ایبنا   |  فرهنگی  |  

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم گفت: کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن خط‌های سفید لابه‌لای متن است و مجموعه «حکایت بلوچ» مردم‌نگاری‌ای است که در اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم رخ می‌دهد.

​«حکایت بلوچ» مردم‌نگاری در سایه اتحاد، اتفاق و اجتماعی با مردم است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه (24 دی‌ماه) در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم که در تالار ایوان شمس برگزار شد طی سخنانی با اشاره به همت بلند او در نگارش مجموعه 7 جلدی «حکایت بلوچ» گفت: همت بلند ایشان در طول سال‌های متمادی زمینه‌ساز همت‌های بلند آینده است برای ما که کتابخوانی را در دهه 50 آغاز کردیم بلوچستان و طعم آن با کتاب جای پای اسکندر معنا یافت و بعدها کتاب «حکایت بلوچ» باب دیگری در این حوزه به روی ما گشود.   وی با اشاره به محتوا و فرم مجموعه «حکایت بلوچ» افزود: این مجموعه باب خاصی را در مردم‌نگاری ما باز کرد و اگر بتوانیم این نگاه را که پیش از این تنها در سفرنامه‌هایی چون ناصرخسرو قابل مشاهده است ادامه دهیم به دستاوردهای بیشتری دست خواهیم یافت چراکه این نوع مردم‌نگاری به جای پرکردن پرسشنامه و چیزهایی از این دست تک‌نگاری‌هایی حاصل از زندگی است.   صالحی در ادامه انواع مختلفی از مردم‌نگاری در ایران را برشمارد و اضافه کرد: در دهه‌های اخیر مردم‌نگاری‌ای در ایران وجود داشته که بیشتر حاصل مصاحبه و پژوهش است اما مردم‌نگاری‌ای که در کتاب «حکایت بلوچ» اتفاق می‌افتد حاصل اتحاد، اتفاق و اجتماع با مردم است. به‌عبارت دیگر مردم‌نگاری زند مقدم متفاوت است چراکه در این مردم‌نگاری باید با مردم زیست طولانی‌ای داشته باشیم تا بتوانیم افق زبانی و فرهنگی آن‌ها را روایت کنیم.   وی تاکید کرد: این کار رویکرد تازه‌ای را در سفرنامه‌نویسی آغاز کرد و از سوی دیگر مردم‌نگاری او ژانری است که در ارتباط وجودی با مردم اتفاق می‌افتد و شاید پیش از این ما این نوع مردم‌نگاری را در آثار آل‌احمد و ساعدی می‌بینیم.   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه زند مقدم با توجه به اینکه دکترای برنامه‌ریزی دارد با همین نگاه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود اظهار کرد: از همین منظر توسعه برای او یک مسأله است و البته درباره توسعه نیز ادبیات متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه توسه چگونه رخ می‌دهد. در اینجا باید مدنظر داشت که توسعه در سرزمین ما به جای متروپل جهانی باید محلی و منطقه‌ای باشد و توسعه انسانی در منطقه انسانی می‌تواند به‌وجود بیاید. زند مقدم نیز با همین نگاه برنامه‌ریزی توسعه وارد سیستان و بلوچستان می‌شود و بیان می‌کند که چگونه می‌توانیم از منطقه به مرکز برویم و بعد به ولایات.   صالحی در ادامه با اشاره به اینکه زند مقدم در کتاب «حکایت بلوچ» حاشیه‌ها و نادیده‌ها را در نظر گرفته است افزود: برای دیدن بخش‌های نادیده جهان سفرنامه‌ها به ما کمک می‌کنند و کار مردم‌نگار بابصیرت دیدن این خط‌های سفید لابه‌لای متن است. نگاهی که ترکیبی از یک پهنه وسیع در یک گستره را می‌بیند و انسان حس می‌کند به عمق چندصد ساله تاریخی می‌رود.   به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی شناخت پهنه اقلیمی را در برگیرد تاریخی از مردم را بیان می‌کند که نوعی شهود است و این شهود باید نقطه‌ای اتفاق بیفتد.   صالحی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه مجموعه «حکایت بلوچ» اثری منحصر به فرد است گفت: ما در این کتاب تصویرپردازی‌های مهمی را مشاهده می‌کنیم که حاکی از اصالت است اما قدرت تصویرسازی زند مقدم در این کتاب آن را تخیلی نمی‌کند و در عین‌حال جذابیت یک رمان را دارد. زبان خلاق، قدرت واژگان و شعر و نفس توأمان به‌گونه‌ای که هم روانی نثر را داشته و هم بُرندگی شعر این اثر را به کاری کم‌نظیر تبدیل کرده است.

حوزه پژوهش سیدعباس صالحی   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه و ارز در آخرین دوشنبه سال 97امروز سکه طرح جدید با افزایش قیمت‌ همراه بود و نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی کاهش قیمت را تجربه کردند. به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (آخرین دوشنبه سال 1397) چهار میلیون و 650 هزار تومان است که 80 هزار تومان نسبت به روز قبل افزایش … نوشته قیمت سکه و ارز در آخرین دوشنبه سال 97 اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

خودرو چگونه ارزان شد؟نخریدن خودرو بالاخره روی قیمت‌ها تاثیر گذاشت و شاهد کاهش نسبی قیمت ماشین در هفته آخر اسفند هستیم. پراید 131 به قیمت 40 میلیونی برگشته و پژو 405 سه میلیون تومان کمتر از قیمت یک ماه پیش و 68 میلیون تومان فروخته می‌شود
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

حجت از کاهش 500 تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ در خرده فروشی‌ها 14 هزار و 800 تا 16 هزارتومان است.
صراط تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی کشاورزی 

  

مدت زمان دوری ستاره بارسلونا از میادین مشخص شد.
نود ستاره بارسلونا 

  

تسویه بدهی ارزی هما و راه آهن تا سقف 3.5 هزار میلیارد تومانهیئت وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی با افزایش سرمایه دولت در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و ش
خبرفوری حساب ذخیره ارزی جمهوری اسلامی ایران راه آهن جمهوری اسلامی ایران 

  

سرلشگر باقری: مبارزه با تروریست تا شکست کامل ادامه می یابددمشق - ایرنا-سردار سرلشگر پاسدار 'محمد باقری' رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح تاکید کرد که مبارزه با تروریست در منطقه تا نابودی کامل آنان ادامه می یابد.
ایرنا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایرنا 

  

خانه نشینی دو هفته ای سوارزتهران- ایرنا- «لوئیس سوارز» مهاجم تیم بارسلونا به دلیل مصدومیت از ناحیه قوزک پا در جریان پیروزی 4 بر یک آبی اناری ها مقابل رئال بتیس، 10 تا 15 روز از میادین دور خواهد بود.
ایرنا جدول ایرنا تهران