مهر   |  فرهنگی  |  

اندیشمندانی داریم که با جامعه و فضای مجازی قهرند

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «نقش فعالان فرهنگی در حوزه جهاد تبیین» دیروز جمعه 23 اردیبهشت با حضور حجت‌الاسلام سعید صلح‌میرزایی نویسنده کتاب «جهاد تبیین» توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد. در این نشست که در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد، صلح میرزایی در پاسخ به چیستی معنی جهاد تبیین گفت: جهاد تبیین قدمتی چندین هزارساله…

اندیشمندانی داریم که با جامعه و فضای مجازی قهرند

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «نقش فعالان فرهنگی در حوزه جهاد تبیین» دیروز جمعه 23 اردیبهشت با حضور حجت‌الاسلام سعید صلح‌میرزایی نویسنده کتاب «جهاد تبیین» توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست که در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد، صلح میرزایی در پاسخ به چیستی معنی جهاد تبیین گفت: جهاد تبیین قدمتی چندین هزارساله در تاریخ بشر دارد. روش حکمرانی و جامعه‌سازی در جبهه حق که رؤسای آن انبیا بوده‌اند، همیشه تبیین بوده است. روش تبیین اینها همیشه دشمنانی داشته و حتی گاهی در حد لااله‌الاالله دشمن ایجاد می‌شده. جبهه حق از حضرت نوح تا زمان ما، همیشه معارضانی داشته؛ چون آنچه در شریعت آمده، محدودکننده قدرت و ثروت بعضی است. به همین دلیل، این تبیین و روشنگری که خطر ایجاد می‌کرده، برایش از کلمه «جهاد» استفاده می‌شده است. پس قدمت این معنا به هزاران سال پیش برمی‌گردد.

وی افزود: رهبر انقلاب معتقدند که حرکت امام جهاد تبیین بوده است؛ وگرنه چه دلیلی داشته که امام تبعید شود؟ امام هیچ‌وقت اقدام مسلحانه و نظامی نداشت. اگر کاری کرد، همه در قالب تبیین بود. رهبر در خاطرات خود می‌گویند: «نهضت با جهاد تبیین شروع شد.» در میدان جهاد تبیین، هیچ‌گاه اولیا و انبیا و پیروان ایشان از این خط خارج نشده‌اند. جهاد تبیین هیچ‌گاه تمام نمی‌شود و خط انقلاب است و ادامه دارد.

جهاد تبیین، امری عمومی است

صلح‌میرزایی با بیان اینکه سرمایه هر حکومتی مردمش است، ادامه داد: رویکرد غربی که انسان را مثل حیوان دوپا می‌بیند، از باب منافع مادی این تصور را دارد. رویکرد اسلام این است که مردم را واقعاً مؤثر می‌داند و می‌خواهد آنها به میدان عمل بیایند. این نکته بحث تبیین را همیشه پررنگ می‌کند. در مقابل، دشمن سعی می‌کند مردم را به گونه‌های مختلف از انقلاب جدا کند که رهبر به آن جنگ نرم گفتند. این جریان تبیین همیشه بوده و رهبر همیشه بر آن تأکید کرده‌اند. بیانات کتاب «جهاد تبیین» هم مربوط به قبل است. اما تفاوت الان از دو جهت است. تحریف، به دلیل نزدیک شدن دشمن به فضاهای خصوصی جوانان ما، به شدت افزایش پیدا کرده است. کرونا هم مسئله را تشدید کرد؛ چون بیشتر وقت‌ها جوانان در فضای مجازی گذشت. دشمن از این طریق وارد خلوت‌های ما شد.

صلح میرزایی گفت: تا قبل از مهر 1400، رهبر فرمان و درخواست تبیین را از نخبگان داشتند. اما مهر 1400 به بعد، برای اولین بار رهبر همه مردم را به این کار دعوت کردند؛ چون الان ما به تعداد کاربران فضای مجازی رسانه داریم. رهبر خطاب را عمومی کردند؛ چون همه دیگر می‌توانند مفید باشند. جهاد تبیین، جهاد ازبین‌بردن غبار تحریف و آشفتگی ذهنی است. در همین مسئله اصلاح قیمت‌ها و یارانه‌ها، اکثر مردم از آینده اضطراب دارند. این استرس کار و فرصت کار را از انسان می‌گیرد. ترس از آینده نامعلوم باعث می‌شود کارهایی کنند که بعداً پشیمان شوند؛ مثل هجوم به کالا و احتکار خانگی که ثمره تشوییش ذهنی است. الان همه می‌توانند مؤثر باشند و همدیگر را به صبر دعوت کنند. این مؤثربودن همه و شدت حمله از سوی دشمن باعث شده رهبر به جهاد تبیین تاکید کنند.

