گسترش   |  اقتصادی  |  

وضعیت قیمت دلار و سکه پیش از شروع بازار (1400/01/18)

در چهارمین روز هفته،‌ خبری از خرید و فروش‌های سنگین در بازار ارز و سکه نبود.

وضعیت قیمت دلار و سکه پیش از شروع بازار (1400/01/18)

بیشتر معامله‌گران در انتظار مشخص شدن نتیجه مذاکرات وین بودند و تنها وضعیت بازار را به‌صورت مشاهده‌گر رصد می‌کردند. در چنین روزی،‌ طبیعی بود که قیمت دلار نوسان خاصی را تجربه نکند. همین اتفاق نیز افتاد و دلار تنها با 50 تومان رشد به بهای 25 هزار و 50 تومان رسید. رشد محدود دلار در حالی رخ داد که روز دوشنبه دلار 150 تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود و روز یکشنبه نیز نزدیک به 300 تومان افزایش را تجربه کرده بود. در واقع قیمت بسته شده روز سه‌شنبه تا حدی نمایانگر کاهش نوسانات و احتیاط معامله‌گران بود. به گفته فعالان، در سمت معامله‌ای حواله‌‌ای نیز تقاضا و فروش زیادی در بازار وجود نداشت و نرخ حواله درهم در یک روز کم‌نوسان عمدتا در محدوده 6هزار و 900 تومان قرار داشت.

کاهش فروش ارز در بازار

همچنین روز سه‌شنبه بیشتر معامله‌گران حاضر نبودند که اقدام به فروش ارز خود کنند. اینکه دلار در یک روز کم‌نوسان بالای مرز 25 هزار تومانی باقی ماند و درهم نیز توانست بالای سطح 6 هزار و 900 تومانی تثبیت شود برای افزایشی‌های بازار خبر خوبی بود. به نظر می‌رسد در صورتی که خبر مثبتی از لغو تحریم‌ها از مذاکرات وین منتشر نشود، دلار با سرعت بیشتری به روند افزایشی ادامه دهد. این در حالی است که دسته دیگری از معامله‌گران اعتقاد دارند اسکناس آمریکایی در سال‌های اخیر رشد زیادی را تجربه کرده است و ظرفیت افزایش بیشتر را ندارد. البته اگر کاهشی‌ها می‌خواهند دست بالاتر را در بازار ارز به دست بیاورند، در اولین گام نیاز است که دلار را به زیر سطح 24 هزار و 500 تومانی بازگردانند. در بازار حواله درهم نیز‌ قیمت چنان‌که اشاره شد با احتیاط در مسیر صعودی قرار گرفته است و این مساله به افزایشی‌های دلار کمک خواهد کرد. برای اینکه در بازار درهم نیز کاهشی‌ها دست بالاتر را به دست بگیرند‌،‌ نیاز است که قیمت این ارز به زیر 6 هزار و 850 تومان بازگردد.

سکه در مسیر مخالف دلار

برخلاف رشد قیمت دلار،‌ سکه امامی در مسیر کاهشی قرار گرفت و با 5 هزار تومان افت به بهای 10 میلیون و 745 هزار تومان رسید. سکه امامی به دلیل حبابی که دارد،‌ تا زمانی که طلای جهانی یا دلار رشد معناداری را تجربه نکنند،‌ دشوار است که در جهت صعودی حرکت کند. دیروز نیز بیشتر معامله‌گران بازار سکه دست به عصا حرکت می‌کردند و ترجیح می‌دادند تا زمانی که نتایج مذاکرات مشخص نشده است، دست به خرید یا فروش خاصی نزنند. چشم معامله‌گران بیشتر به سوی اخبار بود ولی حداقل تا ساعت 4 بعدازظهر خبر تاثیرگذاری نیز به معامله‌گران منتظر نرسید. نتیجه اینکه قیمت سکه نیز نوسان چندانی را به ثبت نرساند. با وجود روز کم‌نوسان سکه، حفظ مرز 10 میلیون و 500 هزار تومانی همچنان برای بازیگران بازار سکه اهمیت زیادی داشت. حفظ این مرز برای آنها به معنای آن است که فلز گرانبهای داخلی کار دشواری برای افت قیمت دارد. سکه در صورتی که بتواند بالای محدوده حیاتی 10 میلیون و 800 هزار تومانی خود را تثبیت کند،‌ با خریداران جدیدی مواجه خواهد شد. دیروز طلای جهانی تا ساعت 4 بعدازظهر صعود معناداری را نشان نداده بود و در محدوده هزار و 730 دلار قرار داشت. ولی پس از آن رو به صعود گذاشت و تا ساعت30/ 7 بعد از ظهر به وقت تهران به 1744دلار رسید. عبور طلای جهانی به بالای سطح هزار و 750 دلاری می‌تواند سکه بازان را به رشد بیشتر قیمت امیدوار کند.

