تسنیم   |  اجتماعی  |  

اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم, احمد چلداوی، استاد دانشگاه در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های دانشگاه گرایی با بیان اینکه خروجی‌های وزارت آموزش و پرورش که وارد دانشگاه می‌شوند مطلوب نیستند, گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟ دوم آنکه اگر به دانشگاه راه یابند بلد نیستند چگونه باید درس بخوانند و دانش را بجویند و دانشجو باشند.

وی افزود: به سه دلیل دانشگاه‌های ما نیز در انجام وظایفشان موفق نبوده‌اند. مدرک‌گرایی را به جای تخصص‌گرایی در اولویت قرار داده‌ایم. دوم آنکه در عرصه پژوهش، مقاله محوری جای نیازمحوری را گرفته است. علت سوم خودمحوری به جای خدامحوری است.

این استاد دانشگاه به مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و گفت: دختر اهوازی دو تست بیشتر زده می آید تهران و دختر تهرانی که دو تست کمتر زده باید برود اهواز که هرکدام مشکلاتی دارند. علاوه بر این با معضلات اجتماعی دیگری مانند بالارفتن سن ازدواج مواجهیم.

وی با بیان اینکه مشکل اساسی کمبود قانون است البته نه در سطح مجلس بلکه در سطح وزارتخانه گفت: بخشی از بیماری مدرک گرایی هم به تفکر حاکم بر جامعه برمیگردد. وقتی اقتصاد دولتی است، مردم ناچارند برگردند به سیستم دانشگاه دولتی. در اقتصاد دولتی تنها معیار برای تشخیص متناسب بودن یک فرد برای یک جایگاه مدرکش است. باید از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد تولیدمحور برویم.

این استاد دانشگاه به تقدس علم گرایی در فرهنگ ما که باور درستی است گفت: از وقتی علم گرایی جایش را به مدرک گرایی داد وضعیت فرق کرد. برای اینکه افراد بخواهند در جایگاهی موفق باشند لازم است که تخصص گرایی به جای مدرک گرایی به صورت پررنگ تری دنبال شود. همچنین برای حل مشکل مدرک‌گرایی باید به آموزش نیازمحور توجه شود.

چلداوی بر ضرورت ایجاد رشته‌های تخصصی و کاربردی در حوزه‌هایی چون پسته، زعفران، فرش و... و بورسیه دانشجویان در صنعت تاکید کرد و گفت: زمانی یک طیف سیاسی در کشور حاکم شد و می‌خواستند ارتباطاتی با خارج برقرار کنند و گفتند اساتید حتما باید برای ارتقا، مقاله ارائه کنند یعنی استاد و دانشجوی دکترا بدون نظر خارجی‌ها نمی‌توانست ارتقا بگیرد در حالی که در امریکا مقاله IS مهم نیست. آیین نامه غلطی از یک سالی وارد و شرط مقاله گذاشته شد.

وی افزود: باید دانشجویان دکترای ما از ابتدا با نیاز صنعت و تامین مالی صنعت دکترا بخوانند. باید آیین نامه‌های مربوط اصلاح شوند و بررسی شود چرا مقالات بخش وتویی ارتقا در دانشگاه هستند.

انتهای پیام/

دانشجو تهران زعفران   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص