گسترش   |  اقتصادی  |  

عزمی برای مبارزه با هیولای هفت‌ سر فساد

محمدحسن قدیری ابیانه - سفیر پیشین ایران در استرالیا و مکزیک

عزمی برای مبارزه با هیولای هفت‌ سر فساد

دو سال پیش به‌منظور تسریع در مبارزه با مفاسد اقتصادی، جلوگیری از اطاله وقت و اعمال قاطعیت مضاعف در این امر، نامه‌ای از سوی رئیس وقت عدلیه به مقام معظم رهبری برای اخذ اختیارات ویژه به نگارش درآمد تا این فرآیند با سرعت و دقت بیشتری به گردونه اجرا وارد شود. این مجوز که دوره زمانی آن دو سال بود، به پایان رسید و برای تداوم این فرآیند لازم بود که این اختیارات تمدید شوند. لذا پس از درخواست آیت‌الله رئیسی، رهبر حکیم انقلاب با تداوم فعالیت شعب ویژه دادگاه انقلاب اسلامی جهت رسیدگی به پرونده‌های اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی با لحاظ برخی اصلاحات موافقت کردند.

نکته‌ای که رئیس قوه قضاییه در این نامه بر آن تصریح و تأکید کردند این است که با توجه به‌ضرورت استمرار مقابله ویژه با مفاسد اقتصادی، به زودی پیشنهادات و نیازمندی‌های قانونی عدلیه در جهت مبارزه قاطع، سریع و توام با عدالت به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

از سوی دیگر، عدلیه در دوره تحول کارنامه موفقی داشته و قضات شجاع این دستگاه حاکمیتی، چندین هزار میلیارد از اموال به غارت رفته را به بیت‌المال بازگردانده‌اند.

تلاش برای احقاق حقوق عامه و برخورد بدون ملاحظه با کسانی که از خط قرمزهای قانون و شرع عبور کرده‌اند، موجبات دلگرمی افکار عمومی و افزایش میزان اعتماد به نظام نیز شده است. نتایج چشمگیر این مبارزه فراگیر تا جایی به ذائقه مردم خوش آمده که حتی منتقدان مدیریت انقلابی نیز به توانمندی مدیران جهادی اذعان کرده و خواستار تغییر رده‌های مدیریتی با روحیه‌ای مشابه شده‌اند.

بخشی از این موفقیت‌های بزرگ در مصاف با هیولای هفت‌سر فساد، مرهون محکوم شدن مفسدین منسوب به برخی از مدیران و مسئولان است. چنگال عدالت وقتی گریبان آقازاده‌ها، یقه‌سفیدها و دانه‌درشت‌ها را فشرد و از همه مهم‌تر، این فرآیند تداوم یافت، موجی از اطمینان را در میان جامعه سرازیر کرد که مفری برای نوری چشمی‌ها نیست و دیر یا زود، حاشیه امن آنها از بین خواهد رفت. اساساً هر نوع تبعیض و بی‌عدالتی در معماری نظام اسلامی، اعوجاج در طراحی این بنای عظیم و شکوهمند به شمار می‌آید و هر ناظری را متوجه آن خواهد کرد. لذا زدودن و پیرایش هر آنچه باعث لطمه زدن به آرمان عدالت‌طلبانه جمهوری اسلامی شود، با استقبال و دلگرمی صاحبان اصلی انقلاب مواجه خواهد شد.

یکی از امور مستحسن و قابل‌تقدیر دیگر عدلیه و روشن‌کننده بارقه امید در دل‌های مردم، راه‌اندازی «سامانه گزارشگران فساد» است که افراد بدون اینکه نامی از آنها برده شود، مستندات و گزارش‌های خود از فساد را از این طریق ارائه می‌کنند و پس از بررسی و اقدام، نتیجه آن به اطلاع خواهد رسید.

