ایلنا   |  اجتماعی  |  

شهرداری تهران در بدترین شرایط حیات سازمانی قرار دارد/ قابلیت حذف و ادغام 33 واحد سازمانی و مدیریتی

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه 26 درصد سطوح سازمانی شهرداری تهران زاید است، تاکید کرد: اصلاح ساختار از سطوح بالای مدیریتی صورت گرفته است تا کمترین ریزش نیروی انسانی انجام شود.

شهرداری تهران در بدترین شرایط حیات سازمانی قرار دارد/ قابلیت حذف و ادغام 33 واحد سازمانی و مدیریتی

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه 26 درصد سطوح سازمانی شهرداری تهران زاید است، تاکید کرد: اصلاح ساختار از سطوح بالای مدیریتی صورت گرفته است تا کمترین ریزش نیروی انسانی انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ سیدحسن رسولی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در جریان رسیدگی به لایحه اصلاح ساختار شهرداری‌ تهران، ضمن قرائت گزارش کمیسیون برنامه و بودجه گفت: امروز شورای اسلامی اصلاح طلب شهر تهران، در آستانه تصمیم‌گیری بسیار مهم و راهبردی مرتبط با حقوق عمومی صاحبان شهر و شهروندان پایتخت قرار دارد. موضوع بررسی و رسیدگی به لایحه اصلاح ساختار در دستور کار است.

رسولی افزود: کارآمدی و اثربخشی سازمان بزرگی در مقیاس شهرداری تهران، مرهون طراحی مناسب، سازماندهی علمی و حرفه‌ای و برخورداری از تیم مدیریتی کاربلد برای راهبری کم هزینه و پرفایده این ابرسازمان است. سازمان و مدیریت دو مفهوم همزاد و دو روی یک سکه‌اند. نقاط قوت و ضعف هر کدام بر یکدیگر تاثیر متقابل کاهنده یا افزاینده بهره‌ور دارد. 

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد: ساختار مطلوب ساختاری است که متناسب با اهداف از بهترین نظام تقسیم کار و توزیع اختیارات به صورت ارگانیک برخوردار باشد. عوارضی مثل موازی کاری، تداخل، تضارب و شفاف‌تر بودن فرآیندهای تصمیم‌گیری از مصادیق عینی بیماری‌های سازمانی است.

به گفته او، شهرداری تهران در حال حاضر در مقایسه با شاخص‌های سازمانی بالنده در بدترین شرایط حیات سازمانی قرار دارد. موازی کاری ادارای در این مجموعه در حدی است که به‌عنوان مثال برای یک ماموریت واحد، طراحی و اجرای یک پروژه عمرانی و تاسیسات شهری به استثنای مترو آن هم در مقام کارفرما؛ معاونت فنی و عمرانی شهرداری، سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، سازمان عمرانی مناطق، شرکت یادمان سازه و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به صورت همزمان در نمودار سازمانی جانمایی شده‌اند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد: ظرف سه دهه گذشته، در شهرداری شاهد میل به توسعه تشکیلات و ایجاد پست‌های مدیریتی با اهداف عمدتا سیاسی بوده‌ایم. در سایر حوزه‌ها نیز این نابسامانی‌ها به وفور به چشم می‌خورد. 

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین تصریح کرد: ماموریت‌های شهرداری حداکثر 6 مورد است اما 9 حوزه معاونتی در این مجموعه استقرار یافته است. ستاد شهرداری دارای 38 اداره کل است. طبق بررسی‌های کمیسیون برنامه و بودجه و مشاورین ذی‌صلاح، اصلاح ساختار و تجدید نظر در نظام توزیع اختیارات و مسئولیت‌ها اگر اتفاق بیفتد، حداکثر با 15 اداره کل در این سطح با رفع تداخل‌ها و صرفه‌جویی در منابع مالی، جریان امور منطقی‌تر می‌شود.

رسولی گفت: از 21 شرکت موجود در ساختار شهرداری، 9 مورد زائد و فاقد فلسفه وجودی است. از 20 سازمان سه مورد بلاوجه است. از 123 واحد سازمانی و مدیریتی، حداقل 33 واحد قابلیت حذف و ادغام در دیگر واحدها را دارند.

او یادآور شد: 26 درصد سطوح سازمانی نه تنها زاید بلکه باعث کاهش اثربخشی و افزایش هزینه هستند. باعنایت به آشفتگی‌های اشاره شده که کما بیش دامن‌گیر سایر سازمان‌های اداری است، نیازمند اصلاح ساختارها هستیم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اصلاح ساختار شهرداری در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه، برنامه پنجم در دوره قالیباف و لایحه مصوب سوم دی ماه سال 98 است. این لایحه شهردار و ما نمایندگان مردم را موظف کرده است که در این خصوص چاره‌جویی کنیم. ما مختار نیستیم موظف به اجرای قانون هستیم.

