی ما گشود.   وی با اشاره به محتوا و فرم مجموعه «حکایت بلوچ» افزود: این مجموعه باب خاصی را در مردم‌نگاری ما باز کرد و اگر بتوانیم این نگاه را که پیش از این تنها در سفرنامه‌هایی چون ناصرخسرو قابل مشاهده است ادامه دهیم به دستاوردهای بیشتری دست خواهیم یافت چراکه این نوع مردم‌نگاری به جای پرکردن پرسشنامه و چیزهایی از این دست تک‌نگاری‌هایی حاصل از زندگی است.   صالحی در ادامه انواع مختلفی از مردم‌نگاری در ایران را برشمارد و اضافه کرد: در دهه‌های اخیر مردم‌نگاری‌ای در ایران وجود داشته که بیشتر حاصل مصاحبه و پژوهش است اما مردم‌نگاری‌ای که در کتاب «حکایت بلوچ» اتفاق می‌افتد حاصل اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم است. به‌عبارت دیگر مردم‌نگاری زند مقدم متفاوت است چراکه در این مردم‌نگاری باید با مردم زیست طولانی‌ای داشته باشیم تا بتوانیم افق زبانی و فرهنگی آن‌ها را روایت کنیم.   وی تاکید کرد: این کار رویکرد تازه‌ای را در سفرنامه‌نویسی آغاز کرد و از سوی دیگر مردم‌نگاری او ژانری است که در ارتباط وجودی با مردم اتفاق می‌افتد و شاید پیش از این ما این نوع مردم‌نگاری را در آثار آل‌احمد و ساعدی می‌بینیم.   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه زند مقدم با توجه به اینکه دکترای برنامه‌ریزی دارد با همین نگاه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود اظهار کرد: از همین منظر توسعه برای او یک مسأله است و البته درباره توسعه نیز ادبیات متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه توسه چگونه رخ می‌دهد. در اینجا باید مدنظر داشت که توسعه در سرزمین ما به جای متروپل جهانی باید محلی و منطقه‌ای باشد و توسعه انسانی در منطقه انسانی می‌تواند به‌وجود بیاید. زند مقدم نیز با همین نگاه برنامه‌ریزی توسعه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود و بیان می‌کند که چگونه می‌توانیم از منطقه به مرکز برویم و بعد به ولایات.   صالحی در ادامه با اشاره به اینکه زند مقدم در کتاب «حکایت بلوچ» حاشیه‌ها و نادیده‌ها را در نظر گرفته است افزود: برای دیدن بخش‌های نادیده جهان سفرنامه‌ها به ما کمک می‌کنند و کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن این خط‌های سفید لابه‌لای متن است. نگاهی که ترکیبی از یک پهنه وسیع در یک گستره را می‌بیند و انسان حس می‌کند به عمق چندصد ساله تاریخی می‌رود.   به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی شناخت پهنه اقلیمی را در برگیرد تاریخی از مردم را بیان می‌کند که نوعی شهود است و این شهود باید نقطه‌ای اتفاق بیفتد.   صالحی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه مجموعه «حکایت بلوچ» اثری منحصر به فرد است گفت: ما در این کتاب تصویرپردازی‌های مهمی را مشاهده می‌کنیم که حاکی از اصالت است اما قدرت تصویرسازی زند مقدم در این کتاب آن را تخیلی نمی‌کند و در عین‌حال جذابیت یک رمان را دارد. زبان خلاق، قدرت واژگان و شعر و نفس توأمان به‌گونه‌ای که هم روانی نثر را داشته و هم بُرندگی شعر این اثر را به کاری کم‌نظیر تبدیل کرده است.

حوزه پژوهش سیدعباس صالحی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک