مهر   |  سلامت  |  

انتقاد نمایندگان پرستاری از وزارت بهداشت

به گزارش خبرگزاری مهر، جامعه پرستاری این روزها در اثر برخی نامهربانی‌ها و کج سلیقگی‌ها و از همه مهم‌تر سوءمدیریت ها به شدت گلایه مند هستند و بلکه به جهت رفتارهای ناسپاسانه برخی مسئولان میانی؛ دستخوش التهاب‌هایی هستند که ادامه این روند و عدم اصلاح این رویه؛ عواقب بدی را در پی خواهد داشت. اما مسئله مهمی که در جامعه پرستاری نگرانی‌های جدی را در پی دارد؛ رفتار خاص وزارت بهداشت در…

انتقاد نمایندگان پرستاری از وزارت بهداشت

به گزارش خبرگزاری مهر، جامعه پرستاری این روزها در اثر برخی نامهربانی‌ها و کج سلیقگی‌ها و از همه مهم‌تر سوءمدیریت ها به شدت گلایه مند هستند و بلکه به جهت رفتارهای ناسپاسانه برخی مسئولان میانی؛ دستخوش التهاب‌هایی هستند که ادامه این روند و عدم اصلاح این رویه؛ عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

اما مسئله مهمی که در جامعه پرستاری نگرانی‌های جدی را در پی دارد؛ رفتار خاص وزارت بهداشت در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و همین طور رفتار با نیروهای طرحی، تمدید طرح و 89 روزه ایام سخت کرونا است که منجر به شکل گیری دیدگاه‌های نا امید کننده و قضاوت‌های بدتری در بین پرستاران و مدافعین سلامت شده است. در حالی که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، علاوه بر مصوبه مجلس در سال 1386، فرامین و منویات مقام معظم رهبری، دستورات رئیس جمهور و رؤسای قوای دیگر را به عنوان پشتوانه قوی خود دارد و با تلاش‌های زیادی که در طول دو سال گذشته صورت گرفت، به رغم موانع بزرگی که بر سر راه آن بود؛ آئین نامه‌های اجرایی، دستورالعمل‌ها، منابع اعتباری، استقلال بخشی به ارزش نسبی و k خدمتی پرستاران و فضاسازی مناسب اجتماعی و درون خانوادگی نظام سلامت را دارد، موضوع عودت به کار طرحی‌های دوران کرونا نیز که از پشتوانه و حمایت رهبری و رئیس جمهور برخوردار است و ده‌ها مکاتبه و دستور صادره، اما متأسفانه با بی برنامگی و عدم ورود مسئولانه مسئولین امر هنوز هر دو مورد در ایستگاه اول خود یعنی تعرفه‌ها در آستانه ثبت خدمات و مراقبت‌های پرستاری در HIS ها و نحوه محاسبه و پرداخت متوقف شده است و موضوع نیروهای طرحی هم در پیچ و خم کمیسیون‌های ستاد ملی کرونا. همگان شاهدند که از مسئولین و مدیران اجرایی به ویژه در وزارت بهداشت تحرک و خروجی مناسب را نمی‌بینیم،

در حالی که در ماه پایانی سال جاری قرار داریم و سازمان برنامه و بودجه کشور، حدود 60 درصد از اعتبارات مربوط به اجرای قانون تعرفه‌گذاری را در سال 1401 پرداخت نموده است، اما اجرای قانون با پرداخت علی الحساب سلیقه‌ای و به عبارتی کج سلیقگی محض آن هم برای سه ماه، بدون هیچ مبنای علمی، منطقی و قانونی، هم سبب سردرگمی جامعه پرستاری و هم سبب پوشاندن کم کاری‌ها متولیان امر شده است و بر خلاف چیزی که در افکار عمومی و رسانه‌ها منتشر می‌شود اسباب بحران آفرینی و نارضایتی را در بین پرستاران فراهم کرده است.

این بی توجهی و مشکل آفرینی وزارت بهداشت جنبه‌ها و ابعاد مختلفی دارد که فعلاً خارج از حوصله این نوشتار است، اما چرا باید به رغم وجود همه الزامات اجرای قانون، صرفاً به علت کار نابلدی و اهمال کاری در وزارت بهداشت، زحمات دولت و حاکمیت به هدر رود و چوب بی برنامگی و از طرفی رفتار سلیقه‌ای برخی نامدیران را نظام و حاکمیت کشور بخورد!!؟؟ آیا کسانی که حداقل اطلاعات را در زمینه اهمیت سرمایه انسانی و روابط انسانی در سازمان‌ها و نهادها دارند، روی آثار مستقیم و غیر مستقیم این گونه رفتارهای بد و ناپسند با مردم و پرستاران و تأثیر آن بر نگاه به meysam hamzehloo: حاکمیت و دولت مردمی و دلسوز را می‌دانند؟؟ و چرا باید مجموعه سلامت و حاکمیت کشور، هزینه ندانم کاری‌های افراد ناکارآمد را بپردازد.

شاید این اقدام نمونه‌ای از مشی غیر علمی و خسارت بار وزارت بهداشت در این دوران باشد که در این فقره بار اصلی اجرای ناصحیح تصمیمات بر گُرده پرستاران کشور افتاده و آنها را خسته و بی انگیزه کرده است.

جامعه پرستاری انتظار دارد شعارهای دولت در حوزه عدالت را به صورت عملی لمس کند و این امر محقق نخواهد شد جز آنکه هر یک از لایه‌های سرمایه انسانی؛ گروه‌ها و اصناف موجود در نظام سلامت به میزان نقشی که در صف خدمت رسانی و عملیات دارند، در حوزه‌های مختلف مدیریتی و معیشتی دیده شوند و در کمال احترام با تناسب عادلانه ای در وزارت بهداشت منتفع باشند.