لازمه پیروزی استقامت است

حجت‌الاسلام صلح‌میرزایی اذعان کرد: از مهر تا اوایل بهمن این پیام جدی گرفته نشد. من به عنوان کسی که به سازمان‌ها مراجعه و با مدیران صحبت کردم، تصورم از جبهه انقلاب این بود که بیان ایشان خاص و جدی و فریضه فوری نبوده است. در شش ماه بعد، ایشان شش‌بار تأکید کردند و همه حس کردند که باید انجام وظیفه کنند. اگر این فرمان رهبر نبود، این مقدار تولیدات و ورود افراد مختلف به حوزه تأثیرگذاری انجام نمی‌شد. خیلی از دوستان که جهاد تبینی را رها کرده بودند، به زمینه بازگشتند. هنوز این شعله گرم است. بچه‌های انقلاب الان می‌دانند خط و هدف و وظیفه دارند. این فرمان نشاطی هم به مجموعه جبهه انقلاب داد.

ایشان با اشاره به اینکه قرآن می‌فرماید لازمه پیروزی استقامت است، بیان کرد: رهبر هم بارها بر این موضوع تأکید و ایستادگی کرده‌اند. ما هم لازم است گاهی چندین بار محتوایی را بیان و تکرار کنیم تا تأثیرش را بگذارد. باید بدانیم مشکلات مختلف جامعه حتماً با جهاد تبیین در آن عرصه حل خواهد شد.

نقشه راه در جهاد تبیین است

گردآورنده کتاب «جهاد تبیین» گفت: گام اول حرکت در مسر جهاد تبیین این است که بر موانع عملیات غلبه کنیم. خیلی از ما از سر ترس جهاد تبیین نمی‌کنیم. می‌ترسیم این جهاد محبوبیتمان را کم کند. از بحث با دوستان و فامیل می‌ترسیم. این موضوع با انزوا هم رابطه دارد. اندیشمندانی هستند که با فضای جامعه و مجازی قهرند و نمی‌دانند دارد چه اتفاقاتی می‌افتد. پس دغدغه پیدا نمی‌کند. باید اینها را از انزوا خراج کرد.

گام دوم اطلاعات عملیات است. ما نیاز به این اطلاعات داریم. باید صحنه و نقشه و دشمن را بشناسیم. باید دست‌های دشمن را پیدا کنیم. اگر موضع را خوب نشناسیم، مثل رزمنده‌ای که از خواب بلند می‌شود، با توجه به شناختی که دیروز از میدان جنگ داشته، می‌جنگد.

گام سوم امکان‌سنجی از خود است. خیلی وقت‌ها نوجوانان می‌خواهند وارد جهاد تبیین شوند. یا دانشجویان می‌گویند ما یقین داریم نمی‌توانیم هیچ‌کاری برای این جهاد انجام دهیم. باید امکان‌سنجی کرد تا اگر توان قانع کردن افراد را نداریم، وارد کار نشویم. باید برای این جهاد کسب مهارت کنیم. مثلاً باید اول اسلام ناب را بشناسیم. دوم اینکه باید سواد رسانه‌ای را تقویت کنیم. الان فضای مجازی پر از جنس‌های تقلبی است. این باعث می‌شود که تفکر از ما گرفته شود. سوم اینکه باید شیوه‌های اقناع‌سازی را بیاموزیم. چهارم اینکه باید روش‌های بحث و جدل را بیاموزیم تا بتوانیم از موضوع دفاع کنیم. مرحله بعدی هم مهارت کار تشکیلاتی است. جهاد تبیین اگر فردی انجام شود، در درازمدت ما را خسته و دلسرد می‌کند. باید شبکه حداقل چندنفره‌ای داشته باشیم و این را شبکه‌ای پیگیری کنیم. این نیاز به مهارت دارد.

صلح میرزایی ابراز کرد: عملیات تبیینی لوازم و الزاماتی هم دارد. نقشه راه را هم باید در جهاد تبیین دنبال کنیم. یکی از قسمت‌های آن نقشه است. خط اول همان چیزی است که اکثر مجموعه‌های فرهنگی دارند روی آن کار می‌کنند که مقابله با تحریف است. من بهش می‌گویم جهاد تبیینِ درمانی. در مقابل این هم نوع دیگری از جهاد تبیین است که تعمیقی و ایمنی‌بخش است. تعمیق معارف اسلام ناب بهترین راهش نشر اندیشه‌های رهبر و امام است. در این مدتی که بحث جهاد تبیین مطرح شده، نزدیک به چهل‌پنجاه هزار کیلومتر در کشور مسیر طی کرده و با افراد مختلفی صحبت کرده‌ام. به شدت درباره تفکر امامین انقلاب در ذهن نیروهای انقلاب خلأ وجود دارد. بسیاری از آثار را نخوانده‌اند. بیانات امروز را کامل گوش نمی‌دهند. باید آرایش جدیدی برای انتقال معارف انقلاب ایجاد شود. این جهاد تبیینی تعمیقی است. این باعث واکسینه شدن اذهان در برابر شبهه‌ها می‌شود.