بخش دیگر نیز به پالایش درونی قوه قضاییه بازمی‌گردد. عدلیه در این راستا، افزون بر افراد صاحب رتبه و برگزاری دادگاه‌های این افراد، بر برخورد با قضات فاسد نیز اصرار دارد. این رویکرد ثابت می‌کند دست‌اندرکاران این نهاد مردمی، در مورد خطای کارگزاران خود اهل مماشات نیستند و زدودن سطوح مدیریتی خود از این آلودگی‌ها را حتی بر سایر مفاسد ارجح می‌دانند. برگزاری جلسات متعدد دادگاه طبری و اعلام عمومی نام و چهره قضات متخلف، علاوه بر این، حاکی از آن است که دستگاه قضا همچنان که ریشه‌کن کردن فساد در سایر نهادها و سازمان‌ها را مطالبه می‌کند، خود پیشگام این فرآیند است و موضعی را اتخاذ نمی‌کند که پیش‌تر به آن عمل‌نکرده باشد.

از سوی دیگر، همان‌گونه که رئیس قوه قضاییه به‌کرات و در مناسبت‌های مختلف به آن اشاره کرده‌اند، باید با ریشه‌های فساد نیز برخورد شود. روشن است که عدلیه مسئول مبارزه با عاملان و عوامل فساد محسوب می‌شود و مادامی‌که مجموعه‌ای از اصلاحات در قوانین و روال اجرایی کشور صورت نگیرد، حتی با دستگیری و محاکمه مجرمین، باز هم شاهد ورود پرونده‌های ریز و درشت در این خصوص به محاکم قضایی خواهیم بود.

باید توجه داشت که ازاله ریشه‌های فساد، در تصمیمات، تدابیر، قوانین و مقررات قوای مجریه و مقننه نهفته است. طبعاً بخشنامه‌ها و قوانین ناکارآمد و تنقیح نشده که تبعات سهمگینی همچون عدم شفافیت در ساز و کارهای اجرایی و تقنینی کشور را موجب شده‌اند، بسترساز مسائل و مصائبی هستند که این روزها در برخی از سازمان‌ها و ارگان‌ها شاهد آن هستیم.

 در حقیقت، درمان بیماری فساد زمانی ممکن است که با نسخه‌های پرهیزی همراه باشد، در غیر این‌ صورت، بهبود ریشه‌ای محقق نشده و دیر یا زود دوباره سر باز خواهد کرد.

ناگفته نماند که هرچند طبق قانون اساسی، حوزه فعالیت قوه قضاییه در برخورد با همه زیرشاخه‌های فساد و جرائم تعریف‌شده، آنچه اما بیش از گذشته نیاز کشور به شمار می‌آید، قلع‌وقمع و مبارزه همه‌جانبه با مفاسد اقتصادی است. دست‌اندازی به منابع کشور، سوءاستفاده از موقعیت و رانت‌خواری، جریان تولید و روند طبیعی رشد اقتصادی را مختل و در نتیجه، آسیب‌های عمده‌ای به معیشت مردم وارد کرده است.

و بالاخره اینکه با تدابیر دستگاه قضا، کسانی که دستشان به فساد آلوده است و یا قصد ارتکاب آن را دارند، در وحشت گرفتار شدن در چنگال عدالت به سر می‌برند و ناامنی آنها نویدبخش امنیت اقتصادی و پویایی در بخش‌های مختلف کشور خواهد بود.

افزون بر این، اهتمام رئیس قوه قضاییه برای برگزاری مداوم دادگاه‌های ویژه اقتصادی، مهر تأیید مجدد رهبر حکیم انقلاب بر آن و التزام مجلس شورای اسلامی بر همیاری و هم‌افزایی با عدلیه حاکی از آن است که برخلاف ادعای دشمنان و دنباله‌های داخلی آنان، فساد در کشور سیستماتیک نیست بلکه عارضه و آفتی قابل‌درمان است و دستیابی به این هدف بزرگ، محقق خواهد شد.