او گفت: شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، انجام اصلاحات ساختاری شهرداری را در سال 95 وعده داده است و ما تعهد دادیم. کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در این راستا راهبردهایی را اتخاذ کرده است. با توجه به اوضاع بد جامعه، با قبول هزینه‌های مرتبط، از تعدیل نیروی انسانی پرهیز می‌کنیم. 6 درصد خروجی رضایت‌ مندانه و سه درصد جذب نیروی نخبه از آزمون سراسری مصوبه شماست.

او گفت: اصلاح ساختار از سطوح بالای مدیریتی صورت گرفته است تا کمترین ریزش نیروی انسانی انجام شود. از طرف شهردار، معاون مربوطه بر خلاف فرمایشات امروز، به‌عنوان نماینده تام الاختیار و همانگ کننده شهرداری و از طرف کمیسیون تخصصی با مسئولیت بنده، گروه مشترکی در جهت تحقق همراستایی شورا و شهردار تشکیل شد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد: با توجه به فرابخشی بودن ساختار از یک سو و ضرورت جلب مشارکت ارکان شهرداری و شورا، حداقل 30 نشست تخصصی برگزار کردیم. با تمام کمیسیون‌ها تبادل نظر در آخرین هم اندیشی برای بار سوم انجام شد. از 13 نفر حاضر در جلسه 11 نفر حضور داشتند و نقطه نظراتی داشتند که قابل احترام بود. در آخرین جلسه کمیسیون، با شهردار و مظاهری با هدف هم‌افزایی و توافق با شهرداری نقطه نظرات شهردار را تماما لحاظ کردیم. اقدام اخیر شهردار برای تعیین سرپرست برای معاونتی که معاون داشت و طبق خواسته خود ایشان حذف شدنی است، تاسف انگیز است. هیچ‌گونه هماهنگی قبلی با کمیسیون صورت نگرفته است.

رسولی درباره اهم ایرادات مطرح شده از سوی برخی اعضای شورای شهر گفت: برخی گفته‎‌اند که زمان تصویب مناسب نیست. اعضای شورا با رای مستقل مردم انتخاب می‌شوند. در سال‌های اول و ابتدای شروع کار، آشنایی و اشراف کافی به روابط سازمانی ندارند. این ناآشنایی مانع برخورد کارشناسانه به موضوع مهم معماری مجدد می‌شود. درسال آخر شورا تصویر گویایی از معایب ساختاری دارد و با نگاه تخصصی به موضوع ورود می‌کند.

او افزود: برخی بر این باورند، آثار این اقدام بزرگ طی زمان باقیمانده دوره پنجم هویدا نمی‌شود. احکام برنامه سوم، تصویب اساسنامه نمونه سازمان‌ها و تصویب اساسنامه شرکت‌ها قدم‌های اساسی این شورا برای برقراری انضباطی و مالی عملیاتی شده است. نگاه ما بلند مدت است. منافع شهر وشهروندان مد نظر است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: برخی بر این باورند که اجرای این لایحه در صورت تصویب، نارضایتی تعدادی از مدیرانی که واحدهای سازمانی آنها حذف یا اذغام می‌شود را موجب خواهد شد. 

او افزود: من هم این مسئله را تایید می‌کنم. بروز این نارضایی واقعی است و تصویر ناخوشایند به بدنه کارکنان که کوچکترین لطمه به امنیت شغلی آنها وارد نمی‌کند، از سوی برخی مدیران منتقل می‌شود اما پارلمان بین خواسته‌های فردی و منافع شهر، کدام را باید در اولویت قرار دهد؟

رسولی گفت: جمعیت 9 میلیونی تهران اجازه عدول از ضوابط را به ما داده‌اند؟ با اصلاح ساختار هزار میلیارد تومان در سال صرفه‌جویی می‌شود. برخی می‌گویند اصلاح ساختار برای اصلاح طبان هزینه دارد اما فواید نصیب دیگران می‌کند. بر اساس منشور اصلاح طلبی ما خواهان اصلاح و بهبود حکمروایی در چارچوب قوانین موجود هستیم. اگر دوگانه منافع جمعی و اصلاح طلب باشد ما قطعا منافع جمعی را انتخاب می‌کنیم. ما ثابت کرده‌ایم که منافع جمعی را ترجیح می‌دهیم. اکنون که شورای شهر تهران با رای بی‌سابقه مردم به ما سپره شده است از انجام اصلاحات ساختاری کوتاه نیایید تا سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان دچار مشکل نشود.