نوسانات قیمت در پشت خط‌ها

در حالی که دیروز در بازار ارز و سکه روند نوسانات چندان قابل توجه نبود،‌ در معاملات پشت خطی روز دوشنبه جنب و جوش زیادی وجود داشت. در آن مقطع زمانی قیمت دلار به زیر مرز 25 هزار تومانی بازگشت و حتی سطح 24 هزار و 850 تومان را لمس کرد. در بازار سکه نیز این فلز گرانبها در معاملات پشت خطی از محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومانی فاصله گرفت و توانست خود را به محدوده 10 میلیون و 680 هزار تومان برساند. با وجود این افت‌ها که در واکنش هیجانی نسبت به آغاز مذاکرات وین صورت گرفت، در روز سه‌شنبه خبری از رفتار هیجانی نبود و سکه و دلار نیز کاهش انتهای وقت روز دوشنبه را پس گرفتند. برخی فعالان با تجربه بازار اعتقاد داشتند در صورتی که قرار باشد، دلار دچار ریزش شود، این اتفاق از پشت خط‌ها آغاز خواهد شد. از نگاه آنها معامله‌گران باتجربه بازار در صورت کاهشی شدن روند اجازه نخواهند داد که آماتورها هم بتوانند در قیمت‌های بالا اقدام به فروش کنند. به همین رو پس از ساعت کار رسمی بازار در معاملات پشت خطی فروش‌های خود را بالا خواهند برد.

منبع: دنیای اقتصاد

قیمت افزایش قیمت دلار   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

سه مصوبه جدید برای رونق بورساقتصاد نیوز:خبر رسیده که سازمان بورس و اوراق بهادار سه مصوبه دیگر در راستای تقویت سمت تقاضا به تصویب رساندند؛ براین اساس مصوبه رفع مانع تراشی در انتشار اوراق، مصوبه تصویب مقررات زدایی فعالیت صندوق‌ها و حذف محدودیت‌های معاملات کارگزاران در دستور کار قرار گرفته است
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار اقتصاد کار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 25 فروردین 1400/ حقوقی ها خودرویی ها را جابه جا کردنداقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت در روز آخر کاری هفته افت اندکی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

واکنش بورس و فرابورس به شایعات/ عرضه های بلوکی جدیداقتصادنیوز: بورس و فرابورس به شایعات مطرح شده در فضای مجازی واکنش نشان دادند.
اقتصادنیوز فضای مجازی 

  

دانش آموزان در اولویت واکسیناسیون کرونا هستند؟مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره روند واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان و اولویت بندی آنها توضیح داد.
۵۵ آنلاین مدرسه تندرستی واکسیناسیون 

  

با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کردعضو تیم ملی تیروکمان گفت: با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کرد.
برنا المپیک 

  

توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهوری در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیاحتی ارائه کرد.
برنا اینستاگرام دولت 

  

اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز کرونایی/ جنجال افزودن آب به بطری‌های شیر/ درگیری هولناک طایفه‌ای در چرام/ افزایش 25 درصدی قیمت کتاب‌های درسیهفته گذشته با شروع پیک چهارم کرونا در کشور برخی محدودیت ها به مدت 10 روز اعمال شد به امید اینکه بتوان تا حدودی این بیماری را کنترل کرد و اوضاع را بهبود بخشید که اختصار به مرور برخی از این اخبار خواهیم پرداخت.
برنا شیر قیمت 

  

توضیحات واعظی در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهور در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیحاتی ارائه کرد.
برنا اینستاگرام دولت 

  

ارزیابی عملکرد دولت در مدیریت بازار بورس«وضعیت نابسامان بورس، شاخص تدبیر دولت» است.
فردا دولت درآمد شاخص 

  

توضیحات واعظی در مورد ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهوری در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیاحتی ارائه کرد.
گسترش محمود واعظی اینستاگرام دولت