نویسنده: محمدحسن قدیری ابیانه

ایران درمان درآمد   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مردم قم از 80 به 62درصد رسیده است.
صراط درمان قم وزارت بهداشت 

  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، با هشدار به بانک های استان گفت: در صورت اهمال بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کرونا، به سازمان بازرسی اعلام جرم می‌شود.
صراط بانک استانداری تهران تهران 

  

واکسن کرونا روی کودکان آزمایش شودپزشکان اطفال در آمریکا خواستار شروع انجام آزمایش واکسن کووید-19 روی کودکان شدند.
خبرفوری کودکان نوجوانان تولید 

  

کرونا | مدیر دفتر شبکه اول سیما بر اثر کرونا درگذشتمشاور اجرایی و مدیر دفتر شبکه اول سیما بر اثر ابتلا به کرونا در سن 45 سالگی درگذشت.
۵۵ آنلاین مشاور روابط عمومی ماه 

  

واعظی: نگرانی شدید 2 وزیر از افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونارئیس دفتر رییس جمهور با اشاره به افزایش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا گفت: اگر لازم باشد برای اعمال
خبرفوری محمود واعظی دولت دستورالعمل 

  

وضعیت شاخص کل بورس چهارشنبه 2 مهرشاخص کل بورس با رشد 37 هزار واحدی روی پله یک میلیون و 618 هزار واحدی قرار گرفت.
مستقل‌آنلاین شاخص فولاد خبرنگار 

  

علت غیرقابل پیش بینی بودن روند بورس در این روزها چیست؟بازار سهام امروز روی خوش نشان داد و شاخص سبزپوش به کار خود پایان داد. محمد گرجی‌آرا، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز بازار امروز را هیجانی دانست.
خودروتک سهام فروشنده شاخص 

  

مهلت پرداخت ودیعه مسکن و تسهیلات کرونایی تمدید شدبانک مرکزی در بخشنامه‌ای تمدید مهلت پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن، مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب‌دیده از کرونا تا پایان مهرماه را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
۵۵ آنلاین مسکن وام ازدواج 

  

وضعیت وخیم کرونا در اصفهان؛ به زودی شرایط بحران اعلام می‌کنیم / ظرفیت بیمارستان‌ها در حال تکمیل استبهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشست خبری با تاکید براینکه به شدت نگرانیم، چون تولید بیمار روزافزون بیشتر می‌شود و کادر درمان به شدت آسیب دیده و خسته است، اظهار کرد: ابتلا منجر به خارج شدن از صحنه می‌شود و دقت آن‌ها حتما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. امروز و فردا به احتمال زیاد در استان اعلام شرایط بحران می‌کنیم...
رویداد۲۴ درمان اصفهان دورهمی 

  

تمدید مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن و کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونابانک مرکزی در بخشنامه‌ای، تمدید مهلت پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن، مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب‌دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
برنا وام مسکن حوزه 

  

بیماری “کووید-19” سندرم حاد تنفسی ماه‌ها است که به یک بحران جهانی تبدیل شده است. ورود ویروس کرونا به سلول‌های میزبان از طریق گلیکوپروتیین تراپوسته‌ای میخ مانند که هموتریمر‌های خارج شده از سطح ویروس را تشکیل می‌دهد، انجام می‌شود.
صراط ویروس ماه رژیم غذایی 

  

وعده کرونایی پوتین به سازمان مللرئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که روسیه به وعده خود برای زدن واکسن کرونا به کارکنان سازمان ملل بطور رایگان عمل می کند.
اقتصادنیوز ولادیمیر پوتین سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

آمار کرونا در ایران چهارشنبه 2 مهرتعداد جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به 24 هزار و 840 نفر رسید.
مستقل‌آنلاین ایران ویروس وزارت بهداشت 

  

آخرین آمار کرونا در ایران امروز 2 مهرتعداد جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به 24 هزار و 840 نفر رسید.
شما‌نیوز ایران ویروس وزارت بهداشت