سازمان نظام پرستاری کشور به عنوان پرچمدار قاطع و صریح مطالبه گری در صحنه پیگیری و تحقق مطالبات پرستاران حاضر و فعال بوده و اکنون نیز به عنوان همان پرچمدار صریح و قاطع دوران کرونا و بلکه با صراحت و قاطعیت بیشتر پیگیر اجرای قانون خواهد بود و قویاً مخالفت خود را با این نوع نگاه و این نوع رفتار اعلام می‌دارد و توقع دارد از مسئولان دولتی و به ویژه مدیران وزارت بهداشت تحرک و خروجی بیشتری را که موجب اجرای قانون و رضایت همکاران شود را شاهد باشیم.

در پایان ضمن گلایه مجدد از مسئولین وزارت بهداشت از دستگاه‌های نظارتی هم انتظار داریم ضمن تسریع و همکاری در پروسه پیگیری مطالبات کادر پرستاری، مسئولین مربوطه را به تحرک وا دارند و اگر در روزهای آتی، نتیجه‌ای حاصل نشود، سازمان نظام پرستاری در دفاع از حقوق مدافعین سلامت و پرستاران خدوم، پیگیری‌های همه جانبه حقوقی، قضائی و…، خواهد داشت.

سازمان برنامه و بودجه وزارت بهداشت رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان استرئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در سفر به کرمان گفت: ترک تحصیل دانش آموزان چالشی جدی است که مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از آن است.
ایلنا روابط عمومی بازی غنی سازی 

  

نشست صمیمی معلمان درس پژوهنده قم با استاد دانشگاه ژاپننشست صمیمی علمی معلمان فعال در عرصه درس‌پژوهی با محمدرضا سرکار آرانی استاد دانشگاه ناگویای ژاپن در تالار آموزش و فرهنگ خانه معلم قم برگزار شد.
ایلنا قم استان قم زبان فارسی 

  

تسلیت قالیباف به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هارئیس مجلس شورای اسلامی در گذشت والده رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مادر شهیدان والا مقام را تسلیت گفت.
فردا مجلس شورای اسلامی خانواده 

  

برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی تجمعاتنایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مجلس طرحی 20 ماده ای را با نگاه اطلاع‌محور برای برگزاری تجمعات مردمی آماده کرده است اما در انتظار ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم که با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک لایحه با قید فوریت در مجلس به تصویب برسد.
فردا دولت مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

عیدانه رئیسی برای افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیماده 111 تاکید دارد که افزایش حداقل مستمری «نباید» از افزایش حداقل مزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر باشد.
مثلث هیئت دولت دولت سازمان تامین اجتماعی 

  

واکنش معنادار رئیس هیئت فوتبال تهران به حکم برکناری!رئیس هیئت فوتبال استان تهران در خصوص برکناری‌اش از این هیئت توضیحاتی ارائه داد.
خانه فوتبال فوتبال فدراسیون فوتبال تهران 

  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شد؟یک کانال تلگرامی مدعی شد که نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.
اعتماد دلار تهران 

  

اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1036 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 29 نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آیا دولت در افزایش قیمت دلار نقش دارد؟یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟ پاسخ به این پرسش را در این گزارش بخوانید.
گسترش دولت صادرات نفت درآمد 

  

نرخ انواع سکه و ارز/ قیمت سکه تمام بهار آزادی ثابت ماندقیمت سکه تمام بهار آزادی در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، بدون تغییر نسبت به دیروز معامله شد.
اعتماد ارز قیمت بهار 

  

آمار کرونا اوج گرفت/ 1036 بیمار جدید و 29 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 7 فروردین ماه 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1036 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 488 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 586 هزار و 458 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 29 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 249 رسید. تا…
مهر خبرنگار ماه 

  

اقتصادنیوز: در سال 1401 و در آبان بزرگ‌ترین معامه تاریخ بورس تهران رقم خورد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

قیمت سکه در بازار امروز کولاک کرد | قیمت سکه امروز چند؟قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز هفتم فروردین 1402، 31 میلیون 200 هزار تومان است.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

روز‌های خوب بورس ادامه دارد؛ افزایش 10 هزار واحدی شاخصشاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 10 هزار و 430 واحد همراه شد.
صراط بورس تهران شاخص تهران 

  

اقتصادنیوز: امروز نماد وکغدیر بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تقاضای بازار را داشت.
اقتصادنیوز سهام 

  

شروع سبز بورس سال در مرز 2 میلیون واحدیشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.
گسترش شاخص سرمایه گاز 

  

سکه 200 هزار تومان گران شد | سکه امامی در کانال 31 میلیونی | قیمت سکه و طلا 7 فروردینسکه امامی امروز دوشنبه در سومین روز کاری سال 1402 (تا لحظه تنظیم گزارش) به 31 میلیون و 200 هزار تومان رسید.
فردا سکه و طلا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت دلار بی تغییر ماند | قیمت دلار در بازار امروزقیمت دلار و یورو مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه 7 فروردین ماه به نرخ 40 هزار و 200 تومان اعلام شد که از شنبه بدون تغییر اعلام شد.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عیدی ایران خودرو برای مشتریان دناپلاس | تحویل دنا پلاس‌های بورسی بزودیایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از صدور فاکتور 95 درصد از خودروهای فروش رفته در بورس کالا خبر داد و بر ایفای مانده تعهدات محصول دناپلاس در فروردین ماه سال 1402 تاکید کرد‌.
فردا ایران خودرو ایران خودرو