 

شهرداری تهران تهران شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

رئیس بارسا مشکوک به کروناجوزپ ماریا بارتومئو خود را قرنطینه کرده و امشب نمی تواند بازی تیمش برابر فرانس واروش را از نزدیک تماشا کند.
گسترش بارسا بارسلونا لیگ قهرمانان اروپا 

  

جزییات مهم درباره داروهای درمان کرونا که نمی‌دانستیدبرای درمان‌ مبتلایان به کرونای بستری در بیمارستان از دو دسته دارویی استفاده می‌شود که بر اساس پروتکل‌های کمیته علمی ستاد کرونای وزارت بهداشت تایید شده است که یک گروه داروهای ضدویروس و گروه دیگر هم داروهای موثر بر سیستم ایمنی هستند.
اقتصادنیوز درمان وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

کرونا در بدن شماست اگر این 2 رایحه را متوجه نمی‌شوید!پژوهشگران هندی معتقدند در صورتی که شما قادر نباشید دو رایحه خاص را بو کنید، به احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده اید.
مملکت‌آنلاین پژوهش ویروس یاهو 

  

چگونه دندان درد را در روزهای کرونایی تسکین دهیم؟در شرایط کرونایی فعالان حوزه درمان توصیه می‌کنند بیماران از جمله افرادی‌که دارای بیماری‌های دهان و د
خبرفوری درمان حوزه سلامت 

  

با این روش آلودگی هوا در روزهای کرونایی را کاهش دهیمدرحالی آلودگی هوای پاییزی در کلانشهرهای کشور به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق آغاز شده که وزارت بهداشت نسبت به تشدید کرونا در شهرهای آلوده هشدار داده است.
اقتصادنیوز معاینه فنی آلودگی هوا هواشناسی 

  

اهمیت خوردن این سبزی در روزهای کروناییهویج یکی از سیفی‌های بسیار مغذی و پرخاصیت است که باید در روزهای سرد پاییزی و زمستانی بیشتر مصرف شود. مصرف هویج در این پاییز و زمستان کرونایی برای حفظ سلامت بدن اهمیت بیشتری دارد.
برنا زمستان سلامت 

  

ستاره باوارایی‌ها کرونا گرفتباوارایی‌ها پیش از برگزاری اولین دیدار خود مقابل اتلتیکو مادرید تست کرونا دادند که تست سرژ گنابری ستاره این تیم مثبت بوده است.
گسترش ستاره مادرید لیگ قهرمانان اروپا 

  

کشف یک علت باور نکردنی و عجیب برای ابتلا به کرونا!معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد یکی از عوامل باور نکردنی و عجیب ابتلا به بیماری کووید-19، پرخوری است که در میان ایرانیان بسیار رایج است.
برنا وزارت بهداشت فناوری 

  

بهترین راه جذب مخاطب در پساکرونا، اکران فیلم‌ کودک استابراهیم فروزش از داوران بخش مسابقه سینمای ایران سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معقتد است فیلم‌های ایرانی هنوز در این حوزه از استانداردهای بین‌المللی فاصله دارند.
برنا کودکان سینمای ایران ایران 

  

گنابری به کرونا مبتلا شدستاره جوان تیم فوتبال بایرن مونیخ که نقش مهمی در قهرمانی این تیم در فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا ایفا کرد، به ویروس کووید19 مبتلا شده است.
تسنیم ستاره فوتبال بایرن مونیخ 

  

آموزش صفر تا صد بورس در «بورسانه»شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه داری و بورس را آموزش می دهد.
برنا آموزش ماه سرمایه 

  

قیمت سکه بازهم کاهش یافت! + جزئیاتسکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افت یک میلیون و 892 هزار تومانی اکنون به 13 میلیون و 647 هزار تومان رسیده است.
گسترش قیمت بهار تهران 

  

بورس تهران به کدام سمت می‌ رود؟ + فیلم با اینکه چند ماهی از آغاز ریزش شاخص کل از سقف تاریخی خود می‌گذرد، ولی با این حال در هر مقطعی که بورس دچار درجا زدن می‌شود، نگرانی معامله‌گران را فرا می‌گیرد. به همین ترتیب چند روزی است که باز هم سهامداران نگران آینده وضعیت پورتفوی خود شده‌اند. در گفتگویی با ایمان جوکار، کارشناس بازار سرمایه به این سوالات پرداخته‌ایم که بورس چرا چند روز اخیر تا این حد افت یکدست را پشت‌سر گذاشت؟…
گسترش تهران شاخص سرمایه