خلأ تبلیغ داریم

صلح میرزایی جهاد فعالانه را اینطور معنا کرد: اول جهاد تبیین تعمیقی و واکسینه کردن قبل از دریافت شبهه‌ها و دوم اینکه جهاد تبیین تهاجمی که قاعدتاً بعد از قدرتمندی ما در درمان و تعمیق است. جبهه فرهنگی باید نخبگان را به خط کند تا بتوانند در قسمت تهاجم عمل کنند. افراد ضعیف نمی‌توانند در این قسمت کاری انجام بدهند. ناشران انقلاب اسلامی در این مدت تلاش کرده‌اند تا آن روی سکه دشمن را نشان دهند. ولی معمولاً این در حیطه داخلی بوده و مصرف مخاطب داخلی. اگر قرار است تبدیل به چالش شود، باید هنر به کمک بیاید. ارتباطات بین‌المللی نیاز است. نامه رهبر به جوانان غربی خوب پشتیبانی نشد. باید خارج از ایران بدنه نخبگان بسازیم. ارتباط با بدنه تحت حکومت این مجموعه‌ها می‌تواند باعث سؤالاتی برایشان شود که این تأثیرگذار است. رهبر هم با بدنه جوانان غربی و آمریکای شمالی مرتبط شدند. این خط باید ادامه یابد تا جهاد هجومی اتفاق بیفتد.

حجت‌الاسلام صلح‌میرزایی درباره اثرگذاری مبلغان و نویسندگان بیان کرد: اولین قدم ایجاد یک شبکه است که این شبکه ایجاد شده؛ ولی باید فعال‌تر باشد. رقابت بین ناشران انقلابی خیلی شدید است و هم‌افزایی کمتر انجام می‌شود. بیشتر پروژه‌ها را پنهان می‌کنند و اصرار دارند تا موضوعشان فقط برای خودشان باشد. باید کمی جهاد کنند به این معنا که وقتی منافعشان در میان است، باید با هم مشترک بشوند و بارهای زمین‌مانده را بردارند.

کتاب‌های خیلی خوبی تولید شده که باید آنها را توزیع کرد. ما الان در بعضی از سامانه‌های توزیع، دچار تحریم کتاب‌های خوب هستیم. این شبکه‌های توزیع باید با همت ناشران و مجمع ناشران تقویت شود. در شهرستان‌های مختلف کتاب‌های مهم و اثرگذار وجود ندارد. باید کاری کرد که هرکس در هر جای کشور است، بتواند به کتب دسترسی یابد. شبکه ناشران انقلابی این کار را قبلاً کرده بود؛ ولی الان این کار تبلیغ نمی‌شود که همه بفهمند. ما خلأ سیر مطالعاتی و مشاوره کتاب داریم. مجموعه‌ای در سازمان فرهنگی هنری شهرداری بخش کتابخانه‌ها مشاوره کتاب را فعال کرده‌اند. خلأ تبلیغ داریم. کتاب‌ها چاپ می‌شوند؛ ولی کسی باخبر نمی‌شود. سیرهای مطالعاتی باید بارگذاری بشوند. مروجان و کتابدانان با اولویت اندیشه های امامین انقلاب باید تربیت شوند. همچنین باید به فهم کتب کمک کرد. نیاز به حل سؤالات در بعضی محتواها داریم.

جوانان نوجوانان ثروت   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

اعلام تازه ترین نقشه رنگ بندی کرونایی/ 2شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگ بندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

اعلام تازه ترین رنگ بندی نقشه کرونایی/ 2 شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور اعلام شد/ دو شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای ایران 6 خرداد + عکساقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد، تعداد شهرهای زرد کرونایی از 255 به 253 شهر رسید و تعداد شهرهای با وضعیت آبی نیز افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ ایران عکس 

  

تازه ترین رنگ‌ بندی نقشه کرونایی کشور اعلام شد به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؟ + جدولبازار خودرو این هفته را نیز همانند هفته گذشته به پایان برد؛ بازاری که در دو ماه ابتدایی سال با جهش قیمت های عجیب و غریبی همراه شده بود، حالا دو هفته ای است که روند نزولی در پیش گرفته است؛ هرچند که این کاهش قیمت ها نسبت به افزایش دو ماه گذشته، کم بوده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

آبله میمون مانند کرونا جهان را فرا میگیردسازمان جهانی بهداشت با هشدار اینکه آبله میمون مانند کرونا می شود به کشورها گفت باید سریعتر واکسیناسیون را انجام داد.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل واکسیناسیون 

  

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌کندمدیرعامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد.
مستقل‌آنلاین سیمان ایران تهران 

  

تابستان و موج جدید کرونا | منتظر موج جدید کرونا در تابستان هستیممتخصص بیماری‌های عفونی: سویه اومیکرونی که در ایران شاهد آن بودیم از نوع BA1 و BA2 در کشور بود، در حالی که در حال حاضر نوع BA4 و BA5 در آمریکا و اروپا شایع شده است.
۵۵ آنلاین ویروس ایران 

  

قیمت خودرو سقوط کرد!به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به ویژه در خودروهای میان رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت خودرو ، ادامه خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان