تسنیم   |  اجتماعی  |  

اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم, احمد چلداوی، استاد دانشگاه در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های دانشگاه گرایی با بیان اینکه خروجی‌های وزارت آموزش و پرورش که وارد دانشگاه می‌شوند مطلوب نیستند, گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟ دوم آنکه اگر به دانشگاه راه یابند بلد نیستند چگونه باید درس بخوانند و دانش را بجویند و دانشجو باشند.

وی افزود: به سه دلیل دانشگاه‌های ما نیز در انجام وظایفشان موفق نبوده‌اند. مدرک‌گرایی را به جای تخصص‌گرایی در اولویت قرار داده‌ایم. دوم آنکه در عرصه پژوهش، مقاله محوری جای نیازمحوری را گرفته است. علت سوم خودمحوری به جای خدامحوری است.

این استاد دانشگاه به مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و گفت: دختر اهوازی دو تست بیشتر زده می آید تهران و دختر تهرانی که دو تست کمتر زده باید برود اهواز که هرکدام مشکلاتی دارند. علاوه بر این با معضلات اجتماعی دیگری مانند بالارفتن سن ازدواج مواجهیم.

وی با بیان اینکه مشکل اساسی کمبود قانون است البته نه در سطح مجلس بلکه در سطح وزارتخانه گفت: بخشی از بیماری مدرک گرایی هم به تفکر حاکم بر جامعه برمیگردد. وقتی اقتصاد دولتی است، مردم ناچارند برگردند به سیستم دانشگاه دولتی. در اقتصاد دولتی تنها معیار برای تشخیص متناسب بودن یک فرد برای یک جایگاه مدرکش است. باید از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد تولیدمحور برویم.

این استاد دانشگاه به تقدس علم گرایی در فرهنگ ما که باور درستی است گفت: از وقتی علم گرایی جایش را به مدرک گرایی داد وضعیت فرق کرد. برای اینکه افراد بخواهند در جایگاهی موفق باشند لازم است که تخصص گرایی به جای مدرک گرایی به صورت پررنگ تری دنبال شود. همچنین برای حل مشکل مدرک‌گرایی باید به آموزش نیازمحور توجه شود.

چلداوی بر ضرورت ایجاد رشته‌های تخصصی و کاربردی در حوزه‌هایی چون پسته، زعفران، فرش و... و بورسیه دانشجویان در صنعت تاکید کرد و گفت: زمانی یک طیف سیاسی در کشور حاکم شد و می‌خواستند ارتباطاتی با خارج برقرار کنند و گفتند اساتید حتما باید برای ارتقا، مقاله ارائه کنند یعنی استاد و دانشجوی دکترا بدون نظر خارجی‌ها نمی‌توانست ارتقا بگیرد در حالی که در امریکا مقاله IS مهم نیست. آیین نامه غلطی از یک سالی وارد و شرط مقاله گذاشته شد.

وی افزود: باید دانشجویان دکترای ما از ابتدا با نیاز صنعت و تامین مالی صنعت دکترا بخوانند. باید آیین نامه‌های مربوط اصلاح شوند و بررسی شود چرا مقالات بخش وتویی ارتقا در دانشگاه هستند.

انتهای پیام/

دانشجو تهران زعفران   اخبار برگزیده
  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  اخبار داغ
  

اخذ مالیات از سوداگران بازار سکه، ارز و خودرو فراموش شد؟دستور رئیس جمهور برای برخورد مالیاتی با سوداگران منجر به ارائه پیشنهاد سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگری بازار سکه، ارز و خودرو شد اما طبق گفته رئیس این سازمان، این کار در معاونت اقتصادی رئیس جمهور متوقف است.
فارس مالیات ارز رئیس جمهور 

  

دولت با تغییر نرخ ارز، کسری بودجه خود را می‌پوشاند/کمک دولت به مؤسسات مالی و پولی از جیب مردماستاد دانشگاه علامه با بیان اینکه دولت نقش مهمی در بالا بردن نرخ ارز داشت، گفت: صحبت‌های رئیس جمهور مؤید همین موضوع است و نیازی نیست که اقتصاددانان در مورد کاهش ارزش پول ملی اظهارنظر کنند.
فارس دولت نرخ ارز ارز 

  

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکردبجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بارشهای دیشب تاثیری بر میزان آب سد بارزو شیروان نداشت و مخزن این سد همچنان خالی است.
ایرنا ایرنا خبرنگار 

  

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کردشیراز-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه های سال های 91 و 95 سازمان امور مالیاتی کشور راجع به شمول مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر ارز صادرات کالا و خدمات ابطال شد.
ایرنا دیوان عدالت اداری مالیات ارز 

  

ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهرانوزیر امور خارجه با ابراز خرسندی نسبت به میزبانی از هیات عراقی در ایران تاکید کرد که اولویت دو کشور، «منطقه» است.
ایلنا محمدجواد ظریف سفر رئیس جمهور 

  

آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی ارزیابی می شودبیرجند- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برای ارزیابی ثبت جهانی آسبادها به این استان سفر کردند.
ایرنا جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ایرنا 

  

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟نمایندگان مجلس معتقدند، برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای کشور با رمز پولشویی، می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند.
فارس 

  

همایش ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد در انزلی آغاز شدرشت - ایرنا - سومین گردهمایی منطقه ای معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ( منطقه 4 کشور) به مدت دو روز به میزبانی گیلان در شهرستان بندر انزلی آغاز به کار کرد.
ایرنا استاندارد ایرنا ایران